Testi

Volkswagen Beetle Sport 2.0 TSI DSG – Žužkasti MiG

Poraba 7,9 / 12,1 / 10,8 l/100km Največja hitrost 223 km/h Cena 29.507 eur
Plusi
  • oblika in tradicija
  • športen značaj
  • zmogljivost motorja
Minusi
  • odsotnost povezave za prostoročno telefoniranje
  • preglednost

Čustva in tradicija, reinkarnirana v novi – stari podobi ljudskega hrošča, dobijo v primeru športne izvedenke še dodatne razsežnosti.

Strategija in taktika

Hrošč in MiG imata vsaj nekaj skupnih točk. Prva je ta, da sta nastajala v mrzličnem obdobju pred drugo svetovno vojno in sta vsak na svojem geografskem področju veljala za strateška izdelka takratnih vladarjev. Druga, da zaradi dolgoletne tradicije proizvodnje in razširjenosti veljata za svojevrstni ikoni, kar posledično pomeni, da večini odrasle populacije ni potrebno posebej razlagati, o čem govorimo. In tretja, če koncept hitrosti asociativno povezujemo z MiG-om, ju lahko v primeru športnega hrošča z dvolitrškim turbo motorjem združimo tudi na tem nivoju. Hrošč sicer ne bo letel, bo pa na cesti presneto hiter.

Novo različico hrošča, pa ga od zdaj naprej imenujmo Volkswagen Beetle, so že v novembru 2010 oznanili s kampanjo na šovu Oprah Winfrey in vsakemu izmed gledalcev simbolično izročili ključ novega avtomobila. Vendar pa so se snovalci njegove podobe taktično vrnili h koreninam, novo podobo približali stari ter s tem zavestno preskočili fazo plastičnih vaz in posebnih različic Malibu Barbie New Beetle. S posebno omejeno predprodajno serijo 600 primerkov Beetle Black Turbo Edition v ZDA je tudi slepim postalo jasno, da Beetle spet igra na moško publiko.

Beli Turbo

Testni Beetle ni del v črnino odete predpremierne serije, ga pa krasijo zelo podobne tehnične značilnosti. In ker že nekaj časa ugotavljamo, da je v avtomobilističnih vodah bela postala nova črna, nimam pripomb na njeno izbiro (spregledala bom celo, da so jo poimenovali sladkorčkasto bela). Pogled na prednji del avtomobila sicer še ohranja prijazno podobo, nečakinja mi je celo zaupala, da jo žarometi zaradi okrogle oblike spominjajo na pogled izza stekel očal, a se mehkoba s tem tudi konča.

Serijska 17-palčna platišča, ki sicer spremljajo opremo Sport, so nadomestili z dve številki večjimi različice Tornado (ta so na testnem primerku v treh od štirih primerov že izkusila stik z robniki), izza platišč pa nič kaj sramežljivo kukajo rdeče zavorne čeljusti. Bočni napis Turbo bi lahko, kar se mene tiče, mirno izpustili, saj ob siceršnjem odkritem razkazovanju tehničnih značilnosti ni potreben. Linijo strehe lepo zaključuje spojler v kontrastno črni barvi zgornjega dela, črno je tudi ohišje zunanjih ogledal, zadek pa krasita dva nastavka izpušne cevi, ki dajeta vedeti, da Beetle pod pokrovom skriva nekaj več.

Forma in funkcija

Nad zunanjo in notranjo podobo Beetla res nisem imela pripomb, prav nasprotno, avto se mi zdi izrazito športnen, dinamičen in všečen. Se pa malo zatakne pri uporabnosti, saj že vstopanje in izstopanje, zaradi današnjih dimenzij avtomobilov v primerjavi z dimenzijami parkirnih mest, predstavlja manjši izziv. Tega sicer ne jemljem kot pomanjkljivost, je pa nepraktično. V notranjosti je avto namenjen prevažanju štirih potnikov, kar odstopa od prvih zahtev v času snovanja hrošča, ko je moral biti primeren za prevoz dveh odraslih in treh otrok.

Usnjen volanski obroč je opremljen z obvolanskimi ročicami za upravljanje avdio sistema, ne pa tudi s tipkami za prestavljanje, za kar je potrebno zgrabiti ročico 6-stopenjskega DSG menjalnika. V primeru, da vam takšna situacija ne ustreza, si ob naročanju za dodatnih 60 evrov opremite volan še s tipkami za upravljanje menjalnika. Najbolj moteče pa se mi je zdelo dejstvo, da Beetle ni imel serijske prostoročne povezave za telefoniranje, saj bi le-to lahko že šteli med varnostno in ne opremo za udobje voznika. Športno – tehnične navdušence bo verjetno vznemirilo tudi to, da je potrebno doplačati za dodatne prikazovalnike temperature olja, tlaka v turbini in štoparice, ki so nameščeni v sredinskem delu armaturne plošče.

Med hitrostjo in porabo

Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da dvesto konjskih moči turbobencinskega dvolitrškega motorja zmore praktično vse, kar Beetlov voznik pričakuje. Odločen pritisk na stopalko za plin mu z malenkostnim zamikom da krila in proizvede značilni zvok, sem si pa tu in tam zaželela, da bi se pri pospeševanju DSG menjalnik samodejno znašel v prestavi nižje, kot je bil. Športno podvozje dodatno opominja na dejstvo, da smo z zadnjico precej blizu cesti, spomladanski ostanki posegov zimske službe pa zagotovo ne pripomorejo k mirni vožnji in udobju potnikov, a zato poskrbijo za zadovoljstvo voznika. K stabilnosti med vožnjo precej pripomoreta še športna sedeža, ki zagotavljata dober bočni in ledveni oprijem.

Česar ima Beetle pri hitrosti in agilnosti v presežkih, se izkaže za veliko slabost pri beleženju porabe. Koristijo ji niti dinamična niti mestna vožnja, zniža se kvečjemu na daljših umirjenih vožnjah. A vseeno je nisem zapisala med slabosti, saj športnega Beetla z 200 konjskimi močmi nihče ne kupuje zaradi njegove varčnosti.

Zadetek v polno

Takšna bi bila moja ocena testnega vozila. Volkswagnovi produktni in marketinški strokovnjaki so po mojem mnenju s tem izdelkom dobro ciljali in primerno zadeli (pretežno moško) publiko, željno dinamike in individualnega sloga, ki ga pospremi tudi primerna opaženost, z biksenonskimi žarometi ali brez. Ljudski avto pa Volkswagen Beetle ni več.

Več o Volkswagen Beetlu na uradni strani in forumski temi.

Besedilo in foto: Urška Radolović

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motorju bi težko še kaj dodali, 6-stopenjski menjalnik DSG pa ga dobro dopolnjuje.
    9
  • Notranjost
    Stilsko podvržena tradiciji in obliki ter zelo lepo izdelana. Morda je oblika le malo preveč pred funkcionalnostjo.
    8
  • Opremljenost
    Dovolj za normalno uporabo, z izjemo povezave za prostoročno telefoniranje. Morda velja premisliti še o biksenonskih žarometih za malo manj kot 750 evrov in dodatnih prikazovalnikih na armaturni plošči za 150 evrov.
    7
  • Vozne lastnosti
    Športno podvozje v kombinaciji z 19-palčnimi platišči, zadnjica pa precej blizu cesti ... utirjen kot vlak, a hitrejši v primerjavi s SŽ.
    9
  • Gospodarnost
    Kje pa, tudi ob resnem omejevanju s strani voznika.
    7
  • Zmogljivost
    Presežne zmogljivosti, le v nižjih obratih mu je treba odločno pokazati namere z izdatnim potiskom stopalke za plin, ali pa prevzeti nadzor nad spreminjanjem prestav.
    9
  • Sklep
    Izzivalna, športna, vpadljiva različica modela Volkswagen Beetle, ki je bolj MiG kot hrošč.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 29.507
delete 20.000 km
dolžina × širina × višina (mm) 4.278 x 1.808 x 1.486
dovoljena masa vozila (kg) 1.850
emisija CO2 (g/km) 179
emisijski razred Euro 5
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/neomejeno (ob servisiranju na pooblaščenih servisih)
gibna prostornina (cm3) 1.984
kompresija (1:) 10,3
masa praznega vozila (kg) 1.439
medosna razdalja (mm) 2.537
menjalnik/pogon 6-stopenjski DSG / spredaj
največja hitrost (km/h) 223
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 147 (200) pri 5.100
največji navor (Nm pri vrt/min) 280 pri 1.700–5.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom napaka v sistemu električnega pomika voznikovega stekla
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 27.320
pnevmatike 235/40 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,9 / 12,1 / 10,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 10,3 / 6,1 / 7,7
pospešek 0-100 km/h (s) 7,5
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 310/905
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 82,5 x 92,8
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene) / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Volkswagen Beetle Sport 2.0 TSI DSG – Žužkasti MiG"


W3s7_S1D3
13 leta 1 dan nazaj

barufa – pretep 😉
Ne vem pa zakaj tako hitro napad na človeka, če je ja točno razvidno, da gre za zajebancijo. A ni dovolj vidno, da sta dva “:D :D” na koncu odgovora?

On topic: lepši od prejšnjega. Mogoče avto za šminkarjenje ampak, da bi se pri vsakodnevnih opravilih videl v njem – to pa ne.
Še transportnega boxa od psa ne spraviš v prtljažnik 😛

King1
13 leta 2 dni nazaj

@a_sist prosim prevod. Hvala. lp

a_sist
13 leta 2 dni nazaj

Lej ga Kinga .. spet išče barufo XD

King1
13 leta 2 dni nazaj

@Klobasa ti si pa verjetno popoln a ne? Dej drugič take izjave zadrži zase, ker so primitivne. Vsi grešimo tako, da veš. lp

 
Audi Q3 2.0 TDI quattro S Tronic – Pojdite vsi v ku … tri!
Škoda Yeti 2.0 TDI – Dolgočasje popolnosti