Večji, drugačen, a še vedno Mini
Številnim različicam osnovnega trivratnega modela je sledil karavanski mini clubman, ki pa razen nove stilske podobe in malce večjega prtljažnega prostora ni prinesel pretresljivih sprememb na področju uporabnosti. S countrymanom pa je Mini vstopil, ali najverjetneje celo ustvaril nov razred kompaktnih urbanih avtomobilov z blagimi terenskimi zmogljivostmi. Največja sprememba so seveda povečane zunanje mere in dvoje vrat več, ki pomembno vplivajo na uporabnost avtomobila. Evolucija s trivratnega uživaškega avtomobilčka v petvratno kombilimuzino je, kot se za Mini spodobi, s seboj prinesla pomembne slogovne detajle.
Čeprav je večji in bolj »nabildan«, countryman ohranja Minijeve temeljne oblikovne značilnosti. Nepogrešljivemu retro slogu dodaja privlačen terenski imidž. Ob večji oddaljenosti karoserije od tal so mu namenili masivna odbijača, napihnjen pokrov motorja, črne obrobe blatnikov ter vse skupaj okrasili s kromiranimi detajli.
Večji, bolj uporaben, a še vedno Mini tudi v notranjosti
Tudi v notranjosti se srečamo s prirejenimi, a v osnovi poznanimi oblikami. Armaturna plošča na sredini gosti velik okrogel instrument z zelo velikim in precej nepreglednim analognim merilnikom hitrosti, ki pravzaprav služi kot nekakšen okvir barvnemu LCD prikazovalniku, ki nam lahko posreduje podatke s potovalnega računalnika in avdio naprave ter prek katerega lahko upravljamo s telefonom in izbiramo razne nastavitve. Celotni multimedijski sistem upravljamo s priročno paličico in gumboma na sredinski konzoli. Neposredno vozniku pa je namenjen merilnik vrtljajev, ki vključuje monokromatski prikazovalnik, na katerem se izmenjujejo podatki o prevoženih kilometrih ter potovalnega računalnika, nad njim pa je nameščen zelo dobrodošel prikazovalnik z digitalnim izpisom hitrosti. Vsi gumbi in stikala so logično razporejeni in stilsko oblikovani, zaradi česar so nekateri od njih ergonomsko malce manj posrečeni. Ob vsem tem »podeželski« mini ponuja prav posebne dodatke, kot sta stilski etui za očala na sredinskem vodilu ter možnost spreminjanja barve ambinetnalne osvetlitve, ki zajema odtenke v prehajanju med modro in oranžno.
Nekoliko višji položaj sedenja je neizogibno zabrisal »go-kartski« položaj za volanom, ki pa je zahvaljujoč športnim sedežem in dobri nastavljivosti ostal dovolj dinamičen. Bistvene spremembe zadevajo drugo vrsto, kjer namesto zelo utesnjene sedežne klopi najdemo dva posamezna sedeža, ki sta vzdolžno nastavljiva (brez doplačila si je moč omisliti klasično sedežno klop) in na katerih bi se nad prostorom za noge in glave utegnili pritoževati le bolj razvajeni potniki. Med njiju so Minijevci vgradili vodilo, na katerem so nameščeni pomični nosilec za mobilni telefon in držali za pijačo, ki pa so pogojno koristni in utegnejo v določenih trenutkih postati zgolj moteči štrleči elementi. Vzdolžni pomik zadnjih sedežev in zlaganje njunih naslonov pa prinašajo tudi spoštovanja vredno prilagodljivost prtljažnega prostora, ki je, tako kot takšne prostornosti, pri minijih nismo bili vajeni.
Uživaški turbobencinar se mu odlično poda
Končni »S« v oznaki pri miniju pomeni tlačno polnjeni bencinski motor z veliko konjiči. Natančneje gre za 1,6-litrski agregat, ki razvije 135 kilovatov (184 KM) pri 5.500 vrtljajih in 240 njutonmetrov največjega navora, ki nam je na voljo od 1.600 pa kar do 5.000 vrtljajev na minuto. Čeprav se moč zdi res velika, se ta motor miniju glede na postavljaški imidž odlično poda. Široko območje največjega navora omogoča zelo zvezno pospeševanje, ki od 0 do 100 kilometrov na uro traja vsega 7,6 sekunde in se zaključi pri 215 kilometrov na uro. Tako motorizirani countryman je torej hiter, odziven in posledično zabaven v vseh voznih razmerah. Pri izkoriščanju takšnih zmogljivosti pa ne moremo pričakovati posebne varčnosti pri porabi goriva. Kljub temu mini na tem področju ni pretirano potraten, saj je na testu v povprečju zahteval 9,7 litra na 100 prevoženih kilometrov, z nekaj zmernosti pa se lahko zadovolji tudi s kakšnim litrom manj.
Malce manj brezkompromisen, a še vedno pohvalno dinamičen
Privzdignjenost karoserije ter daljša medosna razdalja so vzele nekaj »go-kartskega« občutka v vožnji, od slednjega pa nas odmika tudi bolj posreden in za odtenek bolj lahkoten volan. Kljub višji nasajenosti karoserije pa je avto ohranil trdo nastavitev podvozja, ki mu zagotavlja dobro lego in zanesljiv občutek pri vožnji skozi ovinke. S skoraj pravim »Mini občutkom« za volanom pa imamo opravka, če s pritiskom na sredinski konzoli izberemo način Sport, pri katerem volan občutno otrdi, pedal za plin pa postane bolj odziven. Poleg bolj ali manj znanih in pričakovanih cestnih lastnosti nam countryman ponuja tudi pametni štirikolesni pogon, ki v normalnih pogojih razporeja ves navor na sprednji kolesi, a ga lahko po potrebi povsem prenese na zadnjo os. To nam zaradi oddaljenosti od tal, ki znaša le slabih 15 centimetrov, sicer ne omogoča resnejših terenskih podvigov, gotovo pa nas lahko reši iz zagate v razmerah s slabšim oprijemom.
Doplačila za nujno in manj nujno opremo
Serijsko je countryman bogato opremljen predvsem na varnostnem področju. Slednje med drugim vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti DSC, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi za glave vseh potnikov, serijsko pa ima vgrajeno tudi ostalo osnovno opremo, kot so električni pomik stekel, klimatska naprava, modrozoba naprava za prostoročno telefoniranje in usnjen športni volanski obroč, za kar je v primeru štirikolesno gnanega countrymana cooper S potrebno odšteti 28.400 evrov. Tako kot pri drugih Minijevih modelih pa so tudi za tega možna doplačila skoraj brez meja tako po raznovrstnosti kot po ceni. Tako se na primer med doplačili znajdejo precej osnovni elementi, kot so večfunkcijski volanski obroč, samodejna klimatska naprava, naslon za roke spredaj in tipala za pomoč pri parkiranju zadaj. Nekatere od teh si lahko omislimo v okviru paketa Chili, ki med drugim vključuje še 18-palčna platišča iz lahke litine, biksenonske žaromete, meglenke in paket luči. Ob naštetem je seveda na voljo še bolj luksuzna oprema, med katero velja omeniti usnjeno oblazinjenje, ogrevanje sprednjih sedežev, pomično stekleno streho, vrhunsko ozvočenje znamke Harmann Kardon in še kaj bi se našlo. Seštevek bolj ali manj nujnih dodatkov končno ceno mimogrede dvigne na dobrih 38 tisočakov, pri tem pa lahko razmišljanje o vseh avtomobilih, ki so za ta denar na voljo, postane kar dolgotrajno.
Za konec
Bogato opremljeni štirikolesno gnani mini countryman cooper S vključuje vrline mestnih, športnih, prestižnih, terenskih in celo družinskih avtomobilov ter jih združuje z značilnim in njemu edinem slogu. In čeprav to počne kakovostno in temeljito, lahko zajame le določene lastnosti naštetih avtomobilskih segmentov in nobenega od teh ne more pokriti v celoti. Zato se ob pogledu na njegovo ceno vsakemu količkaj racionalnemu bitju porodi vprašanje, ali ne bi bilo bolje izbrati kakšen bolj usmerjen in manj postavljaški avto. A mini je predvsem uživaški in vse prej kot racionalen in taki so tudi njegovi kupci. In prav je, da tako ostane.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Mini Countryman za štiri in več"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Nič ne rečem, avto zgleda super, ampak cena ???