Dolg pokrov motorja, široki boki, izbočeni blatniki ter potniški prostor, ki sprejme največ dva odrasla človeka, dajejo jasno vedeti, da ta avtomobil ni namenjen družinskim izletom. O tem zgovorno pričajo tudi velika odprtina za dovod zraka na sprednjem odbijaču ter veliki izpušni cevi na zadku. V to, da gre za pravega športnika, pa nas dokončno prepričajo velike, Brembove zavorne čeljusti, ki se brezuspešno skrivajo za bleščeče srebrnimi, petkrakimi platišči iz lahke litine.
V notranjosti nas je navdušil agresiven dizajn armaturne plošče, malce manj pa uporabljeni materiali. Preveč je cenene plastike in premalo usnja in aluminija. Testni avto je sicer imel v atraktivno oranžno usnje odete sedeže, ročno zavoro in prestavno ročico, ki dodajo kar nekaj žlahtnosti, vendar pa je zanje potrebno doplačati. Na armaturni plošči imajo glavno vlogo merilniki, ki so postavljeni na volanski drog in spominjajo na tiste pri športnih motociklih. Trikraki volanski obroč je žal nastavljiv samo po višini, na njem pa se nahaja tempomat ter tipke za nadzor avdio sistema. Na sredini armaturne plošče so nad sredinsko konzolo v treh ločenih ohišjih postavljeni in proti vozniku usmerjeni potovalni računalnik s štoparico in digitalnim prikazom hitrosti, merilnik tlaka olja ter merilnik električne napetosti. Za udobje voznika in sovoznika sta na sredinski konzoli nameščena samodejna klimatska naprava ter odličen avdio sistem znamke Bose, ki poleg predvajalnika zgoščenk in kaset vključuje tudi za voznikovim sedežem nameščeni “subwoofer”. Značilni zaprti predal pa se, namesto v armaturni plošči pred sovoznikom, nahaja za sovoznikovim sedežem, kjer najdemo še dve manjši zaprti odlagalni mesti.
Prtljažni prostor je dovolj velik, da sprejme dve manjši potovalni torbi in tako omogoča, da se z našim športnikom odpravimo tudi na kakšno vikend potovanje. Precej moteča pa je obloga, ki ni pritrjena in se zato med vožno premika sem ter tja.
Žlahtni materiali in natančna izdelava so sicer pomembni, pri tem avtomobilu pa je na prvo mesto postavljeno doživetje ob krotenju 300 podivjanih konjičev, ki poganjajo zadnji kolesi. Športno doživetje se začne takoj, ko se namestimo v nizek, športno oblikovan sedež in obrnemo ključ. Zvok 3,5-litrskega šestvaljnika je rezek in obenem globok, za kar se gre zahvaliti tudi v ta namen zasnovanemu izpušnemu sistemu. Ko zasučemo volan, ugotovimo, da je le-ta trši kot pri običajnih avtomobilih in da zahteva od voznika več fizične moči, kot smo vajeni pri bolj običajnih avtomobilih. Enako velja za prestavno ročico, ki zlasti pri hitrem prestavljanju zahteva zelo odločne gibe. Tako se voznik osredotoči na vožnjo in v njej uživa, saj je postavljen v središče pozornosti. Tehnika je tu, a voznik je tisti, ki ima začetno, v primeru, da izklopi elektronska pomagala, pa tudi končno besedo pri upravljanju tega zmogljivega stroja. Z izrazom elektronska pomagala imamo v mislih predvsem sistem za nadzor stabilnosti ESP, ki vključuje tudi elektronski nadzor zdrsa pogonskih koles TCS, kateremu lahko z bolj odločnim pritiskom na plin hitro povzročimo veliko dela z »lovljenjem« zadka. Tisti, ki pri krotenju dobrih 220 kilovatov (300 KM), ki se preko ročnega šeststopenjskega menjalnika prenašajo na zadnji kolesi, ne potrebujejo elektronike, pa lahko uživajo v adrenalinskem drsenju skozi zavoje.
Odlična razporeditev teže spredaj – zadaj (53:47) ter trd in neposreden volanski mehanizem dajeta vozniku izjemen občutek nadzora, zahvaljujoč športno togi nastavitvi podvozja pa se zdi, da je avto dobesedno prilepljen na asfalt. Kljub togosti podvozja avto ohranja zadovoljivo stopnjo udobja. Čeprav je namenjen dinamični vožnji, se lahko z njim brez zadržkov odpravimo tudi na daljšo pot, saj je vožnja z njim po hitrostnih omejitvah ravno tako prijetna kot s kakšnim bolj običajnim in neprimerljivo manj atraktivnim avtomobilom.
Atmosferski 3,5-litrski šestvaljnik v obliki črke »V« je razmeroma živahen in dobro vleče že pri nizkih vrtljajih, a »tisto pravo« se začne nekje pri 5.000 vrtljajih, kjer postane tudi njegov zvok razburljivo divji. Največji navor 353 Nm doseže pri 4.800 vrtljajih, največjo moč, ki znaša natančno 221 kilovatov (300 KM) pa doseže pri 6.400 vrtljajih na minuto. To Nissanovemu »Z-ju« omogoča, da pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 5,8 sekunde in doseže najvišjo hitrost, ki je elektronsko omejena na 250 kilometrov na uro. V enotedenskem živahnem preganjanju po zavojih in ravninah širom po Sloveniji ter tudi malo južneje, je šestvaljnik v povprečju zahteval 15,8 litra 98-oktanskega neosvinčenega bencina na sto prevoženih kilometrov. Poraba je lahko seveda ob bolj umirjeni vožnji za kakšen liter nižja, a si upamo trditi, da bo pri tistih, ki se bodo hoteli s tem avtomobilom res zabavati, še za kakšen liter višja od testnega povprečja.
Nissan je svojo dvosedežno zverino, za katero je v Sloveniji treba odšteti 45.990 evrov, tako dobro opremil, da lahko doplačljive dodatke preštejemo s prsti ene roke. Serijsko so vgrajeni zavorni sistem ABS s porazdelitvijo zavorne sile EBD, elektronska ojačitev zavorne sile NBAS, elektronski nadzor zdrsa pogonski koles TCS, elektronski nadzor stabilnosti vozila, diferencial z omejeno zaporo LSD ter šest varnostnih blazin. Za udobje je poskrbljeno s popolno elektrifikacijo, ki vključuje tudi električni pomik sedežev. Serijsko so vgrajeni tudi samodejna klimatska naprava, zgoraj opisani avdio sistem ter ksenonska žarometa.
S kratkega spiska doplačljive opreme je bil testni avto oplemeniten z omenjenim usnjenim oblazinjenjem ter s kovinsko barvo, ki sta končno ceno dvignila na 47.210 evrov.
Nissan 350Z nas je vsekakor navdušil. Všeč nam je bil njegov oster športni značaj, ki pa ne izključuje vsakdanje uporabe. Pomanjkanje žlahtnosti v potniškem prostoru kompenzira z atraktivno zunanjostjo, z odličnimi voznimi lastnosti ter nenazadnje s ceno, ki se zdi dokaj razumna.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Nissan 350Z"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Za Simply, jah, testni avti so velikokrat ful uničeni. Odvisno koliko uredništev so dali skozi.
noter je katastrofa
super avto!!!
Na Alu platišča bi pa lahko bolj pazili.
Vsekakor super avtomobil.
Aja pa obstaja tudi 313-konjska razlicica. Mogoce izvazajo v slovenijo samo starejsi model?