Zunanjost je grand
Tudi znotraj je grand
Večje zunanje mere, v primerjavi s prejšnjo generacijo (v dolžino +7, v višino +3 centimetre) ob malenkost večji širini naredijo notranjost še večjo, kot je ta v resnici.
Spredaj
Položaj za volanom bodo vozniki, ki jim tisti tipični pokončni, recimo temu enoprostorski, način sedenja ne ugaja najbolj, še posebej cenili. Sedi (povsod, ne samo spredaj) se res enoprostorsko visoko, a vsaj spredaj precej bolj limuzinsko kot v prejšnji generaciji, kar je pohvalno. Z izdatno nastavljivim sedežem dobrega oprijema, ravno pravšnje mehkobe, volanom izdatnega pomika in nasploh s počutjem levo spredaj, ne veliki ne majhni ne bi smeli imeti pripomb. Prostora imata voznik in sopotnik dovolj, notranja širina ob veliko steklenih površinah namreč prinaša veliko zračnosti v vozilu.
Scenic je del družine meganov, zato je večina oblikovnih elementov sredinske konzole in armaturne plošče poznana od tam, kar pa ne pomeni, da ti ne ponujajo preglednosti in enostavnosti pri upravljanju. Posebnost scenicov (in večjega espace-a) so elektronski merilniki. Ti so pregledni in ponujajo vse potrebne informacije za vožnjo, voznik ima celo možnost prilagoditve izgleda merilnika vrtljajev, kar pa je prej igrača, kot (resna) dodatna funkcionalnost.
Druga vrsta
Sedeži druge vrste so za 170 milimetrov vzdolžno pomični, moč jim je uravnavati naklon naslonjala, ali pa jih – vse ali vsakega posebej, preganiti, povsem prekucniti naprej, ali pa odstraniti iz vozila. To je, zahvaljujoč dobri mehaniki in ne pretirani teži sedežev, lahko opravilo. Priročni sta, na hrbtiščih prednjih sedežev, nameščeni sklopljivi mizici, manj pohvalno pa je, da je sredinski sedež, ki je mersko bolj skromen od bočnih »bratov«, po zaslugi trdih zatičev varnostnih pasov, podpovprečno udoben.
Povsem zadaj
Šesti in sedmi sedež sta skrita pod dnom prtljažnika. Zaradi svoje narave – tanjših oblog sedal in naslonjal, ter merske skromnosti, sta primerna zgolj za otroke ali za zelo nezahtevne odrasle. Ti naj bodo nižje rasti. Pohvaliti velja enostaven postopek »odpiranja in zapiranja« obeh sedežev, manj pa dejstvo, da je pot do njiju težavna, če ne že kar problematična. Še obvestilo: sedeža sta na voljo za doplačilo 650 evrov, kar je moč, v kolikor ne boste res pogosto vozili šestih sopotnikov, smiselno privarčevati.
Prtljažnik
Če boste sprejeli zgornjo odločitev, boste poleg nekaj dodatnih novcem v denarnici pridobili 81 litrov v prtljažniku (564 litrov meri prtljažnik v sedemsedežni različici, 645 litrov v petsedežni), nekaj privarčevanih kilogramov pa izboljšuje tudi porabo goriva. A raje nadalje o prtljažniku. Tega je moč doseči z odpiranjem težkih zadnjih vrat, katerih steklo se ne odpira ločeno, so pa zato vrata sama dovolj visoko. Dolginom je lahko resno v »napoto« štrleča ključavnica. Pohvalno je, da ima prtljažnik nizek nakladalni rob, da za dosego naloženega v prtljažniku ni treba premagovati dodatne stopnice in da ga je moč zlahka izdatno povečati.
Posebej hvalimo zares veliko odlagalnih površin, ki so tako v sredinski konzoli, vratih, tleh, med sedežema in še dejstvo, da so v vozilu tri električne vtičnice in da so tako materiali kot končna izdelava na visoki ravni. Nekaj težav je, sploh ob močni svetlobi, povzročala berljivost nekaterih zaslonov instrumentne plošče.
Na kratko o opremi
Opremski paket Privilege je bogat paket opreme in že serijsko ponuja praktično vse, kar si je moč v takšnem vozilu sploh želeti. Smiselno doplačilo se zdijo parkirani senzorji spredaj in zadaj (v testnem vozilu niso delovali najbolje), pa tudi navigacijski sistem Carminat s podporo za Bluetooth in vmesniki USB za periferne naprave so, ob sorazmerno nizki ceni doplačila, pameten izbor.
Motor in menjalnik
Vozilu se je zelo dobro podal dizelski štirivaljnik s slabimi sto kilovati. Moči in predvsem navora (300 Nm) je dovolj tudi ob polno naloženem vozilu. Pohvaliti velja dobro odzivnost, visoko raven kultiviranosti, zgledno prožnost, več kot solidne pospeške in visoko končno hitrost. Nekaj slabše prožen je le v območju vrtljajev pod 1.700 vrt/min, v mrzlih jutrih, preden se ogreje na delovno temperaturo, pa lahko zmoti bolj robat tek, ki kasneje povsem izgine. Poraba je ne glede na režim vožnje večinoma ugodna. V hitro odpeljanem testnem povprečju, v poprečju ni presegla 6,9 litra na 100 km, kar je pohvalen rezultat. Šeststopenjski menjalnik teče gladko, njegova prestavna ročica nima predolgih hodov, pa tudi prestavna razmerja so preračunano premišljeno. Šesta prestava je daljša, kar zmanjšuje porabo in hrupnost.
V vožnji
Grand scenic je na cesti suveren. Podvozje deluje zelo prepričljivo, harmonično in prav užitek se je s takšnim enoprostorcem odpraviti tudi na daljšo pot. Kljub temu da je nagibanja tudi v kakšnem bolj hitro odpeljanem ovinkih malo, vzmetenje vedno dobro prestreza neravnine vseh vrst, njegova odzivnost pa je zgledna. Udobje v vožnji bi lahko poimenovati za vrhunsko, vsekakor pa deluje najbolje takrat, ko v vozilu nismo sami. Ob povsem praznem vozilu, lahko to, pri vožnji čez prečne neravnine, včasih zaniha, kar pa ni posebej moteče. Volan, nekaj manj natančen v sredinski legi, za družinsko naravnano vozilo ponuja veliko informacij, kaj se dogaja pod kolesi, obenem pa je za vrtenje na mestu zgledno lahkoten. Zavore, štirikrat kolutne, so zmogljive in suverene pri svojem »delu«, tudi ob večjih obremenitvah.
Pod črto
Sodobna in takoj prepoznavna oblika, prostorna, prilagodljiva, bogato opremljena notranjost, že v osnovi zgledno velik in še zlahka povečljiv prtljažnik, zmogljiv, varčen in čist motor, ter suverenost in veliko udobja v vožnji so glavni atributi testnega grand scenica. Renault je svoje delo opravil zelo dobro in ob takšni ceni, je težko najti kaj boljšega.
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Renault Grand Scenic 1,9 dCi Privilege"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
lep test.
Končno ste enkrat dobro ocenili Renaultov avto.
@Gosic: Ti si pa fejst alergičen na VW! 😉 @Uredništvo: Mogoče nebi bilo slabo, če bi z ozirom na novi zakon o davku na motorna vozila v tabeli tehničnih podatov začeli pisati tudi emisije CO2 / emisijski razred ter ali ima posamezni avto filter za trdne delce ali ne…
In spet ima vw najbolš pospešk,najvišjo hitrost. Čudno da nima še najnižje porabe, kot je ponavadi, ali je to le tiskarski škratek….
Res super avto 🙂 sigurno best in class. Kako hudiča mora biti touran 4500€ dražji? pa expression sploh ni osnovna oprema pr Scenicu (oziroma je s tem motorjem)!