Prvi serijski land rover so britanci predstavili na amsterdamskem avtomobilskem salonu. Konceptualno je vozilo, kljub samosvojemu izgled slonelo na ameriškemu junaku II. svetovne vojne – Williysu. Pravzaprav dobesedno.
Prvi prototip je bil namreč izdelan kar na Jeepovem podvozju in zaradi ideje po cenejši izvedbi z volanom na sredini – kasneje se je ta ideja opustila in serijski land roverji so dobili levo ali desno postavljen volanski obroč. Karoserija je bila izdelana iz aluminijevih zlitin – predvsem kot posledica povojnega pomanjkanja jekla ter zadostnih količin aluminija iz letalske industrije. Pri snovanju land roverja je njegov "oče" Maurice Wilks želel izdelati neke vrste večnamensko vozilo, ki bi lahko služilo tako vožnjo v mesto, kakor tudi oranju njiv ter prevažanju pridelkov.
Tako je nastalo vozilo, ki je v veliki meri ostalo nespremenjeno vse do danes. Terensko vozilo, ki je bilo postavljeno na 80-palčno medosje, pravokotne linije, s platneno streho brez vrat (ta je land rover dobil šele tekom prvega leta) in stalen štirikolesen pogon. Prva vozila je poganjal 1,6-litrski bencinski motor, kateremu so leta 1950 povečali prostornino na dva litra.
Glede na to, da vsi kupci niso želeli zelo špartanske zasnove s platneno streho, so že leto po prvi predstavitvi predstavili različico s trdo streho in vsaj navidezno nekaj več udobja. Kasneje so 80-palčno medosje povečali na 86 oz. 88 ter dodali še daljšo različico z medosno razdaljo 107 oz. 109 palcev. "Kratka" in "dolga" različica sta v land roverovi paleti ostali vse do danes. Razlika je le v tem, da kratka različica že vrsto let meri 90, dolga pa 110 palcev.
Land rover je bil ob svoji predstavitvi razvrščen med gospodarska vozila, kar je na eni strani pomenilo, da kupec ob nakupu ni plačal davka, a je bil na drugi strani omejen z maksimalno hitrostjo 30 milj na uro. V začetku petdesetih let so, po tem ko se je nek Britanec, ki je bil kaznovan za prehitro vožnjo, pritožil, land roverja preimenovali v večnamensko vozilo. V skladu s tem so zanj, če se seveda ni uporabljal kot gospodarsko vozilo, veljale enake omejitve hitrosti kot za osebna vozila.
Land rover je v svoji šest desetletij dolgi zgodovini dejansko doživel le štiri oblikovne spremembe. Največja spremeba se je zgodila leta 1958, ko so predstavili serijo II. Takrat sta se žarometa iz maske hladilnika premaknila na pravokotne blatnike, kasnejše spremembe, vključno s serijo III, kjer so se spremenile zadnje luči, pa so že bistveno težje razpoznavne. No, nekoliko bolj "zaobljene" linije je land rover dobil ob predstavitvi zadnje generacije, ki nosi ime Defender. Kljub manj robatemu izgledu in nekoliko bolj civilnim karakteristikam, je pod karoserijo land rover ostal klen in robusten terenec, ki mu sodobni šminkerski esjuviji ne sežejo niti do blatnikov.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Land Rover: 60 let"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
defender je ze lahko robusten in klen v dolocenih pomenih besede, a se vedno velja za enega najbolj nezanesljivih in slampasto sestavljenih terenskih vozil. Glede na enostavnost konstrukcije in zgodovino, bi resno lahko popravili te problemcke.