Testi

Strup po imenu fabia RS

Poraba 6,4/11,2/8,6 l/100km Največja hitrost 224 km/h Cena 19.819 eur
Plusi
  • motor
  • menjalnik
  • vodljivost
  • kakovost izdelave
  • oprema
  • cena
Minusi
  • cenen izgled določenih materialov
  • (pre)majhni volanski prestavni ročici

Pri Škodi zelena barva pomeni dinamičnost. Testna fabia pa je bila res zelo zelena. Ali lahko s 180 konjiči, sedemstopenjskim dvosklopkovnim menjalnikom ter prikupnima ušescema za volanskim obročem sploh pričakujemo kaj drugega? Test.

Agresivna, s pomočjo barve pa tudi zelo opazna

Že povsem običajna fabia ponuja izbiro dvobarvne karoserije, kar omogoča zelo dobrodošlo individualizacijo po želji kupca v slogu Minija. Njena najbolj popoprana različica z oznako RS k temu dodaja bolj agresivno oblikovana odbijača, zadnji difuzor, opazno dvojno izpušno cev ter 17-palčna platišča iz lahke litine, ki si jih je moč, poleg v serijski srebrni barvi, za manjše doplačilo omisliti še v črni, beli ali pa, kot v primeru testnega avta, v antracitni kombinaciji, ki se ji še najbolj poda. Čehinja pa je lahko še posebej aktraktivna, če naročimo, da njeno karoserijo odenejo v strupeno zeleno kovinsko barvo v kombinaciji s črno streho.

Precej manj vpadljiva notranjost

V primerjavi z zunanjostjo se potniški prostor zdi bolj navaden in oplemeniten le z nujnimi športnimi elementi. Izstopata predvsem športna sedeža, ki ponujata zelo dobro bočno oporo, takoj za njima pa se uvrsti trikraki volanski obroč, odet v perforirano usnje. Da gre za najbolj popoprano fabi, pa opozarjajo še prestavna ročica menjalnika DSG, ki je povezan z malima prestavnima ročicama na volanskem obroču, pedali iz aluminija ter oznake »RS« na sedežih in spodnjem kraku volanskega obroča. Ostalo je precej monotono, zlasti vratne obloge, ki delujejo preveč plastično. Ergonomija voznikovega prostora in razporeditev upravljalnih skolpov sta po VAG-ovo premišljena in racionalna, prav tako se ne moremo pritoževati nad prostorom, ki so ga namenili tako sprednjima kot potnikom v drugi vrsti. Zgledno uporaben je tudi prtljažni prostor, ki je pravilno oblikovan in lepo obdelan, s pomočjo zlaganja naslona zadnjh sedežv pa ponuja od 315 do 1 160 litrov prostora.

Veliko konjičev in serijski DSG

Najbolj zanimiv in izjemen del te fabie pa se skriva pod pločevino. Za pogon namreč skrbi s kompresorjem in turbopolnilnikom podkrepljeni bencinski motor z oznako TSI, ki razvije kar 132 kilovatov moči (180 KM) pri 6.200 vrtljajih in 250 njutonmetrov največjega navora med 2.000 in 4.500 vrtljaji na minuto. Pri njem se najprej soočimo z rahlo zaspanostjo pod 2.000 vrtljaji in zato z nekoliko slabšo odzivnostjo, kot bi jo pričakovali. Od tam naprej pa imamo opravka le še s hitrim in zveznim pospeševanjem. Le-to spremlja hitro dvigovanje kazalca vrtljajev, ki se ob prenosu štafete na višjo prestavo spusti takoj po prehodu na rdeče polje. Da se vse skupaj dogaja bliskovito hitro, skrbi sedemstopenjski menjalnik z dvojno sklopko DSG, ki ponuja običajen in športni način delovanja. Pri slednjem menjalnik pri pospeševanju ob odvzemu plina ne prestavi v višjo prestavo in tako motor ohranja v višjih vrtljajih, brez katerih ni dinamične vožnje. S pomikom prestavne ročice v desno imamo na voljo tudi ročno sekvenčno prestavljanje, vselej pa se lahko med sedmimi prestavami sprehajamo s pomočjo ročic na volanskem obroču. Manjša zamera gre rahli zamudi, ki se pojavi preden menjalnik »zagrabi« pri prestavljanju v vzratno prestavo in obratno. No, za zares športno vožnjo bi tudi prestavni ročici na volanskem obroču morali biti malce večji. Ob umirjeni vožnji motor teče povsem tiho in šele med 5.000 in 7.000 vrtljaji tudi z zvokom izda, kaj zmore. Ob priganjaju je zvok sicer športno rezek, prav nič pa ne bi škodilo, če bi mu izpušni sistem dodal nekaj globine.

Kljub očitni športni naravnanosti fabia RS ni pretirano žejna. Ob priganjanju je na testu zahtevala približno 9,5, ob sproščeni vožnji pa se je poraba ustalila pri 8,6 litra na 100 prevoženih kilometrov.

Trda, a ne preveč

Zato, da bi zadostilo zahtevam zmogljivega motorja, je podvozje fabie RS nastavljeno primerno trdo. To zagotavlja zanesljivo lego in preprečuje prečno nagibanje karoserije v zavojih. Trši blažilniki pri vožnji čez neravnine sicer ne uspejo prestreči vseh udarcev in tresljajev, nastavitev pa ni tako ekstremna, da ne bi bila tudi vsakodnevno uporabna. K dobri vodljivosti prispeva natančen volan, ki ustrezno poroča o stiku koles s podlago, bi pa za športno vožnjo bil nekoliko težji. Tako imamo opravka z odločnim, a ne ravno brezkompromisnim športnim avtomobilom.

Ob bogati serijski opremi doplačila niso nujna

Poleg elementov v službi estetike in dinamičnega duha fabia RS prinaša tudi vso nujno in manj nujno opremo za varnost in udobje. Serijsko ima med drugim vgrajen zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabilnosti ESP, štiri varnostne blazine, nadzor tlaka v pnevmatikah, samodejno klimatsko napravo, avtoradio s predvajalnikom zgoščenk in datotek v zapisu MP3, naslon za roke spredaj, smerno prilgodljiva sprednja žarometa, tempomat in tipala za pomoč pri parkiranju zadaj. Našteto je na voljo za kar razumnih 18.599 evrov, z nekaj dodatki, kot so dvobarvna karoserija, dnevne luči v LED tehniki (na prostoru, ki je običajno namenjen meglenkam), naprava za pranje žarometov, varnostni zavesi in večfunkcijski volanski obroč, pa pristanemo na ceni, ki se približuje 20 tisočakom.

Za konec

Z dodatkom oznake RS v imenu dobimo zelo dinamičen, a ne brekompromisno športnen avto, ki je zato primeren tudi za sproščeno, vsakodenevno uporabo. Poleg zmogljivega motorja in serijskega dvosklopkovenga menjalnika DSG Čehinja po zmerni ceni ponuja tudi prostorno in praktično notranjost ter bogato serijsko opremo.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv motor z odličnim menjalnikom.
    9
  • Notranjost
    Prostorna in ergonomsko dobro zasnovana, manjka ji le kanček osebnosti.
    8
  • Opremljenost
    Vse, kar potrebujemo, je serijsko.
    9
  • Vozne lastnosti
    Nevtralna lega in dobra vodljivost s posluhom do udobja.
    9
  • Gospodarnost
    Ni draga ob nakupu in zna biti sorazmerno varčna pri porabi goriva.
    8
  • Zmogljivost
    Zmogljivosti, ki zahtevajo voznikovo zdravo pamet.
    9
  • Sklep
    Tehnično dovršen in dostopen športen avtomobilček z uporabno vrednostjo.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 19.819
dolžina × širina × višina (mm) 4.029 x 1.886 x 1.492
dovoljena masa vozila (kg) 1.718
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 4 leta/12 let /3 leta/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1.390
kompresija (1:) 10,1
masa praznega vozila (kg) 1.318
medosna razdalja (mm) 2.464
menjalnik/pogon 7stopenjski DSG/spredaj
največja hitrost (km/h) 224
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 132 (180) pri 6.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 250 pri 2.000 - 4.500
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,0
osnovna cena vozila (€) 18.599
pnevmatike 205/40 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4/11,2/8,6
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,7/5,2/6,4
pospešek 0-100 km/h (s) 7,3
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 315 - 1.160
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 76,5 x 75,6
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

11 komentarjev za "Strup po imenu fabia RS"


rizi007
13 leta 2 meseci nazaj

…za Fiat fane

zraice
13 leta 2 meseci nazaj

Punto Abarth je pa res zakon

peroRS
13 leta 2 meseci nazaj

Meni se pa ravno to čar pri taki igrački, da navzven za večino zgleda kot povsem navadna Fabia 1.2, v resnici je pa kar konkretna zverinica pod havbo. Pa še nekaj…vse nekaj moti “dolgočasna” notranjost. Kot da ima konkurenca kaj bolj “živahno”. Clio RS je plastičen kot navaden Clio, Corsa OPC pa razen odličnih sedežev ravno tako nima nevemkakšne hude notranjosti, na kakšnega Puntota pa sploh nočem pomislit, ker bom ratal slabe volje.

toMmy
13 leta 2 meseci nazaj

No ima pa vsaj trenutno najboljšo reklamo na tv! =)

R-26
13 leta 2 meseci nazaj

Ob priganjaju pije le liter več, kot ob sproščeni vožnji…..tole Fabio pa niso glih kej dost naganjal 😀 …pa za nek športni avtomobil bi se lahko malo bolje potrudil glede zunanjosti in mu dali kakšne bolj agresivne dodatke. Zame je tole na prvi pogled navadna Fabia z drugimi feltnami.

 
Chevrolet cruze za družinska križarjenja
Še vedno sodobni yaris