BMW iX2 predstavlja električno alternativo modelom X2 z bencinskim ali dizelskim motorjem in nadgrajuje ponudbo kompaktnih športnih terencev znamke BMW. Z novo generacijo je postal večji in obenem družinsko uporabnejši, saj se kljub kupejevsko spuščenemu zadku ne občuti pomanjkanja prostora v prtljažniku v primerjavi z X1 oziroma ga ima v osnovi celo še par litrov več. Najnovejša generacija električnega pogonskega sklopa v kombinaciji z dovolj zmogljivo baterijo po uradnih podatkih omogoča preko 400 km dosega z enim polnjenjem – ta je v realnosti pričakovano sicer manjši, a ga je še vedno dovolj, da se nam na nedeljskem izletu ni potrebno ukvarjati s skrbnejšem načrtovanjem poti in iskanjem prostih polnilnih mest, temveč le z izbiro postojanke za najbolj okusno kosilo.
Dovolj prepoznaven
Nova generacija modela X2 je na račun dodatnih centimetrov kupejevskega zadka elegantnejša ter ohranja gensko zasnovo modelov bavarske znamke. Prepoznavnost sprednjega dela zagotavljajo značilne in v tem primeru osvetljene ledvičke “Iconic Glow” na sprednji maski, ki (v nekaterih očeh mogoče kičasto) pridejo do izraza predvsem ponoči, a tudi pri belem dnevu brez osvetlitve poskrbijo za samozavesten nastop. Tega so pri testnem avtomobilu ob vsem ostalem dodatno poudarili še dodatki opcijskega paketa M-Sport. Celoten paket modelov X2 in iX2, (kljub nižji številčni oznaki v BMW-jevi družini športno uporabnih modelov z oznako X) zagotavlja dovolj opaznosti tistim ki si to želijo – pa tudi tistim, ki jim ta plat ni prav pomembna.
Brez kompromisov
Elektrika vse bolj prodira tudi v segment športnih kupejevskih križancev. V primeru testnega iX2 z najbolj zmogljivo električno pogonsko opcijo se lahko uspešno kosa tudi z najbolj zmogljivo bencinsko gnano različico X2 M35i xDrive. Sposobnosti ji zagotavlja nova, peta generacija BMW-jevega električnega pogona – v tem primeru ga sestavlja kombinacija dveh električnih motorjev s sistemsko močjo 225 kW (oziroma 230 kW ob začasnem dvigu moči) in 494 Nm navora, ki se na podlago prenašata preko štirikolesnega pogona xDrive. Pospeševanje, pri katerem se izkaže kombinacija štirikolesnega pogona in elektronike za nadzor zdrsa, je zvezno in pri nižjih hitrostih skoraj brutalno – predvsem na račun navora, ki je na voljo takoj po pritisku pedala.
Posledično skoraj ni potrebe po uporabi funkcije “boost”, ki ob ustrezni zvočni kulisi za deset sekund iz pogonskega sklopa iztisne maksimum in zagotovi 5,6-sekundni pospešek iz mirovanja do 100 km/h. Kot ostali električni modeli bavarske znamke, tudi iX2 omogoča vožnjo z enim pedalom, pri kateri za učinkovito zaviranje poskrbi rekuperacija energije ob hitrostnih pojemkih, uporaba zavor pa je prej izjema kot pravilo. Seveda obstaja tudi možnost izbire običajnega načina regenerativnega zaviranja s samodejnim prilagajanjem, ki približa vozno izkušnjo tisti v avtomobilih z bencinskim ali dizelskim motorjem in samodejnim menjalnikom, a sem ga sam uporabljal le krajši čas, zgolj za preizkus njegovega delovanja.
Vozne lastnosti, kljub zajetni masi (dobrih 300 kilogramov dodatka v primerjavi z bencinsko gnanim modelom), več kot opravičujejo emblem modro-belega propelerja na motornem pokrovu. Trše, a zelo uravnotežene nastavitve podvozja v kombinaciji z 20-palčnimi kolesi ter štirikolesnim prenosom moči in navora na podlago ponujajo izkušnjo vožnje po tirnicah z minimalno bočnega nagibanja. Avtomobil tudi ob hitreje odpeljanih ovinkih ohranja nevtralno lego ob dobri povratni informaciji volana, zato ima voznik nenehno občutek pristnega stika s cesto. Ne glede na to vožnja ostaja dovolj udobna tudi na nekoliko slabših cestnih podlagah, za kar imajo zaslugo tudi sprednji sedeži s pravšnjo mero bočnega oprijema.
Zadostna kapaciteta baterije
Električno energijo zagotavlja baterijski paket neto kapacitete 64,8 kWh, ki se je tekom testnih voženj izkazal za dovolj obsežnega, saj poraba celo v primeru vožnje pri avtocestnih hitrostih ni bistveno presegala 20 kWh na sto prevoženih kilometrov, na koncu pa se je ustalila pri 17,2 kWh/100 km (ob približno dvotretjinskem deležu vožnje po avtocesti, preostanek poti pa je bil opravljen v kombinaciji vožnje po mestnih ulicah in regionalnih cestah). V najboljšem primeru se je poraba spustila tudi pod 16 kWh/100 km, kar pomeni realno možnost z enim polnjenjem prevoziti tudi 400 km ali več. Po potrebi lahko doseg še povečamo z vklopom varčnega načina, ki ob zmanjšanju moči pogonskega sklopa poskrbi tudi za izklop ali minimalno porabo vseh dodatnih poratrošnikov elektrike. V primeru načrtovanega postanka na električni polnilnici lahko med vožnjo ob pomoči navigacije omogočimo predpripravo baterije na polnjenje; to je tudi brez predhodnega ogrevanja baterije potekalo z najvišjo močjo 127 kW, kar je povsem blizu najvišji moči polnjenja 130 kW, ki jo glede na tehnične specifikacije omogoča avtomobil. Sam se, če je le mogoče, držim načela, da poskrbim za polnjenje nekje med 20 in 30 odstotki pa do 80 odstotov napolnjenosti baterije, ki v primeru testnega iX2 po trajanju nikoli ni presegalo 30 minut, rajši kakšno minuto manj. Ko baterija enkrat doseže in preseže 80 odstotkov napolnjenosti, moč polnjenja pričakovano znatno upade in ker je posledično za preostalo petino napolnjenosti potrebno čakati predolgo, se za to odločam le pred načrtovanimi daljšimi potmi.
Digitalizacija v (pre)veliki meri
Voznikovo delovno mestu v novem iX2 zaznamujeta zaslon digitalne instrumentne plošče in sredinski zaslon na dotik, pri čemer sta oba elementa rahlo usmerjena proti njemu. Upravljanje poteka preko osrednjega zaslona na dotik ter delno tudi preko gumbov na volanu in na sredinski konzoli – slednji terjajo kar nekaj privajanja, zato ostajam mnenja, da je bilo upravljanja preko sredinsko nameščenega vrtljivega gumba iDrive v prejšnjih generacijah BMW-jevih modelov varnejše in uporabniku bolj prijazno. Z zvočnim sistemom Harman Kardon je dobro poskrbljeno za ljubitelje kvalitetnega zvoka, ki ga občasno prekinja le piskanje raznih opozoril, ki jih v novih avtomobilih zapoveduje evropska zakonodaja. V široki paleti naprednih asistenčnih sistemov sem največkrat uporabljal sistem pomoči pri vožnji v kombinaciji s prilagodljivim regulatorjem hitrosti (Driving Assistant Professional), ki se dobro obnese tako v mestni gneči in pri vožnji po avtocesti. V primeru avtocestnih zastojev poskrbi tudi za samodejno vzpostavitev reševalnega pasu – z opozorilnim napisom in pomikom vozila na rob ceste.
Električni ekvivalent
BMW iX2 je ena od možnosti vstopa v električno mobilnost tistim, ki lahko dovolj na široko odprejo denarnico. Ponuja zanimivo kombinacijo tehnološko naprednega športno-kupejevskega avtomobila, ki sicer sodi v segment športnih križancev, a ponuja limuzinsko izkušnjo premagovanja kilometrov. Zmogljiv električni pogonski sklop in izvrstne vozne lastnosti sicer prednjačijo med njegovimi lastnostmi, a se vseeno lahko izkaže tudi z družinsko uporabnostjo in s svojim dinamičnim značajem poskrbi za izstop iz povprečja.
Avtomobilizem.com (Besedilo: Matjaž Zupančič. Fotografije: Gašper Pirman.)
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Premijska izkušnja elektromobilnosti v manjšem paketu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
noro
noro drago