Testi

Volkswagen Caddy 1.9 TDI DSG Life Style Edition

Poraba 5,0/9,8/7,5 l/100km Največja hitrost 166 km/h Cena 29.365 eur
Plusi
  • izvlečno dno prtljažnika
  • menjalnik DSG
  • občutek prostornosti
  • udobna vožnja
  • veliko odlagalnih površin
  • zmogljiv in varčen motor
Minusi
  • cena testnega vozila
  • drseča površina izvlečnega dna
  • kultiviranost motorja
  • zadnja klop ni enostavno odstranljiva
  • zvočna izolacija pri višjih hitrostih

Pri avtomobilih smo vedno pogosteje priča križanju bolj ali manj različnih lastnosti. Enkrat so si te bolj ali manj podobne in dopolnjujoče, drugič zopet izrazito nasprotujoče. Caddy s paketom Style Edition je lep primer združitve slednjih. Test.

Zanimivo je, da avtomobilski izdelovalci sploh pomislijo na združitev tako zelo nasprotujočih si svetov. Najprej z načrtnim varčevanjem, kjer recimo vgradijo cenejše materiale, manjšo količino zvočne izolacije, namestijo togo ali poltogo premo in dobijo cenovno bolj dostopen in prostoren dostavnik. S časom ga nato s postopnim dodajanjem opreme poskušajo narediti bolj uporanega in všečnega družinam, na koncu pa zmečejo vanj še kopico opreme, ki je v tako družinsko usmerjenem malem dostavniku nekako ne bi pričakovali, še manj pa bi jo bili pripravljeni plačati.

Dostavnik? Da!

Caddy na zunaj s »škatlasto« podobo namiguje na notranjo prostornost, uporabnost in prilagodljivost … torej izrazito dostavniško naravo. Kljub osnovni skromnosti je vozniku in sovozniku na prednjih izdatno nastavljivih sedežih prijetno in udobno, uživata pa tudi v dobri preglednosti naprej, voznik pa zaradi visokih bokov in zatemnjenih šip v malo manj dobri preglednosti nazaj. Pred voznikom so nameščeni poznani in dobro berljivi merilniki, z desno roko z rahlo prenizko nameščeno izbirno ročico poveljuje dvosklopkovnem menjalniku DSG, h kateremu se bomo kasneje še vrnili, obema pa so na voljo številni uporabno zasnovani, a žal večinoma nezaprti oziroma pokriti, odlagalni predali.

Zelo dostavniško je tudi v zadku, kjer kraljuje kar 750-litrski osnovni prtljažnik, ki je bil v testnem modelu nadgrajen z doplačljivim izvlečnim dnom. Slednjega je moč izvleči približno za pol dolžine prtljažnika ali popolnoma. Ko je izvlečen do skrajne lege, ga smemo obremeniti z največ 80 kg, ko je izvlečen do polovice pa z največ 120 kilogrami. Zadeva je v osnovi zelo uporabna, a ima tudi svoje pomanjkljivosti. Prva je gotovo ta, da je dno v celoti plastično, kar pomeni, da stvari na njem drsijo, tako jih je treba obvezno vezati ali kako drugače pritrjevati, sicer se med vožnjo kotalijo in drsijo sem ter tja po prtljažniku. Druga, ob upoštevanju siceršnje nadgradnje uporabnosti, ki jo takšno dno ponuja, pa je manj problematična, a vseeno omembne vredna. Namreč z vgradnjo izvlečnega dna se dejansko zmanjša zgoraj omenjena prostornost osnovnega prtljažnika za kar nekaj litrov, saj izvlečno dno z mehanizmom zavzame približno 8 centimetrov višine po celotni površini osnovnega prtljažnika. Kljub temu je naš glas »za« izvlečno dno, saj v praksi ponuja veliko prednost na področju uporabnosti. Poleg tega pa je litrov tako ali tako več kot dovolj.

1.9 TDI in DSG … dobra, a malo čudna kombinacija

Če bi na tem mestu zapisali, da menjalnik DSG ne sodi v dostavniški tip avta, bi storili krivico vsem, ki tudi v dostavniku pričakujejo udobje in uporabnost samodejnega menjalnika. Toda, ko govorimo o menjalniku, ki ga Volkswagen promovira kot najbolj športni menjalnik na tržišču in ki je resnici na ljubo tudi zares plod športnih ambicij sprva Porscheja kasneje pa tudi Volkswagna, se nam zdi njegova sparitev s pravim starčkom med motorji 1.9 TDI-jem kar malo čudna. Navsezadnje imamo na eni strani enega slabše kultiviranih štirivaljnikov na tržišču, ki sicer postreže z uporabno prožnostjo nad 2000 vrt/min, zadostno, a bolj maratonsko kot šprintersko naravnano, zalogo moči in skromno žejo, na drugi strani pa tehnični biser med menjalniki, ki blesti v kategorijah hitrost in kultiviranost pretikanja. Ja, Volkswagen je očitno v razvoj DSG menjalnika vložil kup denarja, ki si ga namerava povrniti. To, da je umaknil praktično vse druge tipe samodejnih menjalnikov v svojih modelih, je le en od pristopov, kako bo oziroma je že to tudi dosegel.

Na cesti

Caddy ne glede na obremenitev na cesti prepriča z dovolj dobrim splošnim udobjem, dobro okretnostjo v mestu, že omenjeno dobro preglednostjo naprej in malo slabšo vstran ter nazaj. Predvsem pri avtocestnih hitrostnih povprečjih izstopata še dve posebnosti. Prva je manj učinkovita zvočna izolacija, ki pri večjih hitrostih spusti v kabino dosti piša vetra, druga pa je na kratko preračunan diferencial, ki povzroča hitrejše vrtenje motorja, kot bi si želeli.

Za konec

Nedvomno omembe vredna posebnost testnega primerka je paket opreme Style Edition, ki je dostavniškega caddyja naredil bolj podobnega touranu. Testni caddy je imel namreč poleg nekaterih manj omembe vrednih postavk vgrajene zmogljivejše zavore, za 27 milimetrov znižano podvozje, usnjeno oblazinjenje, tempomat, sistem za pomoč pri parkiranju zadaj, 16-palčna lahka platišča, že omenjeni DSG menjalnik in seveda samodejno klimatsko napravo. Večine teh postavk povprečen kupec večnamembnega družinskega avta oziroma dostavnika gotovo ne bi »odkljukal« pri nakupu, saj je prav z izbiro avta te vrste jasno povedal, da jih ne rabi, kaj šele želi plačati. In plačati jih je treba in to mastno. Seštevek vseh izbranih postavk je namreč zavihtel ceno testnega primerka na kar 29.365 evrov, kar je daleč preko vseh meja, ki pri avtih tega tipa še veljajo za smiselne. Odkrito povedano, si lahko človek za takšno vsoto evrov  privošči, če ostanemo samo znotraj znamke Volkswagen, več kot dostojno »naloženega« in motoriziranega tourana, kje drugje pa še marsikaj drugega.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Nekultiviran motor in napreden menjalnik.
    8
  • Notranjost
    Prostorna, prilagodljiva in splošno zelo uporabna.
    9
  • Opremljenost
    Ni, da ni (za dostavnika). Toda, ali (dostavnik) res vse to rabi.
    8
  • Vozne lastnosti
    Udobna in zanesljiva vožnja brez presenečenj.
    8
  • Gospodarnost
    Ob tej ceni mu tudi varčen motor ne pomaga dosti.
    6
  • Zmogljivost
    Bolj maratonske kot šprinterke, a zares podhranjen ni nikoli.
    7
  • Sklep
    Hoče biti touran, a je samo zelo drag caddy.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 29.365
dolžina × širina × višina (mm) 4405 × 1802 × 1833
dovoljena masa vozila (kg) 2120
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 1896
kompresija (1:) 19,1
masa praznega vozila (kg) 1560
medosna razdalja (mm) 2682
menjalnik/pogon 6-stopenjski robotizirani (DSG)/spredaj
največja hitrost (km/h) 166
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 77/105 pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 250 pri 1900
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,3
osnovna cena vozila (€) 20.690
pnevmatike 205/55 R16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,0/9,8/7,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,8/8,2/6,7
pospešek 0-100 km/h (s) 13,3
prostornina posode za gorivo (l) 60
prostornina prtljažnika (l) 750-2580
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 79,5 × 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Renault Scénic 1.9 dCi Dynamique
Hyundai ix35 2.0 CRDi HP 4WD Avt. Premium