Testi

Opel Corsa 1,4 16V Sport

Poraba 7,4/8,6/8,1 l/100km Največja hitrost 173 km/h Cena 14.305 eur
Plusi
  • 5 zvezdic za varnost
  • kupejevski izgled
  • dober položaj za volanom
  • zanesljiva lega na cesti
Minusi
  • neroden dostop do zadnje klopi
  • malo prostora za glave zadnjih potnikov
  • gladka polica dvojnega dna prtljažnika

Vprašanje je, če lahko avtomobile, ki smo jim včasih rekli "mestni malčki", sploh še tako imenujemo. Večina le-teh je z zadnjo generacijo namreč pridobila kar nekaj centimetrov. Čeprav na prvi pogled to morda ni takoj razvidno, velja to tudi za novo corso, ki si deli platformo s Fiatovim adutom grande puntom. Pa si poglejmo kaj smo s to rastjo pridobili vozniki.

Kot mala astra GTC

Očitno so se Oplovi oblikovalci pri ustvarjanju trivratne corse zgledovali po astri GTC in ji tako vdihnili kupejevske linije. Zaradi zadnjega stranskega stekla, ki se poševno spušča proti zadku ter tako tvori skoraj nekakšen pravokotni trikotnik, pa avto izgleda manjši kot je v resnici. Velika, poševno oblikovana žarometa dajeta corsi videz besne športne zverinice, ki je, zahvaljujoč širokim bokom, zlasti od zadaj videti zelo natrenirana. Serijsko je ta mali opel z opremo Sport postavljen na 16-palčna jeklena platišča, seveda pa mu bolje pristajajo platišča iz lahke litine s spiska doplačljive opreme.

Za dva potnika in nekaj prtljage

Kot se je pokazalo pri nekaj konkurentih, tudi pri corsi z rastjo zunanjosti, notranjost ni kaj veliko pridobila. Dobro je poskrbljeno za voznika in sovoznika, malo manj pa za potnike v drugi vrsti. Z nastavitvami sedežev, ki so na voljo, si bodo udoben položaj za volanom našli tudi višji vozniki, ob tem pa bo prehitro zmanjkalo prostora za potnike na zadnji klopi. Manjša graja gre tudi nepraktičnemu sistemu dvigovanja prednjih sedežev, s katerim se omogoči vstop zadnji potnikov, saj je trd in se rad zatika. Zato tistim, ki se redno vozijo z več kot enim sopotnikom, vsekakor priporočamo petvratno različico. Ime “Sport” opravičujejo v usnje odet športen trikraki volan ter anatomsko oblikovane sedeže z zelo dobrim bočnim oprijemom. Poleg vložkov v srebrni barvi ter v barvi klavirskega laka, moramo izpostaviti še vrtljive gumbe s prozornim robom in prozorna stikala za odpiranje stekel, ki delujejo zelo mladostno in razigrano. Prtljažni prostor je v primerjavi s predhodnikom pridobil nekaj prostornine in ima pri tem paketu opreme vgrajeno tudi dvojno dno. Le-tega pokriva polica, ki je oblečena v malce pregladek material, ki zato žal povzroča nezaželeno drsenje manjših kosov prtljage.

Motor ima veliko dela

V malčkih nove generacije od 1,4-litrskega bencinskega motorja s 66 kilovati (90 KM) ne moremo pričakovati osupljivih zmogljivosti. Odgovornost za to, da avto ni pretirano poskočen, gre predvsem z rastjo pridobljenim kilogramom, ki otežujejo delo malemu 16-ventilskemu agregatu. Če pomislimo, da so podobni motorji pred nekaj leti poganjali avtomobile, katerih masa je bila v povprečju za 200 kilogramov manjša, to niti ni presenetljivo. V mestnem vrvežu se mali opel v športni preobleki sicer zelo dobro znajde, za “dirkaške podvige” na odprtih cestah pa mu le zmanjka sape. Pri umirjeni vožnji brez posebnih zahtev je corsa tako na testu porabila povprečno 7,5 litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov, pri bolj živahni vožnji z vsemi 90 “konjiči” pa se je poraba gibala okoli 8,5 litra na sto prevoženih kilometrov.

Športnik brez kondicije

 

Oznaka “Sport” pa poleg dodelane estetike prinaša tudi trše naravnano podvozje, ki voznika kar spodbuja k bolj dinamični vožnji. Nagibanje karoserije v zavojih je minimalno, zato pa se pri vožnji čez neravnine v potniški prostor prenese nekaj več tresljajev. Za to, da bi se za volanom te corse res zabavali, pa bi le potrebovali nekaj “konjev” več pod motornim pokrovom. Je že res, da ne moremo imeti moči brez nadzora, samo z nadzorom pa si tudi ne moremo kaj veliko pomagati.
Kaj za koliko
In po čem se serijsko opremljena corsa sport najbolj razlikuje od bolj umirjenih različic? Vsekakor po znižanem športnem podvozju, po 16-palčnih jeklenih platiščih, po volanskem obroču, oblečenim v usnje z luknjičastim vzorcem ter po kromiranem zaključku izpušne cevi. Poleg omenjene opreme, ki je značilna za paket Sport, pa so serijsko vgrajeni še zavorni sistem ABS, čelni in stranski varnostni blazini ter varnostni zavesi, radio s CD-predvajalnikom z upravljanjem na volanu in sprednji meglenki. Za tako opremljen avto je treba odšteti 12.240 evrov, cena testnega primerka pa se je s samodejno klimatsko napravo, s predvajalnikom datotek MP3, s 16-palčnimi platišči iz lahke litine ter s kovinsko barvo povzpela na 14.305 evrov.
Za konec
Trivratna corsica v športni preobleki nas je navdušila predvsem s kupejevsko obliko in s športnim podvozjem. Zaradi povprečnega motorja, ki ne zmore pognati krvi po žilah, pa smo ugotovili, da sta to tudi njena glavna aduta. Zato bo ta avto primeren predvsem za tiste, ki ne postavljajo zmogljivosti na prvo mesto, obenem pa niso posebej zahtevni niti na področju praktične uporabnosti. S strogo racionalnega gledišča rast ni prinesla nobenih realnih koristi, saj ostaja corsa po svoji uporabnosti še vedno majhen avto, ki se le spogleduje s tistimi v višjem razredu.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Malce zaspan motor.
    7
  • Notranjost
    Sveža oblika in dovolj kakovostni materiali.
    8
  • Opremljenost
    Potrebno je doplačati za klimatsko napravo.
    7
  • Vozne lastnosti
    Športno podvozje zmore več od motorja.
    8
  • Gospodarnost
    Poraba ni nizka, a je še vedno sprejemljiva.
    7
  • Zmogljivost
    Zadovoljive, a s tem paketom opreme bi si želeli več.
    7
  • Sklep
    Prikupen avtomobil, ki pa ne preseneča.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 10.800
cena testnega vozila (€) 14.305
dolžina × širina × višina (mm) 3.999 × 1.713 × 1.488
dovoljena masa vozila (kg) 1.585
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.364
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.140
medosna razdalja (mm) 2.511
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 173
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 66(90) pri 5.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 125 pri 4.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,2
pnevmatike 195/55 R 16, 6J×16
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,4/8,6/8,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,1/5,1/6,2
pospešek 0-100 km/h (s) 12,4
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 285 ali 1.050
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 73,4 × 82,6
zavore spredaj/zadaj kolutne (zračene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Opel Corsa 1,4 16V Sport"


Kritik
18 leta 6 dni nazaj

Lep opis, dobre fotke, hud design ampak….. konkurenca nudi enake motorje z večjo močjo, manjšo porabo, zadnji sedeži delujejo kot lesena klop, grdo prelomljena sredinska konzola…. Pa še draga je.

18 leta 7 dni nazaj

Odličen opis, še boljše fotke 🙂

 
Chevrolet Epica 2.0 24 V LT
Citroën Grand C4 Picasso 2.0 HDi BVMP Exclusive