Testi

Seat Altea XL 2,0 TDI Stylance

Poraba 5,5/8,2/6,8 l/100km Največja hitrost 201 km/h Cena 24.016 eur
Plusi
  • originalna oblika
  • zmogljiv motor
  • velik prtljažni prostor
  • dobra lega na cesti
Minusi
  • nepraktična odprta odlagalna mesta
  • slaba kakovost določenih materialov
  • prenizek naslon za roko spredaj
  • ni tipal za pomoč pri parkiranju

Z alteo "extralarge" ali "extralong", kot bi ji tudi lahko rekli, so pri Seatu želeli odpraviti tisti glavni dejavnik, ki se pri altei ne ujema najbolje s filozofijo enoprostorcev. To pa je pomanjkanje prostora in s tem povezane uporabnosti. Da bi se prepričali, ali in kako jim je to uspelo, smo se z njo odpravili na pot.

Dinamični enoprostorec

Že ob bežnem pogledu opazimo, da je altea XL zelo podobna svoji sestri altei. Da se od nje razlikuje, postane jasno šele pri zadnjih vratih, kjer se začne streha spuščati proti na novo oblikovani “ritki”. Večja “ritka” ali, uradno rečeno, zadek pa daje altei XL poleg večje funkcionalnosti tudi bolj umirjen, družinski videz. Večje so tudi zadnje luči, ki se nadaljujejo preko prtljažnih vrat. Kljub podaljšani karoseriji pa bočna linija, zahvaljujoč poševni strehi, ohranja oblikovno skladnost.

Športni pridih in veliko prostora

Potniški prostor ohranja športni značaj, značilen za to špansko znamko. Prednja sedeža sta trda in ponujata dober bočni oprijem. Tistim, ki imajo radi bolj dinamično vožnjo bosta gotovo odgovarjala tudi precej debel in v usnje oblečen trikraki volan ter kratka in natančna prestavna ročica. Vse potrebno je na dosegu voznikove roke, za volanom pa je občutiti tudi kanček prijetne športne utesnjenosti. Družinskost tega avtomobila se resnično začne šele v drugi vrsti, kjer imajo potniki, v primerjavi z njeno manjšo sestro, par centimetrov več prostora za noge. Glavna in najvažnejša pridobitev “odrasle” altee je večji prtljažni prostor, ki končno zadovoljuje standarde enoprostorcev. Le-ta že v osnovni postavitvi meri celih 532 litrov, z vzdolžnim pomikom zadnje klopi pa ga lahko povečamo za dobrih 100 litrov, če je prtljage več kot potnikov, pa lahko z zlaganjem zadnje klopi pridobimo skupno celo 1.604 litre prostornine.

Pohvaliti moramo notranji dizajn, ki je vse prej kot dolgočasen, resnici na ljubo pa je treba povedati, da bi Španci lahko malce manj skoparili pri izbiri materialov. Poleg trde plastike na osrednji konzoli nas je zmotilo pomanjkanje praktičnih odlagalnih mest, ki pridejo zelo prav zlasti na daljših poteh. Še najbolj smo pogrešali uporabno stojalo za plastenke, saj si z obstoječima zaradi njune plitkosti in širine nismo mogli kaj veliko pomagati.

Preizkušeni turbodizel

Z dvolitrskim turbodizelskim agregatom s 103 kilovati (140 KM) se altea XL prav ničesar ne ustraši. In res se nima česa bati, saj ji preizkušeni “TDI” iz Volkswagnove družine, v povezavi z ročnim šeststopenjskim menjalnikom, omogoča tako hitra speljevanja izpred semaforjev, kot tudi udobna avtocestna križarjenja. Med testom smo največ časa prebili ravno na avtocestah, kjer se je ob vožnji po omejitvah poraba plinskega olja ustalila pri 6,8 litra na 100 prevoženih kilometrov. Glede na razmere na cesti in zlasti glede na to, koliko se nam “mudi”, pa se lahko poraba od našega testnega povprečja odmakne še za kakšen liter v eno ali v drugo smer.

Ne boji se zavojev

Čeprav nosi oznako XL, pa ni ta altea na cesti prav nič okorna. Njena lega je vseskozi zanesljiva in vozniku ne pripravlja nobenih presenečenj. Zavoljo športnega občutja ima “temperamentna Španka” trše podvozje, kar gre, zlasti pri polno naloženem vozilu, na rovaš udobja. To pomeni, da je malce bolj dovzetna za neravnine na cesti, po drugi strani pa je do najmanjše mere zmanjšano neprijetno in včasih tudi nevarno zibanje v zavojih.

Veliko opreme za razumno ceno

Serijska oprema altee XL stylance je zelo bogata in poleg klasičnega električnega paketa vključuje tudi samodejno klimatsko napravo, avtoradio s predvajalnikom zgoščenk z upravljanjem na volanu, tempomat, potovalni računalnik, zavorni sistem ABS, elektronski nadzor stabilnosti ESP, štiri varnostne blazine in varnostne zavese, 16-palčna platišča iz lahke litine ter sprednji meglenki. Poleg serijske opreme je imel testni primerek s spiska dodatne opreme še kovinsko barvo, dodatno zatemnjena zadnja stekla, radio s predvajalnikom datotek MP3 ter tehnologijo Bluetooth za prostoročno telefoniranje. Slednja deluje tako, da po začetnem parjenju iz mobilnega telefona prenese imenik in zadnje klice ter jih prikaže na ekranu na instrumentni plošči. Ukaze nato izvršujemo preko tipk na volanu, pogovor pa poteka preko serijskega ozvočenja. Ob našteti serijski in dodatni opremi smo pogrešali tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, ki bi pri skoraj 4,5 metra dolgemu avtomobilu bila zelo dobrodošla.

Če k osnovni ceni tega modela, ki znaša 23.172 evrov, prištejemo še vrednost dodatne opreme testnega vozila, se njegova cena povzpne na 24.015 evrov. To pa se nam v primerjavi s cenami glavnih konkurentov zdi povsem sprejemljivo.

Za konec

Altea XL je ustvarjena za tiste, ki se jim navadna altea zdi premajhna, obenem pa se ne morejo navaditi na zadek pri nas prodajno ne preveč uspešnega toleda. Ustvarjena je tudi za vse tiste, ki potrebujejo prostoren avto, a se zato nočejo odpovedati določeni meri dinamičnosti. Z dodatnimi centimetri so pri Seatu dosegli svoj namen. Ustvarili so avtomobil, ki je z velikim prtljažnim prostorom precej bolj uporaben od klasične altee ter obenem ohranja glavne značilnosti njenega originalnega izgleda.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Močan, a na trenutke glasen motor.
    8
  • Notranjost
    Lepa oblika in povprečna kakovost materialov.
    7
  • Opremljenost
    Več kot dobra za povprečnega uporabnika.
    9
  • Vozne lastnosti
    Zanesljiva lega pri vseh hitrostih.
    8
  • Gospodarnost
    Poraba naraste le, ko od njega veliko zahtevamo.
    8
  • Zmogljivost
    Zelo dobre zmogljivosti za družinske namene.
    8
  • Sklep
    Dobra mešanica dinamike in uporabnosti.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 23.172
cena testnega vozila (€) 24.016
dolžina × širina × višina (mm) 4.467 × 1.768 × 1.581
dovoljena masa vozila (kg) 2.089
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/neomejena ob rednem servisiranju
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 18,0
masa praznega vozila (kg) 1.469
medosna razdalja (mm) 2.578
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 201
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750 - 2.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
pnevmatike 205/55 R 16, 6,5 J×16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/8,2/6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,6/4,8/5,9
pospešek 0-100 km/h (s) 10,0
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 532 ali 1.604
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 × 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutne (notranje hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Citroën C6 2,7 HDi FAP Avt. Exclusive
Mazda BT-50 DK 4×4 GT