Z angleškim naglasom
Pri Renaultu so zelo ponosni na izgled svojega novega kupeja. In priznati jim je treba, da dvovratna laguna res ima nek šarm, ki pa morda ni zrasel ravno na francoskih zelnikih, temveč so si ga malo sposodili pri Angležih. Najbolj značajske poteze sprednjega in zadnjega dela namreč precej očitno spominjajo na Aston Martinove izdelke, za skladno celoto pa poskrbijo gladka bočna linija, nekaj kroma in narazen nameščeni izpušni cevi.
Pravi 2+2
Pri oblikovanju notranjosti si Francozi niso belili glave, saj so prenesli armaturno ploščo iz klasične lagune, vključno z nekaterimi športnimi detajli iz kombilimuzinske in karavanske različice GT. Tako je kupe podedoval prijetne in kakovostne materiale ter zgledno urejen voznikov prostor, žal pa je podedoval tudi precej visok položaj sedenja. Položaj, ki ga za volanom ponuja ta laguna je sicer povsem ugoden in se ga kmalu navadimo, vendar pa bi po našem mnenju bolj »pritlehno« sedenje, na katero so nas navadili Nemci, tovrstnemu avtomobilu še bolj pristajalo. Sprednja sedeža sta prijetno udobna, ponujata pa tudi dovolj bočne opore za živahnejšo vožnjo. V drugi vrsti je uradno dovolj prostora za dve osebi, a glede na kupejevsko skromno odmerjen prostor za noge in za glave pa odraslih potnikov raje ne bi silili na daljša potovanja na zadnjih sedežih. Dostop do njih je kar se da poenostavljen s samodejnim električnim pomikom sprednjih sedežev tako, da vam tudi odrasli ne bodo mogli ravno zameriti, če se bodo z vami odpravili na krajši izlet. Kot se za pravega kupeja spodobi, laguna premore spoštovanja vreden prtljažni prostor, ki v osnovni postavitvi meri 423 litrov in ga je moč povečati z zlaganjem sedežne klopi. Njegova hiba pa je majhna nakladalna odprtina, skozi katero uspemo stlačiti le bolj klasične kose prtljage, kot so kovčki in nižje potovalne torbe.
Živahen turbobencinar
Uživaškemu slogu kupeja se odlično poda dvolitrski s turbopuhalom podkrepljeni bencinski štirivaljnik, ki razvije 150 kilovatov oziroma nekaj več kot 200 konjičev. Čeprav je največji navor 300 Nm na voljo šele pri 3.000 vrtljajih, pa je motor zelo živahen in zabaven že od najnižjih vrtljajev. Zvezno pospeševanje prestopi mejo 100 kilometrov na uro po 7,8 sekunde, kazalec na merilniku hitrosti pa se z izjemno lahkotnostjo(pre)kmaluznajde pri kakšni za denarnico nevarni številki. Na kakšnem zaprtem odseku ceste ali na odsekih nemških avtocest, kjer omejitev določa zgolj zmogljivost vašega stroja, se pospeševanje francoskega kupeja zaključi pri 236 kilometrov na uro. Ročni šeststopenjski menjalnik je dovolj natančen in se dobro ujema z značajem turbobencinarja, za nekoliko bolj športen občutek bi si želeli le malo krajše hode prestavne ročice.
Štirikolesno krmiljenje bistveno vpliva na vozne lastnosti
V primerjavi s kupeji nemškega porekla laguna v vožnji pokaže nekoliko nežnejšo dušo. Namesto brezkompromisne dinamike, mehkejše podvozje prinaša več udobja, vozne užitke pa zagotavlja sistem štirikolesnega krmiljenja, ki smo ga najprej spoznali pri običajnilaguni GT. Le-ta na slovenskem trgu spada v serijsko opremo, deluje pa tako, da se pri hitrostih do 60 kilometrov na uro zadnji kolesi obrneta v nasprotno smer kot sprednji do kota 3,5 stopinje. Zato je avtomobil pri manevrih veliko bolj okreten, njegov obračalni krog pa je za deset odstotkov manjši kot pri modelih s klasičnim dvokolesnim krmiljenjem. Pri hitrostih nad 60 kilometrov na uro pa zadnji kolesi sledita smeri sprednjega kolesnega para, pri čemer se zadnja prema premika do dve stopinji. Avto tako zelo natančno sledi ukazom volanskega obroča, tudi hitrejša vožnja skozi bolj zahtevne zavoje pa je lahkotna in nenaporna. Pri tem je občutek, ki ga posreduje volanski mehanizem, dovolj neposreden, da je lahko vožnja, kljub enostavnem krmiljenju, zabavna in uživaška obenem.
Prestiž kaže tudi z opremo
V Sloveniji je laguna coupe že serijsko bogato založena tudi z bolj prestižno opremo. Bi-ksenonska žarometa, usnjeno oblazinjenje, električni pomik in ogrevanje sprednjih sedežev, dvopodročna samodejna klimatska naprava in 18-palčna platišča so dobrote, ki jih najdemo prav pri vsakem primerku, našli pa bomo tudi tempomat z omejevalnikom hitrosti, kartico za prostoročno upravljanje, tipalo za dež ter tista za pomoč pri parkiranju spredaj in zadaj. Serijsko so seveda vgrajeni še zavorni sistem ABS, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP ter čelni, stranski in okenski varnostni blazini. S spiska dodatne opreme si lahko, tako kot pri testnem avtu, privoščimo še navigacijsko napravo Carminat DVD, modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje in premijski avdio sistem z ozvočenjem znamke Bose.
Za konec
Kot se za kupeje spodobi je tudi dvovratna laguna atraktivnejša, prestižnejša, bolj uživaška in manj uporabna od klasičnih modelov. Je torej pravi kupe, ki ponuja elegantno alternativo bolj ali manj neposrednim konkurentom.
Mnenja uporabnikov
20 komentarjev za "Renault Laguna Coupe’ 2,0 Turbo GT"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zanimivo se mi zdi, da zelo hvalite obliko, ker meni je odvratna, je pa res to čist osebna zadeva.
@ fiatfan
najprej pišeš naj dajo brero v tabelo, pol pišeš da je brera razred višje, ti si res zmeden totalno. Pa ne hvali italjanov tolko ker s tem delaš ravno kontra efekt.
Točno ta avto sem imel na testu. Lahko bi rekel, da se 4 kolesni volan odnese več kot odlično. Po ovinkih imaš občutek kot da si na tirih. Vse pohvale odličnemu podvozju in legi na cesti. 2.0T je pa motor tko – tko. JE precej živahen, samo se pa zelo pozna če so v avtu 4 odrasle osebe (ni dovolj navora). Želel bi stestirati še 3.5 v6 motor 🙂
Fiatfan, spet pamet brezmeja, ane? Mislim da AR (katerkoli model) še dolgo ne bo segla do kolen Lagun coupe (po tehniki!)
Tole je trenutno najlepši coupé in daleč najlepši Renault!
Lep avtoček in vse sam motor bi bil lahk kkšn bolj hud. Kdaj bo renault naredu kkšno dobro naslednico alpine ali pa safrana bi turbo. V tole bi komot dal kkšn v 6 turbo motor al pa kej tazga.