Testi

Še bolj družinski sharan

Poraba l/100km Največja hitrost 191 km/h Cena 38.295 eur
Plusi
  • prostornost
  • prilagodljivost
  • udobje tretje vrste sedežev
  • parkirna asistenca
  • električni pomik prtljažnih vrat
  • kakovost materialov in končne obdelave
Minusi
  • poraba goriva
  • končna cena

Najprej smo testirali alhambro, potem pa si nismo mogli kaj, da ne bi preverili še, kaj ponuja njen bolj renomirani nemški brat. Test.

Rast in praktična drsna vrata

Sharan se, tako kot je to bilo že pri predhodnih generacijah obeh modelov, od španske izvedenke razlikuje zgolj po zaključnih estetskih elementih. To pomeni, da so mu nadeli značilen družinski obraz z vodoravnimi linijami in kromiranim okrasjem, da dvojčka ne bi izgledala enojačna, pa so predrugačili tudi grafiko zadnjih luči ter obliko platišč. Novi sharan je s 4,85 metra za dobrih 20 centimetrov daljši od predhodnika, glavna novost v karoserijski zasnovi pa so gotovo stranska drsna vrata. Ta omogočajo enostaven dostop do druge in tretje vrste sedežev ter so lahko tako kot prtljažna tudi električno pomična.

Oblikovno umirjena, prostorna, prilagodljiva in kakovostna notranjost

V notranjosti se srečamo z zelo umirjenim oblikovanjem. In čeprav se lahko nekaterim zdi dolgočasno, v kombinaciji s kakovostnimi materiali ter natančno končno obdelavo to zagotavlja uporabniku prijazno dolgoročno uporabo. Tu se oblikovne razlike s špansko sestro zaključijo pri obliki volanskega obroča. Položaj sedenja je, značilno za ta razred, malenkost privzdignjen, kar prispeva k dobri preglednosti. Sprednja sedeža sta ergonomsko oblikovana in izdatno nastavljiva ter v kombinaciji z nastavljivim volanskim obročem omogočata naravno in udobno namestitev. Spredaj hvalimo številne odlagalne prostore, pri čemer bi zaprti predal pred sovoznikom lahko bil malce bolj radodarno odmerjen.

Nikakršnih težav s prostorom pa ni v drugi vrsti. Tu so nameščeni trije posamezni sedeži, ki so vzdolžno pomični (do 160 mm), s funkcijo easy entry omogočajo enostaven dostop do tretje vrste ter z zlaganjem (tako, da jih le zložimo ali enostavno prekucnemo naprej) zagotavljajo hitro in učinkovito povečanje prtljažnega prostora. Ta pri sedemsedežni različici meri od 300 do 2.297 litrov, pri čemer prostornina pri petsedežni postavitvi, ko sta dodatna sedeža skrita v dnu prtljažnega prostora, znaša spoštovanja vrednih 711 litrov. Poudariti velja, da sedeža v tretji vrsti tako po merah kot po prostoru za noge in glave ponujata zgledno udobje in nista zgolj zasilna rešitev za krajše poti ali prevoz otrok, kot to žal velja za dodatna sedeža pri večini tekmecev. Na področju prilagodljivosti velja omeniti še opcijski električni pomik prtljažnih vrat, ki je glede na njihovo velikost zelo dobrodošel zlasti za nežnejši spol.

Šibkejši dizel zadostuje, a ne preseneča

Za razliko od testne alhambre je testnega sharana poganjal šibkejši od dveh dizelskih motorjev, ki sta na voljo. Ta razvije za Volkswagnove dvolitrske dizle značilne 103 kilovate (140 KM) in 320 njutonmetrov največjega navora. V kombinaciji s hitrim šeststopenjskim menjalnikom z dvojno sklopko DSG deluje zelo uglajeno in omogoča zvezna pospeševanje brez tako imenovane turbo luknje. Tako motorizirani in kar 1,8 tone težak enoprostorec sicer ni podhranjen, 140 konjičev pa mu zlasti pod obremenitvijo ne omogočajo bliskovitih premikov. Zato tistim, ki so navajeni in si želijo zmogljivosti, ki omogočajo brezskrbna prehitevanja in več suverenosti na avtocesti, priporočamo različico s 125 kilovati oziroma 170 žrebci pod pokrovom. Ta izbira se lahko izkaže celo za bolj racionalno, saj lahko zasledovanje boljših zmogljivosti pri šibkejšem motorju  kaj kmalu prinese višjo porabo goriva. V okviru programa Bluemotion Technology je testni sharan sicer bil opremljen s funkcijo start/stop, ki pa zaradi nizkih temperatur ni dosegla svoje največje učinkovitosti. Sistem namreč ne deluje, torej ob kratkih postankih ne ugaša motorja, če le-ta ali potniški prostor nista dovolj ogreta. Končni rezultat na testu je tako znašal 8,6 litra plinskega olja na 100 kilometrov, kar je dober liter več, kot je zahtevala močnejša alhambra.

Udobje tako na poti kot pri parkiranju

Pri opisu sharanovih voznih lastnosti bi izpostavili predvsem nevtralno lego in dobro vodljivost. Te lastnosti pa je za doplačilo moč tako kot pri testnem primerku nadgraditi s prilagodljivim podvozjem, pri katerem sta poleg prednastavljenga normalnega načina na izbiro še športni in udobni način. To sicer dobrodošlo možnost spreminjanja značaja avtomobila glede na razpoloženje voznika sicer pozdravljamo, a glede na majhne razlike, ki jih prinaša, ter na zelo univerzalno osnovno nastavitev podvozja, se nam pri tako družinsko naravnanem avtomobilu tovrstno doplačilo ne zdi ravno potrebno. Testni sharan je bil opremljen tudi s Volkswagnovim parkirnim sistemom Park Pilot, ki lahko znatno olajša življenje manj spretnim voznikom. Če želimo parkirati, moramo, vozeč se mimo parkirnih mest, le pritisniti na gumb na sredinski konzoli (1x za bočno oz. 2x za vzvratno). Sistem nato sam zazna prazen prostor, ga izmeri, oceni, če je le-ta dovolj velik za varno parkiranje ter nas na to opozori. Nato vozniku ostane le še prestavljanje, dodajanje plina in zaviranje, saj pilot sam suče volan. Sistem je dovolj natančen in zato tudi praktično uporaben tako za bočno kot za pravokotno, vzvratno parkiranje.

Uporabni dodatki, ki žal niso poceni

Vsi sharani na slovenskem trgu so že v osnovi kar bogato založeni z opremo. Prav vsi so namreč serijsko opremljeni s sedmimi varnostnimi blazinami, sistemom za nadzor stabilnosti ESP, električnim pomikom sprednjih in zadnjih stekel, z avtoradijem s CD in MP3 predvajalnikom ter celo s samodejno, tripodročno klimatsko napravo. Najbogatejši paket Higline pa poleg naštetega ter tipala za dež, tempomata in usnjenega, večfunkcijskega volanskega obroča iz paketa Trendline vključuje še oblazinjenje v kombinaciji usnja in alkantare ter 17-palčna platišča iz lahke litine. Za takšnega sharana s šibkejšim dvolitrskim dizlom je potrebno odšteti slabih 30 tisočakov, model z dvosklopkovnim menjalnikom DSG je za dva tisočaka dražji, če pa si zaželimo še nekaj dobrot, kot so prilagodljivo podvozje, parkirni pilot, električno pomična prtljažna vrata, navigacijska naprava, panoramsko strešno okno in tretja vrsta sedežev, pa moramo zanj odštetih nekaj več kot 38.000 evrov.

Za konec

Tako kot alhambra se je tudi sharan izkazal kot odlični potovalnik, ki ponuja izjemno prostornost in prilagodljivost, udobje v vožnji ter visoko raven kakovosti materialov in končne obdelave. Glede na to, da sta enoprostorca po tehnični plati enaka, lahko na izbiro poleg imidža in minimalne razlike v obliki, ki sta zelo subjektivna dejavnika, objektivno vpliva le še opremljenost, ki tehtnico rahlo prevesi na stran Španke.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Uglajen dizel z odličnim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Prostornost, prilagodljivost ter visoka kakovost materialov in končne obdelave.
    10
  • Opremljenost
    Bogata serijska ter še bogatejša dodatna oprema.
    9
  • Vozne lastnosti
    Dobro vodljiv in udoben z možnostjo doplačljive prilagodljivosti.
    9
  • Gospodarnost
    Z dodatki postane razmeroma drag, pri porabi pa ni posebej varčen.
    7
  • Zmogljivost
    Zadosti, a ne zmore presenetiti.
    8
  • Sklep
    Odličen enoprostorec, pri katerem priporočamo izbiro močnejšega dizla.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 38.295
dolžina × širina × višina (mm) 4.854 x 1.904 x 1.740
dovoljena masa vozila (kg) 2.370
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 4 leta/12 let/3 leta/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.803
medosna razdalja (mm) 2.919
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 191
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750 - 2.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 32.084
pnevmatike 225/50 R17
poraba goriva na testu (l/100 km)
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,9/5,0/5,7
pospešek 0-100 km/h (s) 10,9
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 300 - 2.297
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 x 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Mitsubishi ASX s 70 odstotki večjega brata
Auris Hybrid za zeleno ozaveščene s tanjšo denarnico