Audi ne želi več v tako veliki meri izpostavljati zgolj premium izkušnjo pri njihovih modelih, temveč želijo v ospredje ponovno postaviti rek “Vorsprung Durch Technik” (Prednost je v tehniki), kot je za TopGear povedal Gernot Döllner, izvršni predsednik Audija in vodja oddelka za razvoj in raziskave.
Premium na krilih razvojnega znanja
“Štirje stebri: dizajn, dinamika, aerodinamika in digitalna izkušnja, vključno s HMI,” je Döllner nakazal, kam želijo pomakniti Audi. Zdi se, da s tem priznava obžalovanje za določene poteze v preteklosti. Naloga Audija ni samo ustvariti odlične blagovne znamke, temveč dokazuje, da mora proizvajalec avtomobilov dejansko izdelovati odlične avtomobile. Vsi se namreč spomnimo Audijevih modelov v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so njihov pogon quattro, aerodinamiča izpopolnjenost, pocinkana in aluminijasta konstrukcija, menjalniki DCT in pametni motorji TDI vedno bili korak pred takratno konkurenco.
Morda je ravno novi električni A6 e-tron prvi takšen model. Koeficient zračnega upora 0.21 je izredno dober rezultat tudi za električni model z zaprtim dnom. Potem so tukaj še nova namenska arhitektura PPE za električna vozila, 800-voltna električna arhitektura, izredno hitro polnjenje, učinkoviti motorji in napredne tehnologije. Glede na trenutne prodajne številke se zdi razvoj takšnega električnega modela strel v koleno, še posebej, ko Audi razmišlja o zaprtju tovarne, kjer izdelujejo model Q8 e-tron. “Stopnja rasti električnih vozil se je upočasnila,” priznava Döllner, “vendar je še vedno pozitivna.” Morda je del težave s Q8 e-tron ta, da je drag, vendar ne tako učinkovit ali prostoren.
Prilagajanje spremembam zakonskih določil
Döllnerjevi predhodniki so močno zagovarjali, da bo Audi z letom 2033 prenehal izdelovati modele z motorji na notranje zgorevanje. On govori o prilagodljivosti. “Zakonodaja zdaj pravi, da mora biti avto lokalno brez emisij in tudi e-goriva ne pomagajo, ker ni lokalno brez emisij. Če kot človeštvo verjamemo, da potrebujemo spremembo glede izpustov emisij ogljikovega dioksida – in poglejte vreme, spremeniti se moramo – je edina pot baterijsko vozilo. Pariški sporazum pravi, da bomo leta 2050 potrebovali CO2 nevtralnost.”
Na vprašanje, kaj bo storil Audi s svojo strategijo, če se letnica prepovedi prodaje avtov z motorji na notranje zgorevanje pomakne nekaj let nazaj, je Döllner odgovoril: “Morali jo bomo … rahlo prilagoditi. Smo prilagodljivi. Vendar se moramo držati svoje strategije, saj je cikel modelov na sedem let. V letih 2027-28 bomo imeli največje število modelov, skoraj dvakrat več, kot jih imamo zdaj.” Z večjim številom električnih modelov se bo zmanjševalo število modelov z motorji na notranje zgorevanje. Nova generacija modelov s termičnimi motorji ravnokar nastaja. Prvi je luč sveta ugledal novi A5, na novi arhitekturi bodo sledili še ostali z močno posodobljenimi priključnimi hibridi in klasičnimi pogoni. “Vsi avtomobili z notranjim zgorevanjem bodo imeli različico priključnega hibrida. Mislili smo, da bo priključni hibrid premostitvena tehnologija. Zdaj vidimo, da je most daljši, kot smo mislili.”
Programska oprema nove električne arhitekture je “primerna za naslednjih 10 let”, Döllner pa obenem priznava, da je skupina Volkswagen na tem področju zaostala. “Predolgo smo se držali podedovanih procesov. Včasih smo razvijali module in jih nato integrirali v vozilo. Soodvisnost sistemov je zdaj tako velika, da potrebujete jasen pristop, kjer je na prvem mestu programska oprema, kot so to storili kitajski konkurenti, začenši z integracijo.”
Avtomobilizem.com (Vir: TopGear. Foto: Audi.)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen