Poraba 5,8/10,2/7,3 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 32.820 eur
Plusi
  • uporabnost prtljažnika (toga polica/dno osnovnega prtljažnika)
  • prostornost prtljažnika
  • pogonski sklop kot celota
  • motorna prožnost (nad 1.500 vrt/min)
  • notranja prostornost
  • uporabnost in prilagodljivost večopravilnega sistema
  • opremljenost
Minusi
  • nizko nastavljen zasenčen snop žarometov
  • "sekundo« dolg pritisk tipke za zagon ali ugasnitev motorja

Opel Astra Sports Tourer je oznaka za karavansko izpeljanko Astre. Četudi so jo napovedali že dobri dve leti nazaj, je k nam prišla šele ob koncu preteklega leta. Se je čakanje izplačalo? Test.

Za osvežitev spomina: Opel je izhodiščno petvratno različico Astre prvič uradno predstavil poleti 2021. Približno pol leta kasneje je sledila še najava njene karavanske izvedenke Sports Tourer. Prodaja prve je v Sloveniji stekla spomladi 2022, na začetek prodaje druge pa smo morali počakati skoraj dve leti. Odgovor na vprašanje, zakaj je preteklo toliko časa, da je Astra Sports Tourer prišla na slovenske ceste, sicer niti ni tako pomemben, se bom pa zato potrudil odgovoriti na vprašanje, ali je bila vredna čakanja.

57 milimetrov + 211 milimetrov

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_01Naj začnem pri najbolj očitnem, fizičnih razlikah med obema karoserijskima različicama. Ni presenečenje, da sta Astra in Astra Sports Tourer v sprednjem delu, do vključno srednjega stebrička B, identična. Tam se pričnejo razlike, saj ima karavan za 57 milimetrov daljšo medosno razdaljo. Na pogled z boka deluje, da so zadnja vrata pri obeh izpeljanka enako dolga, več  je samo pločevine med zadnjim kolotekom in vrati. To se potrdi tudi v kabini, kjer je kolenskega prostora za zadnje potnike enako kot v petvratni različici, a več o prostornosti na zadnji klopi malo kasneje. Karavansko daljši je tudi previs preko zadnjih koles in sicer za kar 211 milimetrov.

Presenetljivo za karavane

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_40Oba dolžinska pribitka se odrazita v povečani prostornosti prtljažnika, ki meri v petsedežni postavitvi najmanj 597 litrov oziroma 164 litrov več kot v petvratni sestri. Z zlaganjem deljivega naslona zadnje klopi se sprosti prostora za največ 1.634 litrov prtljage, kar je točno 295 litrov več kot v krajši kombilimuzinski različici Astre. Prostornemu prtljažniku dviguje uporabnost le šest decimetrov od tal odmaknjen nakladalni rob prtljažnika. Dobrodošlo je tudi, da je rob poravnan z dnom prtljažnika, če je ta nameščen v zgornjem položaju. Ja, kar malo presenetljivo za karavane, a dno osnovnega prtljažnika v Astri Sports Tourer je pravzaprav toga polica. To pa je možno, kot je že utečena praksa sodobnih petvratnih kombilimuzin, namestiti v dva položaja. V privzdignjenem je ob vratih poravnana z nakladalnim robom, spredaj pa s poklopljenim naslonom sedežne klopi b povsem ravno dno skupnega prtljažnika. Druga možnost, pomik police navzdol, sprosti skoraj 15 centimetrov dodatnega višinskega prostora za prevoz višjih predmetov.

Pozor

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_27Premik v drugo vrsto sedežev razkrije, zadostnost odmerjenih centimetrov v vse smeri, čeravno je res, da premorejo nekateri tekmeci, recimo aktualni Seat Leon, več kolenskega prostora. V karavanski Astri je ravno tako dovolj prostora za mojo glavo (telesna višina 1,84 metra), a je res, da sem moral biti pri vstopanju ali izstopanju pozornejši na rob strehe, saj je ta v primerjavi s preostalim delom strešne obloge spuščen za približno deset centimetrov.

Prevlada

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_10Spredaj, okoli voznika in sovoznika, je centimetrov ravno tako v vse smeri dovolj, dobro zamišljeni pa sta tudi splošna ergonomija in ureditev voznikovega delovnega mesta. Slednjega zaznamujejo izdatna nastavljivost volanskega obroča in sedeža AGR, ki sta del opreme športnejših Aster GS in omogočata dodatno nastavljanje nagiba sedala. Notranje oblikovanje kabine Astre je dovolj zanimivo in všečno, da navkljub obilici črnine ta nikoli ne deluje zamorjeno ali turobno. Za dodaten pridih sodobnosti v kokpitu Astre poskrbita še dve osvetljeni črtici na prednjih vratih, ki jima je moč spreminjati barvo. V zgornjem delu armaturne plošče in oblog vrat so uporabljeni materiali praviloma prijetno mehki na otip, spodaj pa na sredinski konzoli ter vratnih oblogah prevladuje cenejša trda plastika.

Dovolj prilagodljiv sistem

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_31V kokpitu Astre in Astre Sports Tourer seveda ne morem mimo sredinskega zaslona in večoprvilnega sistema, ki teče na njem. Ta je novejšega tipa, vsaj jaz pa sem se z njim že srečal v nekaterih modelih, ki izhajajo iz istega avtomobilskega koncerna. Zanj je tudi v Astri (Sports Tourer) značilno, da dopušča izdatno prilagodljivost ureditve prikaza in bližnjic do priljubljenih sistemov ali menijev sistema. Razmeroma prilagodljiv je tudi prikaz merilnikov, za oba pa lahko izbiraš med štirimi različnimi barvami ozadja grafike. Skratka, čez prilagodljivost prikaza večopravilne enote se v Astri Sports Tourer vsekakor ne morem pritožiti.

Ustrezen pogonski sklop

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_28Preizkušeno karavansko Astro je gnala zelo dobro poznana kombinacija 1,2-litrskega turbobencinarja in 8-stopenjskega klasičnega avtomatika. Prvega zaznamujejo kultiviran tek, dobra prožnost (230 Nm) in zadostnost pogonske moči (96 kW oziroma 130 KM), drugega pa udobno menjavanje prestav in občutek, da ima v vsaki vozni okoliščini vklopljeno ravno pravo prestavo. Sam sem tako komaj kdaj ročno posegel v delovanje avtomatike, kar mu vsekakor štejem v dobro. Pod črto ni nobenega dvoma, da se ta pogonska opcija Astri Sports Tourer dobro poda.

Nepotrebno

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_21Malo manj dobro se karavanski Astri poda podvozje. To je namreč nastavljeno, vsaj za moj okus, občutno na togo stran. S tem želi Astra nagovarjati tiste bolj športne in dinamične po duši, kar ji med ovinki, s stališča izdatnosti prečnega nagibanja karoserije, tudi uspeva. Je pa res, da za dinamičen nastop med ovinki ne šteje samo prečno nagibanje, ampak še povratna povednost volana, njegova neposrednost ter odzivnost. Zadnji dve sta v Astri v najboljšem primeru na ravni razrednega povprečja, s prvo pa je še nekoliko nižje.

Žal je tako, da poudarjeno toga nastavitev vzmetenja pusti svoj davek med vsakodnevno uporabo. Takrat je namreč stresanja potnikov v vozilu, za moja pričakovanje za tovrsten avtomobil, nepotrebno veliko, s čimer predvsem na daljših poteh trpita spokojnost in udobje v vožnji.

Smiselna nadgradnja

Opel_Astra_SportsTourer_12Turbo_8AT_GS_19 Doplačilo za Astro Sports Tourer znaša v primerjavi s kombilimuzinsko Astro okroglih 1.100 evrov – dodatek, ki se meni osebno zdi smiseln oziroma upravičen. Osebno namreč menim, da podaljšan zadek modela Sports Tourer zelo dobro nadgradi Astrine številne odlike in ga obenem pretvori v sila uporaben, prilagodljiv in prostoren družinski avto. V tem smislu se je na karavan vsekakor splačalo počakati. Če bi le imel še nekoliko udobnejše podvozje …

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    O kombinaciji 1,2-litrskega turbobencinarja in 8-stopenjskega samodejnega menjalnika ne morem zapisati nič več novega. Lahko samo rečem, da tudi v Astri Sports Tourer s 130 KM prepriča kot optimalna izbira.
    9
  • Notranjost
    Astri Sports Tourer je objektivno gledano težko karkoli očitati. Prostorna, prijetno urejena in oblikovana, uporabna, prilagodljiva ter sodobno grajena. To, da je kakšna površina v kabini izdelana iz cenejše trde plastike, je pa danes v tem razredu bolj pravilo kot izjema. Vesel sem, da ima posodobljeno različico večopravilnega sistema, ki ponuja izdatno prilagodljivost prikaza in nabor bližnjic na domačem zaslonu.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme GS in še nekaj dodatkov je vsebovalo vse, kar bi si sam želel v tovrstnem avtu.
    9
  • Vozne lastnosti
    Zanimivo, kolikor so nekateri drugi Opli poudarjeno udobno nastavljeni, je Astra za moj okus že skoraj preveč športno toga. Ne bi rekel, če bi tekla beseda o kakšni Astri OPC in vsaj 200 KM, a temu ob 1,2-litrskem mlinčku in 130 KM ni tako.
    7
  • Gospodarnost
    1.100 evrov doplačila nad izhodiščno Astro se mi zdi sprejemljivo. Je pa res, da se mi sama osnova, Opel Astra, ne zdi prav ugoden nakup. A to je v današnjem času in avtomobilskem svetu, na žalost, redna praksa.
    5
  • Zmogljivost
    Za ta velikostni razred in tovrstni koncept avta se mi zdi 130 KM moči in 230 Nm navora optimalna izbira.
    8
  • Sklep
    Nova karavanska Astra se mi zdi veliko avtomobila, ki združuje uporabnost, prostornost, sodobno gradnjo ter, v mojih očeh, všečno oblikovanje in optimalno motorizacijo. Žal je tako, da je njen nakup daleč od ugodnega, a to ni toliko posledica tretmaja Sports Tourer, temveč samozavestno nastavljene izhodiščne cene.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 32.820
dolžina × širina × višina (mm) 4.642 × 1.860 × 1.481
dovoljena masa vozila (kg) 1.900
emisija CO2 (g/km) 134 (WLTP)
gibna prostornina (cm3) 1.199
kompresija (1:) 11,0
masa praznega vozila (kg) 1.421
medosna razdalja (mm) 2.732
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 96 (130) pri 5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 230 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 30.490
pnevmatike 225/45 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,8/10,2/7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,0 (WLTP)
pospešek 0-100 km/h (s) 9,9
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 597 - 1.634
število valjev/ventilov 3/12
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 75,0 × 90,5
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Vredna čakanja?"


Zodd
10 meseci 28 dni nazaj

130km 32k 🙂

RedBaron
10 meseci 30 dni nazaj

Pohvalno, da če že vgrajujejo avtomatski menjalnik, je vsaj pravi avtomatik (upam, da vzdržljiv) in ne tempirana bomba z dvojno sklopko.

Notranjost mi pa nekako ne sede najbolj… vsaj na slikah ne…

MORDOR
11 meseci 15 ur nazaj

Sem slišal da se vozniki vozil s tem motorjem sploh ne pozdravljajo na cesti. To pa zato, ker se vsak teden na servisih vidijo. Mal heca ne škodi.

xxl
11 meseci 1 dan nazaj

Vredna čakanja? S tem motorjem ne. Potem čakaš pogosto še na servisu.

Firediver
11 meseci 22 ur nazaj

Mislim, da bi že morala biti ketna namesto jermena.
Sicer pa, ta motor bi morali malce povrtati, na recimo 1.3l, da se za začetek reši slabega slovesa 1.2.

11 meseci 15 ur nazaj

Če se prav spomnim imajo variante z verigo 136 KM in drugačen tip menjalnika kot pa avto na testu.

xxl
11 meseci 12 ur nazaj

Točno in je to neka različica, katera je bolj MHEV kot HEV. Jaz pa ne bi rad bil preizkusni zajček, tako da…

 
Osveženi urbani avanturist
Klasična eleganca