Testi

Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo ECOTEC Start/Stop – Kaskader

Poraba 8,2 l/100km Največja hitrost 222 km/h Cena 36.500 eur
Plusi
  • všečna zunanja oblika
  • možnost odpiranja in zapiranja strehe preko daljinskega upravljanja na ključu
  • zvočna zatesnjenost strehe
  • bogata oprema testnega vozila
  • dovolj prostorna zadnja klop
  • odlična sprednja sedeža
  • sedežno hlajenje
  • podajalnik varnostnega pasu
Minusi
  • motorna anemičnost v nižjih vrtljajih
  • nepreglednost nazaj
  • občasno stresanje vetrobranskega okvirja
  • obilica gumbov na osrednji konzoli

Kako rečemo priletnemu vozniku 125-kilovatne kabrioletske Oplove Cascade, ki je do sedaj vozil zgolj in samo najosnovnejše petvratne različice Kadettov in Aster? Kaskader!

Pravi kaliber

Oplu je uspelo po dolgem času ustvariti nekaj, kar v zadnjih letih ni bilo najbolj značilno za znamko iz Rüsselsheima. Nekaj, kar smo morda nazadnje lahko opazili pred dobrimi petnajstimi leti pri strupeni Calibri. Model avtomobila, ki voznika ne postara!

Tako se že ob bežnem ogledu zunanjosti najnovejšega »topless« Opla, katerega so pri testnem primerku krasila še 19-palčna platišča ter zanimivo oblikovane 3D LED zadnje luči, pričneš spraševati, kaj za vraga je vse do sedaj ustvarjal njihov oblikovalski oddelek, zadolžen za kabrioletske različice. Saj deluje poleg Cascade njena 24 centimetrov krajša predhodnica – Astra TwinTop – kot samohodna kosilnica.

Ne, Cascada voznika resnično ne postara, četudi se na prednji maski blešči okrogel emblem, skozi katerega šviga strela. Za volanom najnovejšega brezstrešnega Opla deluje vsakdo lepši in mlajši, kot je v resnici. Pravi kaliber! Avto, v katerem bi bil še Janez Janša videti kot Borut Pahor. Okej, le pri Bredi Pečan ne bi bilo moč pričakovati čudežev …

Astra de-luxe

Naključni opazovalci bodo po začetnem šoku, ko bodo dokončno ugotovili, da Cascada le ni najnovejši Audijev model, precej navdušeni nad njenim grandioznim nastopom, ki ponuja zgolj 19 sekund neslišnega hidravličnega odpiranja (oziroma 17 sekund zapiranja) 50 kilogramskega, zelo dobro zvočno izoliranega platnenega ostrešja. Elegantni manever je moč izvesti med vožnjo do hitrosti 50 km/h ali pa celo preko daljinskega upravljalnika na ključu. Skozi odprto streho se bo pred njimi razkrila že poznana Oplova arhitektura, ki jo krasi nezamenljiva plejada kakšnih 50 gumbov na osrednji konzoli, ki ponovno opomni, da si osnovo deli s kombilimuzinskim modelom Astre.

A je, za razliko od povsem klasične Astre 1.4 Essentia, oplemenitena še z nekaterimi precej luksuznimi dodatki. Tako navdušijo odlični ergonomski sedeži, ki se ponašajo s certifikatom zdravstvenega združenja in so odeti v toplotno odbojno usnje (pri testnem vozilu v barvi konjaka). Sprednja sta celo električno pomična, da se lahko elegantno umakneta zadaj sedečim (Easy Entry) ter celo tristopenjsko hlajena, kar bodo znali ceniti vsi tisti, ki trpijo v sončni pripeki za sindromom prekomernega zadnjičnega potenja.

Precej luksuzno deluje armaturna plošča, ki je oblečena v oplate umetnega usnja »Morrocana« in je okrašena s šivi, ki so celo barvno usklajeni s sedežnim usnjem. A ta »fini« detajl bodo opazili le tisti obsedeni fanatiki, ki ne stopijo iz svojega stanovanja, brez da bi imeli povsem barvno usklajene čevlje, hlačni pas, nogavice in spodnjice.

Nenazadnje se za odličen pripomoček izkaže tudi zanimiv podajalnik, ki približa sprednjima potnikoma varnostni pas, česar bodo veseli vsi tisti, ki jim predstavlja že praskanje po hrbtu vrhunec fizičnega napora.

»Kaskaderstvo«

Prileten voznik, ki je do sedaj vozil zgolj in samo najosnovnejše petvratne različice Kadettov in Aster, bo ugotavljal, da »kaskaderstvo« pri Oplovi Cascadi ne pomeni le obupen poskus kobacanja v avto z dolgimi vrati na preozkih parkirnih mestih. Hkrati bo zabeležil, da »kaskaderstvo« ne pomeni niti dokaj neuspešno seganje v globino 380-litrskega prtljažnika.

»Kaskaderstvo« je lahko namreč tudi udobna, uživaška in povsem nestresna vožnja. In kljub temu, da je Cascadino podvozje opremljeno s prednjima obesama HiPerStrut, ki ločijo blaženje od krmiljenja in so bila izvirno razvita za brutalni model Insignia OPC (testni primerek pa se je dodatno ponašal še s sistemom FlexRide s tremi nastavitvami podvozja) pa avto tudi v načinu Sport deluje prej uglajeno kot ekstremno športno. Športno ukrojena karoserija, ki se sicer hvali s kar 41 odstotkov boljšo vzvojno trdnostjo napram predhodnici, Astri TwinTop, in pri kateri ni bilo med testom moč slišati prav nobenega ječanja, tako med vožnjo deluje kot zagorel mišičast fitnes inštruktor, ki neizmerno uživa v plesanju baleta.

Opel je pri Cascadi premierno predstavil nov 1.6 turbobencinski motor SIDI, ki se ponaša s 170 konji ter spodobnim navorom (260 Nm oziroma 280 Nm pri funkciji overboost pri 1.650 – 3.200 vrt./min.). Nov motor, ki se sicer precej rad vrti, ima sicer kar nekaj dela z več kot 1,7 tone težkim vozilom in je precej anemičen v nižjih vrtljajih. Voznik bi si srčno želel, da bi Oplovi »baletki« pritaknili kakšen uglajen samodejni menjalnik, česar ne bi bil vesel le prileten voznik, ki je do sedaj vozil zgolj in samo najosnovnejše petvratne različice Kadetov in Aster. Tako sem navsezadnje ugotovil, podobno kot so že pred časom pri Mariborski škofiji, da prav vsaka novotarija le ni vedno najbolj učinkovita.

Chanometer

Oplu je uspelo po dolgem času ustvariti nekaj, kar v zadnjih letih zanj ni bilo najbolj značilno. S Cascado jim je ponovno uspelo zbuditi čustva. In to celo pri tistih, ki jim je kabrioletstva prav malo mar. S svojo skladno obliko je med testom lepil nase poglede celo s strani voznikov prestižnejših kupejevskih modelov Audija in BMW-ja. S tem daje Oplu upanje, da bodo po njem posegali celo tisti, iz katerih so do sedaj besedne zveze »Oplov kabriolet – športnost – oblikovna prepričljivost« izvabljala kaskade smeha.

Več o Cascadi pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Četudi gre za najnovejši Oplov turbobencinski poskus, pa v Cascadi ne deluje najbolj prepričljivo. Kljub natančnemu šestopenjskemu ročnemu menjalniku bi mu bolj ustrezala avtomatika.
    7
  • Notranjost
    Če povsem odmislim armaturno ploščo, ki deluje s svojimi mnogoštevilnimi gumbi kot kakšne stare cerkvene orgle, pa je njegova notranjost tako oplemenitena, da bi v njej uživali še odstavljeni slovenski škofi.
    10
  • Opremljenost
    Kljub brutalnemu doplačilu za dodatno opremo pri testnem primerku (skoraj 10 evrskih tisočakov), si Cascade ne predstavljam slabšeopremljene.
    10
  • Vozne lastnosti
    Zaradi udobnega podvozja ji bolj ustreza nestresno »kruzanje«, kot pa neumorno uničevanje gum po bližnjih ovinkih. Slednjemu je namenjena Astra OPC.
    8
  • Gospodarnost
    Kabrioletstvo v nižjem srednjem razredu je načeloma manj drago, a večinoma tudi precej manj oblikovno sladostrastno. Poraba pri novem Oplovem motorju SIDI je lahko tudi dokaj ugodna (na relacijah okrog 7l/100km).
    7
  • Zmogljivost
    Če povsem odmislim hitrost odpiranja platnene strehe in hitrost lepljenja pogledov mimoidočih frajlic in frajerjev, so motorne zmogljivosti nekje v povprečju.
    8
  • Sklep
    Po dolgem času zopet Opel, v katerem voznik ne deluje starejši, kot je v resnici. Prav nasprotno! Lepo je biti »kaskader«.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 36.500
dolžina × širina × višina (mm) 4.696 x 1.839 x 1.443
dovoljena masa vozila (kg) 2.140
emisija CO2 (g/km) 148
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.733
medosna razdalja (mm) 2.695
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 222
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125/170 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 260 (280 overboost) pri 1.650-3.200
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 12,2
osnovna cena vozila (€) 27.050
pnevmatike 235/45 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,3/8,0/6,3
pospešek 0-100 km/h (s) 9,6
prostornina posode za gorivo (l) 56
prostornina prtljažnika (l) 280/380/750
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 79x81,5
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Opel Cascada 1.6 SIDI Turbo ECOTEC Start/Stop – Kaskader"


dennisCe
10 leta 2 meseci nazaj

očitno ste na tem forumu nenaklonjeni oplu: http://avtomanija.com/default.asp?rb=1&id=1315

 
Mini Cooper D Countryman All4 – Logično
Dacia Duster Extreme 1.5 dCi – Več kot le prevozno sredstvo