Dizelski GTI
GTD je le z malenkostnimi razlikami prevzel športno elegantni videz, ki ga je ponovno vpeljal golf GTI pete generacije in se je brez slogovnih sprememb prenesel tudi v šesto. Tako je njegovo podvozje nastavljeno približno 15 milimetrov nižje kot pri klasičnem golfu. Odprtine za dovod hladnega zraka krasi črna mreža z vzorcem satovja, na pragovih in na spodnjem delu zadnjega odbijača so nameščene črne obloge, nad zadnjim steklom se bohoti mogočni spojler, dobro mero agresivnosti pa s posebno obliko prinašajo tudi, sicer doplačljivi, biksenonski žarometi. Edino, kar športnega dizla navzven loči od bencinskega brata, so kromirana obroba maske(namesto rdeče), skupaj nameščeni izpušni cevi in malce bolj umirjena oblika 17-palčnih platišč iz lahke litine.
Športnost, ki ne zanemarja uporabnosti
V notranjosti se GTD od GTI-ja razlikuje zgolj po barvni kombinaciji oblazinjenja in šivov na volanskem obroču ter na prestavni ročici. Namesto v rdeči, so ti elementi v malce manj razburljivi, a zato nekoliko bolj elegantni sivi barvi. Že pri povsem običajni različici golfa smo hvalili ergonomijo in kakovostne materiale, katerih vrhunec pri GTD-ju predstavljajo čvrsti športni sedeži z zelo dobro bočno oporo (tako v sedalnem delu kot pri hrbtnem naslonu) ter v perforirano usnje odet trikraki športni volan. Ta je v spodnjem delu ravno prisekan, kar mu daje še nekoliko bolj športen videz, bistveno pa je, da zahvaljujoč pravi obliki res odlično »sede« v dlani.
Kljub športnim poudarkom, notranjost ostaja »po golfovo« uporabna. Potniki v drugi vrsti imajo spodobno odmerjen prostor na noge in glave, prtljažnik pa lahko v osnovni postavitvi pogoltne do 350 litrov prtljage. Z zlaganjem zadnjih sedežev ga lahko povečamo na 1.305 litrov, a žal ne brez zoprne stopnice, ki pri tem nastane.
Uglajeno močan in zgledno varčen
V nos tega varčnega športnika so Volkswagnovi inženirji vgradili dvolitrski TDI zadnje generacije z vbrizgom goriva preko skupnega voda, ki razvije 125 kilovatov (170 KM). In čeprav smo take moči pri VAG-ovih dvolitrskihturbodizelskih strojih že vajeni, ta motor ponuja bolj kultivirano delovanje in boljšo razporeditev navora. Vseh 350 Nm je na voljo od 1.750 do 2.500 vrtljajev na minuto. Tako sicer nismo deležni eksplozivnosti, ki je označevala močnejše TDI-je prejšnje generacije, je pa zato pospeševanje veliko bolj zvezno, vožnja pa bolj prijetna in vseeno dovolj razburljiva. Tako motorizirani golf namreč pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 8,1 sekunde in doseže, edino v njegovi domovini dovoljenih, 222 kilometrov na uro končne hitrosti. Zato so lahko z njim tako hitra prehitevanja, kot avtocestna križarjenja, zares v užitek.Prav prijetna pa je tudi ugotovitev, da kljub sproščenem izkoriščanju navedenih zmogljivosti dvolitrskega turbodizla, povprečna poraba na testu ni dosegla sedmih litrov plinskega olja na 100 prevoženih kilometrov.
Primerno športen in dovolj udoben
Športni izgled in zmogljiv motor bi bili povsem za manj, če avto ne bi ponujal tudi dobrih voznih lastnosti. In golf GTD dejansko s tem nima težav. Toga nastavitev znižanega podvozja omogoča zelo suvereno vijuganje med zavoji. Čeprav bi volanski mehanizem lahko bil za las bolj neposreden, ponuja dovolj informacij za oceno o dogajanju s kolesi in zanesljiv občutek tudi pri zelo dinamični vožnji. K dinamičnemu značaju prispeva tudi natančni šeststopenjski ročni menjalnik, h kateremu bi se podali še malce bolj čvrsti hodi prestavne ročice. Kljub očitno športnim lastnostim pa udobje ni žrtvovano do take mere, da bi kakorkoli omejevalo vsakdanjo uporabo.
Oprema in cena nista njegovi močni točki
Za neskromnih 26.460 evrov golf GTD v serijski opremi med drugim ponuja elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP z zavornim sistemom ABS, sedem varnostnih blazin, ki vključujejo kolensko varnostno blazino za voznika, elektrifikacijo stekel in zunanjih ogledal, dvopodročno samodejno klimatsko napravo, avtoradio s CD in mp3 predvajalnikom, potovalni računalnik, poleg estetskih športnih elementov pa je serijsko vgrajena tudi elektronska prečna zapora diferenciala XDS. In, če je se zdi lahko logično, da je potrebno doplačati recimo za odlične biksenonske žaromete z usmerjanjem snopa osvetlitve in petvratno karoserijsko izvedbo pa se zdi manj logično, da pri tako ekskluzivni različici golfa najdemo na spisku doplačil tudi večfunkcijski volan in sredinski naslon za roko spredaj. Če slednjim dodamo še dobrodošli sistem tipal za pomoč pri parkiranju ter boljši avtoradio z na dotik občutljivim zaslonom pa prebijemo mejo 30 tisočakov, ne da bi si privoščili na primer razkošje usnjenega oblazinjenja ali uporabnost kakšne navigacijske naprave.
Za konec
GTD je prevzel skoraj vse navdušujoče lastnosti GTI-ja. Seveda ni mogel prevzet bencinskega motorja, ki ponuja bolj vznemirljiv zvok in na splošno vzbuja več čustev. Je pa zato, ob zelo dobro odmerjenem športnem duhu, zgledno varčen in primernejši tudi za daljša potovanja. Za tiste, ki so pri nakupu avta primorani skleniti kompromis med čustvi in racionalnostjo, golf GTD nedvomno ponuja odličnega. Njegova edina omembe vredna slabost je pošteno zasoljena cena.
Mnenja uporabnikov
15 komentarjev za "Volkswagen Golf GTD"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
30500 € ZA GOLFA? Pol pa pravijo da drži ceno! Normalno saj stane celo bogastvo!
Dober, zmogljiv in varčen motor, ki mu žal zunanji videz še zdaleč ne sledi. En samo dolg čas ob pogledu nanj. Notranjost mi je všeč, tudi kvaliteta je na nivoju. Seveda je pa drag in serijske opreme je malo!
hja, če bi bil za 20k hehe….
Audi A3 Sportback z istim motorjem za isto ceno, oz. Octavia RS->večji avto z istim motorjem za jurja manj…zame tu ni dileme…Golf NE BI bil moja izbira, kljub temu da je nedvomno dober avto. 🙂
Men se zdi pa čist super tale golf, velika moč, super oblika in oprema, nizka poraba.