Dizel in dva bencinarja

Enako kot Q5 in A5, je tudi novi A6 Avant zasnovan na premijski platformi PPC (Premium Platform Combustion), ki si jo znamka Audi deli s Porschejem. Ob začetku prodaje bodo v pogonski paleti na voljo trije motorji – dva bencinska TFSI in en dizelski TDI. Močnejši bencinski šestvaljnik (270 kW/367 KM, 550 Nm) in dizelski štirivaljnik (150 kW/204 KM, 400 Nm) sta nadgrajena z blagohibridno tehnologijo MHEV plus in delno elektrificirana, kar med drugim v primeru manevriranja ali počasnega mestnega prometa omogoča tudi izključno električno vožnjo s pomočjo alternatorja v pogonskem sklopu (18 kW/24 KM).
V osnovi ima model pogon na sprednji kolesni par, štirikolesni pogon quattro pa je na voljo pri dizelski in močnejši bencinski izvedenki. V kombinaciji s pogonom quattro je opcijsko na voljo tudi štirikolesno krmiljenje, kjer se pri hitrostih do pribl. 60 km/h zadnji kolesi obračata za do pet stopinj protismerno glede na sprednji kolesi za boljšo okretnost, pri srednjih in visokih hitrostih pa se zadnji kolesi obračata istosmerno za stabilno in natančnejšo vožnjo. A6 Avant je serijsko opremljen z elektromehanskim progresivnim krmiljenjem.
Kupcem bo na voljo izbira med tremi vrstami podvozja, standardno naj bi bilo v primerjavi s predhodnikom zasnovano bolj v smeri udobja, športno je izrazito togo in zniža karoserijo za 20 mm, prilagodljivo zračno vzmetenje pa vozilu omogoča širok razpon med udobjem in športno vodljivostjo. Med obeti za (upamo ne preveč oddaljeno) prihodnost sta različici A6 Allroad in RS6 Avant.
Daljši, aerodinamično optimiziran

Sprednji del, za razliko od električnega A6 e-trona, nima deljenih luči, emblem krogov pa je nameščen na samem zgornjem robu prepoznavne maske, ki pod prostorom za registrske tablice nič kaj posrečeno skriva radar in tipala. Na zadku sta žarometa opremljena s tehnologijo OLED 2.0, zaključki izpušnih cevi pa bodo predvidoma tudi v tem primeru izdajali motorizacijo pod sprednjim pokrovom. Zveni znano? Podobnosti z novim A5 Avant je ogromno, morda celo preveč za nepozornega opazovalca, ki bi znal imeti težave z razpoznavanjem modela.

Seveda je novi A6 Avant daljši, v primerjavi z A5 Avant za 161 mm, od predhodnika pa za 60 mm. Na račun dinamičnega zunanjega oblikovanja in številnih podrobnosti, s katerimi so mu optimizirali aerodinamične lastnosti, se lahko karavanski A6 pohvali s količnikom zračnega upora 0,25 (za kontekst, edini karavan, ki ga prekaša v Audijevi modelni paleti, je električni A6 e-tron Avant z 0,24).
Medosna razdalja 2.927 mm obeta udobje na daljših vožnjah tudi za potnike na zadnjih sedežih, občutek prostornosti pa bo verjetno še izboljšala opcijska panoramska steklena streha s prilagodljivim senčenjem na podlagi tehnologije polimernih digitalnih tekočih kristalov. Prtljažnik ima v osnovi ima prostornino do 503 litrov (odvisno od izbranega motorja) ter meri v širino 1.050 mm za praktično nalaganje širših predmetov. Z zloženimi nasloni zadnjih sedežev se prostornina prtljažnika poveča na 1.534 litrov, njegovo praktično uporabnost pa povečujejo sistem vodil, odlagalni in prtljažni paket ter predelna mreža. Električna vrata prtljažnika se odpirajo in zapirajo z gibom noge, da ne bomo mahali v prazno, pa bo poskrbela projekcijska luč.
V znamenju udobja in varnosti

Če ju bo težko ločiti navzven, bo še večja zadrega v notranjosti, saj se tako A5 kot A6 ponašata z digitaliziranim delovnim okoljem v kombinaciji 11,9-palčnega virtualnega prikazovalnika pred voznikom, 14,5-palčnega sredinskega zaslona infozabavnega sistema in opcijskega 10,9-palčnega zaslona pred sovoznikom. Na seznamu dodatkov je še projicirni sistem, ki je v pomoč pri zadrževanju voznikovega pogleda pri dogajanju na cesti.
Oblazinjenje je iz izbranih materialov, ki so lahko v velikem delu tudi trajnostnega izvora. Veliko mehko oblazinjenih površin predstavlja svojevrsten kontrast sodobnemu prečiščenemu oblikovanju ter daje občutek prijetnega in varnega okolja, ki ga še nadgrajuje sistem dinamične notranje osvetlitve. Razvojni inženirji so se posvetili tudi akustičnemu udobju, ki naj bi bilo opazno izboljšano na račun uporabljenih materialov, elementov motorja in menjalnika ter dušilnikov hrupa pnevmatik.
Cene za novi A6 Avant, ki ga bodo izdelovali v obratu Neckarsulm, se v Nemčiji začenjajo pri 58.000 evrih za bencinski štirivaljnik in 61.700 evrih za dizelski štirivaljnik s tehnologijo MHEV. Prve dobave so napovedane za konec letošnjega maja.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Audi A6 Avant je eden zadnjih velikih dizelskih karavanov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
z uinitvijo dizlov si vsi kopljejo grob, EVji še nimajo dovolj dobrega dometa (cca 1000km z enim polnjenjem) bencinarji pa imajo kljub vsej moderni tehnologiji še vedno 2l + večjo porabo