Testi

Pripravljeni na poletje

Renault Twingo SCe70 S&S Dynamique

Poraba 4,3/8,9/6,9 l/100km Največja hitrost 151 km/h Cena 14.110 eur
Plusi
  • majhen obračalni krog
  • uporabnost in prilagodljivost notranjosti
  • poraba goriva
  • učinkovitost vetrne zaščite
  • svetilnost žarometov
Minusi
  • občutljivost na bočni veter
  • utesnjenost na zadnjih sedežih
  • mehanizem odpiranja sprednjega pokrova
  • enooptična žarometa

Dnevi so vse daljši, povprečna dnevna temperatura narašča, turobnih in z meglo prežetih dni je vse manj. Ja, poletje že trka na vrata. Da boste nanj kar najbolje pripravljeni, svetujem vožnjo »zgoraj brez« s svežim Twingom. Test.

Žal pri njem ne govorim o kakšnem čistokrvnem kabrioletu temveč zgolj o Twingu, opremljenemu z doplačljivim panoramskim strešnim oknom, ki se glede na finančni vložek zelo dobro približa vožnji s pravim kabrioletom.

Samo do 113 km/h

Ob doplačilu »le« 1.000 evrov vam tako v tovarni, namesto pločevine, med vzdolžna strešna loka namestijo zložljivo platno. Slednje se z električno pomočjo lahko zguba povsem nad zadnji del ostrešja, s čimer se nad glavami potnikov odpre luknja z izmerami približno 0,7×0,7 metra. Z odprtjem strehe se v sprednjem delu, podobno kot pri vseh sodobnih avtomobilskih strešnih oknih, samodejno privzdigne majhen spojler z mrežico. Njegova naloga je vsaj omiliti, če ne že v celoti odpraviti vdor vetra v potniški prostor in s tem držati vrtinčenje zraka v kabini na sprejemljivi ravni.

Moram reči, da to nalogo opravlja dovolj dobro, saj je v kabini pri mestnih hitrostnih povprečjih vrtinčenje zraka globoko v zelenem področju znosnosti. Ko s Twingom zapustite mestne meje in hitrosti vožnje narastejo, se sicer poveča tudi prepih v kabini, a postane zares nevzdržen šele pri hitrostih nad približno 115 km/h. Od te meje naprej je pihanje okoli voznikove in sovoznikove glave še vedno sprejemljivo, a se zatakne pri neznosnem bobnenju vetra. Na tem mestu naj še omenim, da je možno streho zapirati in odpirati samo do hitrosti 113 km/h (po merilniku). Nad to hitrostjo namreč elektronika, predvidoma z namenom varovanja mehanizma strehe, ki bi ga sicer lahko sunki vetra poškodovali, prepreči manevriranje s platnom v katerokoli smer.

Romantika v dežju in manjko centimetrov

Platna v Twingu ne spremljajo samo plusi, kot so obilica svežega zraka in svetlobe, občutek svobode ter, v primeru rahlega dežja, romantično vzdušje, ki ga zaznamuje nežen zvok padanja dežnih kapelj na platno, ampak tudi, ne tako zelo majhen, minus. Slednji se, kakšno presenečenje, nanaša na odmerjen prostor za glave. Medtem ko je pri Twingu s serijsko streho moja glava na prednjih sedežih od strešne obloge več kot na varni razdalji, pa se v »targi« z vrhom glave že dotikam obloge. Zadaj je sicer za mojih 1,84 metra telesne višine že v osnovnem Twingu bolj tesno, v primeru platna pa tam tudi pod razno ne morem več spodobno sedeti. Če torej nameravate z njim pogosto voziti naokoli odrasle prijatelje, upam, da imate z njimi zares odličen prijateljski odnos, saj bo zaradi vsesplošne utesnjenosti zadaj le ta več kot na preizkušnji.

Mestni!!!

Če gre pri 0,9-litrskem turbobencinarju v pred časom testiranem Twingu TCe90 pravzaprav za skromnim meram prilagojen motorček iz Clia TCe90, pa je tokrat preizkušen litrski atmosferski SCe70 samosvoj izdelek. Glede na zelo skromen prostor, ki je za celoten pogonski sklop na voljo v zadku Twinga, ni nič čudnega, da premore tudi ta samo tri valje. Glede na »nerazburljiv« značaj zmogljivejšega TCe-ja je jasno, da od SCe-jevih 70 značilnosti ne gre pričakovati kakšne eksplozivnosti ali energičnosti. Kljub temu se v mestu izkaže za povsem primerno motorizacijo. Izkazalo se je, da se trivaljnik najbolje »počuti« približno do hitrosti 90 km/h, vse nad to mejo pa predstavlja mlinčku nepotreben napor, ki se zaradi priganjanja motorja kaj hitro odrazi tudi v povečani porabi neosvinčenega bencina.

Vrnitev na stara pota

Pred dobrima dvema desetletjema je Renault Twingo začel svojo pot  kot zabaven mestni malček, ki je navdihoval z okretnostjo, nezahtevnostjo uporabe in seveda zvrhano mero nagajive prikupnosti. Z oblikovnim eksperimentom druge generacije so Francozi skrenili s poti, a se zdaj, ob pomoči tehnične naveze s strani nemškega Daimlerja, uspešno vračajo na stara pota. Pred nami je tako tretja generacija modela, ki jo, zaradi motorja v zadku in zadnjega pogona, najbolj zaznamuje na glavo obrnjen koncept avta. Predvsem slednjemu se ima zahvaliti za igrivo majhen obračalni krog – med zidovi 9,1 metra. Slednji je predvsem posledica večjega zasuka prednjih koles, ki znaša, zdaj ko nanje niso več priklopljene pogonske polgredi, največ 45 kotnih stopinj oziroma kar 15 več kot pri predhodniku. Francozi so tehnični paket avta uspešno nadgradili s prikupno  zunanjo podobo in kar se da uporabno notranjostjo. Nadgradnja slednjih, z dekorativnimi okraski znotraj in izbiro ene od kombinacij žive barve ter okrasnih nalepk na bokih avta, pa se odraža v eni bolj privlačnih pojav med mini mestnimi avtomobilčki, ki sta mu tako opaznost in prepoznavnost na cesti nedvomno zagotovljena.

Ko jih je tudi 70 povsem dovolj

Vsem, ki želijo od navihanega značaja Twinga imeti nekaj tudi zase, vsekakor svetujem izbiro panoramskega strešnega okna. Če to pomeni, da se morate odločiti med vložkom evrskega tisočaka ali v dodatnih 20 “konjev” ali v vožnjo “zgoraj brez”, potem vsekakor predlagam, da se odločite za slednje. Že res, da bi se pri katerem drugem avtu, ali ob razliki kakšnih 50 konjskih moči, ta nasvet glasil drugače, a bo v Twingu umirjenih 70 “konj” trivaljnega atmosferskega mlinčka SCe70 za prijetne poletne potepe v dvoje več kot zadoščalo.

Več o Renaultu Twingo si lahko preberete na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zelo kompaktno grajen trivaljnik tehnično gledano (z izjemo tega, da je skupaj z menjalnikom in diferencialom stlačen pod prtljažnik tako majhnega avta) ne predstavlja presežkov. Petstopenjski menjalnik je prijeten za uporabo, njegove prestave pa so preračunane mestnim potepom primerno.
    7
  • Notranjost
    Glede na skromne zunanje dimenzije prepriča z notranjo prilagodljivostjo in prostornostjo. Zatakne se samo na zadnjih sedežih, kjer je višinskega prostora za odrasle, zaradi vgrajene mehanike zložljive platnene strehe, preprosto premalo.
    8
  • Opremljenost
    Najbogatejši paket opreme Dynamique je seveda simpatičen, a bi moral zadoščati tudi cenejši Expression. Četudi okrašen Twingo deluje nadvse živahno, vam pri dekoriranju svetujem preudarnost, saj se lahko hitro zgodi, da boste za dekoracijo odšteli več sto evrov.
    8
  • Vozne lastnosti
    K sreči užitka v vožnji ne prinašajo samo »konji« in odlične vozne lastnosti, saj sem v Twingu z odprto streho vedno užival in nisem niti enkrat pogrešil dodatnih 20 »konjev« močnejšega TCe-ja.
    7
  • Gospodarnost
    Umirjenemu značaju motorja primerna vožnja se zna odraziti tudi v ugodni porabi goriva. Cena testnega modela je za dobljeni paket avta na ravni konkurence.
    8
  • Zmogljivost
    Izkazalo se je, da je Twingo eden res redkih avtov, kjer bi raje dal evrskega tisočaka za užitek »zgoraj brez«, kot pa v dodatne »konje«. Izkaže se, da je poskočnosti za mestne potepe dovolj.
    6
  • Sklep
    Twingo tretje generacije je spet prikupen mini mestni avtomobilček, ki prekipeva od simpatičnosti. Je tudi lep dokaz, da za uživanje v vožnji ne rabiš neomejeno veliko motorne moči. V njem zadošča že nekaj manj - recimo manj strehe.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 14.110
dolžina × širina × višina (mm) 3.595 × 1.646 × 1.554
dovoljena masa vozila (kg) 1.360
emisija CO2 (g/km) 95
garancija (splošna/prerjavanje/lak) 2 leti/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 865
medosna razdalja (mm) 2.490
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/zadaj
največja hitrost (km/h) 151
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 52 (70) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 91 pri 2.850
namestitev motorja zadaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 9,1
osnovna cena vozila (€) 11.290
pnevmatike s: 185/50 R 16; z: 205/45 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,3/8,9/6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,0/3,7/4,2
pospešek 0-100 km/h (s) 14,5
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 188-980
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 72,2 × 81,3
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/bobnasti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

16 komentarjev za "Pripravljeni na poletje"


RedBaron
9 leta 1 mesec nazaj

Kar je toMmy napisal drži, pri H4 je del, ki ga sicer pokrivajo kratke luči, ob vklopu dolgih res manj osvetljen, kot pri dvojnih žarometih. To je najbolj opazno v mraku. Ko pa je trda tema in če imaš kakšne dobre žarnice, pa se da prav fajn vozit tudi z H4 dolgimi.

toMmy
9 leta 1 mesec nazaj

H4 znajo bit dobre za kratke, ko pa vklopiš dolge, peša osvetlitev neposredno pred avtom, čeprav je “v daljavi” lahko dobra. Ni pa H7 in H1 ravno edina kombinacija pri dvojnih…

pskoda
9 leta 1 mesec nazaj

Ne vem, zakaj je slabost, če ima H4 namesto H7 in H1? Če gre zaradi cene žarnic potem je tudi ksenon minus, ker je še veliko dražji in še obe moraš menjat ko ena crkne za to ceno imaš vse žarnice v twingu in še za malco ostane

RedBaron
9 leta 1 mesec nazaj

Pod pluse ste napisali “svetilnost žarometov”, potem pa pod minuse “enooptična žarometa”… Kaj zdaj, sveti dobro, ali ne?? Če sveti dobro, nima veze ali je H4 ali pa dvojni…

 
Pojava
V zatonu