Uspešnica
Fordov Transit Custom že nekaj časa velja za legendo oziroma ikono med dostavniki. Avtomobilski »delavec«je namrč že vrsto let najbolj prodajan med sebi enakimi na evropskih tleh, pri čemer je veljal svoj čas (2021, 2022) celo za najbolj prodajano vozilo na britanskem otočju. In ne le to! Kot zanimivost lahko še dodam, da je bil v 70-ih letih prejšnjega stoletja na istem ozemlju celo model, ki je bil daleč največkrat udeležen pri pobegih s prizorišč bančnih ropov. Vsekakor dostavnik, ki si je svojstven »imidž« ustvaril tudi med nepridipravi. Upam, da ne tudi med tihotapci migrantov, saj se je že leta 1965 v Transit uspelo stlačiti kar 48 študentom iz angleškega kolidža Barking.
Kakorkoli že, najnovejša družina delovnega Transita Custom (potniška izvedba sliši na ime Tourneo Custom) se je predstavila svetovni javnosti v lanskem letu ter se hitro zatem okitila z laskavim nazivom Mednarodnega dostavnika leta 2024. Pomemben dosežek, čeprav je novosti v tem razredu na letni ravni skoraj manj kot letošnjih olimpijskih medalj v rokah Slovencev. Aktualni Custom je sicer zasnovan na povsem novi platformi, pri razvoju katere so sodelovali tudi Volkswagnovi inženirji in na kateri nastaja znamkin novi Transporter.
Spremenjena arhitektura sicer omogoča do 20 centimetrov daljše medosje (sprednja kolesa so pomaknjena malce bolj naprej), ima nižjo maso (do 100 kg), obenem pa se lahko pohvali tudi z boljšim požiranjem neravnin (posamične obese in vijačne vzmeti zadaj). Vozilo je nižje ter ne presega dveh metrov, zaradi česar vam bo hvaležna marsikatera garažna hiša. Nižji nakladalni rob pa bo hkrati pripomogel k lažjemu natovarjanju tovora in prtljage.
In na zunaj? Vsekakor dovolj posodobljen, da ga ne boste zamenjevali s starejšim modelom, ki je na trgu vztrajal dolgih 11 let. Nova verzija, ki jo izdelujejo v turškem obratu (Ford Otosan), je bolj aerodinamična (menda za 13 odstotkov), največje spremembe pa so vidne spredaj (ožja osmerokotna maska, novi žarometi). Vsekakor deluje precej bolj atraktivno kot do sedaj. Če dostavnike lahko označimo kot atraktivne.
Štiri evro palete
Najnovejše Fordovo delovno vozilo je na voljo v dveh različno dolgih izvedbah, pri čemer daljša meri v dolžino skoraj 5,5 metra (medosna razdalja 3,5 metra), v njej pa najdemo kar 6,8 m3 praznine. Oziroma, da si lažje predstavljate – v tovornem prostoru je dovolj prostora za štiri evro palete. Pri Fordu se znajo obenem pohvaliti, da ima novi Custom na strani največjo odprtino v razredu, ki je dovolj široka za nalaganje evro palete. Tokrat moram Fordovcem verjeti na besedo, saj tega postopka nisem preizkušal v praksi.
Voznikov delovni prostor je – povsem pričakovano – postal precej sodobnejši in še za odtenek bolj ergonomičen kot v predhodniku. Dandanes skorajda obvezna digitalizacija je sicer prisotna, a le pri osrednji multimedijski napravi, ki se ponaša s kar 13-pačnim zaslonom, kjer pa se (na žalost) nahajajo tudi ikone (precej ostro delujoče) klimatske naprave. Pri čemer vsaj slednja rešitev ne bo ravno povšeči večini uporabnikov novega Customa Transit, ki bi v svojem delovnem času tudi svoje pametne Samsunge/Apple/Huaiweje raje zamenjali za analogne Nokie 3330.
Je pa novi dostavnik z znakom modrega ovala že v osnovi dovolj izdatno opremljen, da bo prevažanje z njim dovolj nestresno (tudi z nekaterimi samoumevnimi asistenčnimi sistemi), medtem ko višji paket Limited poskrbi še za LED žaromete, brezstični ključ ter – v tem razredu manj iskana – lita platišča. Resda pa je slednji paket na voljo le pri daljši različici, v kateri se vrti najmočnejši dizelski agregat.
Prva izbira
Čeprav pri Fordu ponujajo tudi baterijsko-električno verzijo, ki je tolikanj čislana med bruseljskimi birokrati in okoljevarstvenimi dušebrižniki, srčno verjamem, da bomo na cestah še nekaj časa videvali precej več dizlov. Dvolitrski štirivaljni EcoBlue agregat je na voljo v štirih izvedbah, pri čemer bi znala biti pri daljši verziji najbolj zanimiva ravno preizkušena, ki se ponaša s 150 »konji« največje moči.
Tovrstni motorni različici nikakor ni moč očitati pomanjkanja moči, saj zelo suvereno poganja Fordovega »obrtnika« ter obenem ne porabi preveč goriva. Žal pa boste pri tej motorizaciji zaman iskali opcijo avtomatskega menjalnika, ki je na voljo le pri najmočnejši verziji (170 KM), pri čemer lahko slednjega sparite tudi z vselej uporabnim 4×4 pogonom. Odlično!
Med ovinki se novi Fordov Custom izkaže s precej zanesljivimi voznimi lastnostmi (za ta razred, seveda), ki precej bolj spominjajo na kakšen povprečen osebni avto nižjega razreda kot pa na dostavnik. Na volanu je zelo prepričljiv (ravno prav obtežen), podvozje pa zna uspešno požreti tudi kakšno cestno anomalijo, ki še čaka na objavo javnega razpisa na portalu javnih naročil.
Brez strahu
Najnovejši Fordov »delavec« verjetno ne bo več prihajal na servis zaradi nenavadnih pritožb, da se je kilometrski števec po 999.999 kilometrih »resetira« nazaj na 0, kakor se je to zgodilo Čehu Radeku Nemecu pri prejšnji generaciji. In verjetno tudi ne bo več polnil novic črne kronike, ki govorijo o pobegih s prizorišč ropov. A bo vseeno ostal eno najbolj pogostih prevoznih sredstev raznih vodoinštalaterjev, električarjev in mizarjev, ki vas bodo obiskali na domu.
Novi Ford Transit Custom je vsekakor dovolj dodelano dostavno vozilo, da bi znal ostati tudi v naslednjem desetletju eden najbolj prodajanih med sebi enakimi. Pri tem bi mu znal v zelje še najbolj skakati ravno tehnični dvojček iz hiše Volkswagen. A je v tem segmentu hkrati eden najbolj pomembnih adutov cena, ki pa je bila pri Fordu običajno kar konkurenčna.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen