Glavna sestavina

Duster se vse od leta 2004 na zunaj praktično ni spremenil, saj Romuni že vrsto let stavijo na preverjen recept. V lonec so vrgli nabite boke, visoko oddaljenost od tal, vse skupaj pa začinili z nekaterimi kromiranimi dodatki in posebnimi barvnimi kombinacijami. Recept, ki je očitno pisan na kožo ljudem širom sveta, saj jo jih prodali že več kot 850.000, vmes pa Dusterjevo priljubljenost povečevali s številnimi omejenimi serijami. Še pred prenovo so pripravili atraktivno različico Extreme, meni daleč najljubše, predvsem na račun strešnih daljinskih luči in črno bele barvne kombinacije.
Po šminkerski različici Blackstorm je naposled prišel čas za novo modelno leto. Ker so ljudje vse bolj zahtevni, njihov okus pa sčasom vse bolj prefinjen, so preverjenemu receptu dodali le nekaj začimb. K bolj znanim so tokrat dodali nekaj povsem novih, takšnih, ki jih v končni mešanici nikoli ne bi pričakovali.
Nove sestavine v stari embalaži
Na prvi pogled so najbolj očitne novosti posebna zelena barva, spremenjena aluminijasta platišča in paket zaščite. Novo generacijo večopravilne enote je težko opaziti, saj so spremembe vidne le v periferiji in grafičnem dizajnu ikon. Žal testni primerek ni bil opremljen z vzvratno kamero, ki se je prvič znašla na seznamu opcijske opreme, temveč so pri vzvratni vožnji na pomoč priskočila ”le” parkirna tipala.

Tokratni Duster predstavlja korak naprej za Dacio, saj je Renaultov 1,5-litrski štirivaljni dizelski agregat prvič opremljen s sistemom stop&start. Romunski dragulj se je na našem testu znašel že vsaj petkrat, če me spomin ne vara, je bil v nosu motornega prostora vedno nameščen močnejši 81-kilovatni dizelski agregat, ki je moč primarno prenašal na sprednji kolesni par, po potrebi pa se je prenos porazdelil na vsa štiri kolesa.
Ravno zato je težko odkrivati toplo vodo. Zaradi kratkega prestavnega razmerja so namensko nadomestili reduktor, s tem pa se jasno motor pri različici 4WD v vseh prestavah vrti hitreje kot pri zgolj dvokolesno gnanih Dusterjih. Žal niti vstop v novo modelno leto ni zmanjšal trušča v potniški kabini, ki nastane zaradi višjih obratov pri vseh prestavah, obenem pa je višja tudi povprečna poraba goriva.
Še malo
Romunsko-francoska naveza mora v Dusterja vložiti še kakšno sestavino več. Res je, da je z zadnjimi popravki in prenovo proti koncu leta 2013 Duster postal uporabniku bolj prijazen športni terenec. Z vsakim letom pridobi kakšno uporabniku pomembno novost, zato ni več zaželjen le pri lovcih, gozdarjih ali reševalci, temveč se za njim vse večkrat obračajo tudi družine in vozniki, ki od avtomobila pričakujejo zanesljivost, preprostost in terenske sposobnosti.

A morajo pri Dacii kljub vsemu popraviti še kakšno malenkost. Največja zamera leti na volanski obroč, ki je nastavljiv samo po višini, zato je težje najti optimalen položaj za volanom – vsaj jaz ga nisem našel. Druga večja stvar, ki me je močno zmotila, je nivo hrupa v potniški kabini. Vem, da gre za nizkocenovno vozilo, ki je v osnovi (dizelski agregat in štirikolesni pogon) bistveno cenejše od konkurence, a sem prepričan, da bi poleg mene še marsikdo drug prav rad doplačal kakšnega stotaka več in dobil izboljšano izolacijo. Pri nižjih hitrostih nekako še gre, na avtocesti pa je hrup res pretiran.

À la Gordon Ramsay
Pometač aka Duster potrebuje še nekaj malenkosti, da bo poleg odličnih terenskih sposobnosti imel vse, kar imajo dražji športni terenci. Z novo generacijo dizelskega agregata, ki prvič deluje s sistemom stop&start, je v povprečju porabil okoli šest litrov, kar je malenkost manj kot ob najinem zadnjem srečanju. Še vedno je cenovni kralj, ki na cesti ni nikakršna redkost, tako opremljen pa bo zlahka našel še kakšnega novega ljubitelja. V prihodnje morajo izdelek popestriti še s katero od zgoraj opisanih sestavin in nad končnim receptom bi bil lahko zadovoljen še vročekrvni Gordon Ramsay.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Izboljšan romunski recept za vsak okus"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kako se pa kaj obnese 1.2 tcei 4×4? Ga je kdo že stestiral?