Laguno tretje generacije so pred kratkim prenovili. Roko na srce, spremembe so minimalne, a verjamem, da ravno dovolj učinkovite in ravno tam, kjer so bile najbolj potrebne.
Sodeč po vaših komentarjih, komentarjih mojih znancev in celo naključnih mimoidočih, je bil najbolj »problematičen« lagunin nos. Zanimivo, kar učinkovito so ga predrugačili brez konkretnih oblikovnih sprememb. Lučem so dodali temen, rob in srebrno veko ter vse skupaj povezali s kromiranimi detajli na odbijaču.
Zadaj sta omembe vredna sprememba le dve izpušni cevi, vsaka na svoji strani.
»Black Editon« Zakaj že?
Manj očitne so spremebe v notranjosti. Opazil sem, da so kazalci merilnikov po novem rdeči (prej so bili beli) in, ker so me na to porozorili na predstavitvi, tudi srebrne obrobe prezračevalnih šob. Ostalo se zdi bolj ali manj tako, kot je bilo – kakovostno in natančno sestavljeno. Ne vem pa čemu dodatek »Black Edition« v imenu. Obstaja sicer opremska različica z bleščeče črnimi okrasnimi vložki v notranjosti, a tista se imenuje drugače.
V zasnovi notranjosti še vedno nekaj »ne štima«
Kljub temu, da se mi zdi laguna razmeroma prijazna do spredaj sedečih in da ob prenovi nisem pričakoval ergonomskih sprememb, tudi tokrat ne morem mimo dejsta, da se mi zdi, kot sem že ugotovil v testu karavanske različice pred prenovo, druga vrsta povsem napračno zasnovana.
To, da tam ni veliko prostora za kolena in glave višjeraslih potnikov, je pogost pojav v veliko avtomobilih. To, da zaradi prenizko nameščenih sprednjih sedežev tudi mersko povsem povprečni potniki nimajo kam »pospraviti« svojih stopal, pa je povsem narazumljivo.
Odlično, prav dobro, dobro
To so ocene, ki si jih zasluži Renaultov dvolitrski turbodizelski stroj. Odlično dobi za uglajenost delovanja in dobro uigranost s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, ki omogoča zvezna pospeševanja in lahkotna križarjenja.
Prav dobro mu dam za zmogljivosti, ki so zadovoljive, a za 150 konjičev vse prej kot osupljive. Slednje malce pripisujem tudi občutku splošne zadušenosti zaradi uglajenega delovanja motorja in dobre izolacije potniškega prostora. V resnici gre laguna bolje, kot se zdi za volanom.
Nič več kot dobro, torej le osnovnošolsko trojko pa si motor zasluži za gospodarnost. Težko ga namreč spravimo pod sedem litrov na 100 kilometrov. Nič kritičnega, a nekateri tekmeci zmorejo bolje.
4Control iz prve roke
Ker je kolega Peter pred kratkim »vn padu«, ko je ugotovil, da je zmotno mislil, da je v roke končno dobil laguno s sistemom 4Control, tokrat ni hotel izpustiti priložnosti, da bi ga le preizkusil.
Svoje vtise je strnil v »nekaj« vrsticah
Ne, ni trajalo dodatnih 400 plus tisoč kilometrov. Zadostovalo je samo dobrih 2.00 prevoženih kilometrov, nekaj tednov in že sem, tokrat pa čisto zares, sedel v moj prvi avto s štirikolesnim volanom. In, občutki? A, ne, kar berite naprej!
Torej. Sedem v avto in se odpeljem. Že takoj po prvih nekaj metrih na parkirišču, kjer sem se moral ogibati nekaterih avtov in pločnikov, »vuau« kakšna odzivnost in okretnost. Renaultovcem je dejansko uspelo narediti tale 4Control »v piko«. Odpeljem se v mesto. Iščem čim bolj zaprte ovinke in tesne uličice. Laguna brez težav in z umikajočo se »ritjo« gladko okoli vsakega vogala – kot bi resnično vozil manjši avto.
Potem zapeljem ven iz centra na avtocesto in vmes razmišljam. Ali lahko res zgolj krmiljena zadnja kolesa tako radikalno izboljšajo odzivnost avta? Zadeva se mi je zdela malo težko verjetna, zato sem obrnil zunanji ogledali tako navdol, da sem lahko videl gibanje zadnjih koles.
Moje razmišljanje oziroma pomisleki so se izkazali za vsaj deloma upravičene. Kolesa se sicer, kolikor sem lahko med vožnjo sploh spremljal, res sukajo levo in desno, a je stopnja zasuka opazna samo pri zelo majhnih hitrostih.
»Na oko« bi rekel, da so sukanja zadnjih koles omembe vredna samo toliko časa, kolikor (beri: do tiste hitrosti, ko) lahko voznik tudi prednja kolesa odločneje suka levo-desno. Glede na videno menim, da zasuki zadnjih koles v vseh ostalih okoliščinah, še posebej z občutnejšim naraščanjem hitrosti, limitirajo proti ničli. Je pa res, da je to v praksi težko potrditi.
Vsekakor me zanima, koliko se to dojemanje delovanja sistema razlikuje od v elektronsko pamet 4Controla vpisane krivulje krmiljenja zadnjih koles. S temi uvodnimi mislimi in sklepi zapeljem na avtocesto. Tudi tu izredno odzivanje lagune na premike volana … se zadnja kolesa vendarle več sukajo kot morda zmotno razmišljam?
Odzivnost sprva navdušuje, a z naraščanjem hitrosti postaja zadeva že rahlo neugodna, saj se laguna na vsak najmanjši popravek smeri kar malo preveč intenzivno odzove. V redu, se odpeljem z avtoceste najprej v okolico doma, kjer preverim obračalni krog. Ta je, glede na izkušnje z vožnje po mestu, nepresenetljivo manjši kot pri laguni brez 4C, saj se avto z lahkoto obrne na razpoložljivem prostoru.
In zdaj zares med ovinke
Tam spet izvrstna odzivnost in resnici na ljubo že pri navadni laguni ugotovljena zelo dobra stabilnost ter zanesljiva lega. Morda je sicer res za ščepec ščepca na hitrostni lestvici višje premaknjena točka zdrsa koles, a razlika je, če se ne presedeš neposredno iz navadne lagune v laguno 4Control subjektivno izredno težko določljiva in dokazljiva.
Sodu, z imenom 4Control, pa je dno izbila dodatna primerjava lagune z in brez 4controla. Zelo pomembna razlika med njima se namreč skriva v številu vrtljajev volanskega obroča, ki so potrebni za zasuk koles od ene do druge skrajne lege. Pri navadni laguni je namreč možno obroč zavrteti za 2,75 obratov pri 4Controlu pa za vsega skupaj 2,25 vrtljajev. Številki prevedeni v prakso pravita: določen zasuk volanskega obroča pri laguni 4control bo povzročil večji zasuk prednjih koles kot pri navadni laguni. Torej se bo tudi laguna s štirikolesnim volanom, a ne zgolj zaradi njega, na cesti obnašala bolj odzivno in deloma tudi okretno.
Moj sklep pod zgoraj zapisanim se zato glas:. Zadeva, predvsem zaradi izrazite odzivnosti volana, zahteva nekaj več privajanja voznika. Pa je smiselno ob nakupu lagune izbrati tudi 4control? Jaz pravim da ne. Navsezadnje razen, v določenih okoliščinah meni moteče, odzivnosti in boljše okretnosti pri manevriranju, nisem uspel najti tehtnih prednosti v primerjavi z že v osnovi zelo dinamično zasnovano »navadno« laguno.
Iz tega sledi…
Moram priznati, da se s Petrom kar strinjam. 4Control je po začetnem privajanju vsekakor dobrodošel, ni pa dejavnik, zaradi katerega bi se odločil za nakup lagune namesto kakšnega drugega primerljivega avta, ki zavija le s sprednjim kolesnim parom. Ob dejstvu, da le-ta ni zastonj, ter ob vedenju, kako dobro se laguna pelje tudi brez njega, bi se mu zlahka odpovedal.
To teorijo podkrepi še dejstvo, da s sistemom 4Control ter z drugimi dodatki, kot so navigacijska naprava TomTom, radio CD MP3 Bose efficient series z USB priključkom, kartica za prostoročno upravljanje, ki vključuje samodejno zaklepanje avtomobila ob oddaljitvi od avtomobila, sledljiva bi-ksenonska žarometa ter parkirna tipala spredaj in zadaj, ki bi se jim veliko težje odpovedal, laguna preseže mejo 29 tisočakov.
Brez 4controla pa bi moral zanjo odšteti poldrugega tisočaka manj, kar zveni že precej bolj prijazno.
besedilo: Borut Fakin, Peter Humar foto: Borut Fakin
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Renault laguna dCi 150 4Control – Dobrodošel!"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Vse deluje super, razočaran pa sem nad trdoto podvozja, ne vem zakaj se poizkušajo približat Nemcem, saj ravno zaradi tega, ker niso bili trdi so imele svoji kupce, ki ne želijo te Nemške trdote v vozilih.
Špica!
In kakšen je občutek?
Zakaj so vsi testi Lagune 3 (skoraj) vedno z diesel motorjem? Kolikokrat je že bil testiran tale 150KM motor? Zakaj še nikoli nisem videl testa z osnovnim bencinskim 2.0 litrskim, 103kW motorjem?
Esem, mam odgovor zate; danes sem vozil testno 4control, in je tut mene zanimalo kaj se z zadnjim kolesi naredi ob prekoracitvi mejne hitrosti. Nic. Ostanejo v prvotnem polozaju, ko se volan poravna na nicno tocko, uposteva novo hitrost za v naslednji ovinek. Imajo postimano to.