Športni terenci so prevladujoča oblika na evropskih in slovenskih cestah, kljub poplavi takšnih in drugačnih križancev pa je mogoče redno na cestah videvati vse generacije Golfa. Prva in druga sta bolj kot ne rezervirani samo še za ljubitelje starodobnikov, tretja generacija pa počasi postaja zanimiva ljubiteljem mladodobnikov. Če gremo dvajset let naprej, je Volkswagnov Golf dobil že svojo osmo generacijo. Kljub temu, da so bile tehnološke medgeneracijske nadgradnje v preteklih izvedbah manjše in bistveno manj opazne, je tokrat Volkswagen pospešil korak.
Slab začetek

Volkswagen se je v času uvedbe osme generacije Golfa ubadal s programskimi težavami, ki so pestile več modelov skupine. Ko je končno zapeljal na slovenske ceste, pa se je izkazalo, da so bili inženirji pri nekaterih rešitvah preveč pogumni. Po nekaj letih so preostali modeli že dobili osvetljeno na dotik občutljivo ploščico pod zaslonom na dotik, spremenila se je struktura menijev, osrednji zaslon na dotik pa je postal bistveno bolj odziven in večji.
Nadgradnjo je nestrpno čakal še Golf, z njim pa tudi mi, če sem popolnoma iskren. Ravno ob svoji petdesetletnici je potreboval osvežitev, čeprav za svoja leta še vedno izgleda zelo dobro. Postal je prvi model znotraj Volkswagna, ki so mu privoščili osvetljen sprednji logotip. Posodobljen nos in drugačen grafični podpis sprednjih žarometov sta bili prav tako ključni oblikovni vodili prenove. Če so žarometi matrični, so še nekoliko drugačni, predvsem pa delujejo odlično, zato so eden ključnih varnostnih pripomočkov v prometu.
Golf še ni pripravljen za odpis
Golf je resnično pustil neizbrisen pečat v avtomobilski industriji, 37 milijonov so jih prodali do sedaj. Številni tekmeci so se že odločili in njegove nekdanje tekmece poslali v pokoj ter jih nadomestili s križanci. Golfova prihodnost je v tem trenutku še vedno negotova. Cilji se neprestano spreminjajo in prilagajajo, a zaenkrat se zdi, da bo Golf obstal. Le nabor termičnih motorjev bo zamenjal en sam – elektromotor.

Trenutno sta prav njegova prilagodljivost in širina ponudbe med ključnimi poudarki. Testnega Golfa je poganjal blagohibridni 1,5-litrski bencinski štirivaljnik, na seznamu pogonskih različic pa ostajata tudi dizelska in klasična bencinska. Ob izbiri blagega hibrida kupec nima možnosti izbire menjalnika, saj je zaradi kompleksnejšega pogonskega sklopa na voljo le s 7-stopenjskim samodejnim menjalnikom. Gre za znani DSG menjalnik, ki deluje zelo dobro in uglajeno, tudi na račun svoje umetne pameti, le krajši premiki z mesta mu še vedno povzročajo nekaj težav na račun pretirane odzivnosti in posledičnega poskakovanja.
Bencinski štirivaljnik svoje delo opravi po pričakovanjih. Elektromotor, ki služi kot generator električne energije in zaganjalnik motorja, pomaga pri speljevanju, a ne posega bistveno v delovanje motorja. Predvsem pomaga pri nezaznavnem delovanju sistema stop&start, pri porabi pa ni zaznati večjih razlik – tokrat se je povprečna poraba zadrževala med 6,5 in 7 litri na sto kilometrov.
Ključne novosti v notranjosti

Golf ostaja prijetno udoben, vozniško nezahteven in ravno prav dinamičen, da bo zadovoljil res širok spekter voznikov. Že petdeset let nudi dobro razmerje med uporabnostjo in izkoristkom potniške kabine. V karavanski različici je to še nekoliko bolj poudarjeno, saj uporabnikom nudi res velik prtljažnik. Z vidika prostornosti sicer (pričakovano) ni razlik z Golfom pred prenovo. So se pa ključne spremembe zgodile spredaj.
Na sredini armaturne plošče je nameščen večji 12-palčni zaslon na dotik, ki deluje na programski opremi četrte generacije. Skupek obeh novosti prinaša bistveno bolj čisto grafično podobo, izboljšano upravljanje ter bolj intuitivno izkušnjo. Uporaba infozabavnega sistema je sedaj bistveno bolj prijazna do uporabnika. Prav tako so pri Volkswagnu nadgradili osnovno stopnjo opreme, ki prinaša več serijskih dodatkov (vzvratna kamera, radarski tempomat, tripodročna samodejna klimatska naprava, brezžična povezava za CarPlay ali Android Auto). Hvalim še preprost izklop nekaterih varnostno-asistenčnih sistemov, ki so lani postali obvezen del opreme novega avtomobila.
Manjše doplačilo za karavan
Variant ima skoraj pet centimetrov daljše medosje kot kombilimuzinska izvedba, prostornina prtljažnika je tako od 611 do 1.642 litrov. Hkrati ima tudi dokaj zanimivo nakupno ceno, vstopna cena različice Variant je malenkost pod 27 evrskimi tisočaki, kar je manj kot 600 evrov nad kombilimuzino z enakim paketom opreme.
Volkswagen je s prenovo poskrbel za svež prodajni zagon Golfa. Ko se je zdelo, da njegova zvezda počasi ugaša, se je v jubilejnem letu 2024 prebil med pet najbolje prodajanih modelov v Evropi. Golf je zdaj takšen, kot bi moral biti pred štirimi leti ob predstavitvu osme generacije. Je varna izbira za tistega, ki si želi klasičen pogon ter ceni izkoristek prostora, ki manjka pri športnih terencih. Se pa seveda sprašujem (in pri tem verjetno nisem edini) do kdaj in v kakšni obliki bo Golf živel naprej.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Prvi Volkswagen z osvetljenim sprednjim emblemom"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
To se bo kmalu bralo; “nisem naredil tehničnega, ker mi je VW emblem crknil.”
O kiču ni kaj veliko za povedat. Naj bo božič celo leto.
Golf je res bil vedno merilo za vso konkurenco.
Zadnje čase je merilo v pogonski izbiri. Imaš resno izbiro, medtem ko se konkurenca ukvarja z literskimi trivaljniki.
Samo … kam so šle te cene … v nebo. Pred petimi leti sem za manj denarja dobil golfa varianta dizla s praktično vso opremo. Golf je meni osebno zelo dober avto, samo po mojem prepričanju je trenutni model precenjen in predrag. Žal.
Realno avtu ni kaj dosti za ocitat. Je korekten izdelek, da se ga dobit tudi z dobrim popustom.
Vav. Noro. Sedaj si ga želim.