Testi

Renault laguna grandtour 2.0 dCi 150 4Control Dynamique

Poraba 5,6/9,6/7,7 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 34.680 eur
Plusi
  • štirikolesno krmiljenje
  • oprema GTLINE
  • bi-ksenonska smerna žarometa
  • sistem prostoročne kartice
  • samodejna parkirna zavora
  • sistem zlaganja zadnjih sedežev
  • kakovost materialov in izdelave
Minusi
  • prostor za stopala v drugi vrsti
  • nizek prtljažni prostor
  • poraba goriva

Pred poldrugim letom smo preizkusili laguno grandtour, ki se je s samodejnim menjalnikom izkazala za zelo dober družinsko poslovni potovalnik. Pred prihodom prenovljenega modela pa smo pod drobnogled dobili enak avto, a s precej bolj dinamičnim videzom in značajem. Test.

Estetika z dodatkom inovativnih tehničnih rešitev

Spomladi leta 2008 je Renault na našem trgu predstavil dinamično različico lagune z oznako GT, katere bistvo je ob nekaj estetskih sladkorčkih predstavljalo podvozje Active drive s tako imenovanim štirikolesnim volanom. Kasneje so Francozi slednjega preimenovali v 4Control in ga namenili tudi drugim, bolj običajnim različicam. Ob tem so namesto različice GT pri nas v cenik uvrstili paket estetskih dodatkov »GTLINE«. S to razčlembo pa so ustvarili možnost izbire avtomobila po meri slehernega kupca.

Paket GTLINE z žarometi na črni podlagi, zajetnejšim sprednjim odbijačem z veliko odprtino za dovod hladnega zraka motorju in 18-palčnimi platišči iz lahke litine družinski laguni prinaša očitno dinamičen videz. Tega sta pri testnem primerku dopolnjevala še steklena streha in modna bela barva. Tako Renaultov karavan že od daleč kaže, da hoče biti več kot zgolj družinski avto in tega ne počne zgolj navzven. Notranjost je oplemenitena z oblazinjenjem iz usnja in alkantare, sprednja sedeža sta električno nastavljiva in ogrevana, volanski obroč je oblečen v perforirano usnje, stopalke in vrh prestavne ročice  pa so iz aluminija. Vse lepo, ne pa tudi prav. Aluminij namreč ni najbolj primeren za prestavno ročico, saj se ta v sončni pripeki tako segreje, da se je skoraj ne moremo dotakniti, v zimskih jutrih pa je, razumljvo, ledeno mrzla. Položaj sedenja spredaj je nekoliko višji, kot smo vajeni pri germanski konkurenci, a na področju ergonomije vse »štima«. Udoben položaj se zlahka najde, skoraj vsi gumbi in stikala pa so tam, kjer jih pričakujemo. Le položaj upravljanja navigacijske naprave in stikala za vklop tempomata od voznika zahtevata, da, dokler se na njiju ne navadi, (pre)večkrat umakne pogled s ceste.

Če se nad udobjem sprednjih sedežev ne moremo pritoževati, pa res ne vemo, kaj so Renaultovi inženirji mislili, ko so zasnovali njihovo pritrditev. Ti so namreč pritrjeni tako nizko, da je pod njimi premalo prostora za stopala odraslih potnikov. To je res povsem nelogično, saj laguna drugače ponuja povprečno količino prostora za kolena, za glave pa ga je tudi v primeru steklene strehe, ki ukrade nekaj milimetrov, dovolj za do 185 cnetimetrov visoke potnike.

Prtljažni prostor je pravilne oblike, a je obenem glede na zunanje mere avtomobila  tudi precej ozek in nizek (do roloja). Bolj kot z volumnom zato navduši s prilagodljivostjo in praktičnostjo uporabe, saj se naslon zadnjih sedežev zloži z enostavnim pritiskom na gumb, pri čemer nastane prostor z ravnim dnom, pod katerim najdemo še nekaj bolj plitkih odložišč za drobnarije.

Dovolj zmogljiv ne pa tudi varčen

Dvolitrski turbodizel s 110 kilovati (150 KM) sicer ni najmočnejši v ponudbi, a se dobro poda razmeroma dinamičnemu značaju avtomobila. Je uglajen, nikoli preglasen, nad 2.000 vrtljaji pa tudi primerno živahen. Zato, da bi iz njega potegnili vse, kar ponuja, moramo bolj pogosto poseči po prestavni ročici, to pa kmalu povzroči, da se poraba plinskega olja precej oddalji od dizelskih idealov. Ta mimo grede preseže osem litrov na 100 kilometrov. Testno povprečje je bilo kljub vsemu nekoliko nižje in je znašalo 7,7 litra na 100 prevoženih kilometrov

Obrača spredaj in zadaj

Na vozne lastnosti ključno vpliva štirikolesno krmiljenje. Ta vpliv je seveda pozitiven, saj občutno izboljšuje vodljivost tako pri manevrih na parkiriščih ter v mestnem prometu kot pri višjih hitrostih na odprtih cestah. Kmiljenje, ki vključuje obračanje vseh štirih koles, deluje tako, da se pri hitrostih do 60 kilometrov na uro zadnji kolesi obrneta v nasprotni smeri kot sprednji do kota 3,5 stopinje. Ko avtomobil preseže hitrost 60 kilometrov na uro, pa zadnji kolesi zavijata v enaki smeri kot sprednji, in sicer do dvostopinjskega kota. To prinaša kar za 10 odstotkov manjši obračalni krog kot pri klasičnem krmiljenju, kar v praksi pomeni, da je pri manjših hitrostih polkrožno obračanje ali sukanje okoli vogalov v natrpanih parkirnih hišah skoraj tako preprosto kot pri za razred ali dva manjšem avtomobilu. Obračanje vseh štirih koles pa navdušuje tudi pri vožnji skozi zavoje. Avto je zelo vodljiv, volan je natančen in odlično sledi ukazom, želeli bi si le malce bolj neposrednega podajanja informacij o dogajanju s kolesi. Lega na cesti se zdi zelo zanesljiva, ljubitelji športne vožnje pa bodo morda pogrešali bolj neposreden občutek nadzora.

Dinamique z zelo koristnimi dodatki

Laguna je z opremo Dinamique bogato založena z dobrotami, ki zagotavljajo udobje tako za voznika kot za ostale potnike. Vgrajeno ima vrsto naprav, ki samodejno opravljajo svoje naloge. Omeniti velja na primer dvopodročno samodejno klimatsko napravo, tipalo za dež, regulator in omejevalnik hitrosti, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, pranje žarometov in pa samodejno parkirno zavoro, ki deluje odlično in občutno prispeva k udobju uporabe. Poleg tega so tu še v usnje odet športni volanski obroč, oblazinjenje v kombinaciji usnja in blaga ter 17-palčna platišča iz lahke litine.

Ob paketu GTLINE pa je imel testni primerek s spiska dodatne opreme vgrajen še sistem s kartico za prostoročno upravljanje, pri katerem se avto samodejno zaklene, ko se s kartico odmaknemo od vozila, električno poklopni zunanji ogledali, tipalo za nadzor tlaka v pnevmatikah, biksenonska smerna žarometa, stranski varnostni blazini zadaj, navigacijski sistem Carminat TOMTOM ter panoramsko strešno okno. Našteti dodatki serijski model podražijo za dobrih pet tisočakov, a glede na povečanje funkcionalnoti in praktičnosti uporabe se nam to vsekakor zdi dobro porabljen denar.

Za konec

Po prostornosti povprečen, a zahvaljujoč štirikolesnemu krmiljenju edinstven karavan lahko z dodatnimi paketi opreme postane še bolj zanimiv. Pri Renaultu namreč zanj ob serijskih ponujajo še vrsto dodatkov, ki občutno povečujejo njegovo privlačnost, predvsem pa funckionalnost in prijaznost do uporabnika.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv in uglajen dizel z dobrim menjalnikom.
    8
  • Notranjost
    Kakovost materialov in izdelave, ne blesti na področju prostornosti.
    9
  • Opremljenost
    Težko bi si zamislili še kaj več.
    9
  • Vozne lastnosti
    S štirikolesnim krmiljenjem je vožnja zanesljiva in zabavna.
    9
  • Gospodarnost
    Z dodatki ni poceni, obenem pa ni posebno varčna pri porabi goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Dovolj za noramalno uporabo z dinamičnimi vložki.
    8
  • Sklep
    Soliden karavan, ki z dodatki postane še veliko boljši.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.680
dolžina × širina × višina (mm) 4.803 x 1.811 x 1.445
dovoljena masa vozila (kg) 2.053
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 3 leta ali 150.000 km/12 let/3 leta/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.501
medosna razdalja (mm) 2.758
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 2.000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,05
osnovna cena vozila (€) 29.250
pnevmatike 225/45 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,6/9,6/7,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,4/5,0/5,9
pospešek 0-100 km/h (s) 9,7
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 508 - 1.593
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 84,0 x 90,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Renault laguna grandtour 2.0 dCi 150 4Control Dynamique"


rizi007
14 leta 4 meseci nazaj

Spet štirikolesni volan prodajajo za zlato…

belkaena
14 leta 5 meseci nazaj

Temu se pa reče avto, takoj bi jo imel =)

Bern
14 leta 5 meseci nazaj

Avto sem si pred časom dodbra ogledal (mogoče bi ga celo kupil). Avto je v popvprečju kar dober , kar se pa tiče prostora za stopala zadaj katastrofa. Škoda velika napaka.

toMmy
14 leta 5 meseci nazaj

Prepričljiv izgled s tem paketom, lepa notranjost, ampak zaradi opisane neumnosti s sedeži, kjer že tako ni nekega izrazitega prostora, je še en avto čisto po nepotrebnem “majhen”. Je pa pravi posebnež tudi zaradi 4controla. Cenovna ugodna pa s polno ceno ni ravno tako, da bi narod takoj navalil na njo. Še pri novem Passatu se precej dobi za tak denar(Variant Higline, DSG, DCC, xenon ipd., 1.8 TSI gledan zaradi oskubljenega konfiguratorja ob prihodu). Ne štekam pa vztrajanja pri sterilnem volanu kljub temu sistemu in opremi!

Marek_
14 leta 5 meseci nazaj

Cenovno ugodna? Neverjetna je samozavest francozov, kako nahitro so dobili krila.

 
Volkswagen Touran 2.0 TDI (103 kW) Highline
Subaru Impreza 2,0/MT dizel XV