Testi

Peugeot 3008 STYLE II 1.6 HDi 115 – Družinska idila

Poraba 6,7 l/100km Največja hitrost 181 km/h Cena 23.470 (akcijska) eur
Plusi
  • praktična notranjost
  • ogromni predali
  • prilagodljiv prtljažnik
  • Head Up Display
  • notranji materiali
  • prepričljive vozne lastnosti
  • zadovoljivo zmogljiv motor
Minusi
  • pomanjkanje manjših odlagalnih površin (za očala, telefon, …)
  • odklepanje pokrova za gorivo s ključem
  • zadnja klop ni vzdolžno pomična
  • brez opcije štirikolesnega pogona (deloma zgolj pri hibridni verziji)

Zjutraj je prišla iz kopalnice, vsa rdeča v obraz. V tresočih rokah je še vedno držala rahlo vlažen nosečniški test Clearblue. Svojemu dragemu je zašepetala: »Otroka bova dobila!« Zvečer je sedel za šankom, ves rdeč v obraz. V tresočih rokah je še vedno držal rahlo vlažen kozarec piva. Svojim prijateljem je zašepetal: »Enoprostorca bova kupila!«

Nujni nakupi

Časa je preklemansko malo. Zgolj nekaj mesecev. Po takojšnji veseli objavi na Facebooku je potrebno pričeti z iskanjem vozička, lupinice, previjalne mizice, tapet za otroško sobo, knjig o otroških bolezni. Ter za vsak slučaj še nabaviti dvoletno zalogo plenic. A najhujše šele prihaja! Iskanje najbolj primernega avtomobila, kamor bo moč stlačiti voziček, lupinico, previjalko, tapete, knjige, dvoletno zalogo plenic. Ter … otroka!

On bi rad imel športnega karavana z veliko prostora, ona ne prevelikega enoprostorca, ki bi bil videtil kot terenec. Njemu so všeč štiri leta stari BMW-ji, ona se je že pred štirimi leti zaljubila v rahlo ekstravagantno oblikovanega Peugeotovega crossoverja 3008.

Škrlatinka, norice in prvi karies

V štirih letih otrok naj bi otrok prebolel večino tečnejših otroških bolezni, avtomobilski model pa naj bi prešel v tisto obdobje, ko kupec ne bi smel imeti več skrbi zaradi raznih nagajivih »gizmotov«, ki bi mu grenili življenje (mar res?). V obdobju štiriletnega življenja 3008-ce smo tako v našem uredništvu že dodobra preizkusili zanimive, a precej redko zastopane različice. Pa najsi je šlo za prožnega a dokaj dragega dizla z avtomatiko, še redkejšega turbobencinarja ter celo dizelskega hibridneža, katerega je na cesti opaziti še težje kot otroka, ki mu med vrtčevsko zimsko pandemijo gripe iz nosu ne bi visel ogaben zelen smrkelj.

Štiri leta je takisto obdobje, ko proizvajalec pošlje na trg kakšno precej mikavno akcijsko ponudbo, ki bi znala potencialne kupce predramiti še bolj kot vreščanje njihovih štiriletnikov na zobozdravniškem stolu. Tako sedaj pri Peugeotu 3008 racionalneže prepričujejo z motorjem 1.6 HDi, katerega so koncem leta 2012 rahlo dodelali, mu malenkostno povečali moč ter hkrati zmanjšali porabo ter izpuste CO2. Na tokratnem testu sem želel ugotoviti, če gre, skupaj z bogatim paketom opreme Style, za tisto najprimernejšo opcijo, ki bi kot zadnji kamenček v mozaiku dopolnila družinsko idilo, kakršno je sicer moč videti zgolj na slikah avtomobilskih katalogov.

Ne joči, Peter!

Da smo si na jasnem, z omenjeno motorizacijo mamice ne bodo ravno med najhitrejšimi prometnimi udeleženci, ko bodo po avtocesti dirjale proti vrtcu, da bi pobrale svojega jokajočega otročaja, upajoč, da jim ga že ni vzela socialna služba. A vendarle bo 1.6 HDi, z »zgolj« 84 kW, marsikoga pozitivno presenetil, saj je za vsakodnevne premike več kot zadovoljiv in le ob redkih (polno naloženih) priložnostih deluje podhranjeno. Že pri nižjih vrtljajih je zadovoljivo prožen, saj doseže najvišjo vrednost navora že pri 1.750 vrt./min.

Sicer se veselje do vrtenja konča še hitreje od izsiljujočega otroškega joka in bo v iskanju primernega motornega navora potrebne več telovadbe s prestavno ročico. A mlada mamica je lahko povsem brez skrbi, da bi imela zaradi prekomernega prestavljanja neproporcionalno razvit biceps na desni roki, saj je menjalnik dovolj natančen (malce se zgolj upira ob hitrejšem pretikanju).

Če bo otročaj na zadnjem sedežu še vedno neutolažljivo jokal, ga bo kaj kmalu uspavala udobna vožnja, ki zelo uspešno požira neravnine. Še posebej pa 3008-ca pokaže svojo crossoversko naravnanost na kakšnem lepem makadamu, po katerem se pelje tako presenetljivo suvereno, da se pričneš spraševati, zakaj za vraga Francozi nimajo v ponudbi tudi štirikolesnega pogona. Resda ga najbližja konkurenca ponuja (Nissan Qashqai, Seat Altea Freetrack), a ga povprečni crossoverski uporabnik potrebuje toliko, kot Peter Pan helikopter!

Shrek

Okej, sicer Peugeotova rahlo svojevrstna pojava še vedno marsikaterega spominja na Shreka, kar pa nikakor ne zmanjšuje njegovih kvalitet. Pa najsi gre za precej prilagodljivo notranjost ali za dovolj prostoren prtljažnik z možnostjo višinsko prilagodljivega dvojnega dna. Novodobni razvajeni potrošniki bodo pogrešali zgolj vzdolžno pomičnost zadnje klopi ter vihali nosove zaradi umazanih oblačil, ko se bodo morali zaradi dvodelnega odpiranja prtljažnika stegovati vanj po prtljago. Hja, dvodelno odpiranje prtljažnih vrat jih pri BMW-jevi X5 ni nikdar motilo …

Še vedno navdušuje preprostost koncepta HUD (Head Up Display) s prikazom hitrosti v voznikovem vidnem polju ter hkrati preseneča s kar tremi gumbi za upravljanje le tega. Pohvalo si zasluži položaj osrednjega zaslona z uporabno (tokrat doplačilno) navigacijo, ki pa zahteva nekaj privajanja pri upravljanju. Zadaj vozeči razvajenci bodo zadovoljni zaradi spodobno odmerjenega kolenskega prostora. A le, če spredaj ne bo sedel Rašo Nesterović. Hkrati bodo uživali ob pogledu skozi veliko panoramsko steklo ter se s pomočjo priročnih zavesic (na zadnjih, dodatno toniranih steklih) uspešno skrivali pred pogledi radovednežev, ki bi jih zanimalo, kdo se vozi v »Shreku«. No ja, v BMW-jevi X6 pa bi najverjetneje odprli še okno …

Chanometer

Kljub trenutnim dokaj mikavnim akcijskim Peugeotovim cenam, pa le te niso ravno povsem v sferah Virantovega cenika Adrijinih letalskih kart. A vendarle, upoštevajoč tudi cenike konkurenčnih enoprostorskih primerkov, je tokratna 1.6 HDi verzija vredna detajlnejšega razmisleka. V končni fazi tudi zaradi svojega crossoverskega koncepta, pri katerem ne trpi pretirano notranja prostornost in ki v svetu popredalčkanega avtomobilizma še vedno velja za dokajšnjo rariteto. Neuniformiranost ter neškodljiv nekonformizem pa znata biti včasih celo več vredna od neumornega iskanja čim nižje cene, česar pač ne razumejo priviligirani Adrijini potniki.

Več o Peugeotovemu križancu pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Skozi oči novopečenega očka, nevajenega otroškega joka na zadnji klopi, bo tudi Peugeotovih 115 "konjev" absolutno preveč. Mamici bo všeč navorsko bogat dizel, ki vleče bistveno bolje od njene stare 206-ice.
    8
  • Notranjost
    Dokaj prestižna notranjost (še posebej v primerjavi s konkurenčnim Qashqajem), ki se ponaša z obilico mehke plastike in »kroma« ter predali, kamor je skorajda moč pospraviti letalsko kabinsko prtljago.
    9
  • Opremljenost
    Bogato opremljenemu paketu Style II bi dodal zgolj in samo še ksenonske žaromete, ogrevanje sedežev ter pokrovček rezervoarja brez ključavnice.
    8
  • Vozne lastnosti
    Zaradi precej komunikativnega volanskega mehanizma ter uravnoteženih voznih lastnosti, brez pretiranega prečnega nagibanja, velja 3008-ca za enega boljših Peugeotov.
    9
  • Gospodarnost
    V vse, ki bodo zaradi prepričljivega akcijskega popusta zadovoljno razmišljali o racionalnem nakupu, se bo naselila manjša senca dvoma zaradi ne preveč blage porabe.
    7
  • Zmogljivost
    Resno, kdo pa dandanes še divja naokrog z družinskim »polovičnim« enoprostorcem ter majhnim otrokom zadaj?
    7
  • Sklep
    Tokratni »Shrek«, z modificiranim 1.6 HDi motorjem, deluje kot najbolj racionalna opcija v ponudbi, ki bi znala najti širši krog kupcev. A le, če jim ostala enoprostorska ponudba ne bo bolj všečna …
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 23.470 (akcijska)
dolžina × širina × višina (mm) 4.365 x 1.837 x 1.635
dovoljena masa vozila (kg) 2.030
emisija CO2 (g/km) 128
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 / 12 / 2
gibna prostornina (cm3) 1.560
masa praznega vozila (kg) 1.421
medosna razdalja (mm) 2.613
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 181
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 84/115 pri 3.600
največji navor (Nm pri vrt/min) 270 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 22.350 (akcijska)
pnevmatike 225/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,8 / 4,4 / 4,9
pospešek 0-100 km/h (s) 12,2
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 432
število valjev/ventilov 4 / 8
vrsta motorja turbodiesel
vrtina × gib (mm) 75 x 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Toyota Auris 1.8 HSD Style – Manj pozaben
Renault Clio Grandtour Dynamique 90 Stop&Start – Ljubljenec občinstva