Poraba 6,6 l/100km Največja hitrost 183 km/h Cena 22.120 eur
Plusi
  • notranja prostornost
  • prilagodljiv prtljažni prostor
  • občutek za oblikovne detajle
  • odlagalne površine
Minusi
  • anemičen volanski mehanizem
  • neudobni sedeži
  • brez avtomatske klimatske naprave pri dani ceni
  • skopa osnovna oprema
  • resolucija zadenjske kamere
  • prenizko nameščena stikala klimatske naprave

Verjetno ste že tudi sami opazili, da so novodobni Fiati čedalje bolj v znamenju številke 500. V njihovi modelni paleti se namreč pojavlja čedalje več najrazličnejših inkarnacij legendarnega modela 500, med katerimi lahko najdete tako brezstrešne, kakor tudi športno nabrite ter celo SUV izpeljanke. Tako se vsaj v prvem trenutku zdi, da velja ravno enoprostorski 500L, ki je odet v avanturistično Cross preobleko, za daleč najbolj vsestransko različico v njihovi ponudbi. Petstotica za vse okuse in letne čase torej! Oziroma – kot bi rekli naši zahodni sosedje – Cinquecento quattro stagioni!

Ščepec modnih dodatkov

Čeprav gre pri Fiatovem malem enoprostorcu, ki ga označujejo s črko L (large), za najbolj praktično in vsestransko inačico modela 500, pa v teh časih nima ravno lahkega dela. Če se namreč zgolj malce sprehodite po kakšnem bližjem naselju, boste brž opazili, da so takšne in drugačne enoprostorce pred družinskimi hišami v zadnjih desetih letih množično zamenjali trendovski križanci, ki naj bi bili precej bolj modni. Okej, resda gre pri Fiatovem 500L še vedno za najbolje prodajani mali enoprostorec na evropskih tleh, a se niti pod razno ne more več meriti s svojim športno uporabnim bratom z oznako X.*

FIAT 500L CROSS 03Vseeno pa 500L še vedno najde dovolj kupcev – četudi, roko na srce, velika večina prihaja iz Italije – ter dokazuje, da še nikakor ni za staro šaro. Lanskoletna kozmetična prenova, ki se je dotaknila kar 40% vseh njegovih delov, je obenem poskrbela za decentno osvežitev zunanjosti (nove dnevne LED luči – a žal brez opcije LED žarometov, prenovljena maska hladilnika, nove barvne kombinacije), ki pa jih bodo opazili zgolj največji zaljubljenci v vozilo, katero sicer izdelujejo v Kragujevcu.

In ker je že od nekdaj znano, da so Italijani daleč največji mojstri takšnega in drugačnega modnega lepotičenja, so tudi tokrat poskrbeli z verzijo »Cross« (pred kozmetično prenovo poznano kot »Trekking«), da zgleda 500L malce bolj »fensi«. Tako je omenjeno različico moč že od daleč prepoznati po posameznih polterenskih estetskih dodatkih (plastične obrobe), višji oddaljenosti od tal (25 mm) ter ob 250-evrskem doplačilu po »vsevremenskih« pnevmatikah, ki v Italiji slišijo na ime »pneumatici quattro stagioni«.

A vendarle, zakaj bi sploh pogledovali k treking verziji enoprostorskega 500L, če imajo Fiatovci v ponudbi tudi športno uporabni 500X, ki je – milo rečeno – precej bolj simpatično in skladno krojen?

Duh Multiple

FIAT 500L CROSS 29Vendar pa se znajo kakršnikoli dvomi o tem, zakaj sploh imajo pri Fiatu v ponudbi omenjeno vozilo, izpuhteti v trenutku, ko sedete vanj. V primerjavi s 500X se namreč ponaša s precej bolj zračno kabino, kjer bodo spredaj sedeli brez večjih težav celo osebki košarkarskih proporcev (nadstandardna prostornost za glave), zadaj pa dovolj udobno trije odrasli (oziroma pozimi dva v debelih puhastih bundah).Nenazadnje ima tudi za odtenek večji prtljažni prostor, ki je dovolj enoprostorsko prilagodljiv ter opremljen z obilico kljukic in uporabnih predalčkov.

Zadnja kozmetična operacija je hkrati doprinesla dodobra olepotičene merilnike, nova upravljala na volanskem obroču, znana že iz modela 500X (ali, če želite, Jeepovega Renegadea) ter precej bolj sodobno infozabavno napravo, kateri pa je še vedno moč očitati nepregledne menije s (pre)majhno pisavo.

FIAT 500L CROSS 13Žal se tokratna prenova, pri kateri so sicer resda poskrbeli za izboljšano zvočno izolacijo, ni malce bolj dotaknila voznikove ergonomije, saj je volan še vedno prepoložno nameščen, sedeži pa imajo precej neudobno konturo, saj so preveč izbočeni v ledvenem delu. Zanimivo, tovrstnih težav pri športno uporabnem 500X nisem opazil. In, »dio mio«, naj že enkrat poskrbijo za malce bolj izdatno serijsko opremo, saj boste tudi pri več kot 22 tisočakov vrednem vozilu še vedno zaman iskali avtomatsko klimo!

Družinski avanturist

Tako se zdi, da je odločitev med petstotkama z oznako »L« ali »X« več ali manj zgolj stvar stila in vsakodnevnih potreb. Še posebej zaradi tega, ker tudi pri pogonskih sklopih ponujata na slovenskem trgu precej podobne opcije. Pri čemer boste tako pri enem kot drugem zaman našli 4×4 pomoč. Škoda!

FIAT 500L CROSS 21Malce bolj avanturistično nastrojeni vozniki modela 500L Cross se morajo tako zadovoljiti zgolj s sistemom s tremi prednastavljenimi načini vožnje (vrtljiv gumb), ki prilagaja delovanje sistema ESP (način Traction+) ter pripomore k bolj nadzorovanemu spuščanju po strmih klancih (Gravity Control), kar bi sicer moralo predstavljati zadovoljiv kompromis veliki večini. V praksi je na strmem makadamskem klancu v načinu Traction+, ki simulira delovanje elektronske zapore diferenciala ter deluje do 30 km/h, resnično lepše »grizel« navkreber, sprednja kolesa pa so se opazno manj vrtela v prazno. Okej, le kakšnega domačina iz zakotja tam onkraj Dolomitov raje ne sprašujte o tovrstnih kompromisnih rešitvah sredi najhujše zime!

A prav nobenih resnejših vprašanj ne ponuja najmočnejša dizelska opcija pod motornim pokrovom, ki je sicer na voljo tudi pri nekaterih Jeepovih in Suzukijevih vozilih. Navorsko dovolj bogat motor sicer pokaže nekaj neodločnosti zgolj pri najnižjih vrtljajih, a se kasneje dodobra razživi ter je dovolj suveren tudi na kakšnem strmejšem hribovskem klancu (npr. polno naložen na poti proti smučarskemu središču). Žal pa za prenos moči skrbi zgolj ročni menjalnik (ki je sicer dovolj natančnih manir, vendar pa ročica ne mara pretirano hitrih gibov), pa četudi bi mu v teh časih precej bolj pristajala avtomatika. Poraba? Solidna, ne pa izvrstna, kot je to lahko pri podobno motoriziranih Suzukijih s štirikolesnim pogonom.

Jasno kot beli dan

Še največja razlika z »Jeepovim bratrancem« se tako pokaže med samo vožnjo, saj ponuja precej manj ekstatičnih doživetij. Tako je njegov volanski mehanizem precej bolj anemičen ter (tudi po vklopu funkcije City) še vedno pretežaško obtežen v skrajnih legah, zaradi česar ne zmore ponuditi pravih informacij s cestišča. Hkrati se ne more pohvaliti niti s pretiranim udobjem, saj je podvozje nastavljeno še za odtenek bolj čvrsto, kot bi to pričakoval od družinskega enoprostorca.

FIAT 500L CROSS 02In ko tudi ob ogledu cene testnega vozila še vedno ugotavljaš, da za dano vrednost še vedno ne ponuja niti avtomatske klime, kakor tudi (danes skoraj že samoumevne) navigacije ter vsaj nekaterih osnovnih varnostno-asistenčnih sistemov, se pričneš precej resno spraševati, zakaj bi se sploh odločil zanj. Nenazadnje tudi, ker ponuja konkurenca za enak kupček evrov precej bolj SUVerene in enako prostorne alternative (npr. Opel Crossland). A k sreči ponujajo ljubiteljem Fiatove značke tudi v lastni garaži dovolj simpatično opcijo, ki sliši na ime X. Petstotica, ki jo označujejo s črko L, pa bo verjetno še vedno več ali manj tudi v prihodnje navduševala zgolj v deželi naših zahodnih sosedov.

Tekst in foto: Urban Acman.

* V letu 2017 je bilo na evropskih tleh prodanih 63.100 modelov 500L (od tega kar 46.450 v Italiji) ter 90.049 500X (vir: leftlanesales).

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Znani 1,6-litrski turbodizel, ki se vrti tudi v nekaterih Suzukijih in Jeepih, je verjetno še najboljši del Fiatovega malega enoprostorca. Malce neodločen zgolj pri nižjih vrtljajih (pod 1.500), a se kasneje dodobra razživi. Menjalna ročica ne mara prehitrega pretikanja.
    9
  • Notranjost
    Najbolj praktičen »cinquecento« v ponudbi se ponaša s hvalevredno prostornostjo na zadnji klopi ter dodobra prilagodljivim prtljažnikom. Žal pa si negativno oceno zaslužijo prav vsi sedeži (tako spredaj, kakor tudi zadaj), ki se izkažejo za sila neudobne na daljših poteh.
    7
  • Opremljenost
    Pri vozilu, ki presega mejo 20 tisočakov, bi človek ponižno pričakoval vsaj avtomatizirano klimatizacijo, če že vsaj nekaterih (osnovnih) varnostno-asistenčnih pomagal ne. In nikar ne iščite na ceniku opcije žarometov, ki bi se ponašali z LED (ali vsaj ksenonsko) tehnologijo.
    5
  • Vozne lastnosti
    Resda vozila enoprostorskih zasnov nikdar niso ponujala kakšnih pretirano ekstatičnih voznih doživetij (razen morda kakšen Minijev Clubman JCW), ki bi kratila spanec vozniškim puristom, a bi se Fiatovi inženirji vseeno lahko vsaj malce potrudili pri dodatnih nastavitvah. Podobne sintetično anemične občutke na volanu dandanes ponuja zgolj še kakšna Dacia Logan.
    5
  • Gospodarnost
    Za ceno tokratnega testnega vozila, katere ne morejo opravičiti niti opremski dodatki, ponuja konkurenca precej bolj zanimive alternative. Pa najsi gre za čistokrvne križance (Opel Grandland, Suzuki S-Cross) ali pa za klasične enoprostorce, ki znajo biti celo prostornejši od Fiata (Renault Scenic, Citroen C4 SpaceTourer).
    6
  • Zmogljivost
    120 dizelskih »žrebcev« povsem solidno premika Fiatovega enoprostorca ter so dovolj živahni tudi med med malce bolj dinamično avtocestno vožnjo.
    8
  • Sklep
    Fiatova retro enoprostorska interpretacija malega modela 500, ki je odeta v avanturistično Cross preobleko, bi res lahko predstavljala najbolj vsestransko različico v ponudbi, a se vseeno zdi, da bodo kupci precej raje pogledovali k modnejši ter vozno suverenejši verziji X.
    6.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 14.490
cena testnega vozila (€) 22.120
dolžina × širina × višina (mm) 4.276 x 1.800 x 1.679
emisija CO2 (g/km) 114
emisijski razred Euro 6
gibna prostornina (cm3) 1.598
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.505
medosna razdalja (mm) 2.612
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 183
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 88/120 pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 20.490
pnevmatike 225/45 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9/4,0/4,3
pospešek 0-100 km/h (s) 11,5
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 400-1.480
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 79,5x80,5
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Eden namesto dveh
Več kot samo peta vrata