Testi

Subaru Legacy Sedan 2.0 D

Poraba 5,1/7,4/9,8 l/100km Največja hitrost 206 km/h Cena 34.440 eur
Plusi
  • motor
  • štirikolesni pogon
  • vodljivost in lega
  • kakovost končne obdelave
  • položaj za volanom
  • serijska oprema
Minusi
  • nesamodejnost električnega krmiljenja mehanske zavore
  • ni tipal za pomoč pri parkiranju
  • odročno nameščeno stikalo potovalnega računalnika
  • trd menjalnik ob hladnih zagonih

Lansko jesen je na naše ceste zapeljal najprej novi karavanski legacy, letos spomladi pa se mu je na srečo ljubiteljev bolj klasičnih oblik pridružila še limuzinska različica. Preverili smo, kaj ponuja. Test.

Kljub klasični zasnovi dovolj poseben

Novi legacy je že v karavanski izvedbi presenetil s precej samosvojo obliko, ki ga jasno ločuje od evropske konkurence. Pri limuzini pa je to še nekoliko bolj izrazito. Ta je ohranila agresiven sprednji del z velikima žarometoma in zajetno režo za zajem zraka na motornem pokrovu, ob limuzinskem zadku pa tu še bolj pridejo do izraza visoka bočna linija ter poudarjeni in ravno prisekani blatniki. Za razliko od testiranega karavana, ki je bil zahvaljujoč opremi sport obut v 18-palčna platišča iz lahke litine in bil zato precej dinamičnega videza, pa je bila testna limuzina ob bolj skromni opremi postavljena na prav tako lita, a zgolj 16-palčna platišča, pri čemer se zdi, da le-ta estetsko niso kos zajetnim odbijačem, blatnikom in plastičnim pragovom. Limuzinski zadek je razmeroma kratek in visok, da ne ostane neopažen pa skrbita veliki dvodelni luči.

Prostorna, lepo obdelana in ergonomsko korektna notranjost

Potniški prostor je do druge vrste enak kot pri karavanu. Odlikujejo ga kakovostni materiali in natančna končna obdelava. Ergonomija voznikovega prostora je dobra, ugoden položaj za volanom pa se zlahka najde. Sprednja sedeža ponujata dobro bočno oporo ter sta udobna tudi na daljših poteh. Odlagalnih prostorov za drobnarije je dovolj, težko pa se je sprijazniti z nerodno postavitvijo stikala za upravljanje potovalnega računalnika. To je nameščeno ob merilnikih daleč stran od voznikov rok, medtem ko je njegov prikazovalnik na vrhu sredinske konzole daleč od voznikovih oči. Preglednost naprej in vstran je dobra, malce manj ugoden pa je zaradi visokega zadka pogled nazaj. Voznik se mora pri vzvratni vožnji zanesti povsem na svoj občutek, saj legacy ne premore parkirnih tipal, res pa je, da vse skupaj malce olajšata veliki vzvratni ogledali. V drugi vrsti ima japonska limuzina zelo radodarno odmerjen prostor za noge, zaradi padajoče strehe pa je ta zgolj povprečen za glave. Višje rasli potniki (nad 180 cm) bodo svojo frizuro kaj kmalu prislonili na strop. Klasični limuzinski prtljažnik se s 486 litri prostornine uvršča v razredno povprečje, njegova uporabnost pa je omejena z majhno odprtino za natovarjanje.

Uglajeni posebnež

Motor, ki je poganjal testnega limuzinskega legacyja, ostaja edinstven primer serijsko uporabljene kombinacije bokserske in dizelske tehnike. Pri njem nam je bilo najbolj všeč zelo uglajeno delovanje. Motor navdušuje tudi s prožnostjo in živahnostjo nad 1.800 vrtljaji, kjer že doseže vseh 350 njutonmetrov navora ter jih vzdržuje do 2.400 vrtljajev na minuto. Omenjena uglajenost motorja in sparjenost z dobro preračunanim šeststopenjskim ročnim menjalnikom pa omogočata zelo tiho in udobno vožnjo tudi pri višjih hitrostih (kjer je to dovoljeno). Ob naštetem se lahko bokserski dizel pohvali tudi z zmernostjo pri porabi goriva. Ta je na testu znašala 7,4 litra na 100 prevoženih kilometrov.

Štirikolesni pogon kot bistvena sestavina

Eden od Subarujevih zaščitnih znakov je gotovo simetrični štirikolesni pogon, ki enakomerno deli moč na vsa štiri kolesa. Za to japonsko znamko je to že povsem samoumevno in čeprav na avtu ni nobene značke, ki bi kazala na to, je jasno, da je z njim opremljen tudi prav vsak legacy. To ob zanesljivi legi pomeni, da se lahko nanj zanesemo tudi v manj vsakdanjih razmerah. Za podvozje bi lahko rekli, da je diplomatsko nastavljeno, saj ponuja dober kompromis med dinamiko in udobjem, v dobro slednjega pa delujejo tudi 16-palčna platišča s primerno visokim presekom pnevmatik. Splošni vtis v vožnji je tako zelo dober, zamera gre le malce premalo komunikativnemu volanskemu mehanizmu.

Ima vse, kar je potrebno

Subaru se drži še starega japonskega pravila, po katerem ima avto že v osnovi vgrajeno vso varnostno in udobju namenjeno opremo, ki ga je z izjemo nemških premijskih znamk morala sprejeti tudi večina evropskih proizvajalcev. Osnovna oprema tako med drugim vsebuje šest varnostnih blazin, zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti VDC, elektrifikacijo stekel in zunanjih ogledal, električno parkirno zavoro, pomoč za speljevanje v klancu, tempomat, avdio sistem ter dvopodročno klimatski napravo. Srednji paket opreme ( z interno oznako VA), s katerim je bil oplemeniten tudi testni primerek, pa prinaša še ksenonska žarometa, tipalo za dež, ogrevanje vetrobranskega stekla in sprednjih sedežev, v usnje odeta volanski obroč in prestavno ročico ter platišča iz lahke litine.

Za konec

Tako kot karavan, je tudi limuzinski legacy odlična alternativa bolj vsakdanjim in neprimerljivo bolj zastopanim evropskim predstavnikom. Je klasična limuzina, ki pa se tako po videzu kot po tehničnih lastnostih bistveno razlikuje od večine tekmecev. Ustvarjen je za vse tiste, ki bolj kot klasični prestiž cenijo zanesljivost in tehnično dovršenost.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Bokser se odlično obnese tudi v dizelski izvedbi.
    9
  • Notranjost
    Prostorna, kakovostno izdelana, a razumljivo manj uporabna kot karavanska.
    8
  • Opremljenost
    Ima vse potrebno z izjemo parkirnih tipal.
    9
  • Vozne lastnosti
    Dobra vodlivost ob pravem razmerju med dinamiko in udobjem.
    9
  • Gospodarnost
    Ni poceni, a ponuja veliko tehnike in opreme.
    8
  • Zmogljivost
    Brez presežkov ponuja to, kar se pričakuje od avtomobila tega razreda.
    9
  • Sklep
    Drugačen, bolj izviren in najmanj tako kakovosten kot glavni tekmeci.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 34.440
dolžina × širina × višina (mm) 4.730 x 1.780 x 1.505
dovoljena masa vozila (kg) 2.045
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.998
kompresija (1:) 16,3
masa praznega vozila (kg) 1.576
medosna razdalja (mm) 2.750
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/stalni štirikolesni
največja hitrost (km/h) 206
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110 (150)
največji navor (Nm pri vrt/min) 350 pri 1.800 - 2.400
namestitev motorja spredaj/vzdolžna
napake med testom
obračalni krog (m) 11,4
osnovna cena vozila (€) 33.890
pnevmatike 205/60 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,1/7,4/9,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,5/5,1/5,9
pospešek 0-100 km/h (s) 9,3
prostornina posode za gorivo (l) 65
prostornina prtljažnika (l) 486
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 86,0 x 86,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Subaru Legacy Sedan 2.0 D"


toMmy
14 leta 6 meseci nazaj

Ja saj je kvaliteten in zanesljiv in ne vem kaj še, hkrati pa tudi zgleda kot kako ceneno kitajsko sranje. Mk4 je bil precej lepši!

Marek_
14 leta 6 meseci nazaj

Ua 16″, so morali dat gor 14″…

nalcoq4
14 leta 6 meseci nazaj

kvaliteta,zanesljivost,pogoni no1.

Dr.M3
14 leta 6 meseci nazaj

Klasika. Odličnež. Legacy 😉
Najboljši 4 kolesni pogon in kvaliteta zapisana v genih.

 
Honda CR-V 2,2 i-DTEC Executive B
Renault Wind 1,2 TCE Chic