Testi

Seat Alhambra Style Ecomotive 2,0 TDI CR DPF DSG 170

Poraba 5,3/10,5/7,5 l/100km Največja hitrost 204 km/h Cena 36.879 eur
Plusi
  • varčen in zmogljiv motor
  • dovolj prostora za sedem potnikov
  • bogata serijska oprema
  • udobje v vožnji
  • zvočna zatesnitev kabine
  • prilagodljivost
  • veliko odlagalnih površin
  • dober samodejni menjalnik
  • priročnost drsnih vrat
  • lega na cesti
Minusi
  • slaba preglednost naprej in nazaj - nujnost parkirnih tipal
  • zaradi velike širine vozila
  • pri vožnji čez visoke ovire -

Pred kratkim predstavljena dvojčica bolj prepoznavnega enoprostorca – Volkswagnovega sharana, je v uredništvo zapeljala le nekaj tednov po predstavitvi. Kaj vse ponuja in zmore Seatova interpretacija? Test.

Enoprostorec od nog do glave, a oblika je vseeno prijetno moderna

Oblikovati vozilo iz razreda enoprostorcev se zdi na prvi pogled kaj lahko delo – kar največ prostora je potrebno nameniti potniškemu prostoru pa je stvar »rešena.« Vseeno alhambra in pravzaprav enak sharan v novi generaciji prinašata prijetne, recimo ji, sveže rešitve. Opazen prirastek v dolžino, širino in pri medosni razdalji, v primerjavi s predhodnico, naredijo vozilo veliko, a ta vseeno ne deluje glomazno. Oblikovanje prednjega dela, z izstopajočo masko motorja in fluidno oblikovanimi žarometi, je v opaznem kontrastu z ne zelo pokončnim prednjim steklom in kabino z veliko steklenimi površinami. Ta se konča s praktično navpičnim zadnjim steklom zadka, kjer spet dominirajo luči. Pozorni opazijo tudi morda največjo novost – drsna bočna vrata – kljuki prvih in drugih sta namreč blizu skupaj.

Prostor za sedem potnikov, urejenost, praktične rešitve, zgledna prilagodljivost …

Široko odpirajoča sprednja vrata ter višje (razredno specifično) nameščeni sedeži omogočajo lahko vstopanje in sedanje. Zaradi vrsto nastavitev (elektrika za pomik naslona in nastavitev ledvenega dela) je položaj za sedenje dobro prilagodljiv. V dve smeri nastavljiv volan omogoča hitro ureditev dobrega položaja za vožnjo. Tega še izboljšuje pregledna instrumentna plošča in urejena sredinska konzola, ravno tako »dvignjena«, zato so vsi gumbi in stikala še lažje dosegljivi. Ergonomija ustreza, priročne so številne odlagalne površine in zaprti predali, med njimi izstopa sredinski naslon za roke spredaj, ki skriva velik predal, USB vtič in 12V vtičnico.

Kljub veliki panoramski stekleni strehi, katere prednji del je električno pomičen, moč pa jo je tudi (električno) zastreti, je prostora spredaj v vse smeri v izobilju, še posebej izdatna se zdi tako višina, kot širina. Steklena streha vnaša tudi veliko svetlobe kljub serijski zatemnitvi bočnih stekel.

Dostop do zadnjih dveh vrst sedežev omogočajo že omenjena drsna vrata, ki odprejo veliko površino v boku vozila – v testnem primeru so bila vrata, enako kot velika prtljažna, električno pomična. To zna biti priročno in vsekakor privlači poglede, smo se pa spraševali o dolgoživosti sistema, sploh po dolgih letih odpiranj in zapiranj.

Trije posamezni sedeži druge vrste so ergonomsko oblikovani, nastavljati je moč tako naklon naslonjala, kot vzdolžni pomik. Sedenje je sproščeno, prostora dovolj – največ ga je za noge. Čeprav so vsi sedeži druge vrste enakih mer, gre kljub izdatni širini vozila na sredo prej posaditi otroka kot odraslega.

Bočna sedeža je moč tudi prevrniti naprej in tako omogočiti sorazmerno preprost dostop do tretje sedežne vrste, kar je več kot le zasilna sedeža čisto zadaj. Širine in celo višine je namreč dovolj, oblazinjenje ni špartansko, največ izzivov bo za noge. Ob neuporabi sta priročno zložena v dno prtljažnika.
Vseh pet zadaj sedečih razvajajo tako lastne prezračevalne šobe, kot samodejna klimatska naprava za ločeno nastavitev klime za zadnji del vozila – del t.i. deželne opreme.

Če »stoji« vseh sedem sedežev, je v prtljažniku na voljo vsega 267 litrov, ob zloženih zadnjih dveh sedežih je prostora že za 658 litrov. V kolikor na preprost način z dnom zadnje vrste izenačimo še tri sedeže druge vrste, dobimo 2.430 litrov prostora, za prevoz dolgih kosov lahko podremo še sovoznikovo naslonjalo. Prtljažnik je zgledno obdelan, za utrditev prtljage so na dnu ušesca, skriva dodatne predale za drobnarije, pokriva pa ga prtljažni rolo, s katerim z lahkoto rokujemo.

Paket opreme Style je že sam po sebi bogat

Bogatejši od dveh paket opreme Style že serijsko ponuja vse najpomembnejše za varnost in udobje, zato se slabih pet evrskih tisočakov doplačila za opremo, kot so med drugim električna drsna vrata, ne zdi potrebnih. Res pogrešali smo le parkirna tipala – praktično nujno se zdijo zadaj, a tudi spredaj.

Zmogljiv motor, prepričljiv samodejni menjalnik

Dvolitrski TDI, ki smo ga preizkusili, je bil močnejši od obeh iz ponudbe. S svojimi 125 kilovati (170 KM) in 320 Nm navora (350 Nm pri ročnem menjalniku) omogoča skoraj 1,8 tone težkemu vozilu suverene vozne lastnosti, a vseeno ugodno porabo goriva. V zelo mrzlih jutrih res potrebuje nekaj sekund predgretja, a tudi mrzel ne teče zares robato in je vedno pripravljen »za delo«. Odlično delujoč šeststopenjski samodejni menjalnik kompenzira ščepec »turbo luknjo čisto spodaj«, pospeševanja so suverena tako pri nizkih hitrostih v mestu, kot tudi pri polni obtežitvi pri avtocestnih hitrostih. Možnost ročnega pretikanja – tudi preko ušesc na volanu smo izkoriščali le poredko, ves čas pa sistem samodejnega zadrževanja vozila na mestu, recimo pred semaforji, ko je ročica menjalnika v položaju D. Motor je kultiviran, kaže precej veselja do vrtenja in je dobro zadušen. Ugodna je tudi poraba. V povprečju ni presegla sedmih litrov in pol, gotovo tudi na račun sistema Start-Stop. Omenimo še, čeprav to v Sloveniji (še) »ne šteje«, da motor ustreza okoljskemu standardu Euro 6 – po »domače« – je zelo čist.

V vožnji potovalnik prve vrste


Številne spremembe na podvozju in vzmetenju, izboljšan volanski mehanizem, večja medosna razdalja, širši koloteki, odlični ksenonski žarometi, zmogljive zavore, odzivno vzmetenje in učinkovito blaženje naredijo alhambro za potovalnik prve vrste. Lega je zgledna, zmeraj predvidljiva, smerna stabilnost pomirjujoča. Udobja v vožnji je v izobilju, suverenost se malenkost izgubi le pri vožnji preko globokih udarnih jam, ali visokih »ležečih policajev«, ko je opazno, sploh, če je avto prazen, da obtežba vozila lahko znaša kar 764 kilogramov.

Z natančnim volanskim mehanizmom, ki v mestu omogoča lahkotno vrtenje, vozilo zlahka usmerjamo v želeno smer, ne glede na način vožnje (ne pozabimo, v kateri razred vozilo sodi) je meja zdrsa visoko, zavore vedno delujejo učinkovito, se ne pregrevajo, občutek na pedalu ostaja vedno enak. Pri avtocestnih hitrostih cenimo nizko raven hrupa v kabini, le tesna parkiranja so »bolj križ« – zadek gre le slutiti, prednji del tudi, zato se zdi odločitev, v serijski opremi izpustiti parkirna tipala, vsaj nenavadno.

Pod črto

Druga generacija alhambre ima vse tisto, kar so kupci prve generacije pogrešali. Je izdatno bolj prostorna, opazno bolj prilagodljiva, skladnejše zunanje podobe, drsna bočna vrata namesto klasičnih se tudi zdijo rešitev brez pravih minusov, moč jo je naročiti z vrsto napredne opreme za varnost in udobje. Testna je razvajala ravno s takšno opremo, udobjem, ki išče sebi enakega, ter pogonskim sklopom, ki omogoča suverene vozne lastnosti, a obenem varčuje pri gorivu. Kljub precej konkurence na trgu je malo tako uravnoteženih enoprostorcev. Odločitev, izbrati španskega ali nemškega dvojčka, pa prepuščamo vam.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    zmogljiv in varčen motor, zelo dober samodejni menjalnik
    9
  • Notranjost
    Prostorna, zelo prilagodljiva, ergonomsko blizu popolnosti, dobri materiali in obdelava
    10
  • Opremljenost
    Razen parkirnih senzorjev in navigacije ima vse, kar potrebujemo
    9
  • Vozne lastnosti
    Potovalnik v pravem pomenu besede - kjer gresta udobje in lega na cesti z "roko v roki"
    9
  • Gospodarnost
    Ugodna poraba goriva, cena, sploh še z dodatno opremo pa daleč od nizke
    9
  • Zmogljivost
    Pospešek pod desetimi sekundami in preko 200 km/h končne hitrosti so za enoprostorca dovolj
    9
  • Sklep
    Enoprostorec z veliko začetnico
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 36.879
dolžina × širina × višina (mm) 4.854 x 1.904 x 1.720
dovoljena masa vozila (kg) 2.540
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1.968
kompresija (1:) 16,0
masa praznega vozila (kg) 1.776
medosna razdalja (mm) 2.919
menjalnik/pogon šeststopenjski samodejni/sprednji
največja hitrost (km/h) 204
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,9
osnovna cena vozila (€) 31.316
pnevmatike 215/60 R16 7,0 J x 16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,3/10,5/7,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,4/6,7/5,9
pospešek 0-100 km/h (s) 9,8
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 267 - 2.430
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 x 95,5
zavore spredaj/zadaj ventilirani koluti/koluti
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

9 komentarjev za "Seat Alhambra Style Ecomotive 2,0 TDI CR DPF DSG 170"


Vseved
13 leta 4 meseci nazaj

To tekočino dobiš tudi na bencinskih črpalkah.

marebu
13 leta 4 meseci nazaj

lepša kot sharan pa čeprav sta si skor enaka.

Gosic
13 leta 4 meseci nazaj

Madonca vsaka tipka posebej slikana.

xandrej
13 leta 4 meseci nazaj

Isto kakanje kot FAP. Pri Fap-u se isto ko tankaš in zapreš rezervar vlije v rezervar ena tekočina ki zmanjšuje strupene pline… Samo to so že eni pogruntali leta 2000.

toMmy
13 leta 4 meseci nazaj

P.S.: Nenazadnje greš komot dotočit k kakšnemu avtoprevozniku, če servisi nabijejo ceno.

 
A7 3.0 TDI quattro 180 kW S tronic
Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm Distinctive