Testi

Toyota iQ 1,0 VVTi

Poraba 5,2/8,8/6,9 l/100km Največja hitrost 150 km/h Cena 15.880 eur
Plusi
  • okretnost
  • udobje pri višjih hitrostih
  • razporeditev prostora
  • natančnost izdelave
  • oprema
  • imidž
Minusi
  • visok položaj sedenja
  •  občutljivost vratnih oblog na praske
  • cena

Prvi in do pred kratkim edini resnično majhen mestni avtomobilček je "bistri" smart. Mogoče zato ni naključje, da tudi Toyotin malček že z imenom nakazuje na inteligenco in na pametne rešitve, s katerimi želi osvojiti mestne ulice in najmanjša parkirna mesta. Test.

Majhen, a samozavesten

Zdi se, da so si Toyotini oblikovalci pri oblikovanju tega avtomobilčka resnično dali duška. Cilj je bil ustvariti avtomobilček, ki bi v dolžino meril manj kot tri metre, obenem pa bi bil tudi dovolj udoben in uporaben. Z rušenjem merskih razmerij jim je to na precej prikupen način tudi uspelo. iQ je namreč skoraj meter krajši, obenem pa skoraj enako širok kot običajni mestni avtomobili. S povsem na rob karoserije nameščenimi kolesi in temu primerno napihnjenimi blatniki ter odbijačema pa so mu priskrbeli tudi prav simpatičen in samozavesten videz.

Uradno za štiri, v praksi za tri in pol

Zato, da se lahko v iQ-ju pogojno peljejo štirje potniki, so inženirji uporabili vse prej kot tradicionalne tehnične rešitve. Sprednji diferencial so pomaknili pred motor, dvignili krmilni mehanizem, komaj 12 centimetrov visoko posodo za gorivo pa so namestili v dno avtomobila. Armaturna plošča je oblikovana nesimetrično, kar pomeni, da lahko pomaknemo sovoznikov sedež bolj naprej od voznikovega in tako zadaj pridobimo dovolj prostora za enega odraslega potnika in enega otroka. Definicijo “dovolj prostora” moramo tu razumeti zelo široko, saj ga za voznikom ostane le nekaj centimetrov oziroma milimetrov, precej bolj uporaben pa je na prvi pogled precej utesnjen kotiček za sovoznikovim sedežem. Tu se lahko brez težav namesti odrasel potnik, kako udobno se bo peljal, pa je druga zgodba. Malo prostora za glavo, odsotnost oprijema oziroma naslona za roke in nenazadnje sedenje praktično na zadnji osi so glavni dejavniki, ki povedo, da je iQ-jeva druga vrsta namenjena predvsem otrokom ali enemu odraslemu potniku na krajši mestni vožnji. Če želimo s seboj vzeti kaj več prtljage kot le kakšno mapo ali prenosni računalnik, se moramo odpovedati prostoru za potnike v drugi vrsti. Z zlaganjem zadnjih sedežev lahko namreč pridobimo do 242 litrov prostora, ki povsem zadostuje za izlet v dvoje.

Poseben v vseh pogledih

Položaj za volanom zahteva nekaj privajanja, saj se sedi razmeroma visoko, voznikov sedež pa žal ni višinsko nastavljiv. Volanski obroč že z obliko nakazuje, da dobro sede v roke in res je tako. Je dovolj debel, da ponuja dober oprijem, z ravno prisekanim spodnjim delom pa deluje celo precej športno. Glede oblike armaturne plošče in postavitve stikal in instrumentov se zdi, da so pri Toyoti, poleg uporabe praktičnih rešitev, želeli ustvariti tudi bolj “odštekan” videz. Tako se je potrebno navaditi na nenavadno postavitev prikazovalnika potovalnega računalnika in avtoradia ter na upravljanje slednjega le preko “joysticka” na volanskem obroču. Materiali in natančnost izdelave so pohvalno kakovostni (celo bolj kot pri ostalih hišnih modelih), k sofisticiranemu izgledu pa prispeva tudi premišljena izbira barv. No, določene površine so preveč občutljive na praske, kar pride najbolj do izraza na vratnih oblogah.

Liter je dovolj

Litrski trivaljnik razvije 50 kilovatov (68 KM) in se z veseljem zavrti. S slabimi 70 “konjiči” je avtomobilček v mestu prav živahen, znakov podhranjenosti pa ni čutiti niti pri avtocestnih hitrostih. Kljub razmeroma visokim vrtljajem, ki jih takrat mali motorček dosega, je vožnja presenetljivo lahkotna in udobna, za kar je “odgovorna” tudi dobra zvočna izolacija potniškega prostora. Ročni petstopenjski menjalnik je natančen, njegova prestavna razmerja pa precej dolga, tako da je pretikanje v eno ali celo dve prestavi nižje pred prehitevanjem neizbežno opravilo. Omenjeno veselje do vrtenja ter s tem povezano šviganje po mestnih ulicah in doseganje spoštovanja vrednih hitrosti na avtocesti je na testu prineslo ne ravno skromno porabo goriva. Le-ta je v povprečju znašala 6,9 litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Z bolj umirjeno uporabo bi jo lahko gotovo spustili za kakšen liter, a glede na to, kaj je motorček na testu dal od sebe, smo lahko tudi z doseženo porabo povsem zadovoljni.

Okreten, stabilen in dovolj udoben

V vožnji navdušijo manevrske sposobnosti japonskega malčka. Osupne zlasti 7,8-metrski obračalni krog, ob katerem polkrožna obračanja postanejo pravi mačji kašelj, parkiranje (zlasti bočno) pa “mala mal’ca”. In če je agilnost takega avtomobilčka v mestu nekako pričakovana, pa iQ preseneča z zrelim obnašanjem na avtocesti. Avto je izredno stabilen, tudi ko se igla merilnika hitrosti nahaja v področju avtocestnih hitrostnih povprečij. Piš vetra ni moteč in vožnja je povsem nenaporna, kakšno neprijetnost lahko pri višjih hitrostih povzročijo le močnejši sunki bočnega vetra. Vzmetenje je razmeroma togo, a ne toliko, da bi avto zaradi tega bil neudoben. Nekoliko pretrdo se lahko morda zdi le potnikom na zadnji klopi, kjer pa tako ali tako ne moremo pričakovati limuzinskega udobja.

Ima vse, kar imajo veliki, tudi ceno

iQ gotovo ni poceni. K njegovi zasoljenosti pa gotovo prispeva tudi bogata oprema. Vsi iQ-ji imajo namreč med drugim serijsko vgrajen sistem za nadzor stabilnosti vozila, ki mu pri Toyoti pravijo VSC, devet varnostnih blazin, klimatsko napravo, potovalni računalnik, usnje na volanu in prestavni ročici in 15-palčna platišča iz lahke litine. V primeru srednjega nivoja opreme iQ2, ki je v kombinaciji z vstopnim motorjem pravzaprav najvišji paket , ki si ga lahko omislimo, pa so tu še samodejno delovanje klimatske naprave, samozatemnitveno notranje ogledalo, električno zložljivi zunanji ogledali, tipalo za samodejni vklop brisalcev, pametni ključ za samodejno odklepanje in zagon motorja s pritiskom na gumb ter atraktivna platišča v visokem sijaju. Če tako kot v primeru testnega vozila, avtomobilčku dodamo še delno usnjeno oblazinjenje z ogrevanjem sprednjih sedežev in kovinsko barvo, pa govorimo že o precej ekskluzivni stvarci, ki nedvomno skrbi tudi za imidž svojega lastnika in za katero je potrebno odšteti skoraj 16 tisočakov.

Za konec

Če brez konkretnih primerjav ne moremo trditi, da je iQ trenutno najboljša toyota, pa lahko mirne duše rečemo, da ima najizrazitejši značaj in je zato tudi najbolj privlačna in zabavna. Avtomobilček poleg uporabnosti v mestu zagotavlja tudi zadovoljivo stopnjo udobja na daljših relacijah in bogat nabor serijske in dodatne opreme. Vse to pa je “stisnjeno” v resnično majhen in ekskluziven paket.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor je dovolj živahen, menjalnik na trenutke predolg.
    8
  • Notranjost
    Pametna razporeditev prostora in natančnost izdelave.
    9
  • Opremljenost
    V serijski skoraj vse, z dodatno pa vse.
    9
  • Vozne lastnosti
    Okreten v mestu in zanesljiv na odprtih cestah.
    9
  • Gospodarnost
    Ob sprejemljivi porabi ne moremo prezreti zasoljene nakupne cene.
    7
  • Zmogljivost
    Več bi si želeli zgolj za zabavo.
    8
  • Sklep
    Odličen, a za naše razmere najbrž preveč ekskluziven avtomobilček.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 14.650
cena testnega vozila (€) 15.880
dolžina × širina × višina (mm) 2.985 × 1.680 1.500
dovoljena masa vozila (kg) 1.200
garancija (splošna/lak/prerjavenje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/2 leti/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 996
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 845
medosna razdalja (mm) 2.000
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 150
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 50 (68) 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 91 pri 4.800
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 7,8
pnevmatike 175/65 R 15, 5 J×15
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/8,8/6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9/3,9/4,3
pospešek 0-100 km/h (s) 14,7
prostornina posode za gorivo (l) 32
prostornina prtljažnika (l) 30-242
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 71,0 × 83,9
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Toyota iQ 1,0 VVTi"


15 leta 7 meseci nazaj

glede velikosti, manjša dolzina sicer res olajša parkiranje v urbanih središčih…ampak to je nekakko mimo… parkirni prostori so dosti veliki tako da se po mesto normalno vozit tudi s 5 metrskimi ladjami in jih normalno parkirate, kjer koli pac

dct
15 leta 8 meseci nazaj

Do Toyote nimamo nobene posebne simpatije, ta pa je dejansko posrečena. Zmogljivosti pravzaprav niso nič posebnega, a je zabavna v vožnji in presenetljivo (zlasti glede na velikost) udobna tudi pri višjih hitrostih. Glede cene pa smo napisali, da gre za ekskluzivno zadevo, ki na našem trgu žal ne more doseči posebnega uspeha.

weta
15 leta 8 meseci nazaj

za 16 jurjev dobiš udoben družinski avto z dizlom in nižjo porabo od te škatle, kot so že drugio napisali, pa kjer tega parkiraš, parkiraš tudi vsak avto nižjega srednjega razreda.

sicer mogoče simpatičen poizkus, žal pa ,vsaj z dvakrat previsoko ceno.

zanimivo je tudi brat teste toyot, kjer je kot pri VW ju opaziti simpatije novinarjev. tu so recimo pohvalili in všečno opisli motor in njegove zmogljivosti, pri kakem peugeotu in citroenu z istim motorjem pa so ga kar skritizirali, čeprav so vsi ti avti namenjeni za isto, torej mestno vožnjo, pri čemer pa citroen, peugeot in tudi toyota aygo lahko peljeta 4 ali celo 5 ljudi in malce prtljage, pri vsega pol metra več dolžine in s pol manjšo ceno.

fare
15 leta 8 meseci nazaj

Bedarija. Sovražim te male kante!

mihaing
15 leta 8 meseci nazaj

ja in to parkirišče je izjema ker zgleda zeo široko. Avto je dolg 3m, tako širokih parkirišč pa še jaz nisem videl razen za avtobuse

 
Mini Cooper S Cabrio
Renault Clio Grandtour 1,5 dCi Authentique confort