Brez oblikovnih posebnosti
Prenova je yarisu navzven prinesla le malenkostno spremenjena odbijača in grafiko zadnjih luči. S tem je sicer dobil dobrodošlo posodobitev, ob kateri pa je ohranil skladno, a ne ravno vpadljivo podobo.
Prostorna in uporabna notranjost
V notranjosti je ohranil zasnovo armaturne plošče s sredinsko nameščeno instrumento ploščo, ki sedaj gosti analogna merilnika hitrosti in vrtljajev z oranžno osvetlitvijo. Namesto zelene so sedaj z oranžno osvetljeni tudi drugi prikazovalniki in stikala. Glavna prednost dokaj futuristično oblikovane armaturne plošče ostaja množica odlagalnih mest, med katerimi bi izpostavili velika zaprta predala pred voznikom in sovoznikom. Japonci so za izdelavo le-te sicer uporabili predvsem trdo in na pogled precej neugledno plastiko, ki pa se v kombinaciji z natančno izdelavo kar dobro obnese pri vsakdanji uporabi. Poleg odlagalnih prostorov nas je pri yarisu navdušila dobra razporeditev notranjosti, ki je še najbolj učinkovita v drugi vrsti. Tam je namreč nameščena vzdolžno pomična sedežna klop (deljiva v razmerju 1/3:2/3), ki nam omogoča prilagajanje količine prostora za potnike ali prtljago. Prtljažnik tako lahko meri od 275 do 1. 180 litrov.
Posodobljeni pogonski sklop
Najbolj dobrodošle spremebe pa se nahajajo pod motornim pokrovom. Tam se skriva 1,3-litrski bencinski agregat, ki razvije 74 kilovatov (101 KM) in je po novem sparjen s šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Sto “konjičev” v vsakem primeru zagotavlja zadovoljivo poskočnost, manjalnik s šestimi prestavami pa le-to še dodatno poudarja in obenem omogoča tudi večjo varčnost ter nižjo raven hrupa pri avtocestnih hitrostih. Za varčnost in okoljsko prijaznost skrbi tudi sistem start/stop, ki zvesto ugaša ter ponovno zaganja motor ob krajših postankih, na primer pred rdečimi semaforji. Kombinacija vsega tega se dejansko odraža tudi pri porabi goriva, ki se je na testu ustalila pri pohvalnih 6,5 litra na 100 prevoženih kilometrov.
Predvsem udoben
V vožnji yaris sicer prvenstveno skrbi za udobje potnikov, zato se zna pri hitrejši vožnji v ovinkih kar precej nagniti, ne glede na to pa je občutek za volanom vselej dovolj zanesljiv. Volanski mehanizem namreč vozniku daje dovolj informacij o dogajanju s kolesi, kar pa, glede na namembnost tega modela, ni ravno na prvem mestu.
Vse, kar je nujno potrebno, brez presežkov
Oprema style pri yarisu pomeni zavorni sistem ABS, varnostni blazini spredaj, električni pomik stekel spredaj, osrednjo ključavnico z daljinskim upravljanjem, avtoradio s predvajalnikom zgoščenk in datotek v zapisu MP3, klimatsko napravo, potovalni računalnik, usnje na volanskem obroču in prestavni ročici, upravljanje radia na volanskem obroču ter sprednji meglenki. Doplačati pa je potrebno za dodatno varnost, ki jo prinaša sistem za nadzor stabinosti VSC. Za manjše doplačilo ga je moč ozaljšati s paketom R’n’B, ki vključuje 15-palčna platišča iz lahke litine in okrasni letvi na pragovih sprednjih vrat. S slednjim in kovinsko barvo pa moramo namesto 12.820 zanj odšteti 13.520 evrov.
Za konec
Zahvaljujoč prenovi se lahko yaris, kljub priletnosti, objektivno še vedno kosa z večino aktualnih tekmecev. Njegove glavne vrline so dober pogonski sklop s sitemom start&stop ter za ta razred prostorna in uporabna notranjost. Po uradnem ceniku sicer ni med najbolj ugodnimi, a kot smo ugotovili pri drugih modelih, tudi Toyoti popusti niso več tuji.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Še vedno sodobni yaris"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
se strinjam:D ampak se nadaviš hehe
Ampak izgleda butasto
števec na sredini je čist fajn ker ti ni treba dol gz očmi bulit ampak gledaš na stran, in se navadiš po 10 km vožnje.
tudi mene moti da niso števci levo pri vozniku……. saj to ni enoprostorec.
pohvala pa za 6 prestav !
Ne. Novi Yaris bo mel stevce tako kot prej oz. kot so na sliki, tj. na sredini