Takrat je bilo tudi konec ugibanj ali bo nova Mazdina zvezda segmenta kompaktnih avtomobilov res podobna večji Mazdi6. Ne samo, da sta si po videzu precej enotni, saj sta obe oblikovani v slogu oblikovalskega jezika Kodo, ki ponazarja gibanje živali v naravi, ampak tudi Mazda3 za večjo sestro ne zaostaja kaj dosti v prepričljivih lastnostih, saj bo deležna vseh prednosti skupka tehnologij Skyactiv ter pametnih sistemov za pomoč vozniku, ki jih Mazda trži pod imenom i-Activsense.
Pri Mazdi ne pozabijo povedati, da stvari radi počnejo po svoje. Za primer so v uvodnem delu predstavili zgodbo ameriškega atleta Dicka Fosburyja, ki je s svojim inovativnim pristopom in vztrajnostjo poskrbel za pravo malo revolucijo v panogi skoka v višino, kjer so do tedaj tekmovalci uporabljali tehniko škarjic. Fosbury je začetnik tehnike s hrbtom naprej, danes znane kot Fosburyjev skok ali Fosburyjev slog, s katerim pobral zlato kolajno v skoku v višino na poletnih olimpijskih igrah leta 1968 v Ciudad de Méxicu ter s tem poskrbel za množico sledilcev, ki so v naslednjih letih prevzeli njegovo idejo.
Tudi nova Mazda3 na prvi pogled deluje športna in polna energije, pogled na utripajoč rdeč obroč sredinskega merilnika pa vozniku ob vstopu nakazuje, da srce njegove Mazde3 utripa le zanj. Čeprav je z nekaj manj kot štirimi metri in pol skupne dolžine ostala enaka svoji predhodnici, se ponaša s kar 2.700 mm medosne razdalje, kar jo uvršča v vrh razreda. Dimenzijsko so se pohvalili še s podatkom, da je širina odprtine prtljažnika v limuzinski različici kar 100 mm širša od predhodne generacije.
Nabor motornih različic je večinoma že dobro znan in preizkušen v Mazdi6. Dizelski Skyactiv-D 2.2 (110 kW), ki izpolnjuje emisijsko normo Euro 6, je na voljo s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom v obeh karoserijskih različicah, v 5-vratni varianti pa tudi s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom. Bencinski Skyactiv-G 2.0 je na voljo v standardni (88 kW) in zmogljivejši (121 kW) različici, pri čemer je zmogljivejša na voljo le pri kombilimuzini v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, standardno pa je moč dobiti v obeh karoserijskih izvedbah z ročnim ali samodejnim 6-stopenjskim menjalnikom. Ponudbo zaokrožuje bencinski Skyactiv-G 1.5 motor (74 kW), ki ga dopolnjuje 6-stopenjski ročni menjalnik.
Mazda3 poleg ostalega vozniku ponuja inovativno in čim manj stresno okolje, v katerem mu omogoča, da kar največji del svoje pozornosti namenja dogajanju na cesti. Njegove pomembne elemente predstavljajo barvni 7-palčni informacijski zaslon na dotik, tipke za upravljanje na volanskem obroču, krmilnik HMI 2.0 v spodnjem delu sredinske konzole ter projekcijski zaslon pred voznikom, ki poskrbi za prikaz podatkov o hitrosti, delovanju (prilagodljivega) tempomata, navigaciji in varnostnih sistemih.
Novost predstavlja Mazdin sistem povezljivosti MZD Connect, ki kot osnovo za svoje delovanje uporablja aplikaciji Aha in Stitcher. Aplikaciji si uporabnik namesti na svoj pametni telefon, ki ga poveže preko USB ali Bluetooth povezave ter kasneje izbere v Mazdinem meniju Entertainment. Aha združuje velik nabor internetnih radijskih postaj, avdioknjige ali spletne oddaje (podcast), socialni omrežji Facebook in Twitter ter informacije o vremenu, hotelih in restavracijah, medtem ko Stitcher poskrbi za novice; oba si je moč namestiti brezplačno. MZD Connect dopolnjujejo Mazdine lastne aplikacije, namenjene vzdrževanju vozila in ekološki vožnji.
Novo Mazdo3 bodo prvi kupci lahko odpeljali domov od danes dalje, vsaj v bencinskih 5-vratnih izvedbah, na dobavo limuzin in dizelskega motorja pa bo treba počakati do decembra. Njene cene se gibljejo v razponu med 13.990 EUR za 5-vratni Emotion z bencinskim 1.5 motorjem do 27.490 EUR za prav tako 5-vratni Revolution Top CDI150 s samodejnim menjalnikom.
Več na uradni strani.
Besedilo in foto: Urška Radolović.
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Mazda3: slovenska predstavitev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Zavarovalnici je vseeno za ccm^3 : )
miapan, zato ker ne mislim zalagati države in zavarovalnice… 😉
Ima direktni vbrizg, izkoriščajo pa tudi ventilsko tehniko namesto dušilne lopute (throtle?). Motor pri nizki moči deluje na atkinsonovem principu (trik z odpiranjem ventilov) podobno kot Toyotini hibridi.
Sem bral nekaj o tem, ja, malo večji atmosferci, z velikim kompresijskim razmerjem, tudi navor je kar spodoben, ampak pri dokaj visokih obratih (4000). NI pa mi čisto jasno, ali gre tu za bencinarje z “navadnim” vbizgom, ali z t.i. direktnim vbrizgom (možnost delovanja pri revni zmesi z vbrizgom v kompresijskem taktu)?
Zadnjič smo lahko slišali, da se je Mazda namesto za “downsizing” odločila za “rightsizing” strategijo razvoja motorjev.