Testi

Nissan Qashqai 2.0 dCi 4WD Tekna Pack

Poraba 6,1/10,1/8,6 l/100km Največja hitrost 193 km/h Cena 28.710 eur
Plusi
  • motor
  • vozne lastnosti
  • štirikolesni pogon
  • kakovost materialov in končne obdelave
  • serijska oprema
Minusi
  • prostor v drugi vrsti
  • prožnost pod 2.000 vrt/min
  • končna cena

Prikupni Japonec s hecnim imenom, ki pooseblja definicijo križanca, je ob prihodu na trg takoj postal prava prodajna uspešnica. In čeprav so ga kupci tako dobro sprejeli, da je povpraševanje močno preseglo ponudbo, je po treh letih prišel čas za neizogibno prenovo. Test.

Spremembe so majhne, a dobrodošle

Prenova zunanjosti je najbolj očitna in obenem dobrodošla na sprednjem delu, ki je dobil bolj ošiljena žarometa, novo motorno masko in preoblikovan sprednji odbijač. Manj opazna je osvežitev zadka, ki je prinesla novo grafiko zadnjih luči. Z manjšimi popravki so Japonci dosegli tudi malenkostno zmanjšanje zračnega upora, ki vsaj teoretično pripomore k zmanjšanju porabe goriva.

Še manj popravkov je bila deležna kakovostna notranjost

Prvega qashqaia je odlikovala iz dobrih materialov izdelana ter natančno sestavljena armaturna plošča in na prvi pogled se zdi, da je brez večjih sprememb tako tudi po prenovi. A osvežitev je vendarle prinesla nekaj izboljšav. Glavna novost so preglednejši merilniki s sodobno belo osvetlitvijo, ki so po novem okrašeni s kromiranimi obročki. Nov je tudi veliko bolj pregleden prikazovalnik potovalnega računalnika, pri katerem je oranžno barvo prav tako zamenjala bela.

S prostornostjo se ne more hvaliti

Spredaj qashqai postreže z udobno namestitvijo na čvrstih sedežih, ki ponujata tudi dobro bočno oporo. Malce drugače pa je v drugi vrsti, kjer sedežna klop sicer dobro opravlja svojo nalogo, a je udobje pogojeno z omejenim prostorom za noge in glave potnikov. Otroci se ne bodo pritoževali, višje rasli odrasli potniki pa bodo upravičeno imeli kaj pripomniti. Prtljažni prostor s 400 litri osnovne prostornine ne izstopa, z možnostjo razširitve z zlaganjem zadnjih sedežev pa bo zadovoljil večino povprečenih uporabnikov.

Prepriča z zmogljivim dizlom …

Dvolitrski turbodizel, ki razvije 110 kilovatov (150 KM) in 320 njutonmetrov največjega navora, je idealna izbira za ta model. No, vsaj na področju zmogljivosti. S tako konjenico, ki se zbere pri 4.000 vrtljajih, in z zajetno količino navora, ki je na voljo pri 2.000 vrtljajih na minuto, je qashqai lahko tudi zelo živahen ter primeren tako za mestna in primestna, kot tudi za daljša avtocestna potepanja. Pohvalo si zasluži šestopenjski, ročni menjalnik, ki je s kratkimi in natančnimi gibi prestavne ročice naklonjen tudi bolj dinamični vožnji. Uživaške lastnosti tega pogonskega sklopa pa se ne razumejo najbolje z racionalnostjo, saj poleg razmeroma visoke nakupne cene pomenijo tudi (ob pogoju, da njegove zmogljivosti izkoriščamo) ne ravno varčno porabo goriva. Ta je na testu znašala 8,6 litra plinskega olja na 100 prevoženih kilometrov.

… in zanesljivimi voznimi lastnostmi

Testni qashqai je bil opremljen z vklopljivim štirikolesnim pogonom. Ta nam omogoča, da prek vrtljivega gumba na sredinski konzoli izbiramo med klasičnim pogonom na sprednji kolesi, med načinom Auto, ki po potrebi prenaša moč tudi na zadnji kolesni par, ter med načinom Lock, ki moč enakomerno razdeli med sprednjo in zadnjo osjo. V normalnih razmerah tako uporabljamo zgolj klasičen pogon na sprednji kolesi. V tem načinu je qashqai dobro vodljiv, razmeroma trda nastavitev podvozja, ki dovoljuje manj zibanja karoserije, kot bi pričakovali, pa omogoča tudi hitrejšo in venomer zanesljivo vožnjo skozi zavoje. Samodejni način (Auto) bomo vklopili, ko bo zaradi slabšega oprijema na spolzkem cestišču za varno gibanje po začrtani poti potreben prenos dela moči tudi na zadnji kolesi. Stalni prenos moči med obema osema pa bo prišel v poštev za blažje terenske podvige do hitrosti 40 kilometrov na uro, ob prekoračitvi katere sistem ponovno preklopi na samodejno delovanje pogona.

Dodajanje dobrot odločilno vpliva na končno ceno

Ob najmočnejšem motorju v ponudbi ter štirikolesnem pogonu je bil testni qashqai opremljen tudi z bogatim paketom opreme Tekna Pack, ki poleg funkcionalnih elementov, med katerimi velja omeniti elektrifikacijo stekel in ogledal, dvopodročno samodejno klimatsko napravo, modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje, tempomat, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj in platišča iz lahke litine, vključuje še šladkorčke, kot so stekleno strešno okno, ozvočenje znamke Bose, pametni ključ za prostoročno upravljanje in ksenonska žarometa. Cena takega sicer zelo uporabnega in udobnega »kompleta« pa se že nevarno spogleduje z modeli iz višjega velikostnega razreda.

Za konec

Čeprav Nissanov križanec nikoli ni imel težav s priljubljenostjo, je s prenovo postal še prikupnejši. Estetska osvežitev mu je prinesla ravno tisti kanček oblikovne ostrine, ki smo jo pogrešali pri prvem modelu. Testni primerek so ob tem odlikovali tudi zmogljiv dizelski stroj, štirikolesni pogon in bogata serijska oprema. Vse to prinese zelo zasoljeno ceno, pri čemer lahko manj zahtevni uporabniki z izbiro šibkejšega dizla, skromenejše, a še vedno dovolj bogate opreme ter z odpovedjo ne ravno nujnemu štirikolesnemu pogonu svojega, še vedno privlačnega in dovolj uporabnega qashqaia dobijo že za precej nižji znesek.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Močan dizel in šeststopenjski ročni menjalnik predstavljata idealno izbiro.
    9
  • Notranjost
    Kakovotno izdelana, a ne pretirano prostorna.
    8
  • Opremljenost
    Dodamo ji lahko le še luksuzne elemente.
    9
  • Vozne lastnosti
    Nevtralno lego in dobro vodljivost nadgrajuje še štirikolesni pogon.
    9
  • Gospodarnost
    Ob visoki nakupni ceni ne zmore biti zares varčen niti pri porabi goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Ponuja več kot objektivno potrebujemo.
    9
  • Sklep
    Dober, a v testirani kombinaciji precej drag križanec.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 28.710
dolžina × širina × višina (mm) 4.330 x 1.780 x 1.615
dovoljena masa vozila (kg) 2.085
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta ali 100 km/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.570
medosna razdalja (mm) 2.630
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/vklopljiv 4-kolesni
največja hitrost (km/h) 193
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 2.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,6
osnovna cena vozila (€) 28.250
pnevmatike 215/60 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,1/10,1/8,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,5/5,7/6,7
pospešek 0-100 km/h (s) 9,9
prostornina posode za gorivo (l) 65
prostornina prtljažnika (l) 400 - 1.513
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 x 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Nissan Qashqai 2.0 dCi 4WD Tekna Pack"


esem
14 leta 5 meseci nazaj

Dobro bi bilo, če bi ta “precej nižji znesek” tudi navedli – za lažje primerjave in odločanje.

Dobro bi bilo tudi, če bi ob vsaki taki temi (predstavitev, test) dodali tudi sliko starega modela, da primerjamo spremembe.

Saj oboje lahko sami poiščemo, a je tako dosti hitreje in zato bolj uporabno, pa tudi večina ne bo iskala.

 
Fiat 500C 1.4 16V Lounge
Volkswagen Touran 2.0 TDI (103 kW) Highline