tehnika

Citroënov robotizirani menjalnik BMP6V

To, kar je Citroën leta 2002 začel z robotiziranjem petstopenjskega menjalnika v C3, C2 in C1, je nadgradil še s povsem novim šeststopenjskim robotiziranim menjalnikom v modelu C4. Za razliko od petstopenjskega sensodrivea iz manjših bratov pa je štiricin menjalnik poimenovan BMP6V (Boite Manuelle Pilotee 6 Vitesses). Slednje je najbrž načrtno, saj je novinec v številnih pogledih dejansko boljši od povsem povprečnega "sensodrivea".


Šest namesto pet
Prvi napredek, ki so ga inženirji naredili, je, da niso serijskemu petstopenjskemu menjalniku modela C4 1.6 HDi z 80 kilovati dodali le elektronike in servokrmiljenja sklopke ter prestav, temveč so dejansko razvili nov menjalnik iz ničle. Posledica tega so povsem drugačna prestavna razmerja prvih petih prestav in dodatna šesta prestava, katere skupna prestava je težja kot peta pri ročnem bratrancu. Zaradi tega se motor pri enaki hitrosti počasneje vrti kot pri ročnem menjalniku, kar pusti svoj pečat tudi na porabi goriva.

Tri do pet odstotkov manj požrešen
In res, Citroën poroča o tri- do petodstotnem zmanjšanju porab izmerjenih po standardu ECE. Če te odstoke prevedemo v stokilometrske litre, to pri mestni vožnji pomeni, da se C4 1.6 HDi z menjalnikom BMP6V zadovolji s 5,8 l/100 km, medtem ko porabi z ročnim 6,1 l/100 km. Za sto kilometrov izvenmestne vožnje zahteva robotizirana različica 3,8 litra, ročna pa se zadovolji na isti poti z okroglimi štirimi litri. V ECE povprečju petstopenjski C4 1.6 HDi popije 4,8 l/100 km, šeststopenjki "robotik" pa tri decilitre manj, oziroma 4,5 l/100 km.

Prilagaja se tipu vožnje
Novi menjalnik se po besedah Citroënovcev stalno prilagaja stilu vožnje voznika in voznim okoliščinam ter ob vklopu športnejšega načina pretikanja popestri občutke med vožnjo.

Samodejno ali povsem ročno
Za razliko od hišnega "sensodrivea" ponuja BMP6V eno glavno prednost. Poleg izbire med popolnoma samodejnim in popolnoma ročnim načinom izbiranja prestav, se lahko voznik z dvemi priročno nameščenimi obvolanskimi ročicami vmešava v samodejni režim delovanja menjalnika in po lastni presoji predčasno izbere nižjo ali višjo prestavo ter tako recimo izrabi zavorni učinek, kjer ga sicer ne bi mogel, ali pretakne prestavo višje, saj je že dosegel potovalno hitrost.
Po drugi strani se Citroën pohvali tudi z dejstvom, da z izbiro ročnega režima delovanja menjalnika dejansko prepusti vožnjo rokam voznika, saj menjalnik vztraja v prestavah, tudi ko se motor zavrti v najvišje motorne vrtljaje.

Dodan ščepec športnosti

Ob izbirni ročici se nahaja tipka S, ki vklopi športni režim delovanja menjalnika. To pomeni, da menjalnik dlje vztraja v posamezni prestavi (pri polnem pospeševanju pretakne šele na začetku rdečega polja) in tudi samo pretikanje je hitrejše. V normalnem režimu in samodejnem delovanju menjalnika so preklopi podrejeni udobju vožnje, kar med drugim pomeni, da traja pretikanje 1,2 sekunde, medtem ko traja isto opravilo v ročnem načinu delovanja 0,8 sekunde. Z vklopom športnega režima se ta časa skrajšata na samodejnih 0,5 sekunde oziroma ročnih 0,4 sekunde.

Menjavanje prestav poteka po naslednjem postopku
1. Pride do zahteve po zamenjavi prestave (ali v ročnem načinu preko obvolanskih ročic oziroma prestavne ročice, ali v samodejem načinu delovanja na podlagi tipal, ki spremljajo vozne okoliščine vozila).
2. Krmilni računalnik menjalnika zazna zahtevo, jo obdela ter prevzame nadzor nad motorjem ter upravljanjem sklopke.
3. Navor motorja je ublažen in sklopka se postopoma odklaplja.
4. Ob povsem odklopljeni sklopki računalnik sproži aktuator menjalnika, ki izključi doslej vklopljeno prestavo, sinhronizira vrtljaje motorja in izbere novo prestavo.
5. Sledi postopno vklapljanje sklopke in povečevanje navora motorja za zaključek menjavanja prestav.

Preberite tudi test: Citroën C4 1.6 HDi (80 kW) BMP6V VTR Pack

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Volvo širi paleto ekološko prijaznejših motorjev
Volkswagen Golf BlueMotion