Poraba 3,9/10,2/6,9 l/100km Največja hitrost 184 km/h Cena 27.130 eur
Plusi
  • pogonski sklop kot celota
  • motorna prožnost (nad 1.500 vrt/min)
  • uporabnost in prilagodljivost ureditve domačega zaslona večopravilnega sistema
  • številčnost in uporabnost odlagalnih mest v kabini
  • prilagodljivost prtljažnika (toga polica/dno osnovnega prtljažnika)
Minusi
  • zanesljivost sistema za prepoznavo omejitev hitrosti
  • »sekundo« dolg pritisk za zagon in ustavitev motorja

Na prvi pogled bi znal kdo pomisliti, da je Fiat 600 naslednik Fiata 500X, a temu ni tako, saj je slednji mersko občutno večji. V resnici je Fiat 600 prevzel štafeto od manjšega Fiata 500L, ki so ga Italijani umaknili iz prodaje leta 2022. Test.

Fiat 600 je še eden v vse daljši vrsti modelov skupine Stellantis, ki so postavljeni na platformo CMP. Da Italijani z njim niso odkrivali tople vode, pričajo številni elementi. Z zunanjimi merami je Fiat 600 od večine sorodnikov le nekaj milimetrov večji oziroma manjši. Podobno je Fiat sklenil, kot to počne pri vseh svojih novodobnih modelih, simpatičnost Fiata 500 aplicirati tudi na večji 600, zato ni nič čudnega, če vas 600 spominja na manjšega brata -točno to je znamka tudi želela. Upoštevajoč vsesplošno navdušenost trga nad cestnimi terenci, ravno tako ni presenečenje, da Fiat 600 s silhueto in merskimi razmerji vleče vzporednice s križanci.

Zmanjka ga v osrednjem delu

Fiat_600_12_MHEV_100_La_Prima_20Razmeroma skromne zunanje mere avta se odrazijo na omejeni prostornosti tudi v njegovi kabini, čeprav je res, da se to najbolj pozna v drugi vrsti sedežev. Voznika in sovoznika obdaja dovolj centimetrov prostora za sproščeno in udobno sedenje. Delovno mesto spredaj levo si bo – po zaslugi izdatno, v testnem primerku celo električno, nastavljivega voznikovega sedeža ter volanskega obroča – lahko prilagodil popolnoma po svojih željah praktično vsak posameznik. Premik v drugo vrsto razkrije za odrasle mejno odmerjen vzdolžni prostor za kolena, ob glavah zadnjih potnikov pa bosta skrajna dva hitro ugotovila, da je strešna obloga na zunanjih robovih dokaj blizu njunih glav. Čisto zadaj se za prtljažnimi vrati skriva 385-litrski osnovni prtljažnik, ki ga je z zlaganjem tretjinsko deljivega naslona moč povečati na največ 1.256 litrov. Njegovo uporabnost izboljša toga polica v dnu, ki, ko je nameščena v privzdignjen položaj, saj s hrbtiščem poklopljenih naslonov tvori skoraj povsem ravno dno skupnega prtljažnika.

Prijetna uporabniška izkušnja

Fiat_600_12_MHEV_100_La_Prima_11Za eno bolj prijetnih bivanj med Fiatu 600 podobnimi so v testnem primerku poskrbeli svetli toni, prijetno oblikovanje ter sedežne prevleke bež barve iz umetnega usnja, s kontrastnimi turkizno modrimi šivi ter ponavljajočimi se napisi Fiat. Saj veste, za vsak primer, če bi kdo pozabil, v katerem avtu se vozi. Kot posledica deljenja sestavnih elementov je v malem Fiatu najti že poznane komponente iz njemu sorodnih modelov, je pa opaziti, da ti večinoma prihajajo iz Fiatov 500 in Jeepa Avengerja, torej modelov s tekočega traku Stellantisove tovarne Tychi na Poljskem. In medtem ko so tipke menjalnika in klimatske naprave skupne Italijanoma in Američanu, pa prihajata oba glavna zaslona vrh armaturne plošče iz francoske strani koncerna, enako velja tudi za tipke za poveljevanje električnnemu pomiku stranskih stekel. In če sam še vedno nisem najbolj navdušen nad tipkami namesto ročice za poveljevanje menjalniku, moram reči, da je Fiatu z notranjo ureditvijo 600 uspelo zagotoviti dobro in do uporabnikov zelo prijetno uporabniško izkušnjo.

Več, kot bi si želel

Fiat_600_12_MHEV_100_La_Prima_28Na cesti se značaj Fiata 600 kot malega mestnega avtomobila hitro potrdi in dodatno utrdi. Kompaktne zunanje mere se v mestu prevedejo v dobro okretnost, da bo sukanje volana kar najbolj nenaporno pa poskrbi izdatna servo ojačitev volana. Rahlo preseneča bolj na togo stran nastavljeno vzmetenje, ki na slabših cestah spusti do zadnjic potnikov več vibracij, kot bi si želel.

Vstopni pogon

Fiat_600_12_MHEV_100_La_Prima_15Testnega Fiata 600 je motoriziral 1,2-litrski trivaljni turbobencinar, združen s šeststopenjskim dvosklopkovnim menjalnikom in integriranim elektromotorjem. Preizkušeni pogonski sklop je ponujal v uporabo največ 74 kW (101 KM) moči in 205 Nm nazivnega navora, kar je vstopnica v svet malega Fiata. In čeprav je res, da tako motoriziran Fiat 600 ni najbolj primeren za postavljanje hitrostnih rekordov, se vstopni trivaljnik izkaže za povsem dobro pogonsko opcijo. Slednje pripisujem predvsem dvema lastnostima. Prva je v današnjem času, ko lastna masa (predvsem električnega) avtomobila okoli dveh ton ni več nič posebnega, razmeroma zmerna lastna masa Fiata 600 z nekaj manj kot 1,3 tone. Druga stvar pa je motorna prožnost turbo motorčka, ki ji v ključnih trenutkih priskoči na pomoč še nekaj »njutnov« elektromotorja v menjalniku; skupaj malega Fiata dovolj dobro motorizirata, da povprečni uporabnik zelo verjetno ne bo nikoli zares hrepenel po še več vlečne sile.

99 odstotkov

Fiat_600_12_MHEV_100_La_Prima_29V prid Fiata 600 govori mnogo stvari. Je križanec, kar je danes zelo popularna oblika avtomobilov. Po zaslugi transplantacije podobe s Fiata 500 bo nedvomno hitro našel simpatizerje. Kdor bo širom njegove kabine stikal po plastičnih površinah, bo naletel na obilico trde in na otip cenene plastike, a Fiat 600 na videz nikakor ne daje tega vtisa, kar je nedvomno tudi posledica v svetle odtenke odete kabine in prevlek sedežev iz umetnega usnja. Zadnji prepričljiv argument za izbiro Fiata 600 pa predstavlja njegova hibridna motorizacija. Ta, čeprav je s 101 konjskimi močmi vstopna, bo po mojem z vlečno silo sposobna pokriti 99 odstotkov potreb potencialnih uporabnikov. Kdor torej išče šik mestnega malčka, naj si podrobneje ogleda tudi vstopni model Fiata 600 1.2 MHEV 100.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    101 KM največje moči in 205 Nm navora ne deluje pretirano energično in tudi ni. Se pa izkaže, da razmeroma skromna lastna masa malčka, turbo značaj bencinskega navora in v kritičnih trenutkih dodaten »šus« 55 Nm električnega navora poskrbijo za povsem zadostno vlečno silo tako motoriziranega Fiata 600. Godi še možnost nekaj sto metrov dolge »neslišne« vožnje na elektriko ob poudarjeno nežni desni nogi, najbolj vztrajni pa znajo na elektriko priti celo kilometer daleč.
    9
  • Notranjost
    Sveže in prijetno oblikovana ter z obilo svetlih elementov. Spredaj in čisto zadaj dovolj prostorna, v sredini pa (za odrasle) utesnjena. Kar nekaj na otip trde in cenejše plastike so oblikovalci s simpatičnim pristopom dobro zamaskirali, svetli odtenki ter oblazinjenje iz umetnega usnja pa v testnem primerku še dodatno pomagajo k dobremu končnemu vtisu.
    7
  • Opremljenost
    Četudi je res, da deluje kar bogato založen paket opreme La Prima sila mamljivo, veleva tudi skoraj štiri tisočake doplačila v primerjavi z vstopnim paketom opreme »600«. Zato bi se sam raje poglobil v seznam doplačil in pretehtal, če se je resnično vredno stegniti do najboljšega paketa ali raje kombinirati vstopnega z nekaj dodatnimi, v mojih očeh zares smiselnimi doplačljivimi postavkami.
    8
  • Vozne lastnosti
    Bolj togo vzmeten, kot bi se tovrstnemu avtu podalo. Da Fiat 600 ob tršem vzmetenju ne zmore navdušiti niti s pretirano dinamiko med ovinki, poskrbi močnejša servo ojačitev volana in posledična praktično popolna povratna nemost njegove mehanike.
    6
  • Gospodarnost
    Kar dosti simpatičnega in za uporabo prijetnega mestnega malčka za odšteti denar. Že res, da cena ni nizka, a to je žal današnja resničnost. Pozitiven učinek elektrifikacije pogonskega sklopa je opazen tako med samo vožnjo kot tudi na bencinski črpalki.
    7
  • Zmogljivost
    Že res, da majhnega motorčka ne razganja od moči, a bo zato (turbo)navora, deloma tudi po zaslugi občasne elektro pomoči, povsem dovolj za povprečno mestno rabo. Je pa tudi res, da je močnejši »top« bencinar s 136 KM največje moči in 230 Nm le 500 evrov dražji…
    6
  • Sklep
    Fiat 600 neprikrito gradi na videzu in simpatičnosti manjšega brata 500. Ko se spomnim poloma po imenu Fiat 500L in njegove skrajnosti, Fiat 500 Living, mislim, da je Italijanom z modelom 600 ponovno uspela prava mešanica majhnosti, okretnosti, simpatičnosti in všečnosti, ki zna, povsem upravičeno, marsikoga prepričati v nakup.
    7.2

Tehnični podatki vozila

baterije Bruto: 898 Wh, Neto: 432 Wh (litij-ionska)
cena testnega vozila (€) 27.130
dolžina × širina × višina (mm) 4.178 × 1.779 × 1.525
dovoljena masa vozila (kg) 1.760
emisija CO2 (g/km) 109 (WLTP)
gibna prostornina (cm3) 1.199
kompresija (1:) 11,0
masa praznega vozila (kg) masa praznega vozila (kg) 1.275
medosna razdalja (mm) 2.557
menjalnik/pogon 6-stopenjski dvosklopkovni/spredaj
največja hitrost (km/h) 184
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 74 (101) pri 5.500
največja moč bencinskega motorja (kW/KM pri vrt/min) 21 (29) pri 4.264
največja moč elektromotorja (kW/KM pri vrt/min) 55 pri 750 – 2.499
največji navor (Nm pri vrt/min) 205 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
obračalni krog (m) 10,5
osnovna cena vozila (€) 26.490
pnevmatike 215/55 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 3,9/10,2/6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 10,8
prostornina posode za gorivo (l) 44
prostornina prtljažnika (l) 385 – 1.256
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencininski
vrtina × gib (mm) 75,0 × 90,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Prava mešanica"


1 mesec 13 ur nazaj

Če sem prav razumel, sta minusa samo dva.

Polo78
30 dni 20 ur nazaj

Ali pa je sistem za prepoznavo omejitev hitrosti tako slab, da je bilo to potrebno 2x napisat.. 😂

Lignage
28 dni 18 ur nazaj

Verjetno je res. Se ga spomnim iz svojega Citroëna C3. Je javljal “speed info” povsem mimo in nelogično. Če oprema ne deluje oz. ne deluje ok, je povsem odveč.

 
Zagotovo več kot le podaljšan Captur
Prvi Volkswagen z osvetljenim sprednjim emblemom