Dejstvo je namreč, da Zafira B še naprej ostaja v ponudbi, kot taka pa naj bi bila tudi namenjena neke vrste tradicionalnim kupcem enoprostorcev. Na drugi strani želi biti njena tretja generacija prvenstveno avto za ljudi, ki iščejo v avtih več kot samo sredstvo za prevoz kar največjega števila potnikov in/ali prtljage. Želi biti potovalnik. Potovalnik s stilom.
Odvisno, kako resno računate rabiti sedem sedežev
Sicer s to željo na nek način posnema Fordovega S-MAXa, a ponuja po zaslugi možnosti doplačila tudi za šesti in sedmi sedež, vendarle nekaj tiste drugačnosti, ki jo trg zahteva. Pri tem se mi, tudi v kombinaciji cenejših dveh paketov opreme Essentia in Enjoy, doplačilo 400 evrov izključno za dodatna dva dodatna sedeža v zadku, ne zdi nenormalno veliko. Je pa res, da to velja samo v primeru, če se bosta šesti in sedmi sedež tudi dejansko uporabljala. Nikakor pa ne morem mimo drobnega tiska, ki spremlja Tourerjevo sedemsedežnost. Prostora nad glavama potnikov v tretji vrsti namreč ni v izobilju, pravzaprav ga je po spominu tam celo manj kot v Zafiri B. Iz tega razloga svetujem tistim, ki nameravajo Zafiro resneje uporabljati kot sedemsedežnik, da ostanejo pri različici brez dodatka Tourer.
Lounge za prvorazredno potovanje
V notranjosti vleče Tourer še največ oblikovnih vzporednic z manjšo Merivo, zunaj pa se poslužuje nekaterih novih oblikovnih elementov, ki ga dovolj učinkovito ločijo od tekmecev in resnici na ljubo tudi sester. Okoli prvih petih potnikov je prostora dovolj v vse smeri. V drugi vrsti sedežev so trije samostojni sedeži, ki jih je moč izdatno vzdolžno pomikati, jim nastavljati naklon naslona in jih seveda tudi zložiti. Nekaj dodatne posebnosti Zafiri Tourer zagotavlja še sistem prilagajanja zadnjih sedežev Lounge. Pri njem se lahko srednji sedež pretvori v udobno oporo za roki potnikov na zunanjih sedežih, skrajna sedeža pa se pri tem lahko pomakneta še malenkost proti notranjosti avta in nazaj. S tem se sprosti nekaj več širinskega in vzdolžnega prostora, vožnja v Tourerju pa postane nadvse podobna letenju v prvem razredu.
Ponovno bogat nabor motorizacij
Komur opisano še ni dovolj za izbor Zafire Tourer, bo morda pomagal nabor pogonskih sklopov. Navsezadnje ima na eni strani Zafira B v ponudbi vsega skupaj samo pet motorjev (tri bencinarje in dva turbodizla) in še to vse z nekoliko starejšim datumom tehnike. Na drugi strani Tourer, poleg novejših in tudi zmogljivejših turbodizlov, premore tudi naprednejše turbobencinarje.
Vsaj 103-je naj bodo
Testni primerek je bil opremljen z 1,4-litrskim turbobencinarjem in nazivnimi 103-kilovati (140 »konji«) ter 200 njutenmetri nazivnega navora. Številke na papirju dosti obljubljajo, a v resnici nekaj manj dostavijo. Hvale vredna je njegova prožnost v spodnji polovici motornih vrtljajev. Tam je namreč motor, predvsem pri mestnih hitrostih, z lahkoto kos ne ravno majhni lastni masi vozila. Po tej plati me je mali motorček, glede na izkušnje iz manjše sestre Merive, pozitivno presenetil. Žal turbobencinar ne nastopa enako suvereno tudi med izvenmestno vožnjo in hitrostih, ki presegajo mejo 100 km/h. Tam namreč tudi 200 Nm navora deluje dokaj anemično in neprepričljivo. Dodatno moti vožnjo še »dretje« motorja, ko se njegova glavna gred suče hitreje kot 4.000 vrt/min, zadeva pa postane še bolj naporna in ušesom neprijazna, ko motorni vrtljaji presežejo mejo 5.000 vrt/min. Res pa je, da štirivaljnika nad to mejo niti ni smiselno priganjati. Navsezadnje tam od sebe ne da kaj dosti več in se bolj dere kot pa odločno pospešuje. V mojih očeh zato 1.4 turba ne bi označil kot najbolj posrečeno motorizacijo za Tourerja … ugibam, da bi se mu bolje podal kakšen turbodizelski CDTI.
Zavedam se, da niso vsi ljudje nagnjeni k dinamičnemu stilu vožnje, in zato tudi ne pričakujejo eksplozivnosti in poskočnosti na vsakem metru vožnje. Veliki večini ljudi služi avto zgolj za prevoz iz točke A v točko B, določenemu odstotku istih pa predstavlja cilj poti samo potovanje … in na te cilja Opel s Tourerjem. Verjamem, da je za ta šcepec »popotnikov« tudi 1.4 turbobencinar dobra izbira. Toda, če vam bencin že lepše diši kot dizel, priporočam, da ostanete vsaj pri 103-kilovatni različici 1.4 turba. Navsezadnje 88-kilovatna izpeljanka že v Merivi ni najbolj prepričala, Zafira Tourer pa bi, predvsem zaradi še večje lastne mase, z njo še bolj spominjala na »nepremičnino«.
Po dinamiki vožnje caplja za glavnim tekmecem
Osebno sem mnenja, da mora avto, ki je tako potovalno naravnan kot želi biti Zafira Tourer, ponujati nekaj tudi za voznika, ne le za potnike. S tem mislim seveda na dinamiko in zabavnost vožnje. Po tej plati je S-MAX nedvomno pred Zafiro Tourerjem. Slednja je namreč preprosto premalo povratno povedna, odzivna in vsesplošno zabavna, da bi se lahko resneje postavila S-MAXu po robu.
Vsega ni moč kupiti
Opel z dolgimi seznami doplačljive ali serijske opreme ter obširno paleto pogonskih sklopov že več let skrbi za vsesplošno privlačnost svojih modelov. Seveda Opli zadnjih nekaj let niso tako zelo popularni samo zaradi tega, a nedvomno pomaga.
Enakega pristopa so se Nemci seveda poslužil tudi pri Zafiri Tourer, ki si jo lahko kupec izdatno prilagodi lastnim potrebam in željam. Res je, da najtesnejši tekmec Ford z S-MAXom na ponuja tako bogatega nabora opcij kot Opel pri Tourerju. Toda, Ford ponuja nekaj, česar pri Oplu ni moč doplačati … užitek v vožnji. Iz tega razloga je jasno, da pravi S-MAX še naprej nosi Fordovo značko.
Več o Zafiri Tourer si preberite na uradni strani.
Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Opel Zafira Tourer 1.4 Turbo – Opel S-MAX?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Se popolnoma strinjam z nixxonom.. če nočeš imeti kombija, kaj ti sploh ostane? mazda 5 z ogabnim zadkom in zastarelimi bencinskimi motorji al pa grand c-max z novim 1.6 ecoboostom :). (ali pa razni kangooji ipd.. ampak to je druga zgodba)
Pa resno, kaj je z nemci in drsnimi vrati na njihovih minivanih??? A je to res taka znanstvena fantastika da jih edino Sharan in njegovi brati po novem imajo al kaj? Ne vem, meni je to, če že moram trpeti s takim avtom, ena od poglavitnih prednosti. Nikakor mi ne gre v glavo da se več proizvajalcev za to ne odloči.
Koleka je dal manj kot 25k za dizla 165 KM, z dodatno opremo (prilagodljivi žarometi, park senzorji …). Avto všečen. Malo me je samo presenetilo, ker sem računal na bolj mehko podvozje.
na splošno, kar lep avto v živo sem ga videl le enkrat vendar mi zadnje luči delujejo nekam znano…Bi pa rekel lede s-maxa ki mi je še vedno najlepši v razredu, da se kljub parim letom, ki je na cesti še vedno vrhunsko pelje.