Deset let nazaj je celotna avtomobilska pokrajina izgledala bistveno drugače kot danes. Takrat smo lahko vse modele športnih terencev, ki so vozili po naših cestah, prešteli na prste dveh rok. Golfu se je bilo treba boriti za kupce z nekaj kombilimuzinami drugih Nemcev, Francozov, Italijanov, Japoncev in Korejcev. Do danes so izdelki konkurence, morda z redko izjemo tistih iz Italije, postali vsaj tako dobri, v določenih pogledih pa celo boljši kot Golf. Dodaten bistven odmik od preteklega stanja je, da se morajo tradicionalne kombilimuzine zdaj boriti za kupce še s cestnimi terenci in križanci, ki so se v zadnjem desetletju izjemno razmnožili. In kaj so prednosti in odlike prenovljenega Golfa?
Golf je po prenovi še naprej osnovan na hišni platformi MQB evo, njena bistvena prednost pa je višja stopnja elektrifikacije vozila kot celote. Ta pristopa se odrazi tudi v izdatnejši povezanosti večjega števila sistemov v vozilu ter posledično v njegovi nadgrajeni skupni funkcionalnosti. Se mi pa osebno zdi, da nadgrajena elektrifikacija pride najbolj do izraza še naprej ravno pri pogonskem sklopu. Tega v Gofu 1.5 eTSI tvorijo štirivaljnik s primaknjenim sistemom aktivnega izklapljanja polovice valjev – ACT, menjalnik DSG, aktivni tempomat, blagi 48-voltni hibridni sistem in z njim povezan odlično delujoč sistem Start&Stop. Slednji je zaslužen za poseben širok nabor funkcij med jadranjem Golfa.
Brihten
Prva funkcija jadranja je, da ostane bencinar normalno povezan v pogon z aktivnimi vsemi štirimi valji. V določenih voznih pogojih, da se mehanski upori med jadranjem dodatno zmanjšajo, se aktivira sistem ACT (dvovaljni način), s čimer se zavorni učinek štirivaljnika prepolovi in avto izgublja hitrost počasneje. V primeru, da pred Golfom ni drugega vozila in voznik dovolj nežno popusti stopalko plina, zna skupek vseh zgoraj opisanih sistemov bencinski agregat med jadranjem povsem izključiti iz pogona ter istočasno tudi ugasniti. To pomeni, da takrat Golf 1.5 eTSI jadra z najmanjšim možnim kotalnim uporom in brez porabe goriva.
A s tem možnosti še niso izčrpane. Dodelanost in naprednost elektrificiranega sistema kot celote se pokaže še v drugi skrajni situaciji iztekanja avta, ko dohiti počasnejše vozilo. Takrat se zna in zmore ta skupek sistemov odzvati na način, da ponovno vključi štirivaljnik v pogon, z uravnavanjem stopnje regeneracije 48-voltnega alternator-generatorja pa vpliva na stopnjo upočasnjevanja v odvisnosti od hitrosti vožnje vozila pred Golfom. Posebnost tovrstnih močnejših zaviranj Golfa 1.5 eTSI, zaradi močnejše regeneracije, zna sicer mestoma delovati nekoliko grobo in sunkovito, ko menjalnik med upočasnjevanjem zamenja prestavo, saj pojemek za hip ali dva izgine in se potem ponovno vrne, a to je posebnost, s katero sem vsaj jaz pripravljen živeti.
Dobra kupčija
Motorizacija 1.5 eTSI prinese v Golfu ne samo zgoraj opisane prednosti, ampak tudi zavezo dvosklopkovnemu menjalniku. Samodejna narava delovanja menjalnika DSG je eden glavnih predpogojev za zgoraj opisano funkcionalnost pogonskega sklopa in drugih sistemov in kot takšen mu sam že dolgo nimam kaj dosti očitati. Nenazadnje so Nemci njegovo delovanje v mnogih letih optimizacije zares izpopolnili. Se mi pa na tem mestu zdi vredno omeniti, da Volkswagen ponuja tudi možnost ročnega menjalnika vsem, ki so se pripravljeni ukvarjati s tretjim pedalom in ročno izbiro prestav. V zameno za več dela med vožnjo so ob nakupu avtomobila nagrajeni s približno tri tisočake nižjo maloprodajno ceno avta. V času, ko nekateri predrzni proizvajalci za izbiro ročnega menjalnika zahtevajo celo nekaj stoevrsko doplačilo, se mi zdi Volkswagnovo ravnanje kar dobra kupčija.
Korak v pravo smer
Da se izdatnejša elektrifikacija in posodabljanje na vseh frontah ne odrazita vedno tudi v boljši uporabniški izkušnji, dokazuje preobrazba uporabniškega vmesnika v Golfu osme generacije. Njena skrajnost v Golfu 8 se je sicer s prenovo modela nekoliko ublažila, kar je ne glede na minimalen obseg dosti boljše, kot če ne bi storili nič. Na prvi pogled je ta droben korak v pravo smer razpoznaven v fizičnih tipkah na volanskih prečkah, upravljanje z avtom pa razkrije, da to ni edini popravek. Meniji na osrednjem večopravilnem zaslonu diagonale 13 palcev so mestoma bolj intuitivno urejeni, na dotik občutljivi drsniki pod zaslonom za uravnavanje temperature in glasnosti radia pa so ponoči osvetljeni. Vse lepo in prav, a znotraj koncerna so vmesnik človek-stroj pri Škodi naredili še boljše, s fizičnimi gumbi in stikali, ki po mojem mnenju dvignejo uporabniško izkušnjo na višjo raven.
Poleg velikega in dobro preglednega osrednjega zaslona zaznamujejo Golfovo notranjost še drugi elementi. Zaslon pred voznikom je namenjen prikazu merilnikov, uporabljeni materiali v potniški kabini pa so praviloma kakovostni in na otip prijetni. Moja edina pripomba na njihovo izbiro v prenovljenem Golfu leti samo na sredinsko konzolo, od koder bi lahko umaknili obilico sijoče črne plastike, ki tam še vedno zbira prstne odtise in prah.
Dobro pakiranje
Od četvorke tradicionalnih modelov, oprtih na platformo MQB evo – poleg Golfa še Audi A3, Škoda Octavia in Seat Leon – se prva dva ponašata s krajšo opcije medosne razdalje (2.636 mm). Pri zadnjih dveh znaša ta točno 2.686 mm, torej 50 mm več kot pri Volkswagnu in Audiju. In četudi se ta centimetrski manko nedvomno prenese tudi v kabino, ga bodo uporabniki zares občutili samo, če se bodo presedli neposredno iz enega modela v drugega, po možnosti z metrom v roki. In četudi je objektivno centimetrov manj, bo v drugi vrsti sedežev kolenskega prostora za odrasle tudi v Golfu čisto dovolj. Prostora za odrasle ne zmanjka niti v širino in višino spredaj in zadaj. Da so Volkswagnovi inženirji poskrbeli za dobro pakiranje Golfove notranjosti, priča tudi njegov lično obdelan in razmeroma prostoren osnovni prtljažnik. Uporabnost in prilagodljivost dviguje na višjo raven zdaj že dobro poznana rešitev toge police v dnu prtljažnika.
Bolj dinamičen nastop
Preizkušeni Volkswagen Golf 1.5 eTSI je bil oplemeniten s paketom opreme R Line. Ta poleg množice drugih športno navdahnjenih optičnih dodatkov premore tudi športno podvozje, progresiven volan, v primeru testnega avtomobila pa je bila primaknjena še 18-palčna obutev. Vsi skupaj poskrbijo za bolj neposreden, tog in posledično bolj dinamičen nastop Golfa na cesti in med ovinki. Tam je moč Golfa R Line lepo in nadzorovano voditi skozi ovinke, kjer 15 milimetrov spuščeno in bolj togo nastavljeno vzmetenje poskrbi za zelo lepo nadzorovano vzdolžno in prečno nagibanje avta ter zanesljivo lego. Progresiven volan z ugodnima 2,1 zasukoma obroča od ene do druge skrajne lege poskrbi za prijetno neposrednost in odzivnost, povratna povednost pa je nekoliko nadpovprečna, kar bodo znali ceniti bolj vozno navdahnjeni posamezniki.
Morda pozno, a vseeno: Nemci so prisluhnili negodovanju uporabnikov in Golfu z osvežitvijo vrnili nekaj fizičnih tipk, preuredili menije v nekoliko bolj intuitivni maniri ter osvetlili drsnike pod zaslonom. Že res, da imajo pri znamki v skupini tudi boljše rešitve, a je Volkswagnov odziv vseeno omembe vreden. Poleg ostalega gre za jasno sporočilo, da v Wolfsburgu prisluhnejo negodovanju končnih uporabnikov in se nanj odzovejo.
Četudi bi Golfa deset let nazaj nedvomno gnal dvolitrski TDI, se mi zdi tokrat voženi 1.5 TSI zelo primerna motorizacija zanj. In ja, točno takšen pogon s 150 konjskimi močmi je vse, kar rabiš za vsakodnevne vožnje Golfa. Ali mora biti res eTSI, ali je lahko samo TSI, prepuščam v presojo vsakemu zase. Jasno je, da obe opciji premoreta svoje prednosti, čeravno je res, da se bo množica drobnih ugodnosti pri prvem razporedila skozi tisoče prevoženih kilometrov, veliko ugodnost drugega pa vidi kupec neposredno ob nakupu avta.
Minulo obdobje
Sam sem se v Volkswagnu Golfu 1.5 eTSI R Line preprosto dobro počutil. Še več, v njem sem na trenutke (beri: med hitreje odpeljanimi ovinki) sem ter tja celo užival. Nekaj, kar mi še do danes ni uspelo doseči v nobenem sodobnem križancu, še manj pa terencu. Ravno zato osebno še vedno vidim veliko smisla v Golfu kot predstavniku spodnjega srednjega razreda in bi ga sam zato nedvomno postavil zelo visoko na seznam potencialnih prihodnjih nakupov. Je pa res, da izhaja to moje navdušenje nad njim v veliki meri iz mojega dojemanja avtomobilov skozi očala nekega minulega obdobja, ko smo v avtomobilih iskali in cenili druge stvari, kot jih cenijo in iščejo kupci danes…
Besedilo in fotografije: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "Nič več samoumevno"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tole v sanjah ni vredno 36 tisoč
Kaj pa naj bi bil njegov boljši konkurent za bolj zmerno ceno, npr.?
Npr. Mazda3
Mazda mu vsekakor ni konkurenca, ker ima preslabe motorje.
Da, malo popravim komentar. Ne mislim, slabe motorje kot kvaliteto, temveč moč. Dizle imajo tako prešibke, bencinar pa ima tudi tisti ta močnejši zelo plašne konje, ki se ne upajo pokazati.
Ne vem no, Mazda3 nima več dizla v ponudbi, so samo še bencinski motorji. 2,5 litrski 140 konjski ima 238 Nm navora, 186 pa 240 Nm. To je 10 manj kot ta Golf, tudi kar sem vozil Mazdo ne morem ravno reči, da ne gre nikamor. Je pa res, da je drugačen stil vožnje, ker pač moraš avto voziti pri bistveno višjih obratih. Če pa smo že pri konkurentih – tukaj je še npr. Focus za tiste, ki bi raje nekaj turbobencinskega. Tam pa za malenkost več, dobra dva/tri jurje dobiš že ST-ja z 2.3 EcoBoostom z 280 konji. S tistim je pa tudi prehitevanje užitek 🙂
Ker so mazdini motorji atmosferci, brez turbine. To vidim kot prednost, ker ti ne more crknit, če je nimaš. Moč in pospeški so pa postali na naših cestah v gostem prometu brezpredmetni – skoraj istočasno prideš kamorkoli, pa če imaš 100 ali 500 KM.
Glede na konkurenta na to ceno pa poleg mazde vidim še Hondo Civic, a kaj, ko se jih praktično nič ne proda in nič ne vidi na cestah…nekaj se je Hondi sfižilo zadnja leta, ker je postala v prodaji povsem obrobna znamka. Morda so s civicom v zadnji generaciji naredili res prevelik cenovni preskok.
Ravno zaradi prometa rabiš imeti močen avto. Skoraj, da ni več vožnje v službo in nazaj, brez da bi koga prehitel. Na cestah je vedno več polžev in zato je potreben čim bolj močen avto.
To že dolgo govorim, ampak nekaterim je to smešno.
Z Poršom nisi nič kaj pretirano hitrejši v službo, trgovino, … kot z kakšnim počasnim jajcem.
Če ne znaš prehitevat, ni avto nič kriv. Se pa strinjam, z močnejšim je lažje.
“vrnitev nekaterih fizičnih tipk v kabino” Katere tipke so se pa vrnile? Imam golfa 8 in ko gledam sliko tega in mojega, ne vidim nobenih razlik v tipkah.
Kot so že drugi omenili je vse kar je dobil nazaj klasične tipke na volanu. Vsaj nekaj.
Sicer pa škoda, da ti zaradi tablice na armaturki potem piha direkt v glavo ali telo kolikor berem.
Glavno, da je večja tablica na sredini armaturke. Udobje je itak očitno na drugem mestu. Ni prijetno če ne moreš usmerit zračnikov stran od sebe oziroma, da so na taki poziciji zaradi ekrana.
Zanimivo mi je to. Imam pred FL verzijo in sva oba z mojo navdušena ravno nad tem, da v tem avtu nikoli ne piha nikamor. Naj bo še tako vroče poleti so zračniki idealno postavljeni, da piha tako da ne moti.
Tudi sam ne vidim nobene težave s pihanjem.
Te tipke na volanu so zamenjali že prej in niso od zadnje prenove junija letos!
Tipke na volanu
A sploh kdo obožuje to “klavirsko” plastiko ? Ženske ? Ne vem najdite mi enega ?