Poraba 5,8 l/100km Največja hitrost 187 km/h Cena 27.758 eur
Plusi
  • prilagodljivost zadnje klopi/sedežev
  • pametni LED žarometi
  • številna odlagalna mesta
  • ločen nadzor temperature zadaj
  • varčnost motorja
Minusi
  • ob več potnikih zna zmanjkati moči in navora
  • (pre)kratka prva prestava
  • proti tekmecem je dolgočasen
  • brez drsnih vrat

Že nekaj let sem fasciniran nad uspehom Tourana. Ne postreže z razburljivim zunanjim videzom, ni največji, niti najbolj prostoren in najcenejši, a se v segmentu, kjer je konkurenca izredna in ji po pravilu vladajo Francozi, Volkswagnov enoprostorec odlično znajde.

Čemu čakanje?

Volkswagen Touran 1.6 TDI Comfortline_4
Podobnost z ostalimi člani družine Volkswagen je očitna.

Volkswagen je potreboval celih dvanajst let, da je na ceste spravil drugo generacijo družinskega enoprostorca, ki se po velikosti uvršča med modela Golf Sportsvan in Sharan. Po kar dveh prenovah prve generacije, kar je skrajno čudno za Volkswagen, je preskok zdaj večji, kot je vidno na prvo žogo. Medtem ko si je prva generacija osnovo delila z Golfom pete generacije in kasneje z Golfom šeste generacije, je preskok v primerjavi s prejšnjima večji. Še vedno si arhitekturo deli z Golfom, a prinaša modularna arhitektura MQB bistveno več svobode in odmika od manjšega brata.

Sprašujem pa se, čemu je Volkswagen toliko let odlašal s prihodom nove generacije, saj so predhodnika ostali konkurenti prehitevali kot po levem pasu avtoceste. Po prihodu leta 2003 je Touran doživel pravi razcvet, bil prodajna uspešnica vse do leta 2007, z naslednjim letom pa se je pričel njegov (prosti) pad. Nerazumljiva mi je tudi poteza, da je Volkswagen že lani marca na salonu v Ženevi predstavil drugo generacijo, a je v prodajne salone zapeljala šele proti koncu leta. Rezultat? V letu 2015 so prodali le malce čez 70 tisoč enot, padli na sedmo mesto in dovolili, da jih prehitijo Mercedes-Benz razred B, BMW serija 2 Active/Gran Tourer in Ford C-Max.

Moral je zrasti

Volkswagen Touran 1.6 TDI Comfortline_3
Dimenzijsko je zrasel, a z dinamičnimi potezami ostal svež.

Zunanjost sledi prepoznavni racionalizaciji zunanjega videza. Sedaj je sicer bolj drznega videza, a ostrejše in dinamične linije ne pripomorejo bistveno k njegovi prepoznavnosti. Konzervativni kupci bodo, kot so to cenili tudi pri Golfu, Sportsvanu, Polu, Sharanu, Caddyju in ostalih članih, ostali navdušeni nad minimalističnim dizajnom, tisti bolj igrivi pa bodo nekoliko razočarani. Videti je, da so pri Volkswagnu veliko časa namenili zunanjosti, premislili vsak detajl, a se nikakor niso zmogli upreti germanizaciji zunanjega videza.

Zaradi prehoda na novo generacijo že prevečkrat omenjene arhitekture MQB, ostaja zvest svojim bratrancem, predvsem pa je moral zrasti na račun dimenzijsko večjega Golfa Sportsvan. Zdaj tvori idealno sredino med enoprostorskim Golfom in Sharanom. S trinajstimi dodatnimi centimetri v dolžino in enajstcentimetrskim prirastkom pri medosni razdalji, je sedaj umeščen ravno v zlato sredino.

Politika je pač taka

Volkswagen Touran 1.6 TDI Comfortline_10
Erognomija je odlična. Vse je na dosegu roke, odlagalnih površin veliko in preglednost zgledna.

Kot se za tak avto spodobi, mora biti prostoren, prilagodljiv in udoben, pregovorno odlična potniška kabina nemškega proizvajalca pa je zaradi povečanih dimenzij seveda še bolj prostorna in prilagojena družinski uporabi. Začel bom z dobrimi stvarmi – sedeži v drugi vrsti so dovolj široki, da so zadaj razmeroma udobno sedele tri odrasle osebe. Žal nimam treh otroških sedežev, da bi jih vse hkrati namestil v isofix pritrdišča, a mislim si, da si pri Volkswagnu ne bi dovolili in napravili napake ter postavili sidrišča preblizu drug drugega. Še vedno ostajam pri drugi sedežni vrsti: skupaj s stopnjo opreme Comfortline pridejo tja nameščeni trije ločeni sedeži, pomični naprej, nazaj, možen je nagib naslona in, kot smo že navajeni, se lahko vsak, neodvisno od drugih dveh sedežev, preprosto zloži ali dvigne. Zame so poglavitne prednosti pri takem vozilu še odlagalna mesta. Tukaj jih je na pretek – so takšna na dosegu roke, večja in manjša, ter takšna, ki so bolje skrita, a vase pogoltnejo zajeten predmet.

Volkswagen Touran 1.6 TDI Comfortline_19
Klavirska plastika je preveč občutljiva na prah in prstne odtise.

Še vedno pa dobim alergijo, ko v notranjosti zagledam obilico črne, svetleče klavirske plastike. V teoriji to pomeni lep, svetleč kos plastike, ki naj bi dajal občutek premijskega videza, v praksi pa to pomeni površino, kjer se nabira prah, prstni odtisi in še kaj drugega. Fuj in fej.

Sicer drsna vrata niso prioriteta v tem razredu, resnici na ljubo jih ima le Ford B-Max, a bi jih po mojem mnenju moral dobiti tudi Touran. Vstopanje, izstopanje na tesnih parkiriščih, odpenjanje in dajanje otroka v sedež je bistveno lažje z drsnimi vrati. Touran že tako ni med najcenejšimi, zato se malenkostna podražitev ne bi bistveno poznala, obenem pa ima ob svojem boku priljubljenega Golfa Sportsvan, ki ima nameščena običajna zadnja vrata, dimenzijsko pa ne zaostaja tako zelo v primerjavi s Touranom. Škoda, mogoče me pa Volkswagen usliši pri načrtovanju naslednje generacije.

Sam bi izbral drugega

Volkswagen Touran 1.6 TDI Comfortline_29
Najšibkejši član dizelske ponudbe.

Dizelski 1,6-litrski agregat sodi na sam začetek motorne ponudbe. Ponuja 81 kilovatov in bo zadovoljil predvsem potrebe voznikov, ki od vozila pričakujejo varčnost, nikakor pa ne izrazite poskočnosti. Ker gre v prvi vrsti za družinsko vozilo, bodo v njem sedele vsaj tri osebe ali več in zna biti prtljažnik večino časa poln, zato bo mali dizelček začel pokašljevati. Saj ne, da ne bo potegnil, a potreben bo bolj samozavesten pritisk na stopalko za plin, povprečna poraba pa se bo hitro dvignila.

Sam bi raje posegel po močnejšem dizlu ali celo po bencinskem agregatu TSI in samodejnem menjalniku. Izbira je na koncu seveda vaša, prav  tako vi najbolje veste, kakšne so vaše potrebe, a preden se odločite za nakup najšibkejše različice, vam toplo priporočam, da preizkusite še močnejšega brata.

Touran je dobro premišljen izdelek, ki potrebuje čas, da se pokaže v vsej svoji luči. S konzervativno obliko in nekaterimi naprednimi doplačilnimi funkcijami, kot so LED žarometi, aktivni tempomat in zaviranje v sili, zna premakniti tehtnico v svojo korist. Ni med najcenejšimi predstavniki v razredu, a je, tako kot Golf ali Passat, dober, kjer je to pomembno.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kljub temu, da je imel testni Touran nameščen osnovni dizelski agregat, k sreči že sodeluje z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom. Njuno sodelovanje je pričakovano odlično, zmoti le malenkost prekratka prva prestava.
    7
  • Notranjost
    Prilagodljiva, polna odlagalnih površin in prostorna - primerna tako za velike kot male družine.
    8
  • Opremljenost
    Oprema Comfortline prinaša zadovoljiv seznam dodatne opreme, ki bo v resnici na ljubo pokrila večino potreb običajnega uporabnika. Pogrešal sem le večje število varnostni-asistenčnih sistemov, slednji so pri prevozu družine bolj pomembni.
    7
  • Vozne lastnosti
    Gledano z vidika enoprostorcev se Touran na cesti obnaša odlično. Trdo nastavljeno podvozje lahko koga zmoti, a po drugi strani prinaša bistveno boljše vozne lastnosti.
    8
  • Gospodarnost
    Osnovni dizelski agregat je sicer varčen, a Touran s takim paketom opreme in najšibkejšim dizelskim agregatom ni med najcenejšimi.
    7
  • Zmogljivost
    81 kilovatov je za umirjene voznike povsem dovolj, zna pa malce zastokati ob zasedenih sedežih in polnem prtljažniku. Zaradi podhranjenosti je potrebno bolj vztrajno pritiskati na stopalko za plin, posledično se močno dvigne tudi povprečna poraba.
    7
  • Sklep
    Touran je v trenutku postal ljubljenec občinstva. Volkswagen je sedaj prilagodljivo notranjost in povečano uporabnost dvignil na nov nivo, pod golo kovino pa uporabil novo arhitekturo in motorje zadnje generacije.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 21.521
cena testnega vozila (€) 27.758
dolžina × širina × višina (mm) 4.527 x 1.829 x 1.659
dovoljena masa vozila (kg) 2.160
emisija CO2 (g/km) 115
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/prerjavenje) 2/3/12
gibna prostornina (cm3) 1.598
masa praznega vozila (kg) 1.539
medosna razdalja (mm) 2.791
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 187
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 81 (110) pri 4.600-5.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 250 pri 1.500-3.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
pnevmatike 205/60 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,4/4,0/4,5
pospešek 0-100 km/h (s) 11,9
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 834/1.980
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Osnovno orodje za družinske potrebe"


wildbliw
6 leta 5 meseci nazaj

Poraba na testu = 5,8 l/100km, med tem ko pa 2.0 TDI Touran pokuri v praksi zgolj 5,6 l/100km. Seveda je oboje verjetno pri normalni vožnji! Čim pa bi se dinamika vožnje povečala, bi pa to bilo kar se tiče nizke porabe zgolj v prid večjemu motorju.

bajker
8 leta 10 dni nazaj

V primeru družinskega enoprostorca je oblika cegla zaželena, vsaj pri meni. Bolj je avto zaobljen, manj je v njem prostora. In tak avto kupiš zaradi prostora, predvsem prtljažnika in ne zaobljenosti. In zato mi je všeč, da VW daje največji poudarek prostoru in ne kot nekateri tekmeci, ki se igrajo z obliko, na koncu pa dobiš ven 500l prtljažnik.

limas
8 leta 18 dni nazaj

Za avto v obliki cegla, moralno oporečnim vodstvom podjetja in ne preveč spodbudno zgodovino okvar, je cena neupravičeno za 20% višja od konkurence.

pskoda
8 leta 20 dni nazaj

Osnovni model je dobrih 21keur. Sharana lahko tudi opremiš za 40keur

Bucko99
8 leta 21 dni nazaj

uf.. za tak denar bi lahko vsaj DSG bil…

 
Prav vse
Korak v pravo smer