Testi

Čakati?

Volkswagen Multivan 2.0 TDI (103 kW) Comfortline

Poraba 7,1/11,4/8,0 l/100km Največja hitrost 173 km/h Cena 52.102 eur
Plusi
  • udobje vožnje
  • prožnost motorja
  • poraba goriva
  • dobro preračunan menjalnik
  • prostornost notranjosti
  • prilagodljivost in uporabnost
Minusi
  • na levi strani avta ni bočnih vrat
  • težavno zapiranje prtljažnih vrat
  • samo eden sedež v zadku je moč vrteti okoli navpične osi
  • zunanje vire zvoka možno priklopiti samo preko AUX vhoda (nima USB vhoda)

V 2015 ugleda luč sveta popolnoma nova, že šesta generacija Volkswagnovega Transporterja, poznanega na kratko tudi kot T6. Bi bilo smiselno počakati nanj? Test.

Volkswagen T5 je na tržišču že od leta 2003, pri čemer je šele leta 2009 dočakal prvo resnejšo osvežitev modela. V tej podobi bo “prisiljen” vztrajati na tržišču še približno do druge polovice leta 2015, s čimer bo dopolnil dvanajsto leto življenja. Za razliko od današnjega standarda avtomobilske industrije, kjer osebni avti menjajo generacije praviloma na sedem let, Korejci in Japonci pa še kakšno leto prej, je torej cikel osveževanja in menjavanja modelov pri dostavnikih krepko daljši. Najbolj presenetljivo pri tem je, da leta na Volkswagnu T5 niso pustila vidnejših sledi.

Staro za novo?

Kot že tolikokrat doslej, bo novinec seveda prinesel s sabo svež oblikovalski jezik, ki se bo v prihodnjih letih razširil na vse hišne dostavnike. Prepričan sem, da bodo v trenutku uvedbe Volkswagnovi tržniki vneto govorili o celi kopici nadgradenj in izboljšav v primerjavi s predhodnikom, a glede na vsesplošno odličnost obstoječega modela močno dvomim, da bo zaradi njih resnično smiselno odšteti težko zaslužen denar za menjavo “staro za novo”.

Res malo stvari

Pravzaprav je doba 11 let pustila še največ sledi na oblikovanju avta, tako zunanjem kot tudi notranjem, a se sam s tem, če mi je oblikovanje seveda kolikor toliko po godu, sploh ne obremenjujem. In v Multivanu, deloma tudi zato, ker govorimo o avtobusu, deluje oblikovanje povsem “na mestu”. Ko vzamem v obzir še vse ostale stvari, pri Multivanu ugotovim, da je zelo malo stvari, ki so me zmotile, oziroma ki bi jih Nemci pri nasledniku morali izboljšati.

Velik, prostoren, prilagodljiv, uporaben …

Tako je recimo ergonomija sedenja in upravljanja med dostavniki še vedno ena najboljših. Glede na zajetne zunanje dimenzije pa jasno tudi notranjega prostora za, v tem primeru, največ sedem oseb in njihovo prtljago, zlepa ne bo zmanjkalo. V zadek testnega primerka vgrajenih pet ločenih sedežev, namesto recimo bolj običajnih dveh ločenih sedežev in sedežne klopi, je zagotavljalo visoko raven prilagodljivosti. Dodatno pa uporabnost razpoložljivega prostora nadgrajujejo še številna odlagališča in večinoma zaprti oziroma pokriti predali.

Lahko povsem po lastnih željah

Pravzaprav sem pri zadnjih petih sedežih pogrešil samo to, da je bilo moč samo enega zasukati okoli lastne navpične osi tako, da lahko potnik med vožnjo gleda tudi nazaj in ne samo naprej. Osebno to sicer ne dojemam kot minus, ki bi me povsem odvrnil od Multivana, za vse ostale, ki brez večjega števila vrtljivih sedežev ne bi mogli živeti, pa je tu izhod v sili. Prepričan sem namreč, da je na obsežnem seznamu doplačil več kot mnogo dodatkov s katerimi si je moč Multivana prilagoditi povsem po lastnih željah.

Upravičeno Comfort(line)

Izkaže se, da o največji zameri, ki sem jo pripisal nazadnje preizkušenemu Volkswagnu Multivanu Startlineu, udobju vožnje za potnike na drugi in tretji vrsti sedežev, pri Multivanu Comfortline ni ne duha ne sluha. Medtem ko je zaradi udobne nastavitve vzmetenja na sprednji osi, iz stališča blaženja cestnih nepravilnosti, za voznika in sovoznika v vseh izpeljankah Volkswagna T5 zelo dobro poskrbljeno, pa je vzmetenje na zadnji osi šele pri Multivanu Comfortline takšno, kot se od resnično potovalno naravnanega avtobusa pričakuje. Izkaže se, da je razlika med Multivanom Comfortline in Startline v zadnjih dveh tretjinah avta dovolj velika, da sam, če bi seveda o nakupu tovrstnega avtobusa sploh razmišljal, ne bi niti za trenutek pomislil na evrski prihranek,ki je povezan z nakupom cenejše ”startne črte”. Tudi zaradi tega si upam trditi, da ima Multivan Comfortline v svojem imenu upravičeno zapisano udobje.

Optimalno

Testnega Multivana je gnala, kakšno presenečenje, najpogostejša motorizacija Volkswagnov – štirivaljni 2.0 TDI.  Tokrat v izpeljanki s 103 kilovati oziroma 140 “konji”, ki se mi zdi pravzaprav tudi najbolj optimalna motorizacija zanj. Seveda bi za tiste bolj dinamične po srcu več motorne moči in navora, v kombinaciji z nekoliko bolj na kratko preračunanim šeststopenjskim ročnim menjalnikom, poskrbelo za še bolj poskočen temperament avtobusa, a ne pozabite, da govorimo točno o tem, o avtobusu. In jasno je, da sta preganjanje skozi ovinke in divjanje po avtocesti v “busih” povsem na repu prioritet.

Kaj storiti?

Kdor malo bolje pozna družino Transporterjev ve, da jih Volkswagen loči na “privatniško” naravnanega Transporterja namenjenega prevozu vsega mogočega in nemogočega, na Caravello, prvenstveno namenjeno prevozu potnikov, ter Multivana, ki prevoz potnikov dviguje na še višjo raven ugodja.
Glede na tržno uspešnost modelov ne pričakujem, da bo Volkswagen pri šesti generaciji Transporterjeve družine strategijo delitve modelov spreminjal. Ob vsesplošni odličnosti Multivana T5 tudi ne pričakujem, da bo Multivan T6 resnično predstavljal dovolj velik korak naprej, da bi bilo smiselno razmišljati o zamenjavi. Zato, če imate v domači garaži že “čistokrvnega” Multivana T5, mislim, da se vam s skorajšnjim prihodom (predvidoma pretežno “kozmetično” nadgrajenega naslednika) ni treba pretirano obremenjevati. Vsi ostali, ki resno razmišljate o tovrstnem avtu in razmišljate, da bi vendarle počakali na novinca pa namig: ja, vsekakor počakajte nanj, a potem poskusite “izvohati” kakšnega dobrega T5 iz zaloge, za katerega bi se, zaradi prodajalčeve težnje po praznjenju skladišča, moralo dati iztržiti bolj ugodno ceno, kot če bi ga kupovali ta trenutek.

Več o Volkswagnu Multivanu si preberite na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kultiviran štirivaljnik, ki predstavlja ravno pravšnjo motorizacijo za Multivana. Šeststopenjski ročni menjalnik je preračunan na dolgo, njegova mehanika pa po Volkswagnovo lepo sodeluje z voznikom.
    8
  • Notranjost
    Četudi že konkretno v letih, je Multivanova notranjost dovolj lično oblikovana, opremljena z dovolj kakovostnimi materiali in notranjo prostornostjo, vredno pravega avtobusa.
    10
  • Opremljenost
    Deset tisoč evrov doplačil je potisnilo ceno v področje petdesetih evrskih tisočakov. Multivan zmore sicer še veliko več, a sem osebno zares pogrešil samo dodatna bočna vrata na levi strani avta in priklop za ključek USB (z glasbo).
    8
  • Vozne lastnosti
    Za razliko od Startlinea dejansko udoben na vseh sedežih. Zato, če vam je mar za sopotnike, se le "stegnite" do Multivana Comfortline ... doplačilo zanj je dosti manjše kot razlika v »obrabi« živcev zadnjih potnikov.
    8
  • Gospodarnost
    Varčen motor in na dolgo preračunan šeststopenjski ročni menjalnik pomagata do ugodne porabe. Več kot 50.000 evrov za družinski avtobus je seveda veliko denarja, a je tudi veliko prostornega, prilagodljivega in vsesplošno uporabnega sedemsedežnega avtobusa.
    8
  • Zmogljivost
    140 “konj” v več kot dvotonskem “zabojniku” ne more delovati dirkaško in tudi res ne uspe postreči s kakšno razburljivostjo. A ker je govora pravzaprav o avtobusu, se mi ta motorizacija vendarle zdi ravno pravšnja mešanica zmogljivosti, prožnost in gospodarnosti.
    7
  • Sklep
    Po mojem še vedno hudičevo dober avtobus, katerega naslednik bo tako predvidoma bolj kozmetično popravljen kot pa dejansko tehnično nadgrajen.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 52.102
dolžina × širina × višina (mm) 4.892 × 1.904 × 1.970
dovoljena masa vozila (kg) 3.000
emisija CO2 (g/km) 198
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/neomejeno ob rednem servisiranju
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,2
masa praznega vozila (kg) 2.141
medosna razdalja (mm) 3.000
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 173
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 103 (140) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 1.750-2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 42.665
pnevmatike 235/55 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,1/11,4/8,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,8/6,5/7,7
pospešek 0-100 km/h (s) 14,2
prostornina posode za gorivo (l) 80
prostornina prtljažnika (l) do 4.525
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 × 95,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Čakati?"


ucmanster
9 leta 2 meseci nazaj

zakon avto, edino, kar bi mi blo fino je, da bi se dalo na nek praktičen in enostaven način dva sedeža povezat med samo in tako spremenit v klop za 3.

 
Odraščanje
Kam naprej?