Več analitikov se je strinjalo, da višje evropske carine ne bodo v večji meri ustavile prihoda kitajskih električnih modelov. Njihove marže so glede na postavljene evropske cene modelov visoke. “Predvidevamo, da bodo lahko zvišanje carin v veliki meri vnesli v svoje visoke stopnje dobička in stranka ne bo opazila nobene razlike,” je za Europe Autonews dogajanje na trgu komentiral Matthias Schmidt iz analitičnega podjetja Schmidt Automotive.
Odločitev Evropske komisije bo znana kmalu
Odločitev Evropske komisije glede uvedbe dodatnih dajatev za kitajske električne modele se pričakuje zelo kmalu po zaključku evropskih volitev. Za zdaj ni veliko uradnih informacij, ali bodo sprejeli določene ukrepe in v kakšni meri bodo obdavčili kitajske proizvajalce. Situacijo so ocenili tudi pri Rhodium Group, kjer so prepričani, da bi višje carine imele učinek le, če bi dosegle 50 odstotkov vrednosti samega avtomobila. Kot so zapisali, pričakujejo dvig carin z zdajšnjih 10 na 30 odstotkov. Ob tem pa bodo “nekateri kitajski avtomobilski proizvajalci, zaradi občutnih cenovnih prednosti, še vedno ustvarjali lep dobiček na avtomobilih, ki jih bodo izvozili v Evropo,” so zapisali v svojem poročilu pri Rhodium Group.

Višje dajatve bi močno udarile po žepu predvsem kitajske proizvajalce električnih modelov, kar bi v določeni meri lahko vplivalo na prodajo v Evropi. Toda Schmidt je mnenja, da bo cena teh modelov ostala nespremenjena, prodaja bo še vedno rasla, le čisti dobiček proizvajalca se bo primerno zmanjšal. “Pravzaprav ne morejo zahtevati višje cene od uveljavljenih blagovnih znamk. Nadaljevali bodo na enaki ravni cen in delovali z nižjimi stopnjami dobička,” je svoje stališče predstavil Schmidt.
300 tisoč prodanih v Evropi
V letu 2023 se je v Evropski uniji prodalo 300 tisoč električnih avtomobilov oziroma 19 odstotkov trga električnih vozil, ki so bili izdelani na Kitajskem. Največji delež ima Teslin model 3, okoli 99.500 prodanih v Evropi je bilo izdelanih v tovarni v Šanghaju. Preostanek se dokaj enakomerno razdeli med nekatere kitajske znamke in evropske znamke, ki tam izdelujejo svoje modele.
Pri Rhodium Group so glede na cene doma in v Evropi prišli do preprostega zaključka, da ima BYD v Evropi tako visoke marže, da si lahko privoščijo izrazito prilagajanje cene. Električna limuzina Seal U na Kitajskem stane 21.769 evrov, v Nemčiji pa 41.990 evrov. Pri modelu BYD Atto 3 gre za podobno zgodbo, na Kitajskem je cena 17.923 evrov, v Nemčiji 37.990 evrov.
Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: BYD, MG.)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Analitiki enotno: Kitajci lahko zaslužijo tudi ob 30-odstotnih dajatvah"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
A je pri id3 kaj drugače? (In drugih)
Ne
Če je to res, potem zanimivo kako nizki so proizvodni stroški kitajskih avtov.
Nekje je pisalo, da na kitajskem prodajajo z minusom in si glavni dobiček ustavrjajo ravno v Evropi. Je pa to posledica zelo velike konkurence na kitajskem.