Testi

Škoda yeti 1.2 TSI pravi, da je terenec

Poraba 5,5/11,4/8,7 l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 16.699 eur
Plusi
  • prilagodljivost in uporabnost notranjosti
  • kultiviranost motorja
  • menjalnik
  • udobje vožnje
  • zadostnost vsebine paketa opreme family
  • svetilnost dolgih žarometov
Minusi
  • moči razsvetljave armaturne plošče ni možno uravnavati
  • preglednost nazaj
  • srednjega sedeža zadaj ni moč vzdolžno nastavljati
  • pogojevanje 4WD z močnejšimi motorji

Ravno v času tokratnega preizkusa se je Škoda spet lotila oglaševanja malega yetija. Pri tej oglaševalski kampanji izrazito stavijo na njegove terenske zmogljivosti. Pa počnejo to upravičeno, ali gre bolj za marketinško prilagajanje resnice? Test.

Res je, da možnost doplačila za štirikolesni pogon in teoretični podatki o terenskih zmogljivostih yetija obljubljajo razmeroma veliko, a v praksi šteje še kaj drugega kot teorija.

Yeti je na videz grajen dokaj terensko. Razmeroma kratka previsa preko prednje in zadnje osi mu dopuščata dovolj ugodna vstopni (19 °) in izstopni kot (26,7 °), ne pretirano dolga medosna razdalja in zadostna oddaljenost od tal (18 centimetrov) pa tudi prehodni kot 19,4 °. Kot dopustnega vzpona je sicer v primeru testnega primerka znašal »samo« 45 odstotkov (24 °), a je ta v veliki meri pogojen z močjo motorja in zmožnostjo njegovega učinkovitega prenašanja na podlago, saj zmore yeti z naraščanjem razpoložljive moči vgrajenega pogonskega motorja premagovati tudi bolj strme klance.

Spet pogojevanje oziroma omejevanje

Yetiju, kot sem že omenil, več terenskih zmogljivosti lahko zagotovi samodejno priklopljivi štirikolesni pogon izveden s Haldexovo sklopko. Ta je poznan iz štirikolesno gnanih octavij in ostalih volkswagnov zgrajenih na platformi PQ35. Toda, testni yeti tega dodatka ni imel, kar, glede na to, da ga je poganjal vstopni bencinar, ni presenetljivo. Navsezadnje motorja 1.2 TSI sploh ni možno spariti s štirikolesnim pogonom. Škoda očitno meni, da če računaš rabiti 4WD, potem gotovo rabiš tudi več pogonske moči. To je za mene omejen način razmišljanja s katerim se ne morem strinjati, saj je jasno, da služi omejevanje ponudbe predvsem prodajnim rezultatom. Navsezadnje prisili marsikaterega kupca v prisilno zadovoljitev z manj kot želijo, ali pa v nakup nečesar kar v bistvu ne rabijo.

Čudežev ne gre pričakovati

Me veseli, da je škoda v yetija 1.2 TSI že serijsko vgradila menjalnik s šestimi prestavami, kar je v primeru vstopnih motorizacij danes prej izjema kot pravilo. Sicer mali turbomlinček tudi v yetiju zaznamujejo, ko turbina »zagrabi«, dobra prožnost, zadostno veselje do vrtenja in kultiviran tek. Z daleč največ poskočnosti postreže mali štirivaljnik predvsem do hitrostih okoli 90 km/h. Nad to mejo pa ne pretirano ugodna aerodinamika, razmeroma zajetna čelna površina skupaj z lastno maso yetija poskrbijo, da naraščanje hitrosti ni več tako intenzivno kot sprva. Dobro preračunan in lepo tekoč ročni menjalnik pri tem pomaga motorju iztisniti, oziroma zagotoviti vozniku, največ kar je iz 77-kilovatnega mlinčka možno, a čudežev kljub temu ne gre pričakovati.

Poudarek na uporabnosti in prilagodljivost

V kabini yeti prepriča z dobro prostornostjo spredaj in, v primeru povsem nazaj pomanjenih sedež v v drugo vrsti, ravno tako zglednim udobjem sedenja potnikov zadaj. V notranjosti je dobro poskrbljeno tudi za uporabnost, saj je na dosegu vseh potnikov zadosti in tudi dovolj velikih odlagalnih prostorov. Uporabnost razpoložljivega prostora dviguje na višjo raven tudi dobra prilagodljivost, ki jo zagotavljajo predvsem vzdolžno nastavljiva skrajna sedeža v drugi vrsti in nastavljivost naslonov vseh treh sedežev po naklonu. V primeru, ko je potreba po prostoru res velika je možno sedeže tudi enostavno odstraniti iz avta, s čimer se sprosti skupen prtljažnik pravilne oblike s povsem ravnim dnom in skupno 1760 litrov prostornine.

Stabilno, zanesljivo in predvsem udobno

Podobno dobro se yeti odreže tudi med vožnjo. Tam »pade v oči« najprej vzmetenje z visoko stopnjo vgrajenega udobja, ki pa med ovinki kljub temu ne povzroča pretiranega prečnega nagibanja karoserije. Že res, da lastniki yetijev 1.2 TSI le teh ne bodo pretirano pogosto »krivili« skozi ovinke, a kljub temu je dobro vedeti, da skrajšani tiguan s Škodino značko tudi tam prepriča z zelo zanesljivo in nadvse stabilno lego.

Korektno

Testni yeti je čisto na koncu pripravil zame še eno presenečenje. Poleg paketa opreme Family je imel namreč na seznamu doplačil »pokljukane« samo zaščitne letvice. Vse ostalo je bil v njem vgrajeno serijsko. Glede na količino opreme, med katero sem v tovrstnem avtu zares pogrešil samo štirikolesni pogon, in maloprodajno ceno yetija 1.2 TSI family se mi zdi odšteti za testni primerek slabih 17.000 evrov korektna cena. Je pa res, da yetiju z vstopnim bencinarjem ravno manjkajoči štirikolesni pogon onemogoča dostojno prelevitev v terenca. Zato upam, da, če se seveda ozirate za yetijem 1.2 TSI, nimate vikenda postavljenega na preveč težko dostopnem kraju.

besedilo: Peter Humar,  foto: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Tehnično napreden turbobencinar je nadgrajen z ravno tako kakovostnim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Prilagodljiva in uporabna. Spredaj zelo prostorna, v sredini malo manj, povsem zadaj pa spet, po potrebi, zelo.
    9
  • Opremljenost
    Paket Family vključuje vse, kar tovrstni avto “rabi”. Pogrešil sem sicer 4WD, a s 77 kilovati gre po urejenih cestah povsem dobro tudi brez njega.
    8
  • Vozne lastnosti
    V prvi vrsti udoben družinski avto, a tudi med ovinki ne razočara, četudi mlinček 1.2 TSI tam ne bo izkoristil vseh zalog podvozja.
    8
  • Gospodarnost
    Veliko avta za odšteti denar in tudi z izmerjeno testno porabo se »da živeti«.
    8
  • Zmogljivost
    Pri manjših hitrostih poskočen, nad 90 km/h pa se pozna omejena »konjenica« pod prednjim pokrovom.
    7
  • Sklep
    Družinski avto, ki zadane poslanstvo v polno. Je pa res, da je takšen še zelo daleč od resnega terenca.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 16.699
dolžina × širina × višina (mm) 4223 × 1793 × 1691
dovoljena masa vozila (kg) 1885
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1197
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1340
medosna razdalja (mm) 2578
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/sprednji
največja hitrost (km/h) 175
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 5000
največji navor (Nm pri vrt/min) 175 pri 1550-4100
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,3
osnovna cena vozila (€) 16.666
pnevmatike 215/60 R 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/11,4/8,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,6/5,9/6,4
pospešek 0-100 km/h (s) 11,8
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 416-1760
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 71,0 × 75,6
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Škoda yeti 1.2 TSI pravi, da je terenec"


kukrkdu
13 leta 11 meseci nazaj

luštn avto…

jursas
14 leta 19 dni nazaj

ja, še v sklopu “tehnični podatki” spremeniti pogon, ker ne glede na besedilo v članku tam piše, da je ta “samodejno priklopljivi štirikolesni”; pa še moči ima ta mlinček 5000 samo ne vem ali so to KM ali kW he he.
Drugače pa mi je zelo všeč avto.

LP

toMmy
14 leta 24 dni nazaj

LOL =) Prostor na zadnjih sedežih je po mojih kriterijih porazen, kot tudi pri večini SUV-ov podobne velikosti, pa tudi večjih. Svetla izjema je Tiguan.

peroRS
14 leta 24 dni nazaj
a4
14 leta 24 dni nazaj

naj nekdo prilepi oni link ko so eni norci vlekli balirko s to škodo, hehehe. če bi ta avto imel kardan bi bil pravi traktor

 
Peugeot 508 1,6 THP 156 – Brez dvoma!
Ford fiesta 1.4i colourline: Kriza!