Ne samo epidemija, tudi težave v proizvodnji so krive, da je prenovljeni Tiguan Allspace na ceste zapeljal nekoliko kasneje kot manjši Tiguan. Ta zamik je nekoliko presenetljiv, saj kar 55 odstotkov vseh prodanih Tiguanov nosi še oznako Allspace. Sladke skrbi za Volkswagen, bi lahko rekel. Še posebej ob pogledu na prodajno statistiko lanskega leta. Tiguan (v obeh različicah skupaj) je bil peti najbolje prodajani model v Sloveniji.
Večji prtljažnik ali sedem sedežev?
Čeprav sta si vizualno praktično enaka, je Allspace od stebrička B precej drugačen športni terenec. Medosno razdaljo so namreč raztegnili za 109 milimetrov, skupna dolžina pa je zrasla za 22 centimetrov. In ravno v tem grmu tiči zajec. Prtljažni prostor, ob izbiri petih sedežev, je res velik. Ima 760 litrov (135 litrov več kot pri običajnem Tiguanu) ter ponuja dovolj prostora za družinsko rabo ali občasen prevoz večjih predmetov. Širina prtljažnega prostora je točno en meter, sedeži pa se lahko podrejo tudi iz prtljažnika (za doplačilo).
Precej občutna je razlika v prostornosti na zadnji klopi. Več je prostora za kolena (po uradnih podatkih celo 6 centimetrov več), čeprav bi sedeži lahko bili bolje prilagodljivi. Ker se klop deli v razmerju 60:40, je sredinski sedež le pogojno uporaben, saj je resnično ozek in tudi ni pretirano udoben za sedenje. Velike družine bodo različico Allspace izbrale predvsem zaradi možnosti sedmih sedežev. Doplačilo za dodatna dva sedeža je 770 evrov, predstavljate pa si lahko, da med njuno uporabo postane prtljažni prostor resnično majhen.
Volkswagen Tiguan Allspace | Škoda Kodiaq | Seat Tarraco | |
Dolžina v mm | 4.735 | 4.697 | 4.735 |
Velikost prtljažnika s 5/7 sedeži v litrih | 760/700 | 835/720 | 760/700 |
Doplačilo za 7 sedežev v EUR | 770 | 918 | 836 |
Vstopna cena modela v EUR | 35.493 | 30.530 | 29.300 |
Nemci ostajajo zvesti svojim prenovam
Volkswagen je že v preteklosti poskrbel, da medgeneracijske prenove niso povzročile veliko hrupa. Oblikovni popravki so bili vedno majhni, tudi v notranjosti se je posodobila predvsem digitalna pamet in nekatere malenkosti. Tako je tudi pri Tiguanu Allspace, kjer so vodilo prenove predvsem manjši kozmetični popravki. Še najbolj očitni sta nova grafika dnevnih LED luči v žarometih in svetlobna linija v spremenjeni maski hladilnika. Sam niti nisem navdušen nad svetlobno linijo, a očitno je kupcem všeč, saj sem na cesti videl že kar nekaj Tiguanov s to opcijsko opremo.
V notranjosti so popravki omejeni na nekoliko spremenjeno oblazinjenje in drugačna fizična stikala. Tiguan Allspace je na volanskem obroču dobil na dotik občutljiva stikala, ki smo jih že večkrat kritizirali in so se prvič pojavila v novem Golfu. Čeprav so pri Volkswagnu že napovedali, da jih bodo umaknili, je bilo v tem primeru že prepozno in vozniki se bodo morali z njimi pač sprijazniti. Enako velja za stikala klimatske naprave. Ne samo, da so manj primerna za vsakodnevno uporabo, postavili so jih na svetlečo klavirsko plastiko. Jasno, po enem samem dnevu uporabe je svetleča plošča pobrala številne prstne odtise in prah. Škoda, vsaka nadgradnja ne izboljša vedno stvari, včasih jih tudi nekoliko poslabša.
Nikoli ni bil med uglajenimi
Nekaj besed si, čeprav gre za enega najbolj popularnih motorjev pri Volkswagnu, še vedno zasluži dvolitrski dizelski štirivaljnik. Zaradi samih dimenzij Tiguana Allspace, je navorsko bogati dizelski motor smiselna izbira. Še posebej, če je avto opremljen z večjimi 20-palčnimi platišči. Njegovih 110 kilovatov je sicer povsem dovolj za vsakodnevno rabo, zna pa biti premalo vozniku, ki je prej vozil kakšnega bistveno manjšega, a poskočnejšega Volkswagna.
Vsekakor pa gre za motor, ki zadovolji z razmeroma dobro povprečno porabo goriva. Le ta se je med testom gibala med šest in šest in pol litri. Seveda, ne gre za rekordno nizko porabo, a še vedno dovolj dobro, da dizelski motor upraviči zaupanje kupcev, ki so zanj odšteli tri tisoč evrov več v primerjavi z enako močnim bencinskim motorjem. Čeprav ga Volkswagen stalno izpopolnjuje, da ustreza vsem najnovejšim emisijskim standardom, inženirjem še ni uspelo izpopolniti njegove robatosti. Pri nekaterih konkurentih (teh je z opcijo dizelskega motorja vsakič manj) je dizelski motor tišji in bolj uglajen. Dvolitrski TDI ostaja precej glasen, še posebej v hladnih jutranjih dneh.
Tiguan Allspace v petsedežni različici ponuja povečano družinsko uporabnost ter se s pomično zadnjo klopjo lahko postavi po robu celo enoprostorcem. Če zadaj nista vgrajena dva dodatna sedeža, ima prtljažni prostor še presenetljivo zelo uporabno dvojno dno. Sredinska konzola na stropu poveča uporabnost, a je na seznamu doplačilne opreme. Testni Tiguan Allspace je imel še kar nekaj kosov dodatne opreme, poleg zimskega in športnega paketa je bila na seznamu doplačilne opreme še električna vlečna kljuka, danes eden ključnih dodatkov. Tudi v tem primeru je smiselna izbira dizelskega motorja, saj je pri dizelskem motorju skupna masa prikolice lahko večja za 200 kilogramov (2.000 kilogramov). Še informacija ze vse, ki svoja (po možnosti električna) kolesa prevažajo na nosilcu, pritrjenem na vlečni kljuki – dovoljena oporna obremenitev vlečne kljuke je 100 kilogramov.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Uspešen približek enoprostorcem"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Veliko bolj smotrna odločitev je oprema ‘elegance’, kjer so na volanu fizični gumbi in v osnovi precej več uporabne opreme, kot pri R-line, ki je bolj ko ne šminka. Iz prve roke lahko tudi povem, da se da za krajšo verzijo Tiguana izpogajat kar lep popust glede na uradni cenik, ker v 2024 prihaja nov model.