Testi

Renault Laguna Coupe 2,0 dCi (150) Dynamique

Poraba 4,9/9,1/7,2 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 28.820 eur
Plusi
  • štirikolesno krmiljenje
  • kutiviran motor
  • dobri materiali, izdelava
  • poraba goriva
  • cena
Minusi
  • visok položaj sedenja spredaj
  •  majhna nakladalna odprtina
  • pomanjkanje odlagalnih prostorov
  • nenatančen in nekomunikativen volan

Pred časom smo v uredništvu preizkušali bencinsko gnano laguno coupe z zelo bogato opremo. Tokrat pa smo v preizkus dobili največjega Renaultovega coupeja z najšibkejšim dizlom in najbolj skromnim paketom opreme. Test.

Bistvo takšnega vozila je oblika

 

Trditi, da bodo kupci takšno vozilo izbirali predvsem zaradi oblike je drzno, a nikakor iz trte zvito. Kupeji, sploh večji, zasnovani na vozilih srednjega razreda, namreč merijo v dolžino dovolj centimetrov, da je moč te razporediti skladno. Tudi drzno. Z obliko podati nekakšno »sporočilo«. Če je to Renaultovim inženirjem uspelo, se sicer krešejo mnenja. Mi menimo, da so naredili moderen kupe, ki privlači poglede z gladko tekočimi linijami, dovolj (od limuzine) drugačnim prednjim delom in precej drznim zadkom, kjer so o skladnosti in oblikovnih rešitvah mnenja najbolj deljena. V nekaj besedah, avto je poleg ostarelega Peugeot-jevega kupeja 407 gotovo eden lepših v razredu.

 

Notranjost s premalo kreativnosti in drugačnosti

 

Drzen podnaslov, drži, a dovolite pojasnilo. Rešitve v notranjosti so, z armaturno ploščo, praktično v celoti preneseno iz klasične lagune ter nekaterimi podrobnostmi iz kombilimuzinske in karavanske različice GT, sicer ergonomske, na visoki ravni kar se materialov in obdelave tiče, a po našem mnenju premalo drzne. Premalo drugačne, da bi potniki takoj verjeli in čutili, da sedijo v bolj dinamičnem vozilu, ki ponuja nekaj tistega »več«. Če hvalimo prednja sedeža z ravno prav mehkobe in bočnega oprijema, grajamo njihovo, tudi v najnižjem položaju, previsoko namestitev, ki je danes sicer moderna in pogosta rešitev, a v takšno vozilo enostavno ne sodi. Instrumentna plošča in že omenjena sredinska konzola sta pregledni, v vozilu se takoj »znajdemo«. Pričakovali bi krajšo prestavno ročico, a bolj kot to, moti sila malo odlagalnih površin.

 

Če je spredaj, kljub visokemu sedenju prostora dovolj, ga je zadaj pričakovano manj. Oblika pač ključno vpliva na to. Za dostop do zadnje klopi, kjer lahko sedita le dva, je dobro poskrbljeno – mehanika in dolžina odmika prednjih sedežev je zelo radodarna, a nizka streha in manjša bočna širina ne pušča dvomov. Odraslih, vsaj na daljše poti, sploh tistih, ki merijo kakšen centimeter več od povprečja bodisi v višino bodisi v širino, tja raje ne posedajte. Za otroke pa bo prostora vedno dovolj.

 

Povsem zadaj je laguna s prostorom zelo radodarna. Kar 423 litrov v osnovi in še povečljivost z zlaganjem klopi so aduti, ki jih velja ceniti. Velik minus je presenetljivo skromna odprtina prtljažnika, ki otežuje, če ne že kar onemogoča, da bi vanj naložili kakšen res velik kovček.

 

Oprema, ki je (lahko) dovolj, a ne more razvajati

 

Osnovni paket opreme sicer prinaša vse, danes praktično nepogrešljive elemente za varnost, precej manj pa je radodaren s tistimi za udobje. Paket Dynamique sicer ponuja elektrifikacijo za stekli, ogledala in osrednjo ključavnico, brezkontaktni ključ, samodejno klimatsko napravo, tempomat z omejevalnikom hitrosti, avdio sistem in še kaj. To ni malo, je pa res, da je potrebno za bi-ksenonska žarometa, za usnjeno oblazinjenje, električni pomik in ogrevanje sedežev, za navigacijo, za večja, recimo 18-palčna platišča, doplačati.

 

Osnovni dizel – varčen, tih, a ne tudi zmogljiv

 

Takšnim vozilom se najbolj podajo zmogljivi bencinci in danes, vedno bolj, tudi zmogljivi dizli. Najšibkejši dizel v ponudbi je dvolitrski stroj s 110 kilovati (150 KM). Moči in tudi navora je za tiste manj zahtevne dovolj. Pospeški so solidni, motor je v vseh vrtljajih več kot solidno odziven, elastičnost je dobra. Končna hitrost z 210 km/h tudi ni skromna. Je pa res, da motorju, v primerjavi z močnejšimi »brati«, manjka tisti »potisk v hrbet«, tisto užitka polno pospeševanje, ki bi ga (vsaj občasno) od takšnega kupeja pričakovali. Ali vsaj želeli. Manjka tudi žlahten zvok izpuha, tega pri dizlu skoraj ni moč pričakovati. Hvalimo pa lahko še kultiviranost teka motorja in porabo goriva. Ta, tudi ob večjih zahtevah ne presega devet litrov »na sto«, v testnem povprečju pa je z vsega 7,2 litra, zelo ugodna.

Udobje prevladuje, volan brez občutka

 

Serijska oprema vseh lagun kupe je štirikolesno krmiljenje, imenovano 4control. Ta, kot smo že omenili, do 60 km/h obrača zadnji kolesni par v nasprotni smeri od prednjega, za do 3,5 stopinje. To prinaša manjši rajdni krog obračanja na mestu ter večjo gibčnost pri nižjih hitrostih. Pri hitrostih nad 60 kilometrov na uro zadnji kolesi sicer le že sledita prednjima, a se zadnja prema vseeno premika za do dve stopinji. To prinaša boljšo vodljivost, predvsem v hitro odpeljanih zavojih. Če se zdi, da štirikolesno krmiljenje podpira vozne užitke, jih premalo komunikativen volan, s preveliko servo pomočjo, zmanjšuje. V sredinski legi je ta premalo natančen, pa tudi sicer je občutka izpod koles za takšno vozilo enostavno premalo. Zaradi mehkeje naravnanega podvozja je vožnja večinoma zelo udobna, ob pretiravanju se vozilo nagiba bolj, kot bi si želeli, kar pa ni moteče. Morda so vzrok temu mehke zimske pnevmatike, v testnem primeru palec večje kot serijske, morda le narava vozila samega. Bolje kot v počasnih, zaprtih zavojih, se vozilo počuti v hitrih avtocestnih ovinkih, ali na drugih odprtih cestah. Že omenjena ročica menjalnika je za naš okus malenkost dolga, tudi hodi niso najkrajši, so pa dovolj natančni, da gre menjalnik oceniti s »prav dobro«. Še zavore: te so zmogljive in vozilo dobro zavirajo, tudi pri ostrejših zahtevah. Občutek na pedalu vedno ostaja zelo dober.

 

Pod črto

 

Najšibkejša in najskromneje opremljena laguna kupe je logični korak proizvajalca. Z njo je, poleg opazno nižje cene, gre namreč za edini model lagune coupe, ki stane manj kot »30 jurjev«, Renault izpolnil še druge želje. Ponuditi vozilo, ki prej kot z opremo in z zmogljivostmi razvaja z udobjem v vožnji, varčnostjo pri gorivu in kar je morda še najpomembneje, še vedno tudi z eleganco in zapeljivostjo oblike, ki je ekskluzivno le takšnim vozilom.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kultiviran, tih osnovni dizel, soliden menjalnik.
    8
  • Notranjost
    Najbolje se počutita dva, visoko sedenje voznika, dobri materiali in izdelava.
    8
  • Opremljenost
    Paket opreme, ki z udobjem in prestižem ne razvaja .
    7
  • Vozne lastnosti
    Najprej in predvsem udobje, manj pa ostrina vodenja in užitek med ovinki.
    8
  • Gospodarnost
    Konkurenčna cena in nizka poraba goriva.
    9
  • Zmogljivost
    Osnovni dizel za tiste z le malo želje po dinamiki in zmogljivostih.
    7
  • Sklep
    Zapeljivost oblike, udobje in ugodna cena pred zmogljivostmi in prestižem.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 25.990*
cena testnega vozila (€) 28.820
dolžina × širina × višina (mm) 4.643 × 1.812 × 1.398
dovoljena masa vozila (kg) 1.965
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.495
medosna razdalja (mm) 2.693
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 2.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
pnevmatike 215/50 R 17, 7,0 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9/9,1/7,2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,5/7,8/6,0
pospešek 0-100 km/h (s) 9,5
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 423 - 873
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 × 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

15 komentarjev za "Renault Laguna Coupe 2,0 dCi (150) Dynamique"


MMNeo
15 leta 4 meseci nazaj

Neverjetno. Glede volana in nasploh vožnje v primerjavi VW Vs Renault. Kot lastnik lagune danes cel šiht vozim Passata. Moram priznati, avto je res užitek voziti. Vendar kolega, ki je bil z menoj, si ga lasti, pa je naneslo, da je pred kratkim zaradi situacije peljal laguno. Nisem mogel verjeti, da mu je boljše voziti njo in sicer zaradi mehkobe in udobja med možnjo, žal pa oblika tista, ki je res ključen dejavnik marsikaterega kupca.

MMNeo
15 leta 4 meseci nazaj

Neverjetno. Glede volana in nasploh vožnje v primerjavi VW Vs Renault. Kot lastnik lagune danes cel šiht vozim Passata. Moram priznati, avto je res užitek voziti. Vendar kolega, ki je bil z menoj, si ga lasti, pa je naneslo, da je pred kratkim zaradi situacije peljal laguno. Nisem mogel verjeti, da mu je boljše voziti njo in sicer zaradi mehkobe in udobja med možnjo, žal pa oblika tista, ki je res ključen dejavnik marsikaterega kupca.

vugy
15 leta 4 meseci nazaj

Hahahah….kak pa jože20 posplošuje…hahaha

samo dva brega sta, ali renault al pa vagovc…hahahaa

Veyron
15 leta 4 meseci nazaj

Fantje, ko boste TA avto vozili, pol pa pište komentarje o vozni dinamiki! Vozil sem tako laguno (dci 180) s 4 kolesnim volanom. Res da je za kak centimeter višje voznikov sedež v primerjavi z a5, bmw 3 coupe, kar se tiče lege na cesti pri laguni pa kapo dol. Žal se ji bavarci pri tem ne morjo ob bok postavt. V kombinaciji z motorjem 3.5v6, bi bla zmaga!

Gosic
15 leta 4 meseci nazaj

Lepa. Sicer pa očitno majo vsi renoji ta nekomunativen volan. men je občutek res čuden.. premhko, premalo podatkov o obnašanju gum… Enostavno nesiguren se mi zdi…

 
Škoda Yeti 2,0 TDI 4×4 Experience
Seat Altea XL 1,9 TDI Style