Drzen in poseben
Z oblikovnega gledišča je juke pravi posebnež, saj se zdi, da gre za majhen avtomobilček, ki so ga postavili na podvozje »nabitega« terenca. Zgornji del karoserije s proti zadku padajočo steho ter s skoraj nevidnimi zadnjimi vrati, katerih kljuki sta spretno skriti v njun okvir, spominja na kakšnega kupeja, napihnjeni blatniki, okrogla sprednja žarometa in malce večja oddaljenost od tal pa mu dajejo očitno terensko noto. Za precej odštekano celotno podobo so tu še atraktivna ozka svetila ob pokrovu motorja ter zadnji luči v obliki bumeranga.
Izvirno oblikovanje, izvirne rešitve in kakovstna izvedba
Podobno izvirno je oblikovan tudi njegov potniški prostor. Armatuno ploščo odlikuje samosvoje oblikovanje, celota pa je popestrena z živahnimi barvami. Glavno vlogo ima sredinska konzola, ki tako z obliko kot z beleščečim lakom spominja motociklistični rezervoar. Kljub razigrani podobi je voznikov prostor urejen in ergonomsko dobro zasnovan. Zanimiv in inovativen pristop za ureditev številnih funkcij so inženirji ubrali z vmesnikom Nissan Dynamic Control System (NDCS). S pritiskom na gumb »CLIMATE« ali »D-MODE« osrednji gumbi in barvni LCD prikazovalnik vmesnika namreč spreminjajo svojo funkcijo. Gumbi za nastavitev ventilacije tako postanejo stikala za preklapljanje med načini vožnje normal, sport in eco, na prikazovalniku pa se namesto podatkov o delovanju klimatske naprave izrisujejo grafike v skladu z značajem izbranega načina.
Pohvalo si zaslužijo kakovost materialov ter natančnot izdelave, ne moremo pa enako reči glede prostornosti. V potniškem prostoru vlada občutek utesnjenosti, a je ta spredaj zahvaljujoč športnim sedežem prijeten. S tem pa si ne morejo kaj veliko pomagati potniki v drugi vrsti, kjer je prostor tako za noge kot za glave omejen. Velike vloge pri jukeovi zgodbi pa si objektivno ne zasluži niti prtljažni prostor. Ta zaradi same karoserijske zasnove ni globok, zaradi štirikolesnega pogona pa tudi visok ne. V osnovni postavitvi tako meri vsega 207 litrov, moramo pa mu priznati, da se z enostavnim zlaganjem zadnjih sedežev pusti povečati in takrat ponudi do 786 litrov prostora s priročnim ravnim dnom.
Številčna konjenica se mora soočati z menjalnikom CVT in štirikolesnim pogonom
Testni juke je bil opremljen z najmočnejšim motorjem v ponudbi. Gre za 1,6-litrski tlačno polnjeni bencinski agregat, ki razvije 140 kilovatov (190 KM) in 240 njutonmetrov največjega navora med 2.000 in 5.200 vrtljaji na minuto. Številčna konjenica malemu jukeu ne samo zadostuje, temveč mu omogoča zelo dobre zmogljivosti. K odzivnosti prispeva tudi razporeditev največjega navora, ki je na voljo skoraj v celotnem uporabnem območju motornih vrtljajev. Žal delovanje motorja popolnoma nadzoruje neskončnostopenjski menjalnik CVT, pri katerem se zdi, da brez pravega učinka sili motor v visoke vrtljaje. Malce bolj se lahko zabavamo v ročnem načinu, ki ponuja sekvenčno sprehajanje skozi šest programiranih prestav. Pri tem je za prestavljanje navzgor potreben pomik ročice naprej, za navzdol pa nazaj, pri čemer bi za športno vožnjo raje videli, da bi bilo obratno. Kombinacija zmogljivega motorja in udobja CVT-jeve samodejnosti ne prizanaša pri porabi goriva. Ob sproščeni uporabi je juke na testu zahteval 12,1 litra na 100 prevoženih kilometrov, ob konstantni misli na porabo pa smo le-to s težavo uspeli spustiti pod 10 litrov »na 100«. Na porabo goriva poleg samega sloga vožnje vpliva tudi možnost izbire načinov vožnje, ki med drugim vplivajo na delovanje motorja in menjalnika. Najmanjšo porabo goriva bomo seveda dosegli v načinu eco, ki zmanjša odzivnost pedala za plin in s spremenjenim delovanjem menjalnika skrbi, da se motor zadržuje v nižjih vrtljajih, nekaj pa skuša prihraniti tudi pri delovanju klimatske naprave.
Predvsem dinamičen
Jukeov dinamični duh se kaže tudi v vožnji. S trdo nastavitvijo podvozja namreč omogoča veselo priganjanje skozi zavoje skoraj brez nagibanja karoserije. Zelo zanesljivo deluje tudi volanski mehanizem, ki je natančen in vozniku vestno poroča o stiku koles s podlago. Tudi na delovanje slednjega lahko vplivamo z izbiro načina vožnje. V načinu sport ta namreč dodato otrdi in še malenkost izboljša občutek pri bolj dinamični vožnji. Za slabše razmere na cesti in za lažje terenske podvige je tu še priklopljivi štirikolesni pogon. Ta omogoča izbiro pogona na sprednji kolesi, samodejno delovanje pogona, pri čemer se del navora po potrebi prenaša tudi na zadnji kolesni par, ter vklop enakomerne porazdelitve navora med sprednjo in zadnjo osjo. Čeprav je juke eden od tistih avtomobilov, ki se bo, kljub nekaj terenskim značilnostim, večino časa nahajal na asfaltu, se ob obilici navora, ki ga ponuja turbobencinec, samodejno delovanje štirikolesnega pogona na spozki podlagi izkaže za zelo dobrodošlo.
Vse za funkcionalnost in udobje
S paketom tekna ima juke skoraj vse, kar si lahko pri avtomobilu takega razreda zamislimo. Ob bogati varnostni opremi, ki med drugim vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP in šest varnostnih blazin, ter ob elektrifikaciji stekel in ogledal namreč ponuja še sladkorčke, kot so pametni ključ za prostoročno upravljanje, kamero za pomoč pri vzvratni vožnji in kombinirani sistem z avdio in navigacijsko napravo z na dotik občutljivim zaslonom. Navigacijska naprava nas sicer še ne zna voditi po Sloveniji, ker je zemljevide moč posoboditi s pomočjo SD kartice, pri uvozniku pa zagotavljajo, da bo že kmalu drugače.
Za konec
Najzmogljiveje motorizirani in najbogateje opremljeni juke je prava paša za oči in duha. Jasno je, da ne gre za običajen avtomobil, temveč za razigrano vozilo za tiste, ki si to želijo in si to lahko tudi privoščijo. Je očitno eden od začetnikov novega in po marsičem ekskluzivnega razreda majhnih vozil, ki s terenskimi zmoglivostmi in bogato opremo ciljajo na kupce, pri katerih je avto del njihovega življenskega sloga. Z bolj umirjeno motorizacijo in skromnejšo opremo pa verjamemo, da si bo že s prikupnim videzom, s kompaktnimi merami in rahlo privzdignjenim položajem sedenja (opravičeno) zaslužil tudi pozornost starejših in bolj racionalnih kupcev.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Nissan juke za urbane terene"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kdo kupi tako kripo?!?!
Moj sosed prejšnji teden 🙂
meni je ta avto zelooo usec!!ceprav je drag.
rizi007,
Kripa je tist avto na tvoji slikci… ,drugač pa tale Đukc nudi tehnologijo ki jo imajo avti 50.000€ +
Kdo kupi tako kripo?!?!
čudno da nima naslona za roko. Jst osebno ne kupim več avtomobila brez naslonjala za roke.