Iz mojega prvega testa zadnje generacije Renaulta Lagune je razvidno, da me je vozna dinamika Lagune zelo prepričala. Celo tako zelo, da sem zmotno prehvalil tudi 4C volan. No, kasneje, ko sem dejansko dobil v roke Laguno 4Control, je navdušenje nad dinamiko vožnje ostalo, navdušenje nad 4Controlom pa prvemu ni sledilo v celoti. Glede na to, da sem vedel, da bom tokrat imel Laguno 4C dlje v posesti, me je zanimalo, kako se bo odrezala na več kot 65-kilometrski preizkušnji.
Tudi za antirenaultovce
Že takrat opaženo izredno odzivnost in okretnost Lagune sem takoj ponovno potrdil. Nedvomno se je ocena o odličnosti teh dveh lastnosti ohranila do konca preizkusa, saj sem skozi ozke in tesne uličice mestnih središč manevriral skoraj z užitkom. Enako velja tudi na medkrajevnih cestah, kjer me je Laguna zaradi dobre odzivnosti in stabilne lege že skoraj silila v dvig tempa vožnje. Toga nastavitev vzmetenja poskrbi tudi za malo prečnega nagibanja in splošno zanesljivost vožnje, a obenem tudi za nekaj slabšo udobje vožnje, kot jo od takšnega avta sam pričakujem.
Že res, da mora Renault izboljšati zgolj povprečno povratno povednost volana in sistemu ESP vdelati še možnost popolnega izklopa, a pod črto se mi je Laguna 4Control kljub temu zapisala v spomin kot avto, ki na cesti deluje tako zelo prepričljivo, da bo zmogel po dinamični plati navdušiti tudi marsikaterega antirenaultovca.
Potrditev že zapisanega
V mojem prvem testu Lagune sem se pritožil nad v višino odmerjenimi centimetri za glavo, pri čemer sem posameznikom s telesno višino 1,8 metra ali več odsvetoval Laguno s strešnim oknom. K sreči tokratni primerek le tega ni imel, tako da sem po pričakovanjih v njem sedel brez kakršnih koli težav z višinskim prostorom za glavo spredaj in zadaj. Zato ponavljam že zabeležen nasvet: vsem, ki merite v višino 1,8 metra ali več, pri nakupu Lagune toplo odsvetujem izbor takšne s strešnim oknom.
Še enkrat me je navdušil priročni enoprstni sistem zlaganja naslona zadnje sedežne klopi, nekaj manj pa njegovo težavno ponovno nameščanje v prvotno lego. Vzrok temu leži v razmeroma močni vzmeti, ki med zlaganjem naslona le tega odločno potisne navzdol, v drugo smer pa mora uporabnik pač premagati seštevek sile gravitacije in sile vzmeti. Kljub temu mi je rešitev všečna in dobra, saj je možno zložiti naslon tako iz kabine kot tudi iz prtljažnika, kar je za enkrat v svetu avtomobilizma še bolj izjema kot pravilo.
Pametna izbira
Laguna s 110-kilovatnim dCi-jem je potovalnik. Temu pritrjujejo kultiviran motor, ugodna poraba goriva, učinkovita zvočna izolacija in na dolgo preračunane prestave šeststopenjskega menjalnika. No, v resnici gre za, v primerjavi z močnejšo laguno 2.0 dCi s 131 kW, bolj na dolgo preračunan diferencial, saj je prestava slednjega za dobrih 10 odstotkov lažja kot pri 110-kilovatnem 2.0 turbodizlu. Zaradi tega močnejši različici dCi-ja poleg zmogljivejšega motorja do izvrstnih zmogljivosti pomaga še učinek »krajšega« diferenciala. Toda, to ne pomeni, da je Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi v običajni 110-kilovatni izpeljanki podhranjena ali zamorjena. Nikakor. Na cesti prepriča, od približno 1700 vrt/min dalje, z dobro prožnostjo, z za turbodizle dobrim veseljem do vrtenja, ugodno zvočno kuliso pri vseh potovalnih hitrostih vožnje in navsezadnje tudi z ugodno porabo goriva.
Ostajam pri prvotnem zaključku
Ob koncu zapisa mojega prvega testa zadnje generacije Lagune sem se spraševal, kakšna je le ta s 4C volanom. Že res, da sem imel vmes možnost se na hitro spoznati s 4Controlom, a ta priložnost je bila res kratkotrajna. Ker me takrat ni povsem prepričal sem dopuščal, da me bo skozi dolgotrajnejši preizkus uspel prepričati s svojimi odlikami, a resnici na ljubo temu ni tako. O Laguni kot celotnem paketu avta imam sicer še naprej dobro mnenje, o 4C pač malo manj.
Okretnost je špica, odzivnost za preganjanje skozi ovinke tudi, za avtocestno vožnjo pa je, vsaj meni, moteča. Zaradi bolj neposrednega prenosa zobate letve (2,25 zasuka od ene do druge skrajne lego namesto 2,75) postane pri večjih hitrostih že moteča, saj minimalni gibi volanskega obroča zazibajo avto sem ter tja. Zaradi tega pravim. Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi: Ja! Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi 4Control: Ne! Če bi me že žulilo tistih 1.491 evrov, kolikor hočejo pri Renaultu za volan 4Control s kitom za popravilo pnevmatik, bi potem raje odštel okroglega jurja za močnejšo izpeljanko dCi-ja in si z dodatnimi konji popestril vožnjo.
Več o Renault Laguni Grandtour si lahko preberete na uradni strani.
Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi 4Control – In zdaj res vem"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Edina težava pri obračalnem krogu je, da imajo novi avti eletronsko ročno! =D
a sist: 🙂 itak :):)
mihaing bi se pač rad pohvalil z obračalnim krogom njegove (kapo dol) krave 🙂
Sem zbral podatke nekaterih podobno velikih izdelkov: BMW 320d Touring (zadnji pogon) – 11,0 m; Audi A4 Avant – 11,5 m; Mazda 6 Sportcombi – 11,4 m; Opel Insignia – 11,4 m; Renault Laguna Grandtour – 12,05 m; Subaru Legacy (4WD) – 11,0 m; Volvo V60 – 11,3 m; Citroen C5 Tourer – 12,2 m; Volkswagen Passat – 11,4 m. Mislim, da je jasno, da se ponaša z enim najboljših obračalnih krogov.
meni osebno zelo všečen avtomobil. Po faceliftu so popravili sprednje luči ( ki so me edino malo bodle). O kakih množičnih tehničnih težavah nisem še slišal.