Testi

Pojava

Ford Tourneo Courier 1.0 Titanium

Poraba 6,5 l/100km Največja hitrost 173 km/h Cena 18.330 eur
Plusi
  • Enostaven sistem za podiranje zadnje klopi
  • Kljub velikosti še vedno prepričljiv na cesti
  • Kockast prtljažni prostor
  • Zadnja drsna vrata
  • Obilje prostora
Minusi
  • Ravno dno prtljažnega prostora bi bilo dobrodošlo
  • Močnejši litrski EcoBoost agregat je boljša izbira
  • Sovoznik brez naslonjala za roke
  • Slabša zvočna izolacija potniškega prostora

Fordov Tourneo Courier je na cesti prava pojava, ki na prvo žogo ne prepriča z najlepšim videzom, temveč se njegov adut skriva v potniški kabini, kjer bodo udobno sedeli tudi tisti z najvišjo irokezo, ter s prtljažnikom, kamor bodo zlahka shranili največji kovček ali dva. Njegove korenine izvirajo iz segmenta lahkih gospodarskih vozil, zato se nekaterim podobnostim niso uspeli izogniti, a se v kombinaciji z odličnimi voznimi lastnostmi in že preizkušenim litrskim trivaljnikom izkaže za zanesljivega in nezahtevnega spremljevalca.

1.726 milimetrov višine za 1.656 litrov prostornine

Tourneo Courier ni niti med največjimi niti med najvišjimi družinskimi enoprostorci, a se v njegovi notranjosti bohoti spoštovanja vredna luknja. Z običajno nastavljenim sedežem je za menoj zlahka sedela odrasla oseba, brez večjih pretresov pa bi se zadaj lahko udobno zleknil celo nekdo z dolgimi nogami. Zaradi nižje postavljenih sedežev je prostora nad glavo ogromno,  velike steklene površine pa, kljub dodatni zatemnjenosti po B stebričku,  v potniško kabino prinašajo svetlobo in zračnost.

K splošni uporabnosti veliko pripomorejo zadnja drsna vrata, ki jih poznamo že z manjšega modoela B-MAX in so kritičnega pomena za lažje vstopanje in izstopanje. Ford je zaradi razkošne višine potniškega prostora nad sprednjo vrsto sedežev namestil priročen odlagalni prostor, prostornino prtljažnika pa merijo skupaj z njegovo višino.

Za gospodinje, samostojne podjetnike ali pa adrenalinske odvisneže

Tourneo Courier v primerjavi s cenejšim modelom B-MAX ne ponuja bistveno večje prostornosti, razen seveda obilice prostora v višini glave, njegov največji adut pa je ogromen prtljažni prostor. S 708 litri prostornine je večji kot pri Kangooju ali Berlingu, njegova največja pomanjkljivost pa je zagotovo stopničasto dno ob podrtju zadnje klopi.

Armaturno ploščo smo že spoznali pri številnih Fordovih modelih, njene pomanjkljivosti ostajajo enake kot pri Fiesti in B-MAX-u. Še vedno je najbolj problematična zabavno-informacijska enota, ki postreže z zapletenim delovanjem in prevelikim številom stikal. Osrednji zaslon je premajhen in resnično zaostaja za konkurenco, ki nudi lepše in bolj intuitivne sisteme, ki so obenem podprti z visokoločljivostnim osrednjim zaslonom. Odlagalnih površin je dovolj, pogrešal sem le večji predal ob prestavni ročici, saj v vgrajenega nisem uspel odložiti mobilnega aparata.

Je litrski trivaljnik prava izbira?

Vgrajeni litrski trivaljnik s 75 kilovati  je v Fordovi ponudbi že stalnica, saj smo ga preizkusili v Fiesti, močnejšo različico pa tudi v B-MAX-u in celo v C-MAX-u. Kot do sedaj, se je tudi v dotičnem primeru izkazalo, da ni vse v velikosti. Večkrat nagrajeni trivaljnik je sposoben premagovati ovire in s svojo mirnostjo vzdržuje visoko raven udobja. Z močjo ne pretirava, a je brez večjih težav prebrodil vse zastavljene naloge.

S 6,5 litra povprečne porabe se zadržuje v sivem povprečju, kljub temu, da sem ob upoštevanju eko priporočil zbral vse eko liste. Ob bolj dinamični vožnji in nekaj avtocestnih kilometrih se lahko povprečna poraba goriva hitro dvigne nad sedem litrov na prevoženih sto kilometrov, zato sem si zaradi višjega navora in boljše odzivnosti pod pokrovom motorja želel videti dizelski agregat ali pa vsaj močnejšo različico litrskega trivaljnika. Dizelski agregat je dražji, vendar ponuja več navora i,n predvsem zaradi nižje povprečne porabe goriva, manjše stroške uporabe. Na drugi strani večkrat nagrajeni EcoBoost motor navduši s svojo mirnostjo in uglajenostjo, odlično se znajde v večini situacij, a se, kot smo že izkusili,  njegova povprečna poraba hitro povzpne.

Kljub svojemu poreklu ostaja kralj cest

Kockasto oblikovani Tourneo Courier postavi številna vozila v zadrego, saj so njegove vozne lastnosti primerljive z ostalimi modeli iz družine Ford. S pomočjo povečane širine in zaradi nizko nameščenega težišča je v zavojih zabaven in vozniku pušča obilico maneverskega prostora. Odlično nastavljeno podvozje se dobro zoperstavi elektronsko gnanemu servo mehanizmu, z 2,6 zavrtljaja pa je neposreden in razmeroma dobro odziven.

Zakaj ravno Tourneo Courier?

Na to vprašanje, ki si ga zastavi marsikateri kupec družinskega enoprostorca, ima Tourneo Courier preprost odgovor. Z ogromnim prtljažnim prostorom in s pomočjo prijetne potniške kabine nagovarja kupce, ki živijo aktivno ter potrebujejo obilico prostora. V kombinaciji z litrskim trivaljnikom in presenetljivo dobrimi voznimi lastostmi je korak pred konkurenco, vendar tudi sam ni brez napak. Osrednja enota ostaja zapletena, potovalni računalnik pa bi prav tako lahko s pomočjo ročice upravljali hitreje. Za razliko od modela B-MAX ohranja B-stebriček, njegova največja prednost v primerjavi z dražjim bratom pa je bistveno večji prtljažni prostor.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Testnega Courierja je poganjal preizkušen litrski trivaljnik, ki je sodeloval s 5-stopenjskim ročnim menjalnikom. Preverjena kombinacija, ki s svojim delovanjem in usklajenostjo zadovolji običajnega uporabnika.
    8
  • Notranjost
    Glavni atribut je predvsem prostornost na vseh možnih ravneh. Prtljažnik ob podrtih zadnjih sedežih prinaša 1.665 litrov prostornine, prostora pa ne zmanjka tudi za najvišje. Armaturna plošča in obloge vrat so iz trde in neugledne plastike, ki po drugi strani daje boljšo odpornost na praske in umazanijo.
    8
  • Opremljenost
    Stopnja opreme Titanium spada med najbolje založene. Bistvenih novosti ni, voznika razvajajo samodejna klimatska naprava, Bluetooth povezava, potovalni računalnik in tempomat.
    7
  • Vozne lastnosti
    Kljub svojem poreklu je še vedno zabaven in vozniško odličen. Volan z 2,6 zavrtljaja je neposreden ter tudi v hitreje odpeljanih zavojih nudi vozniku dovolj gotovosti.
    8
  • Gospodarnost
    Tourneo Courier je cenejši kot B-MAX, s katerim si delita podobno zasnovo. Bencinski trivaljnik je lahko varčen, v kombiniranem režimu je porabil 6,5 litra na sto kilometrov, zato je smiselno pogledati za močnejo različico ali dizelsko gnanim primerkom.
    9
  • Zmogljivost
    Osnovni bencinski trivaljnik s 75 kilovati nudi dovolj moči za običajne vožnje, zahtevnejši uporabnik pa naj ne pričakuje osupljivih zmogljivosti.
    7
  • Sklep
    Tourneo Courier se več kot očitno spogleduje z segmentom lahkih gospodarskih vozil ter ravno zato nudi odličen izkoristek prostora. Prtljažnik je ogromen, v potniški kabini bodo zlahka sedeli tudi dolgini. Šibkejši trivaljnik je povsem zadovoljiva izbira za večino mamic, ki jim bo Courier služil kot družinsko vozilo.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 18.330
dolžina × širina × višina (mm) 4.157 x 1.976 x 1.726
dovoljena masa vozila (kg) 1.820
emisija CO2 (g/km) 124
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 4/12/2
gibna prostornina (cm3) 999
masa praznega vozila (kg) 1.185
medosna razdalja (mm) 2.489
menjalnik/pogon Ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 173
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 75/100 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 170 pri 1.400–4.000
namestitev motorja Spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
osnovna cena vozila (€) 14.760
pnevmatike 195/60 R15
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8/4,7/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 12,3
prostornina posode za gorivo (l) 48
prostornina prtljažnika (l) 708 - 1.656
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja Turbobencinski
zavore spredaj/zadaj Kolutne prisilno hlajene/Kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Pomlajena igrivost
Pripravljeni na poletje