Navzven dinamičen
Če nas je klasična tristoosmica presenetila z agresivnim nosom ter nas pustila razmeroma hladne z umirjenim zadkom, ta vtis popravlja njegov bratec oziroma bolje rečeno sestrica zgoraj brez. Sprednji del tako krasijo velika odprtina za dovod hladnega zraka, motorni pokrov z izbočenim srednjim delom ter velika ošiljena žarometa. Tokrat pa tudi zadek ni od muh, saj se na njem, poleg zadnjih luči s tehniko LED, bohoti zelo atraktiven dvojni difuzor z vgrajenima lučema za meglo. Z veseljem ugotavljamo, da je najnovejši Peugeotov CC še bolj športen in privlačnejši od svojega predhodnika tudi, ko si nadene svoje sodobno, trdo pokrivalo.
Eleganten in udoben v notranjosti
V notranjosti najdemo armaturno ploščo, znano iz drugih predstavnikov družine 308, pri kateri sta dizajn in udobje postavljena pred ergonomijo. Lep trikraki volan z dobrim oprijemom je tako malce prevelik, privlačni merilniki z belo podlago niso najbolje pregledni, gumbi in zračniki na zgornjem delu sredinske konzole pa so nameščeni predaleč od voznika. A to so stvari, ki bodo motile le tistega, ki si želi in pričakuje športen avtomobil, kar pa tristoosmica, kljub agresivnemu zunanjemu izgledu, gotovo ni. Med posebnosti njegove kabrioletske duše sodita sprednja sedeža, ki imata v integriranem vzglavniku vgrajen sistem Airwave. Slednji omogoča vožnjo tudi ob hladnejšem vremenu, saj nam s prijetnim pihanjem greje zatilje. Za dobro počutje pri vožnji z odprto streho tudi pri višjih hitrostih je zaslužno veliko vetrobransko steklo, ki vozniku in sovozniku ponuja zavetje pred vetrom. Malce bolj na prepihu sta potnika na zadnjih sedežih, kjer si bo, zaradi skromno odmerjenega prostora in nenazadnje tudi zaradi zelo pokončnega položaja sedenja, najbrž le redko kdo želel preživeti dalj časa. Tako bosta v tem avtomobilu resnično uživala le sprednja potnika, katerima je avto pravzaprav prvenstveno tudi namenjen.
Pokrivalo za vse letne čase
Posebno odstavek si zasluži trda, zložljiva streha, ki tega peugeota s pomočjo elektrike v 20 sekundah prelevi iz kupeja v kabriolet in obratno. Zadostuje enostaven pritisk na gumb, tudi med vožnjo, če hitrost ne presega 12 kilometrov na uro. V praksi se s tako nizko hitrostjo lahko le redko kje peljemo, ne da bi pri tem povzročali zastojev, zato ne bo narobe, če bomo za to opravilo žrtvovali pol minute ob robu ceste. Vse to se sliši zelo fino in praktično, kako pa je z uporabnostjo? Ob dvignjeni strehi lahko v velik zadek pospravimo do 465 litrov prtljage, če se želimo voziti zgoraj brez, pa v njem ostane še vedno sprejemljivih 266 litrov prostora. Edino težavo pa ob zloženi strehi predstavlja pre-majhna odprtina, ki nastane pod njo in omogoča vnašanje in iznašanje zgolj resnično nizkih kosov prtljage ali drugega tovora.
Živahen motor spet boljši od menjalnika
Testnega lepotca je poganjal 1,6-litrski prisilno polnjeni bencinski motor, ki razvije 110 kilovatov in katerega smo v malce močnejši različici spoznali že pri modelu 308 Feline. Tako kot pri slednjem, nas je tudi tokrat navdušila razporeditev navora, ki omogoča zvezno pospeševanje in zelo živahno delovanje že pri nižjih vrtljajih. Žal pa tudi tu, tako kot pri prejšnjem testiranem peugeotu, ne navdušuje ročni šeststopenjski menjalnik, ki ima sicer dobro preračunana prestavna razmerja, a je precej nenatančen, dolgi hodi prestavne ročice pa onemogočajo športno hitro prestavljanje, ki bi se ujemalo z značajem motorja. Kljub živahnosti se je motor izkazal za razmeroma varčnega, saj je na testu v povprečju zahteval le 8,4 litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Mešanica udobja in dinamike
V vožnji tristoosmica CC postreže z mešanico udobja in dinamike. To pomeni, da ob umirjeni vožnji ne utruja s pretirano trdoto podvozja, obenem pa ni tako mehak, da ne bi dovolil bolj živahne vožnje skozi zavoje. Čeprav razmeroma posreden volanski mehanizem daje jasno vedeti, da moramo pozabit na dirkaško natančnost je lega vselej dovolj zanesljiva in ne pripravlja skritih presenečenj. Pri skrajno dinamični vožnji sicer opazimo, da karoserija le ni tako trdna kot pri klasičnih zaprtih vozilih, a bo to prišlo le redko do izraza. Nekoliko pogostejše (a le na slabše vzdrževanih cestah) je lahko tresenje karoserije ob spuščeni strehi. Pohvaliti moramo dobro zvočno izolacijo, ki ob dvignjeni strehi zagotavlja zelo udobno vožnjo, ob kateri pozabimo, da dejansko sedimo v kabrioletu.
S serijsko in dodatno opremo pokaže, da je ekskluziven
Vemo, da udobno uživanje z vetrom v laseh ni poceni. Za osnovnega peugeota 308 CC s paketom Sport Pack je potrebno odšteti slabih 26 tisočakov. V tej ceni so vključeni zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP, čelni varnostni blazini ter stranski varnostni blazini za zaščito glave in prsnega koša, aktivna varnostna loka zadaj, ki se sprožita v primeru prevračanja vozila, dvopodročna samodejna klimatska naprava, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi datoteke v zapisu mp3 in 17-palčna platišča iz lahke litine. Za to, da bi se vozili resnično v slogu pa je potrebno dodati še nekaj cekinov za usnjeno oblazinjenje, sistem gretja v naslonu sedežev Airwave, ki vključuje vetrno zaščito, ksenonska smerna žarometa, HI-FI ozvočenje znamke JBL, 18-palčna platišča iz lahke litine, trendovsko biserno belo barvo in praktična tipala za pomoč pri parkiranju spredaj in zadaj, ki povzdignejo končno ceno na nezanemarljivih 31.650 evrov. A za lepoto je potrebno potrpet, oziroma plačat, za racionalnost pri nakupu kabrioleta pa tako ali tako ni veliko prostora.
Za konec
Peugeot 308 CC je še atraktivnejši nekoliko bolj dinamičen od svojega predhodnika, zelo dobro pa se mu poda tudi 1,6-litrski, bencinski prisilno polnjeni motor, ki je dovolj živahen, obenem pa ne pretirano požrešen. Kljub precej športnemu izgledu je ustvarjen predvsem za uživaška križarjenja tako zgoraj brez kot z dvignjeno streho, ki s kakovostjo izdelave in dobro zvočno izolacijo ponuja udobje klasičnega avtomobila.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Peugeot 308 CC 1,6 THP Sport Pack"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
meni zgleda isto kot 307 cc.. kje je inovativnost?
predrag, saj za ta denar dobiš npr. BMW X1, npr. za okrog 30 KEur pa celo insignio Sport 260 KM 4×4 pogon!
Sej morda narobe razmišljam ampak del smisla tega avta je tudi užitek v športno-dinamični vožnji je res?? Cena 31.650€ pa je že preklemano blizu Focusu RS … pa ne me sedaj napadit … sej vem da ni kabrio ampak vseeno … le v razmislek.
LP
Matej
Glede na to da je avto lih dobr vn pršu pa je še vedno cenej kot recimo že "zastarela" focus pa eos nevem kako je loh predrag. Seveda se bodo pa zdej najdl nekateri k bojo rekl da nemorš primerjat francoza z fordam pa vw 🙂
Predrag?Pol pa eosa tak opremi z ledrom pa vsem tem drekom elektronskim pa da vidimo kaj ven pride…