S štirimi ali petimi vrati
Očitno so možje iz Volkswagnove skupine pri snovanju nove največje škode ugotovili, da ne bi bilo čisto nič narobe, če bi le-ta bila malce bolj izvirna od svojega predhodnika. Ustvarili so namreč dokaj elegantno limuzino, ki se z nekaj oblikovnimi potezami, kot sta, z vodoravno linijo motornega pokrova prisekana, sprednja žarometa, izrazito dolga strešna linija ter veliki zadnji luči, ki sta zahtevali selitev registrske tablice na odbijač, razlikuje od konkurence in kaže nekaj podobnosti le do novejših hišnih modelov. Njegova glavna, sicer na prvi pogled nevidna posebnost, pa je sistem dvojnega odpiranja pokrova prtljažnega prostora. Le-tega odpiramo povsem normalno, kot pri vseh štirivratnih limuzinah, s pritiskom na dodatni gumb pa lahko aktiviramo elektromehanizem, ki omogoča odpiranje tako imenovanih petih vrat z zadnjim steklom vred. Tako se superb iz štirivratne limuzine spremeni v bolj uporabno petvratno kombilimuzino, ne da bi pri tem žrtvovali klasični izgled.
Prostornost in kakovost
Največji češki Nemec pozitivno preseneča s svojo notranjostjo. Prva stvar, ki jo opazimo, je všečna oblika armaturne plošče z značilnim Škodinim rahlo-retro pridihom. Na prvem mestu sta eleganca in nemška uporabnost. Uporabljeni so kakovostni in na ogled ter otip prijetni materiali, vse skupaj pa je okrašeno s kromiranimi in lakiranimi detajli, ki povečujejo občutek prestiža. Na sprednjih sedežih moramo pohvaliti dobro ergonomijo, katere smo vajeni praktično pri vseh vozilih Volkswagnove skupine. Sedeža ponujata dovolj bočne opore, udoben položaj za volanom pa bo, zahvaljujoč izdatnim možnostim nastavitve, zlahka našel prav vsak posameznik. Najbolj izražena superbova vrlina pa je gotovo prostornost v drugi vrsti. Potniki na zadnjih sedežih imajo namreč toliko prostora za noge, kot so ga deležni potniki limuzin najvišjega avtomobilskega razreda. No, tu moramo dodati, da superb še zdaleč ni tako radodaren s prostorom za glave, saj bo položaj resnično udoben le za potnike, ki so visoki nekje do 185 centimetrov. Njegov prtljažni prostor meri v osnovi kar 565 litrov in lahko, zahvaljujoč omenjenemu sistemu dvojnega odpiranja pokrova, postane pravo potujoče skladišče, ki ga lahko s podiranjem sedežev povečamo na celih 1.670 litrov.
Sodobna nemška tehnika
Po tem, ko so VAG-ovi možje v zadnjih dobrih devetih letih naredili pravo revolucijo na področju dizelskih motorjev, so se zdaj zavzeto lotili še bencinarjev. Sadove njihove zavzetosti seveda pobira tudi Škoda in v svoje avtomobile vgrajuje sodobne turbobencinske agregate. Z enim od teh je bil opremljen tudi testni primerek in sicer z 1,8-litrskim TSI-jem, ki razvije 118 kilovatov oziroma 160 “konjičev”. Le-ta se ponaša z 250 Nm največjega navora, ki je na voljo v območju od 1.500do 4.200 vrtljajev, kar omogoča prijetno zvezno pospeševanje in daje prepričljiv občutek vlečne sile. Pohvaliti moramo njegovo tiho in kulitivirano delovanje, saj je v prostem teku praktično neslišen, pri višjih vrtljajih pa skoraj popolna odsotnost tresljajev pomembno prispeva k udobni vožnji. S hitrim in gladkim delovanjem svojo nalogo z odliko opravlja tudi ročni šeststopenjski menjalnik. K naštetim dobrim lastnostim prištevamo še za ta avtomobilski razred in moč motorja sprejemljivo porabo goriva, ki je na testu komaj presegla mejo devetih litrov na 100 prevoženih kilometrov.
S športnim podvozjem poudarek na vodljivosti
Edino področje, kjer bi lahko imeli kakšno pripombo, so vozne lastnosti testnega primerka. Le-te se dobre, saj je avto zelo dobro vodljiv, prečno nagibanje karoserije v zavojih je minimalno in tudi volanski mehanizem posreduje vozniku zadovoljivo količino informacij o dogajanju pod prednjimi kolesi. Zmotilo pa nas je športno podvozje, zaradi katerega je avto malce pretrd in posledično ne tako udoben, kot bi si želeli pri avtomobilu, ki je po zasnovi namenjen predvsem udobnim križarjenjem. Le-ta pa spada pod doplačljivo opremo tako, da se tistim, ki pri tovrstnih limuzinah na prvo mesto postavljajo udobje, s tem enostavno ne bo treba ukvarjati.
Bogata serijska oprema z nekaj dodatki
Za 24.150 evrov dobimo superba z opremo Ambition, ki vključuje vse, kar je potrebno za zagotavljanje visoke ravni aktivne in pasivne varnosti ter udobne uporabe. Med drugim ima vgrajen zavorni sistem ABS, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP, električni paket, čelni in stranski varnostni blazini, varnostni zavesi ter varnostno blazino za voznikova kolena, samodejno dvopodročno klimatsko napravo, avtoradio z vgrajenim CD strežnikom, ki podpira datoteke v zapisu mp3, 16-palčna platišča iz lahke litine, meglenki s funkcijo vogalne osvetlitve, ne manjkajo pa niti tempomat in tipala za pomoč pri parkiranju zadaj. Z nekaj bolj prestižne dodatne opreme, kot so na primer oblazinjenje v kombinaciji usnja in alkantare, avtoradio z zaslonom, ki je občutljiv na dotik ter 17-palčna platišča iz lahke litine, cena seveda zraste, a še vedno ostaja pod mejo 28 tisočakov.
Za konec
Škoda superb nas je navdušil praktično na vseh področjih, saj za zelo razumno ceno ponuja nadpovprečno prostornost, sodobno tehniko in veliko opreme. Z oblikovnega vidika se nam sicer ne zdi pretirano privlačen, vendar pa je tako ocenjevanje subjektivne narave in zato v domeni vsakega posameznika. Po objektivnih merilih pa je to vsekakor zelo dober avtomobil.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Škoda Superb 1,8 TSI Ambition"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Manjka še C5 vsaj osnovni no.
za to ceno super avto
Pri Mondeu so bili podatki res napačni (bili so navedeni podatki od 1,6-litrskega motorja). Smo popravili. Hvala za opozorilo.
So podatki za Mondea točni? 145 KM in samo 190 končna in samo 12,7 s pospeški? Je pa Superb res nad passatom in še marsičem.
Tako kot je napisal Pravi Diablo, dejstvo je, da je ravno VAG krivec za popularnost turbodizlov. Še pred kratkim je namreč veljalo, da si car, če imaš TDI-ja. No, zadeve se že nekaj časa spet obračajo v drugo smer in pri tem so spet konkretno udeleženi VAG-ovci.