Testi

Peugeot 508 RXH – Za pest evrov več

Poraba 4,7/8,1/6,5 l/100km Največja hitrost 213 km/h Cena 47.700 eur
Plusi
  • zunanji videz in terenski značaj
  • elegantna notranjost
  • prostoren in funkcionalen
Minusi
  • nestabilno delovanje sistema

Zgodba, ki sledi, bo kratka in morda za koga celo poučna. Nekaj o Peugeotovem dizelskem hibridu v karavansko terenski izvedbi in nekaj o uporabnikovi izkušnji.

Si, kar voziš?

Najprej dolgo nimaš ničesar. Precej kasneje imaš morda že več denarja in si omisliš družinski karavan. Potem prideš v leta, ko ti dodatnih nekaj tisočakov odtehta terenski značaj, prvi dizelsko hibridni pogon in pridih ekskluzive v notranjosti. Ker si naprednih pogledov in vešč prilagajanja sodobnim tehnologijam, z nakupom hibridnega avtomobila tudi navzven pokažeš, da si povsem v koraku s časom.

S svojimi nakupnimi odločitvami podpiramo vlaganja v napredek, če vanj seveda verjamemo. In v duhu razvoja v zakup vzamemo tudi to, da s tem aktivno sodelujemo pri prenosu informacij s strani uporabnikov nazaj do proizvajalcev, ki pripravljajo izboljšave. To v praksi lahko celo pomeni, da smo zaradi morebitnih kapric, ki včasih spremljajo sveže tehnologije, med tistimi, ki svoje servisne svetovalce poznamo po imenu in ne le po priimku, saj se z njimi vidimo pogosteje, kot s kakšnimi odtujenimi družinskimi prijatelji.

Fensišmensi

Peugeot 508 RXH je čisto po mojem okusu, lepo izdelan eleganten avto, ki mi je med trenutno aktualnimi levčkovimi modeli najbolj všeč. Celo moderna rjava zunanjost s trendovskim eko pridihom se mi ne zdi pretirana, čeprav sicer prisegam na bele, črne in srebrne. Prepoznavna žarometa z dnevnimi LED lučmi dajeta primeren poudarek prednjemu delu vozila, ki je podkrepljen še z zaščito podvozja, ki sega pod vozilo.

V notranjosti voznika pozdravi dobro oblikovan voznikov sedež z možnostjo podaljšanja sedalnega dela, pokrit s kontrastno prešitim usnjem, pri katerem me je na pogled nekoliko zmotilo le to, da se je ob levem robu voznikovega sedeža zaradi vstopanja in izstopanja že malce nagubalo. Se je pa zato izkazalo, da ponuja voznikov sedež tudi prijetno masažo, ki je zaradi zapletov iz nadaljevanja zgodbe prišla prav kot dobra sprostitev. Zadnja klop je deljiva v razmerju 40:60 s tunelom za prevažanje daljših predmetov, v primeru dveh potnikov pa nudi možnost udobne namestitve z naslonom za roke in odlagalnimi mesti ter v primeru testnega vozila tudi opcijo individualnega prilagajanja delovanja klime v zadnjem potniškem prostoru.

Še bolj simpatično je podiranje zadnjih sedežev iz prostora za prtljago, kjer z enostavnim potegom ročice lahko razširite prtljažnik, ne da bi se morali odpraviti do zadnjih potniških vrat. Obenem so ob robu lepo nameščene zanke za pripenjanje tovora in rekla bi, da je, kljub nekoliko zmanjšani prostornini prtljažnika, zadaj še vedno povsem dovolj prostora za družinski karavan.

Obliki in funkcionalnosti prostora v Peugeotu 508 RXH torej nimam česa oporekati, kako pa je z izkušnjo ob uporabi prvega dizelskega hibrida?

“Ja gospa, kaj ste pa delala z njim?!”

Zgodba s servisnim svetovalcem, ki je ponavadi ob spremljavi teatralnega vihtenja rok redno izrekal zgornje besede, izvira še iz konca prejšnjega tisočletja, zlatih časov prodaje avtomobilov. In če so gospe in gospodične še tako vneto pojasnjevale, da z avtom res niso počele nič neobičajnega, je na koncu vedno obveljala sodba, da so zagotovo naredile kaj, česar ne bi smele.

Na omenjenega sivolasega gospoda sem se spomnila, ko sem na parkirišču s prelepim pogledom na Storžič razmišljala ali naj v soboto popoldan pokličem Peugeot Assistance ali še malo počakam. Posledice odločitve so mi bile popolnoma jasne, komentarji in zbadanja na temo žensk za volanom, ki bi lahko, enako kot če v Italiji moškemu izrečete, da “nima jajc”, počasi že postale kazniva žaljivka.

Moj šarmantni jekleni družabnik Peugeot 508 RXH je po daljši vožnji, namenjeni podrobnemu spoznavanju in fotografiranju, namreč sporočil, da je zaznal napako v delovanju motorja. In se ustavil. Pa sem poskusila najprej s ponovnim zagonom motorja. Nič. Počutila sem se podobno nemočno kot takrat, ko sem ob uporabi kakšne izmed bolj svežih različic računalniških programov preklinjala ob prebiranju obvestila: “This program has performed an illegal operation and will be shut down.”*

In ravno ta preblisk je preprečil, da sem pred izbiranjem številke za mobilno asistenco poskusila še z dobrim starim “trdim” izklopom. Izključi, izstopi, zakleni, počakaj … odkleni, sedi, vključi – formula, ki je delovala enako dobro, kot ponavadi pri osebnem računalniku, saj se je pacient zbudil iz kome in nadaljeval z delom, kot da se ne bi zgodilo nič posebnega. Olajšanje pred jezo, seveda, pet minut kasneje pa še vklop masaže na voznikovem sedežu.

Zakaj?

En avto, dva motorja in računalnik. To je kratek povzetek glavnih značilnosti dizelskega hibrida, o katerih smo precej pisali že ob predstavitvi modelov 3008 HYbrid4 in 508 RXH. Zdelo se mi je dovolj logično, da je v mojem primeru zatajil računalnik oziroma elektronska nadzorna enota, ki ji je bilo verjetno dovolj neznosne vročine, vzpona do vasi nad Tržičem in pogostega ustavljanja za potrebe fotografiranja. Pa sem kljub temu povprašala še strokovnjake.

“V povezavi s testom modela 508 RXH imam konkretno vprašanje glede delovanje hibridne tehnike. Na vožnji se mi je namreč zgodilo, da je v razmerah visokih temperatur (preko 30 stopinj), posledičnega delovanja klime in vožnji navkreber v načinu 4WD ob zaustavitvi in parkiranju sistem javil napako v delovanju motorja. Sama vožnja je bila počasna (hitrosti med 40 – 60 km/h, brez kakršnegakoli pretiravanja), je pa res, da sem se zaradi iskanja primerne lokacije večkrat zaustavljala. Avto je po tem, ko sem ugasnila sistem, še vedno kazal napako, zato sem ga ponovno ugasnila, izstopila, zaklenila, odklenila in ponovila vajo – zaenkrat vse deluje, kot je treba. Fantje bodo ob vračilu zagotovo lahko s testerjem prebrali kodo napake.”

Odgovora ni bilo. Moj drugi poskus čez dober mesec dni je bil bolj konkreten.

“- So testni avto priklopili na tester, se ve, kakšno napako je zabeležil sistem?
– Se je podobna napaka zgodila že pred tem ali po tem?
– Ima tehnična služba kakšno obrazložitev glede možnega vzroka napake?”

Očitno so menili, da bo za naše potrebe dovolj kratek in jedrnat odgovor: “Zadevo smo pogledali in naložili novo programsko opremo.”

Prav. Me veseli.

Hibrid in jaz

Po zaključenem testnem obdobju je moj glavni pomislek (če zanemarim zgoraj opisano prigodo, ki bi bila povsem nepomembna, če bi bila primerno obravnavana s strani predstavnikov zastopnika znamke) ob nakupu dizelskega hibrida ta, da ob trenutnem stanju tehnologije od lastnika zahteva preveč kompromisov, če želi maksimalno izkoristiti električni pogon in vožnjo v načinu brez škodljivih emisij plinov.

Omejitve pri uporabi načina ZEV so vezane na delovanje klimatske naprave, hitrost in način upravljanja vozila, še najmanj moteča pa se zdi tista z nadmorsko višino položaja vozila do 1.500 metrov. Tako se je moje veselje, da sem uspela napolniti baterijo za neslišno in ekološko mestno vožnjo, razblinilo ob dejstvu, da se je tudi v mestu nemogoče voziti v elegantnem avtu brez funkcionalno delujoče klime.

Pa še nasvet, ki bi pravzaprav sodil na začetek, pred prvo uporabo: splača se preleteti vsaj kratka navodila za vožnjo.

* Program je izvedel nedovoljeno operacijo ter bo zaustavljen.

Več o modelu Peugeot 508 RXH na uradni strani.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Opomba uredništva: Po objavi testa smo od zastopnika znamke prejeli obširnejši odgovor, ki ga spodaj objavljamo v delu, ki se nanaša na zastavljena vprašanja. Za prejeti odgovor se na tem mestu najlepše zahvaljujemo.

“Pri pregledu zgodovine napak, ki se zabeležijo v računalniku, smo ugotovili nekaj dogodkov, ki so se pojavili, nismo pa odkrili napake v delovanju motorja.

– nekajkrat smo opazili obvestilo o prepoznavanju ključa, ki se lahko pojavi, če z delujočim motorjem zapustimo vozilo, s tem da imamo ključ pri sebi. Prav tako pa tako motnjo (to ni napaka) lahko povzročimo, če imamo ključ shranjen v neposredni bližini pametnega telefona ali prenosnega računalnika. Te naprave namreč oddajajo dokaj močno magnetno polje, ki lahko zmoti prenos podatkov med ključem in sprejemnimi antenami v vozilu. Sistem pa je koncipiran tako, da to motnjo javi in zabeleži.

– enkrat je zabeležena tudi motnja delovanja zaznavala za ovire spredaj desno, vendar se to ni ponovilo. Možno je, da je bil senzor zamaknjen (parkiranje!) ali pa obložen s kakšno oblogo (umazanijo), tako da kasneje nismo več zasledili kakršnihkoli težav v zvezi s tem.

– kar se tiče računalnika motorja ni zabeleženih nobenih napak razen ene oddaljene motnje v komunikaciji, ki pa je posledica trenutka neprepoznavanja ključa, kar je posledica že zgoraj opisanega načina delovanja ključa.

– glede posodobitve računalnikov v vozilu je pa smotrno omeniti naslednje: vsekakor tovarna sledi razvoju in pripombam s “terena”, in če se pojavi tipična težava ali pa tipična pripomba, ki jo je možno rešiti z novim programom, se proizvajalec odloči, da bo tako posodobitev tudi izvedel. Pri tem govorimo o različnih računalnikih, ki podpirajo različne sisteme (motor, menjalnik, hibridni pogon, glavni mrežni računalnik, ESP računalnik in tako naprej). Večina glavnih računalnikov, ki so omenjeni ima funkcijo o možnosti posodobitve. Pri tem vozilu je bil posodobljen sistem, ki ga upravlja računalnik hibrida in sicer je posodobljena funkcija menjave prestav, ko je potrebno elektromotorju krmiliti večji navor, da čim manj čutimo prestavljanje prestav iz višje v nižjo in obratno. Take posodobitve so redno delo proizvajalca, naloga podružnice in mreže pooblaščenih serviserjev pa je, da v konkretnih vozilih omenjene posodobitve tudi opravimo. Skozi ta ukrep se tudi kaže posebna skrb proizvajalca, da obdržimo izdelek v “vrhunski kondiciji”. Če pa se pokaže kakršnakoli nujna potreba po tovrstnih posodobitvah, pa se lahko proizvajalec tudi odloči, da sproži akcijo na vpoklic, ko kupca obvestimo o tem in ga povabimo, da se čim prej oglasi v pooblaščenem servisu, kjer lahko tako operacijo tudi izvedejo.

– omenjene težave so bile tako imenovane “oddaljene”, kar pomeni, da so se pojavile enkrat ali dvakrat in nimajo vpliva na delovanje sistemov. To ste konec koncev tudi sami dokazali, ko ste vozilo testirali, saj ste ga zaustavili, ga zaklenili, odklenili in motenj ni bilo več. To je namreč eden od načinov, da tovrstne motnje uporabnik sam “zbriše”, čeprav se informacija vendarle zapiše v tako imenovan dnevnik, da lahko kasneje analiziramo težavo, če bi se vendarle v prihodnosti še pojavila.

Upam, da je s tem nastala situacija malo bolj razjasnjena.”

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija dizelskega in elektro motorja daje dovolj moči in navora za družinski karavan, ko se sistemi dogovorijo, kaj in kdaj bo kdo delal.
    6
  • Notranjost
    Elegantna, umirjena, čistih linij. Dovolj prostorna in prilagodljiva, da bo všeč vsem ljubiteljem karavanov.
    9
  • Opremljenost
    Že serijsko dobro opremljen avto, ki je še nadgrajen z opcijami, ki pokrivajo vsa področja uporabe vozila.
    9
  • Vozne lastnosti
    Vozilo je lepo vodljivo in obvladljivo, dobro se znajde med ovinki in je udobno na daljših poteh. Z masažo voznika ali brez.
    8
  • Gospodarnost
    Morda so vsemu krive klimatske razmere, a dokler Slovenije ne spremenijo v področje enotnih temperatur med 15 in 20 stopinj Celzija, bo hibrid s porabo bolj ali manj nad šestimi litri na sto prevoženih kilometrov.
    7
  • Zmogljivost
    Spodobne, ne pa odlične. Imam občutek, da se bodo s posodobitvami programske opreme še opazno izboljšale.
    8
  • Sklep
    Kljub atraktivnemu videzu in uporabi kvalitetnih materialov v na splošno simpatični kombinaciji terenskega karavana, naj za končno mnenje uporabim oceno v slogu filmskega kritika Marcela Štefančiča: zadržana. Očitno mi še malo manjka do "prave" faze iz uvodnega dela testa.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 47.700
dolžina × širina × višina (mm) 4.823 x 1.864 x 1.525
dovoljena masa vozila (kg) 2.325
emisija CO2 (g/km) 107
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti, 5 let za el. pogonski sklop / 12 let / 2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.997
masa praznega vozila (kg) 1.910
medosna razdalja (mm) 2.817
menjalnik/pogon 6–stopenjski robotizirani menjalnik / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 213
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120/163 pri 3.850 (dizelski motor) / 27/37 (električni motor)
največji navor (Nm pri vrt/min) 300 pri 1.750 (dizelski motor) / 100-200 pri 1.290 (električni motor)
napake med testom računalnik javil napako v delovanju motorja
obračalni krog (m) 11,8
osnovna cena vozila (€) 43.000
pnevmatike 225/45 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,7/8,1/6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,2/4,0/4,1
pospešek 0-100 km/h (s) 8,8
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 400-1360
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja dizelski hibridni
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Ford Kuga 2.0 TDCi 4×4 Individual – Poletna romanca
Volkswagen up! 1.0 high up – Šah mat