Pri tem je Transporter, kot že napoveduje njegovo ime, “delovni konj”, namenjen predvsem obrtniškim prevozom vsega mogočega. Caravelle je potniško orientirana izpeljanka, ki naj bi doživetje prevozov ljudi že dvignila na nekoliko višjo in udobno raven. Multivan je tretja in tudi najdražja opcija med njimi. Kot tak želi zagotavljati kar najbolj prestižno doživetje prevoza potnikov, pri čemer je omejitev le domišljija kupca. A tokrat na preizkusu žal ni bil model z vrha ponudbe temveč z drugega skrajnega konca. Preizkušeni Multivan Startline namreč predstavlja vstopno opcijo in zaradi tega ni tako zelo žlahten, kot Multivan z ustreznimi doplačili pravzaprav zmore biti.
Previdnost ne bo odveč
Preizkušeni Multivan tako ni imel zadnje trisedežne klopi, ki bi jo bilo moč pretvoriti v ležišče. Namesto tega je bilo v njem moč najti navadno sedežno klop z možnostjo poljubnega vzdolžnega premikanja, ki jo je po potrebi možno tudi v celoti odstraniti iz avta. Toda pri tem velja opozorilo. Sedežna klop tehta več kot 80 kilogramov, zato previdnost in vsaj dva para krepkih rok pri tovrstnem ravnanju ne bodo odveč.
Čas za malico
Podobno tudi v zadnjem delu Multivan ni imel vgrajenega vzdolžno pomičnega sredinskega večnamenskega otoka, katerega glavna posebnost je vgrajena “mizica pogrni se”. Zato pa je imel dva ločena sedeža v drugi vrsti. Ta dva je, tako kot sedežno klop v tretji vrsti, možno vzdolžno poljubno pomikati in sukati okoli navpične osi tako, da v njih sedeča potnika gledata bodisi v smeri vožnje ali pa nazaj.
Enako kot sedežno klop je seveda tudi dva sedeža možno povsem odstraniti iz Multivana, a si je tudi tu vredno zapomniti, da posamezen sedež tehta dobrih 40 kilogramov, kar za prenašati prav tako ni ravno mačji kašelj. Glede pogrešane mizice v sredinskem otoku avta predstavlja neke vrste izhod v sili na desnih drsnih vratih shranjena zložljiva mizica, ki jo lahko z nekaj iznajdljivosti uporabljate znotraj Multivana ali pa, recimo ob postankih na počivališčih za kratko malico, ob njem.
Spredaj: najbližje osebnim avtom
Sprednji del potniške kabine Multivana zaznamuje (za avtobuse) zelo dobra ergonomija sedenja, s po višini in dosegu izdatno nastavljivim volanskim obročem ter po višini nastavljivim voznikovim sedežem. Dober splošni vtis sedenja v prvi vrsti sedežev zaokrožuje uporabno zasnovana armaturna plošča s volkswagnovsko preglednimi in s podatki dobro založenimi merilniki. Voznik bo nedvomno vesel tudi položaja ročice menjalnika, ki je v peti generaciji Transporterja nameščena priročno blizu volanskega obroča na armaturni plošči.
Vožnja z Multivanom Startline je, tako kot z vsemi ostalimi Multivani, na prednjih dveh sedežih izvrstna. Motorni trušč je zelo dobro zadušen in tudi ostalega trušča vožnje je sprejemljivo malo. Požiranje cestnih nepravilnosti vseh vrst in oblik je, po zaslugi odlično nastavljenega vzmetenja prednje preme, ravno tako izvrstno, žal pa v drugi in tretji vrsti zgodba ne teče tako sijoče.
Če je v drugi vrsti, kjer potnika sedita približno na polovici med prednjo in zadnjo osjo, udobje vožnje še na dovolj visoki ravni, da bodo tudi daljše poti minile brez pritoževanj, pa temu vsekakor ni tako na klopi v tretji vrsti. Tam namreč potniki sedijo neposredno nad zadnjimi kolesi, ki so sicer posamično vodeni, a je zaradi v osnovi prevozniško nastavljenega vzmetenja zadnje preme prestrezanje cestnih nepravilnosti odločno slabše kot spredaj. Zaradi velike največje dopustne obremenitve skoraj 700 kilogramov je ta namreč ob razbremenitvi bolj toga, kot bi si potniki želeli. Temu na nek način pritrjuje tudi opažanje, da se z naraščanjem obremenitve Multivana tudi udobje vožnje na zadnji vrsti sedežev izboljšuje, a ravni udobja na prvih dveh sedežih kljub temu nikoli ne doseže.
114 “konjev” za dobri dve toni lastne mase?
Nalogo pogona je v primeru preizkušenega Multivana Startline opravljal dvolitrski TDI. Ta je premogel skromnih 84 kilovatov oziroma 114 konjskih moči. Ob dobrih dveh tonah lastne mase avta je to podatek o moči, ki ne deluje pretirano vzpodbudno. V veliko pomoč mu sicer priskoči nazivnih 250 njutenmetrov navora, ki predvsem pri mestnih hitrostnih povprečjih poskrbi, da Multivan vendarle ne deluje podhranjeno.
To drži vsaj v primeru, ko je avto bolj prazen kot poln, saj z naraščanjem obremenitve poskočnost TDI-ja hitro upada. Zadeva je na odprtih cestah že v osnovi obsojena na, da se izrazim kar najbolj nežno, manj intenzivno pospeševanje, saj pospeševanje do recimo potovalnih 130 km/h traja kar lep čas. Pri tem pa tudi priganjanje motorja v višje vrtljaje nima nekega smisla, saj doseže motor največjo moč že pri 3.500 vrt/min, kar se nenazadnje občuti tudi na cesti.
Močnejše izpeljanke istega motorja so v Multivanu na voljo bodisi v kombinaciji s šeststopenjskim ročnim menjalnikom ali sedemstopenjskim dvosklopkovnim DSG-jem. No, 84-kilovatna različica se mora zadovoljiti z vsega petstopenjskim ročnim menjalnikom, DSG opcija pa sploh ni uvrščena med opcije cenika dodatne opreme. Kljub za današne stanje tehnike skromno založenost menjalnika s prestavami, pa lahko poročam o dobri preračunanosti le teh. Navsezadnje so prestave razporejene tako, da je v prvi motor dovolj močan, v najvišji prestavi pa se tudi pri recimo potovalni hitrosti 130 km/h motor ne vrti nenormalno hitro.
Osem litrov ni utopija
Vožnja se pri tem odvija ob presenetljivo ugodni porabi goriva, saj se Multivan 2.0 TDI (84 kW) Bluemotion v povprečju zadovolji z le malo več kot osmimi litri plinskega olja na sto prevoženih kilometrov. Za dvotonski dostavnik z aerodinamiko “škatle za čevlje” se mi zdi to zelo dober dosežek vreden vsega spoštovanja.
Odvisno od potreb
Torej. Je Multivan bolj avtobus ali bolj avto z ogromno prostora? Če bi se vozil samo spredaj, bi nedvomno (zmotno) pritrdil, da je hudičevo blizu avta. Toda, ker sem na lastni koži preveril, kakšna je raven udobja na zadnji sedežni klopi, se nagibam bolj v smer, da je to vendarle avtobus. Sicer je res, da je nedvomno eden boljših avtobusov na tržišču, a vseeno še vedno avtobus.
Kot tak bo predvsem velikim družinam ali ljudem s številnimi prijatelji nedvomno predstavljal zelo dobro alternativo velikega večnamenskega dostavnika. Res pa je, da zaradi ogromnega naskoka velikih limuzinskih kombijev na področju udobja vožnje v zadnjem delu avta Multivan ni tako zelo primeren za tiste posameznike, ki jim je mar, kako se poleg njega vozijo tudi ostali potniki v njegovem avtu. Za vse malo bolj egoističnega značaja ali tiste, ki potrebujete samo dostavnik za do šest potnikov z vso njihovo prtljago, pa ga ni limuzinskega kombija, ki bi se lahko kosal z zajetnostjo litrov v Multivanu.
Več o Volkswagnu Multivanu si preberite na uradni strani.
Besedilo in foto: Peter Humar.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Volkswagen Multivan 2.0 TDI (84 kW) Bluemotion Startline – Avto ali avtobus?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Multivan Startline je Transporter/Caravelle z dodatki, medtem ko je Multivan Comfortline ali Highline povsem drug avto, z drugačnimi materiali, drugačno postavitvijo armaturne plošče, itd. Če razstavimo Transporterja ali Multivan (Comfortline), je razlika vidna že v šraufih. 🙂
In potniki v mojem Multivanu (Highline) se skoraj tepejo, kdo bo lahko sedel na zadnji sedežni klopi, ker se jim zdi boljše sedenje kot spredaj na sovoznikovem sedežu. Vendar ja… so drugačni blažilniki zadaj.