Poraba 10,2 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 77.241 eur
Plusi
  • pogonski sklop
  • zmogljivosti
  • suverene vozne lastnosti
  • odlična sprednja sedeža
  • prtljažna prostornost
  • voznikova ergonomija
  • izbor notranjih materialov
Minusi
  • za odtenek pretrdo podvozje
  • umetno generiran zvok motorja
  • cene dodatkov
  • upravljanje klimatske naprave preko zaslona na dotik
  • brez iDrive kontrolnika

SUV kupeji, razred avtomobilskih »nastopačev«, ki so v zadnjih letih neverjetno popularni med kupci. Še posebej, če se na njih blešči malce bolj prestižna značka. Mednje vsekakor spada tudi BMW-jev najmanjši terenski kupe v ponudbi, v katerem boste težko ostali neopaženi. Še posebej, ko gre za najbolj popoprano izvedbo z oznako M35i xDrive, ki je odeta v kakšno sila strupeno karoserijsko barvo, kot je bila tokratna modra Frozen Portimao. Pravi avtomobilski ekshibicionist, v katerem skoraj zagotovo ne boste uzrli generalnega sekretarja humanitarne organizacije, ruskega vohuna v Ljubljani ali detektiva, ki skrivaj nadzira zlorabe bolniškega staleža v javni upravi.

Najmanjši bavarski nastopač

BMW X2 03Terenski kupeji že od nekdaj dodobra razdvajajo javnost. Ali so ti – podobno kot Marcelove oddaje na RTV – neizmerno všeč, ali pa jih povsem preziraš, vmesne poti ni. Navkljub temu se je omenjeni avtomobilski (med)razred, ki ga je definirala ravno znamka belo-modrega propelerja (z X6), dodobra razširil v zadnjih letih. Saj obstaja nezanemarljivo število kupcev, ki želijo biti opaženi v svojem jeklenem konjičku, kar jim še kako omogočajo novodobne avtomobilske stvaritve, ki dokaj uspešno združujejo robustnost cestnega terenca ter galantnost športnega kupeja.

Tovrstni športno uporabni modeli kupejevskih linij so se tekom let naselili v marsikaterem avtomobilskem salonu, pri čemer jih boste našli kar nekaj tudi pri znamki BMW (X2, X4 in X6). Najmanjši izmed njih sicer ni novost v ponudbi, saj je obstajal že med leti 2017 in 2023, a je prva generacija precej bolj spominjala na povišano kombilimuzino kot pa na pomanjšani X6. Druga izvedba, ki se je svetovni javnosti predstavila 11. oktobra lani, pa je postala precej bolj kupejevsko nastrojena oziroma bistveno bolj podobna svojim večjim bratcem.

BMW X2 05Kakorkoli že, novi X2, ki nastaja na znani koncernski UKL2 platformi, je postal po novem konkretno večji (20 cm daljši, 2,1 cm širši in 6,4 cm višji) ter – kar je morda še bolj pomembno – precej bolj izzivalno oblikovan. Izjemno ekstrovertiran SUV kupe, ki združuje estetiko kupeja z močjo in funkcionalnostjo terenskega vozila ter v katerem boste vsekakor opaženi. Verjemite mi! Še posebej, če gre za najbolj strupeno različico M35i, ki je dodatno ozaljšana s štirimi izpušnimi cevmi s premerom povprečne hišne kanalizacijske cevi, 21-palčnimi platišči, zaradi katerih postanejo obcestni robniki naenkrat vaši najhujši sovražniki, ter z osvetljenimi ledvičkami (Iconic Glow), ki pa delujejo – roko na srce – rahlo »kitajsko«. A je le potrebno vedeti, da je ravno omenjena država eden najbolj pomembnih trgov za X2, saj se jih tam proda skoraj tretjina (podatek velja za prejšnjo generacijo).

Kliči M za …

Kdor misli, da  gre pri X3 M35i zgolj za športno uporabnega nastopača, ki le na zunaj kaže svoje mišice, se krepko moti. Pri najbolj strupenem X2 v ponudbi gre namreč za čistokrvnega predstavnika BMW-jeve dirkaške divizije z oznako, ki velja za eno najbolj vznemirljivih med pravovernimi ljubitelji bencinskih hlapov (beri: M). Pa četudi se ne ponaša s prepoznavnimi rdečimi stikali na volanskem obroču (M1 in M2), ki pri drugih modelih poskrbijo za vozniško ekstazo.

BMW X2 28Pod motornim pokrovom modela M35i se skriva precej iskriv dvolitrski turbobencinski štirivaljnik TwinPower Turbo, ki razvije 300 KM največje moči ter dovolj prepričljivih 400 Nm navora. Za prenos moči na kolesa skrbi 7-stopenjski dvosklopčni menjalnik, v katerega je vgrajena mehanska zapora diferenciala z omejenim zdrsom, ki v primeru zdrsa prednjih koles navor prenaša na notranje kolo, avtomobil pa dobesedno zagrize v ovinek.

BMW-jevi »čarodeji« obenem omenjajo, da se agregat ponaša z močnejšo ročično gredjo, izboljšanim sistemom za dovod olja ter povečano zmogljivostjo sistema turbinskega polnjenja, kar naj bi doprineslo k večji živahnosti ter nižji porabi. Pa v praksi? Pretirane drame ne pričakujte, saj motor podaja moč izjemno zvezno in kultivirano, zaradi česar nimaš občutka, da bi bil kaj pretirano hiter. Kakšna pomota! Slednje namreč dodobra demantira že štoparica, ki pokaže zgolj 5,4 sekundni pospešek iz mirovanja do stotice. Resda pa se slednje zgodi zgolj v športnem načinu ter ob vklopu funkcije Boost (leva obvolanska ročica, ki jo je potrebno v mirovanju držati za vsaj 1 sekundo), ko avtomobil za 10 sekund postane prava zvezda semaforskih tekmovanj v pospeševanju.

Vse skupaj »nadgradi« športni zvok izpušnega sistema (tudi z rahlim pokanjem), pri katerem pa kaj hitro ugotovite, da gre zgolj za umetno generiran zvok iz zvočnikov (in ga je moč povsem enostavno izklopiti -ikona Iconic Sounds). Voznik pa se ob tem počuti podobno kot na koncertu Helene Blagne, kjer bi pela na playback, rahlo ogoljufano.

BMW X2 17V primerjavi z običajnimi različicami je M35i opremljen še s prilagodljivim športnim vzmetenjem, nižjim podvozjem (za 15mm) ter natančnejšim volanskim mehanizmom. Okej, športne ostrine kakšnega kombilimuzinskega hot-hatcha seveda ne pričakujte, saj še vedno govorimo o križancu, a vseeno navduši s precej talenta med ostrejšimi manevri. Med ovinki tako navduši z dokaj nezaznavnim prečnim nagibanjem karoserije ter izjemno nevtralno lego na cesti. Volanski mehanizem pa obenem dobesedno bere voznikove misli, a zna biti pri hitrejših avtocestnih hitrostih malce preveč nervozen in zahteva kar nekaj vmesnih popravkov.

Le med običajno vožnjo je za moj okus podvozje za odtenek prečvrsto nastavljeno (del krivde nosijo tudi 21-palčne pnevmatike), saj že manjše cestne neravnine dodobra pretresejo živo vsebino in ustvarjajo idealne pogoje za kasnejšo naselitev nadležnih čričkov v potniški kabini.

Si M35i zasluži tiste najbolj sladostrastne oznake v BMW-jevi kovačnici, ki jo označujejo s črko, ki sicer označuje ikoničen lik v filmih o James Bondu ter parfum Mariah Carey? Vsekakor, čeprav bi mu morda celo bolj pristala kakšna bolj športno rekreativna kratica GTI.

Imidž model

BMW X2 25Čeprav gre pri najmanjšem BMW-jevem SUV kupeju v ponudbi za precej nišni model, bo vseeno našel nezanemarljivo število kupcev, saj spada v enega najbolj trendovskih avtomobilskih razredov. A pri novem X2 vseeno ne gre le za modnega nastopača, s katerim želi (premožen) voznik na zunaj izžarevati zgolj in samo svoj življenjski slog, temveč je lahko tudi povsem spodobno družinsko uporabno vozilo. V primerjavi s svojim najbližjim sorodnikom (beri: X1) namreč ponuja celo več prtljažnega prostora (560 l) ter je dovolj prostoren tudi na zadnji klopi.

In verzija M35i? Verjetno ni potrebno razlagati, da bavarski proizvajalec z njo ne bo dosegal prodajnih rekordov (nenazadnje že zaradi visoke cene), saj gre v osnovi – podobno kot pri kakšnih AMG ter RS različicah – več ali manj za t.i. imidž model. S tovrstnimi »igračkami« namreč proizvajalci manifestirajo lastno inženirsko znanje, s čimer želijo vliti strah v kosti bližnji konkurenci, svojim kupcem običajnejših različic pa dvigniti samozavest.

Vsekakor pa novi X2 M35i spada med tiste primerke avtomobilske industrije, ki so predmet poželenja pri marsikateremu ljubitelju tovrstnih športno uporabnih kontroverznežev. In to že zgolj (odličnost tehnike gor ali dol!) zaradi svoje precej nastopaško mačistične zunanje pojave, pri kateri pa ima – roko na srce – precej vpliva tudi modro-beli logotip na maski avtomobila.

Test in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Odličen turbobencinski štirivaljnik, ki razvaja s 300 »konji« največje moči, navduši s precej kultiviranim delovanjem ter zveznim podajanjem moči, a je vseeno precej učinkovit. Vrhunski 7-stopenjski dvosklopčni menjalnik, ki je v športnem načinu bliskovito hiter.
    10
  • Notranjost
    M verzija modela X2 znotraj razvaja z izvrstnimi športnimi sedeži z osvetljenim M logotipom na naslonjalu, obilico modrih šivov ter dovolj premijskim izborom notranjih materialov (obloga armaturne plošče v alkantari, …). Vsa ostala notranja arhitektura poznana že iz klasičnega brata z oznako X1, od katerega ima celo več prtljažne praznine.
    10
  • Opremljenost
    Verzija M35i je že v osnovi malenkost bolje serijsko opremljena kot običajnejše različice, tokratni testni primerek pa se je ponašal še z dodatki v višini 17 tisočakov. Že zgolj posebna modra karoserijska barva stane zasoljenih 2.774 evrov.
    10
  • Vozne lastnosti
    V razredu kompaktnih športno uporabnih križancev eden najbolj uživaških na trgu, ki tudi pri malce bolj »navdahnjenih« manevrih dodobra skriva svojo SUV naravo. Manjša zamera leti zgolj na dokaj trdo nastavljeno podvozje.
    9
  • Gospodarnost
    Kupejevski terenci so že od nekdaj dražji od svojih klasično oblikovanih sorodnikov, kar tudi tokrat ni izjema (X2 : X1). Najbolj popoprana različica z oznako M po pričakovanjih ni ravno poceni, a ponuja precej tehnične odličnosti za dano ceno. Poraba goriva bo zgolj ob nežni desni nogi padla pod 10 l.
    4
  • Zmogljivost
    Navkljub precejšnji lastni masi X2 M35i (skorajda 1,8 tone), vseeno navduši z odličnimi zmogljivostmi, čeprav se zaradi dokaj zveznega podajanja moči tega ne opazi takoj.
    10
  • Sklep
    Že tako nastopaški BMW-jev terenski kupe dobiva z različico M35i še bolj pozersko verzijo, za katero se – to vam zagotavljam – obrača nemalo glav. Vsekakor pa ne gre zgolj za še enega SUV ekshibicionista, ki le na zunaj kaže mišice, temveč za čistokrvnega tehnično popolnega športnika, vrednega BMW-jeve črke M.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 44.750
cena testnega vozila (€) 77.241
dolžina × širina × višina (mm) 4.567 x 1.845 x 1.575 mm
dovoljena masa vozila (kg) 2.270
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.998
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1.770
medosna razdalja (mm) 2.692
menjalnik/pogon 7-stopenjski dvosklopčni/štirikolesni
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 221/300 pri 5750 - 6500
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 2.000-4.500
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,7
osnovna cena vozila (€) 60.950
pnevmatike 245/35 R21
poraba goriva na testu (l/100 km) 10,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 8,0
pospešek 0-100 km/h (s) 5,4
prostornina posode za gorivo (l) 54
prostornina prtljažnika (l) 560-1.470
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 94,6x82
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Z novo ceno dobiva smisel
Ohranja vitalnost