Testi

Mazda3 Sport 2,0i TX Plus i-stop

Poraba 6,9/11,8/9,1 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 21.382 eur
Plusi
  • dinamična podoba
  • lega na cesti
  • bogata oprema
Minusi
  • prostor za sprednja potnika
  •  zgolj povprečen prtljažnik
  • preglednost nazaj

Za zmanjševanje porabe in emisij vse več proizvajalcev v svoje avtomobile vgrajuje različne tako imenovane start/stop sisteme za samodejno zaustavitev in ponovni zagon motorja ob krajših postankih. Tak sistem je razvila tudi Mazda in ga najprej vgradila v novo trojko z dvolitrskim bencinskim motorjem. Test.

Novo trojko smo najprej preizkusili z vstopnim 1,6-litrskim bencinskim motorjem, nato z 1,6-litrskim dizlom, sedaj pa je prišel na vrsto še dvolitrski bencinar s svojevrstnim sistemom samodejne zaustavitve in ponovnega zagona motorja i-stop (idle stop).

Hitro in uglajeno, a s številnimi omejitvami

Pri Mazdi so “pogruntali” prav poseben sistem, ki deluje v povezavi s sistemom neposrednega vbrizgavanja bencina v valje. Ob zaustavitvi motorja elektronika preko raznih tipal ugotovi, kateri valj je “na vrsti” za izvedbo delovnega takta. V trenutku ponovnega zagona motorja namreč sistem v tem valju, kjer od zaustavitve motorja ostala v valju že pripravljena mešanicazraka in goriva,vžge iskro na svečici, ki potisne valj navzdol ter tako zaganjalniku dodatno pomaga zagnati motor. Ta rešitev omogoča uglajen in hiter zagon motorja, ki se zgodi v vsega 0,35 sekunde,s čimer se umešča med najhitrejše na trgu. Pri Mazdipravijo, da lahko sistem omogoča do 14-odstono znižanje porabe goriva ter posledično zmanjšanje emisije CO2-ja.

V praksi ob postanku prestavimo v prosti tek, motor pa se pri tem zaustavi in skoraj neopazno ponovno zažene, ko pritisnemo na stopalko sklopke. Res se vse skupaj zgodi hitro in dokaj neopazno, a zadeva ima kar nekaj omejitev. Čeprav sistem uporablja dodatno baterijo, ne dovoli zaustavitve motorja, če je klimatska naprava nastavljena na najvišjo ali najnižjo vrednost, ali če je razlika med nastavljeno in dejansko temperaturo v vozilu prevelika, ogrevanje in odmrzovanje stekel ne sme biti vklopljeno, motor mora biti seveda ustrezno ogret, zmotijo pa ga lahko tudi ekstremne temperature zraka (pod -10 in nad 50 oC) ali prevelika nadmorska višina (nad 1.800 m). Iz varnostnih razlogov se motor prav tako ne ustavi, če voznikov varnostni pas ni pripet, ali če so odprta voznikova vrata. Druga praktična težava je, da se na primer ob vključeni klimatski napravi motor kar prehitro ponovno zažene. Tisti, ki se sistema ne morejo navadit, ali se jim njegovo delovanje v določenem trenutku zdi moteče, pa ga lahko izklopijo z enostavnim pritiskom na gumb.

Umirjenih 150 konjičev

Dvolitrski bencinski motor razvije 111 kilovatov (151 KM), kar se morda sliši veliko, a v tem paketu ne uspe ponuditi ravno razburljivih trenutkov. Zato, da se zavrti in lepo zapoje, ga je treba priganjati, pri čemer se poraba takoj oddalji od pojma varnčnosti. Kljub temu da smo se trudili, da bi i-stop čimvečkat opravil svojo nalogo, se je poraba na testu gibala okoli devet litrov na 100 prevoženih kilometrov.

Prijetno dinamična

Nova generacije trojke, podobno kot prva, prepriča z voznimi lastnostmi, ki dovoljujejo tudi bolj dinamično vožnjo. Razmeroma trda nastavitev podvozja preprečuje pretirano zibanje karoserije tudi pri hitreje odpeljanih zavojih. Dober, za odtenek slabši, kot pri predhodnem modelu, se zdi volanski mehanizem, ki je malce manj neposreden in komunikativen, kot smo bili vajeni. Delovanje ročnega menjalnika ostaja natančno ter, zahvaljujoč kratkim hodom prestavne ročice, tudi hitro in prijetno športno.

Vse, kar potrebujemo

Pri opremi TX Plus, nad katero se uvršča le še dinamični paket GTA, lahko kaj pogrešajo le najbolj zahtevni uporabniki. Za varnost je poskrbljeno z zavornim sistemom ABS, s sistemom za nadzor stabilnosti DSC, ki vključuje sistem za preprečevanje zdrsa pogonskih koles TCS, avto pa ima vgrajene tudi štiri varnostne blazine in varnostni zavesi za obe vrsti sedežev ter sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah. Udobju so namenjeni elektrifikacija stekel in zunanjih ogledal, dvopodročna samodejna klimatska naprava, zelo kakovosten zvočni sistem znamke Bose in gretje sprednjih sedežev. Ob naštetem, najdemo še kopico funkcionalne opreme, ki lajša življenje modernega voznika in iz katere velja omeniti potovalni računalnik, modrozobo napravo za prostoročno telefoniranje, tipalo za dež, radarski sistem, ki združuje pomoč pri spreminjanju voznega pasu in spremljanje mrtvega kota RVM ter vedno dobrodošla tipala za pomoč pri parkiranju zadaj.

Za konec

Čeprav Mazdina trojka, v kombinaciji z dvolitrskim bencinskim motorjem ne blesti na področju zmogljivosti in niti pri porabi goriva, se je ponovno izkazala za zelo solidno izbiro v široki pahljači modelov C-segmenta. Od marketinško izpostavljenega in vsekakor tehnično izvirnega sistema i-stop pa v praksi ne moremo pričakovati čudežev. Njeni glavni aduti tako ostajajo dinamična podoba, dobre vozne lastnosti in bogata oprema.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor je soliden, menjalnik zelo dober.
    8
  • Notranjost
    Oblikovno zanimiva, z možnostjo napredka pri kakovosti materialov.
    8
  • Opremljenost
    Ne vključuje luksuza, ima pa vse, kar potrebujemo.
    9
  • Vozne lastnosti
    Ponuja zelo dobro lego ob zadovoljivem udobju.
    9
  • Gospodarnost
    Kljub sistemu i-stop, varčnost ni njena močna točka.
    7
  • Zmogljivost
    Ob navedeni moči motorja bi pričakovali več živahnosti.
    7
  • Sklep
    Dobra izbira s sitemom i-stop ali brez njega.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 21.090
cena testnega vozila (€) 21.382
dolžina × širina × višina (mm)  4.415× 1.755 1.465
dovoljena masa vozila (kg) 1.835
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/ 3 leta
gibna prostornina (cm3) 1.999
kompresija (1:) 10,0
masa praznega vozila (kg) 1.265
medosna razdalja (mm) 2.640
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 111 (151) pri 6.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 191 pri 4.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,9
pnevmatike 225/50 R E17, 6,5 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9/11,8/9,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,3/5,4/6,8
pospešek 0-100 km/h (s) 10,6
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 340 - 1.360
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 87,5 83,1
zavore spredaj/zadaj kolutne (prisilno hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Mazda3 Sport 2,0i TX Plus i-stop"


Grega_
15 leta 1 mesec nazaj

No moja pije, 9,5 če jo tiščim do konca, če jo lepo peljem po omejitvi pa jo spravim na malenkost čez 8 litrov. (2.0-150konjev). Zelo pa stari manjka šesta prestava, tale pa jo ima. Avto pa je kvalitetno narejen, to pa moram rečt, v petih letih niti ene izredne napake, še žarnica ni šla k vragu (xenon), menja olje,filtre, gume in to je to. Pa se avta ne špara. Mestna poraba pa je okoli 10 pozimi. Je pa res da za te konje bi se lahko bolje obrnil motor, zgleda jo tudi teža malo matra, drugače pa turbo kit, ki paše kot ata na mamo, pride 900 usd 🙂

Polo78
15 leta 1 mesec nazaj

@Sašo5: Mogoče boš ti (in tudi drugi) končno enkrat dojel mojo poanto "antiznačkarstva", ki dejansko pomeni to, da zame NE obstaja znamka, ki bi jo samo hvalil in hkrati na drugi strani nikoli pograjal. To ni dvoličnost ampak objektivnost! In ja, tudi Mazda ima določene "napake", a to še zdaleč ne pomeni, da je avto jajc – nasprotno! Kvaliteta je večkrat dokazana in potrjena pri raznih supertestih ter zadovoljnih lastnikih. In kdor trdi, da je avto kot celota jajc je totalno pristranski, neobjektiven ter po možnosti zaljubljen v neko drugo znamko. Seveda pa ostaja dejstvo (ki ga nisem nikoli zanikal), da bi lahko Mazda počasi začela razmišljat o sodobnejših agregatih. A na srečo ne obstaja samo 1.6 in 2.0 motor, ampak imaš tu še celo paleto zelo dobrih turbodizlov ter močnejših bencinarjev.

15 leta 1 mesec nazaj

"Mlinčki" z 90-100 konji dosegajo okol 12 sekund, tale 150 konjska mazda pa 10,6? Za zjokat.

Žumi
15 leta 1 mesec nazaj

kaj bebcate!! 0-100 hahah to je treba ukint, treba je gledat elastičnost. pa važno je kaj avto da od sebe od 70km naprej!!

vanmarkus
15 leta 1 mesec nazaj

dokler se ford ne bo zmigu kaj z turbaki nebo niti mazda
drugače ta motor sem sprobal v prejšnji trojki in je bolj penzija glede na moč pije pa kot žolna

 
BMW 320d touring xDrive Steptronic
Volkswagen Golf GTD